Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

notiuni


Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

  Intrebare pentru incepatori:(o pun pentru ca astazi am vazut o soferita incepatoare care patise chestia asta si nu stia ce sa faca,a trebuit sa o ajut)Ce faceti daca nu ati apreciat bine cat de sus este remorca lasata si cand va bagati sub ea treceti cu saua pe sub cui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

asa m-am gandit si eu....lasi capul tractor jos de tot, remorca sus si scoti capul dupa care ajustezi inaltimile din nou si incerci procedura de cuplare...

Exact asta faci,doar ca,uneori,chiar si cu suspensia lasata jos din perne nu mai poti sa iesi cu tractorul pentru ca cuiul de la remorca atinge in sa!Asta a patit si soferita despre care vorbesc!Cum am ajutat-o?I-am spus sa mai dea un pic cu spatele(foarte putin,cativa milimetrii,cat sa se departeze putin saua de cui,cum spuneam saua se blocase in cui si nu-i mai permitea tractorului sa iasa).Apoi m-am bagat sub camion si am inclinat cu mana saua spre in fata!Ca sa ramana in pozitia asta in momentul in care deplasezi tractorul poti fie sa o prinzi cu un lant,fie sa-i pui un distantier in spatele seii(o bucata de metal care sa o ridice un pic in spate si implicit sa-i coboare fata).Am mai ridicat un pic remorca din picioruse la manivela(cat s-a putut).Si astfel saua a putut sa treaca iarasi pe sub cui si a putut sa scoata tractorul de sub remorca!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Intrebare pentru incepatori:(o pun pentru ca astazi am vazut o soferita incepatoare care patise chestia asta si nu stia ce sa faca,a trebuit sa o ajut)Ce faceti daca nu ati apreciat bine cat de sus este remorca lasata si cand va bagati sub ea treceti cu saua pe sub cui?

deci remorca este mai sus-----,,daca nu ati apreciat bine cat de sus este remorca lasata"

distanta intre cupla si cui este mare-----,,bagati sub ea treceti cu saua pe sub cui''

EU AM INTELES BINE INTREBAREA,,,,,,,,dar nu a fost pusa bine,,,,,,,,acea colega a trecut de cupla cu cuiu nimic mai simplu ,,,,,,,ridici perinile cap tractor pana sus,lasi picioare de la remorca jos si dupa lasi capu tractor jos sau daca lasi perinile de la semiremorca jos si se ridica cuiu [totu fara sa te murdaresti pe maini]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

    La camioanele americane poti doar sa cobori tractorul din perne,nu sa-l ridici mai mult decat este el in pozitie normala,de mers,decat daca dai peste cap valva de suspensie!Remorca nu avea cum cum s-o lase din perne pentru ca nu avea perne,era un sasiu de container vechi cu suspensie metalica pe lame!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.