Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Emisiunea "Trafic" Sezonul 2


Cosmin66

Postări Recomandate

  • Members

Salutare, salutare! Asa cum am promis, am revenit si cu sezonul 2 a emisiunii Trafic. Aceeasi metoda, in fiecare sambata va aparea cate un episod nou. O sa vedeti ca ma tin de promisiuni si acest sezon 2 nu seamana aproape deloc cu primul sezon. Acum avem pe langa informatiile si problemele despre trafic, aventuri, intamplari si alte lucruri inedite si mai rar vazute. Pentru cei ce nu-si mai amintesc de primul sezon, aveti urmatorul link cu pagina de pe acest forum unde gasiti postate toate episoadele : http://www.soferii.ro/Forum/index.php/topic,6852.0.html

Pentru inceput tin sa va multumesc pentru incurajarile din sezonul trecut si sa va garantez ca cei care au apreciat primele 15 episoade le vor aprecia cu siguranta si pe urmatoarele. Asadar: pana sambata va las sa vedeti si sa va dati cu parerea despre genericul si trailer-ul sezonului 2: Trailer: http://www.trilulilu.ro/video-divertisment/trafic-trailer-sezonul2 si Generic: (primele secunde e doar melodia, fara imagini, acolo vor fi montate imagini ce vor face parte din fiecare episod):

Astept pareri si opinii!!!  ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Felicitari,faci o treaba foarte buna. Trebuie sa mentionez faptul ca am urmarit si primul sezon, dar cred ca sezonul 2 se anunt mult mai interesant si mai bun,asta judecand dupa acest prim episod. Trebuie sa te felicit pentru faptul ca ai renuntat sa iti suprapui propria-ti imagine peste imaginile initiale si de asemenea ca ai renuntat la povestile plictisitoare si care nu prezentau un prea mare interes in definitiv. In astfel de filmulete se cauta aventura,intamplarile prin care trece acea persoana ,ce realizeaza filmarea, sau lucrurile inedite pe care le-a vazut sau prin care a trecut. Din punctul meu de vedere, cel ce vizualizeaza aceste filmulete asteapta un comentariu la imagine si povestirile legate strict despre imagine ,nu informatii oarecum inutile sau stiute deja ,ce se regasesc in manualele de specialitate. Oricum, aceasta noua abordare este mult mai potrivita si prinde mai bine. Spor la munca pe mai departe si nu te opri doar la 2 sezoane ;) .

P.S. Te rog sa nu mai canti ,pentru ca la cantat chiar nu ai talent si ne provoci dureri de timpane  ???  :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nene soferule care esti sofer ca ai cutie manuala apreciez efortul tau de a filma ceea ce iti fata mintea la lucru dar totusi , nu ne plictisi si pe noi daca vrei sa arati celor incepatori ceva bun de invatat arata daca nu nu mai polua forumul fara motiv. p.s. dar sa invarti de volanul cu nuca te face si mai sofer decat unu care foloseste cutia automata? deh sofer de santier mai bine zis birjar apropo ti-a dat banii ala? ai uitat sa ne arati si ce femei ai avut in discutia cu vreun coleg de al tau ca deh asa fac soferii isi aduc aminte de orasele prin care au trecut si enumera femeile de prin zona;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nene soferule care esti sofer ca ai cutie manuala apreciez efortul tau de a filma ceea ce iti fata mintea la lucru dar totusi , nu ne plictisi si pe noi daca vrei sa arati celor incepatori ceva bun de invatat arata daca nu nu mai polua forumul fara motiv. p.s. dar sa invarti de volanul cu nuca te face si mai sofer decat unu care foloseste cutia automata? deh sofer de santier mai bine zis birjar apropo ti-a dat banii ala? ai uitat sa ne arati si ce femei ai avut in discutia cu vreun coleg de al tau ca deh asa fac soferii isi aduc aminte de orasele prin care au trecut si enumera femeile de prin zona;)

  Se vede de la distanta ca te-ai lasnsat in afirmatii fara cunostinte de cauza! "Arca lui Noe a fost facuta de un novice iar Titanicul de profesionisti!!!!!" Ciudat ca asa scrie in semnatura ta. Santierist!!! Nu prea cred! Se vede ca nu ai aruncat o privire peste primul sezon al emisiunii. Daca te-ai fi uitat, mai mult ca sigur ti-ai fi dat seama ca a fost filmat in aproape toata Europa. Sezonul 2 a fost filmat intr-adevar pe santier, unul ceva mai special, la peste 2000 de metrii altitudine. Asta ar fi unu la mana. 2. "Santieristii" sunt tot soferi! Crede-ma, am facut acest sezon doar din curiozitatea mea de a lucra pe un santier, tocmai pentru a spulbera aceste idei preconcepute. Santieristii nu sunt soferi! Total fals. Eu spun ca ei sunt soferi la fel de buni ca si noi, astia care iesim pana la celalalt capat a europei fara sa ne dam jos de pe autostrazi. Nu e tot una, si te rog, crede-ma, sa conduci o autobasculanta care sa mai aiba si un trailer cu un excavator sau mai stiu eu ce utilaj de cateva tone si sa reusesti sa ajungi la destinatie, de fiecare data, fara probleme, mai ales pe un drum ca Transalpina. Ajungi sa conduci un sistem de 21 de metrii lungime in locuri in care multi cu masini mici abia se descurca. Sa mai mergi cu un astfel de complex pe drumuri neasfaltate si forestiere.

