Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

Salutare colegi

 

Cam ce presiune de aer trebuie sa vina pe furtunul roșu ce alimentează remorca (semiremorca).Mi se pare că la al meu nu face destulă presiune.mai ales cand decuplez furtunul de la remorca sufla tare la început și după parcă scade presiunea.... Posibil din cauza asta sa de blocheze frânele la remorca (sa nu facă presiune constantă în butelii)și când frânez să rămână remorca fara aer.Drumuri bune la toți!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

presiunea de alimentare este la fel cu presiunea de pe capul tractor!

cum sufla cand decuplezi? furtunul de alimentare are cupla cu supapa,deci nu are voie sa piarda aer,iar daca il decuplezi ,pe cupla de pe semiremorca nu are voie sa iasa aer!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Acum 19 ore, harytgx a spus:

presiunea de alimentare este la fel cu presiunea de pe capul tractor!

cum sufla cand decuplezi? furtunul de alimentare are cupla cu supapa,deci nu are voie sa piarda aer,iar daca il decuplezi ,pe cupla de pe semiremorca nu are voie sa iasa aer!

Am găsit problema.dacă decuplez furtunul roșu de la remorca și apăs garnitura de pe cupla roșie nu vine presiune destulă și în momentul când franez ,remorca rămâne fără aer.(Se întâmplă să se blocheze,parcă ar trage frana de mana,  și se întâmplă doar in momentul când dau tare in frana sau apăs pedala pana la fund)și am mai observat că dacă calc frana,pe furtunul roșu vine mult mai putin aer ca în momentul în care e lăsată frana.(Vorbesc de frana de serviciu) ca și cum i-ar tăia aerul de alimentare...la Renault Premium E5 pe furtunul roșu vine aer din supapa de frana(din APM merge in supapa de frana  un furtun de alimentare și din supapa de control frana ies cele 2 furtune,unu ce alimentează remorca cu aer -Rosu-și altu pentru franare-Galben).deci trebuie schimbata supapa.Combinatie de 1600 de lei numai supapa,cea mai ieftina!!!

 

Mulțumesc de sfaturi...

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.