Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Scania niste erori XPI R440


Emileugen

Postări Recomandate

  • Members

Buna ziua, am luat niste erori si nu stiu unde sa ma orientez,  1 din ele ar fi turbina care probabil o sa ma lase pe viitor dar nu stiu la urmatoarea unde sa ma orientez, eu cred ca ar fi o supapa din capatul rampei unde refuleaza.

SCANIA R440 XPI, fara ADBLUE euro 5 R440

 

 

eroare 1.jpg

eroare3.jpg

Editat de Emileugen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Emileugen changed the title to Scania niste erori XPI R440
  • 3 months later...
  • Members

La problema semnalata sunt cel putin 2 tipuri de piese care pot provoca pierderi de presiune a motorinei din rampa comuna, supapa de presiune din rampa comuna (se gaseste in capatul rampei comune inspre remorca si are rolul de protectiei contra suprapresiuni)  si/sau cel  putin un injector.

Se poate efectua test care ridica presiune la peste 2400 de bari si daca scade cu mai mult de ....... ( nu stiu exact cati bari in 30 de secunde ) nu este normal si se repeta testul prin blocarea unui injector si se observa daca apar schimbari, daca nu se observa schimbari prin obturarea cate unui injector ramane ca supapa de presiune nu mai inchide complet sau pot fi probleme chiar si la pompa de inalta presiune.

In principal aceasta problema nu provoaca cresteri ale consumului de motorina, ci micsoreaza valoarea puterii maxime pe care o mai poate atinge.

Incearca sa nu umbli la motor, mecanici de acum distrug orice masina. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La 09.01.2022 la 20:59, Scania R440 a spus:

Incearca sa nu umbli la motor, mecanici de acum distrug orice masina. 

daca nu umbla la motor,ce sa faca :sa puna prezoane noi la butucul spate dreapta?

mecanici auto sunt si la reprezentanta Scania si la oricare alt service auto autorizat!

orice problema la sistemul de injectie(injector,supapa limitare presiune,filtru carburant,etc) cauzeaza in primul rand consumul de carburant!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.