  Deocamdata sunt in tratative cu o firma, probabil sezonul urmator va fi filmat pe drumuri turcesti si de prin alte tari ce nu se afla in UE.(Ucraina, Rusia etc.) Nu stiu daca ai observat dar pe acest forum nu functioneaza "efectul de turma". Dupa ce ai postat acest mesaj, nimeni nu a zis la fel ca tine, fiecare si-a expus punctul de vedere si nu am primit din partea nimanui mesaje care sa ma faca sa ma razgandesc, sa nu mai postez urmatoarele episoade. Am avertizat de la inceput ca episodul 2 e ceva mai plictisitor, serialul a fost editat dupa ce am terminat filmarile pe santier, asadar mi-a fost imposibil aproape sa mai filmez ceva acolo, crede-ma, e dificil sa mergi pana acolo cu o masina mica, cu masina personala plus ca timpul nu mi-a permis acest lucru, deci a trebuit sa editez doar materialele ce le aveam. Urmatoarele episoade sunt mult mai interesante spun eu atata timp cat desi lucram pe santier, am dat curs unei aventuri si am ajuns sa filmez chiar si in Paris...nu cu autobasculanta si cu un Renault 19 din 1990, adica peste 2000 de km cu o batranica. Asta doar in episodul 14. In fine, ideea e ca sunt lucruri interesante de vazut, imagini, utilaje si alte minuni ale tehnicii moderne pe care multi dintre noi nu am avut ocazia sa le vedem. D-aia am ales sa lucrez acolo. Doua luni, atat am stat, si a fost o experienta incredibila. Daca esti sofer, ti-o recomand si tie. Pe mine nu ma intereseaza doar banii, nu caut sa-mi aleg un loc de munca in care sa castig mii de euro, caut sa simt ca traiesc, sa simt ca fac ceva util, sa pot spune peste ani si ani ca intr-adevar sunt un sofer profesionist. Dar pana atunci prefer sa conduc cele mai ciudate masini, mai diferite, si prin cele mai extreme locuri sau conditii. De ce filmez? Sunt amintiri incredibile pentru mine, sunt imagini pe care poate multi dintre voi ne le veti vedea vreodata.

  La fel ca toata lumea de pe acest forum esti liber sa te uiti sau nu la aceste materiale grupate in mai multe episoade si care mai contin si cateva informatii despre soferie, legi (nu din legislatia rutiera), probleme, teorii interesante pe care cu siguranta nu le inveti cand faci scoala de soferi. Deci, cine considera ca aceste materiale sunt interesante, vor mai arunca din cand in cand cate o privire pe aici. Cine le considera neinteresante il invit sa nu mai calce pe aici. Atata timp cat administratia forumului imi permite sa postez astfel de imagini, voi continua sa le expun aici. Pe mine chiar nu ma intereseaza daca am 10, 100 sau 10000000 de vizualizari! Postez pentru cei care intr-adevar sunt interesati de soferie! In speranta ca ai avut rabdare sa citesti pana aici, aproape de sfarsit, iti urez drumuri bune si sa auzim de bine!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Cosmine,sincer,episodul al 3-lea nu prea are nici o noimaTocmai ca soferul sa nu fie obligat sa citeasca un panou indicator cu un semn de obligativitate,lucru care l-ar determina sa-si abata atentia de la drum mai mult decat necesar,s-au inventat simboluri si culori internationale! Nu peste tot in lumea asta pe semnul STOP scrie STOP!Dar,pentru ca semnul are aceeasi forma si aceleasi culori,inseamna acelasi lucru peste tot in lume!In Canada,de exemplu,in provincia Quebec,care este francofona,in loc de stop scrie ARRET!Dar  trebuie sa respecti semnificatia semnului STOP si,daca esti anglofon si nu vorbesti franceza nu ai nici o scuza pentru ca forma panoului si culorile sunt universale!Tot in Canada,tot la STOP,in rezervatiile de indieni mohawk am vazut ca scrie TESTAN in loc de STOP!Si da,trebuie sa te opresti! In Teritoriile de N si Nunavut scrie STOP cu caractere Inuite(un fel de hieroglife) in limba inuitilor sau cum ii numesc albii,eschimosi!Iar in unele tari din America Latina(nu toate) scrie STOP pe spaniola!Ideea este ca,orice ai scrie in interiorul panoului de oprire obligatorie,daca acel panou are forma universala hexagonala si are culoarea rosie si marginea este alba si in interior scrie cu alb,te opresti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da, ai perfecta dreptate! Dar poate ca din cauza oboselii nu m-am exprimat corect. Ma refeream la o tara precum Romania, unde nu exista altceva scris decat STOP. Ce vroiam eu sa scot in evidenta era atentia oamenilor. E perfect adevarat ca nu o sa citim niciodata un indicator stop, il cunoastem dupa forma. Dar in testul respectiv, asta se dorea, sa se vada daca lumea citeste sau nu indicatorul. S-a constatat ca foarte putina lume citea indicatorul. E ceva relativ normal! Daca am oferii asa multa atentie tuturor indicatoarelor, probabil am ajunge dimineata la servici, transpirati si obositi ca si cum am fi jucat 90 de minute fotbal pe teren.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.