Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Infintare firma de transport pentru transport intern


gaby_bn

Postări Recomandate

  • Members

Buna ziua la toti colegii.As fi interesat de anumite detalii legate de infintarea unei firme de transport.Poate ma poate ajuta chiar unul dintre administratori cu multumirile de rigoare.

Am citit subiectul de aici de pe forum cu toate generalitatile legate de deschiderea firmei si sunt oarecum familiarizat cu acest lucru deoarece am mai avut firma dar in alt domeniu.Cea ce ma intereseaza pe mine este daca si la obtinerea licentei pentru transport intern este necesara dovada  suportului financiar in valoare de 9000 de euro pentru primul camion(cum este nevoie la obtinerea licentei pentru transport international)si cum se face dovada suportului financiar:-extras de cont?

                                                        -cash etc.? si o a doua intrebare.

Daca as scoate o licenta pentru transport intern si m-as hotari dupa acea ca vreau sa fac transport extern ce presupune acest lucru,doar anumite costuri aditionale (pentru a obtine licenta de extern)sau trebuie sa reiau de la zero toate demersurile pentru o noua licenta pentru transport de marfuri international?

Va multumesc tuturor anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

la mine a fost asa,m-am dus frumusel la Finante sector 6,am platit unei doamne de la comert 800 de lei si in 4 zile aveam o firma cu domeniu de activitate TRANSPORT RUTIER DE MARFURI SI BUNURI

Apoi am mers la ARR pentru obtinerea licentei si copiei conforme,dureaza pana la 14 zile maxim,facut cont pe bursa transport si cum spunem noi,sandale :))))

Bafta multa sa ai (mai multa decat am avut eu :))) ) si daca mai ai alte intrebari cu drag te pot ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

la mine a fost asa,m-am dus frumusel la Finante sector 6,am platit unei doamne de la comert 800 de lei si in 4 zile aveam o firma cu domeniu de activitate TRANSPORT RUTIER DE MARFURI SI BUNURI

Apoi am mers la ARR pentru obtinerea licentei si copiei conforme,dureaza pana la 14 zile maxim,facut cont pe bursa transport si cum spunem noi,sandale :))))

Bafta multa sa ai (mai multa decat am avut eu :))) ) si daca mai ai alte intrebari cu drag te pot ajuta

As vrea sa discut mai multe chestii cu tine colegule daca esti binevoitor,vezi tu birocratia si hotia din tara noastra e mare si trebuie sa iti iei oarece masuri de precautie.Eventual lasami un ID de messenger sau chiar un numar de telefon.Eu lucrez sofer in Germania momentan si pot sa te sun si pe mobil de Rominia ca am gratis sau lasami mesaj personal aici pe forum si mai povestim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

este aceiasi licenta de transport licenta se poate obtine si pe  persoana fizica autorizata pe cei 9000E se poate face o asigurare care costa 4mil

Am inteles si asigurare garanteaza oarecum acel suport financiar de 9000 de euro.O alta portita in legislatia romineasca,dar la final cei cistigati suntem noi cei care nu dispunem efectiv de acesti bani(e bine).Sa inteleg ca licenta de transport este una si aceiasi si pentru intern si pentru extern?,deci practic tu ai din start licenta si pentru extern?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

licenta este una singura. problema este ca in cazul care iti faci PFA nu poti sa iti angajezi alt persona in firma. si din cate stiu eu este valabil simpentru AF( poti sa iti angajezi numai din familie). oricum diferenta de pret intre PFA, AF si SRL este cam mica, de aceea te sfatuiesc sa iti faci srl din start.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

licenta este una singura. problema este ca in cazul care iti faci PFA nu poti sa iti angajezi alt persona in firma. si din cate stiu eu este valabil simpentru AF( poti sa iti angajezi numai din familie). oricum diferenta de pret intre PFA, AF si SRL este cam mica, de aceea te sfatuiesc sa iti faci srl din start.

Multumesc mult colegul.Sti cumva daca poti sa functionezi in domeniul asta al transporturilor ca fiind neplatitor de TVA.Am mai avut firma in Rominia pe alt domeniu si m-a cam terminat TVA-ul asta care sti si tu cit e la noi in tara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

poti sa iti faci si firma neplatitoare de tva, insa in cazul acesta nu o sa iti poti deduce tva pe care tu il platesti in romania (la combustibil, piese de schimb sau rate de leasing). vezi ca incepand cu 1 ianuarie 2013 poti sa optezi deja pentru plata tva doar la incasarea facturii pe care o emiti cu conditia sa nu treaca mai mult de 90 de zile intre data emiterii facturii si cea a incasarii.in acest caz, vei plati tva-ul in ziua 91, indiferent daca nu ai incasat factura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.