Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Foreign Languages: expresii folosite de soferi la incarcare/descarcare/in trafic


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

As fi interesat sa aflu daca exista un ghid de conversatie pentru soferii de tir (tradus in mai multe limbi, bineinteles) sau daca e vreun membru amabil sa posteze aici cateva expresii de baza pe care le foloseste. Stiu engelza, m-ar interesa pentru limba germana, franceza, italiana, chiar si rusa.

ex: laden von rumänien = încărcare din România

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegule clau46 :acele dictionare sunt pentru turisti,deci e destul de dificil sa inveti din ele(cat de cat te ajuta si ele),mai mult inveti incercand sa vorbesti cu ei si sa iti dai seama ce vor de la tine..este greu..dar inveti mai repede..

colegule oldtrucker: Poate omul nu fumeaza,si nu vrea sa ceara tigari...de ce nu il ajuti sa ii pui si traducere dupa..o sa-i fie mai usor.

Si daca tot ii traduci cateva propozitii macar nu il lua la misto pentru ca nu e frumos..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule nu ai de ce sa te scuzi,eu nu am spus ca ai jignit pe cineva,am spus ca sunt bune si alea dar la ce ii trebuie lui nu prea il ajuta,mult mai repede invata daca incearca sa vorbeasca cu ei insa sa nu se descurajeze pentru ca nemtii sunt foarte rautaciosi,daca te vad ca nu sti sa vorbesti limba lor nu prea te baga in seama...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Frumos, mirific chiar. Daca noi intre noi soferii nu ne ajutam, romani, ce sa te astepti de la un neamt care e si acritura de felul lui. Parca era un forum de suport si de ajutor, dar prea putini vad sa ajute. E mai simplu sa faci bascalie ca doar asta e calea... Nu mai zic calea cui, ca nu vreau sa jignesc pe nimeni. Bine ca nu i-ati spus ceva pentru care putea fi si arestat omul printre straini. Frumos, si se mai mira lumea de ce plecam ca si soferi pe comunitate? Pe bani de nimic dupa cum spun unii. Va zic eu: macar daca ma ia unul la misto, nu ma doare asa tare ca e strain, si il bag la masa pe limba mea, si pe a lui daca apuc sa o invat, dar cand vad ca noi romanii intre noi stim doar bascalie sa facem, imi vine sa plec cat vad cu ochii si sa nu mai aud de nimeni si de nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.