Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Probleme cu Jandarmeria(Franta)


Postări Recomandate

  • Members

BUna seara! Am si eu o problema mare si caut un raspuns poate puteti sa ma ajutati!....Lucrez in spania pe camion suntem 2 soferi...acum 2 zile am fost opriti pe franta si am primit o amenda de 4044 Euro pentru urmatorul motiv! Pe data de 18(Luni) la ora 14 am venit din cursa cu colegul si am inceput sa facem pauza de 45 ore am incheat discurile si pe data de 21(joi) dimineata la ora 04 am plecat la incarcat toate bune si frumoase am facut cursa in suedia cand ne-am intors pe data de 26 faceam pauza de 9 ore pe franta undeva mai sus de dijon! CUm am oprit la ora 04 dimineata nu am avut loc de parcare si am parcat la intrarea in peco in spatele la alte camioane! Dimineata pe la 12.45 vine un echipaj de jandarmi mai aveam 15min sa termin pauza ma pune sa mut camionul imi da amenda 135 euro si imi i-a discurile la control! EU am avut in jur de 15 zile discuri restul fiind oprit de politie in spania au fost opriete de ei pentru verificari si mi-au dat niste procese verbale cum ca sunt la ei! Toate pauzele de 3 ani de zile le fac cu discul scos ca multi dintre soferi! incep jandarmi sa ma controleze si ma intreaba unde sunt 2 discuri ( data de 19 si 20) cand am fost pe pauza eu le zic nu sunt discuri am fost in pauza 45 ore kilometri de cand am oprit pe 18 pana cand am plecat pe 21 sunt aceeasi nu am avut 1 zi intreaga cum sa ma inteleg cu ei nici macar nu m-au lasat sa intru in sectie! am intrebat un alt coleg ce sa fac mi-a zis sa fac discurile alea 2 (19, 20) in alb cu kilometri 0 sa vada k a fost pauza nimic mi-au aruncat discurile pe geam am intrebat de un sef mai mare de cineva care se pricepe(jandarmii aveau in jur de maxim 22 de ani) mi-au spus ca la ei nu e supermarket sa cer numaru de telefon la sef! pana la urma am platit amenda pe amenda nu scrie motivul pentru care am luat amenda nu scrie nici macar un articol nu scrie numele agentului si nu au vrut sa imi stampileze discurile! acum nu stiu ce sa fac am intrebat multa lume toti au zis ca nu au mai auzit asa ceva intrebarea mea e alta din cate stiu nu exista lege care sa interzica sa faci pauza cu discurile in aparat si din moment ce nu am depasit 72 de ore nu aveam nevoie de foaie de concediu! credeti ca pot rezolva ceva daca ma duc la paris la ministerul de transport sau cel mai bine ar fi sa pun cooperativa sa trimita un avocat?....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegu.si eu am lucrat in spania si am avut de multe ori de-a face cu jandarmi francezi.de obicei sunt corecti dar mai gasesti si din astia cu exces de zel.la noi la firma(am lucrat la PADROSA) chestiile astea le rezolvau cei de la birou prin avocati.cred ca si la tine ar trebui sa facut la fel.sa te ajute sefii, oricum ei au platit amenda(presupun).drumuri bune sa ai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

poate ca mai citesc si alti ,eu fac pauza cu diagrama afara dar 24 si 45 sau mai mult tin diagrama in aparat,sa nu se gaseasca cineva destept sa spuna ca am condus alta masina intre timp,apoi 2,jandarmeria franceza este un fel de casta militara doar Eii au dreptate(in ghilimele)deci nu te prea contrazici,3 legea franceza e ciudata spune ca militianu nu e destept el da amenda si tribunalul o analizeaza,si in toate cazurile ajungi la tribunal dar, 4 fiind strain si exista pericolul sa fugi ti se da maximum ca sa aiba de unde lasa si returna in caz ca trebuie,deci ai primit maxim,apoi procesul verbal nu scrie nimic ptr tine ca e doar cautiunea de 4400 euro dar in instanta ti se returneaza(ei vor face o descriere complecta a infractiuni in actele lor care merg la procuratura),si altfel francezi au o metoda legala de a face bani fara dobinda ,de-aia vor doar cash ,nu transfer bancar sau cecuri.pina iti da restul trece un an sau cam asa si daca o fi un milion de soferi amedati intr-un an se face de ceva bani la buget.deci avocatul rezolva ,noi fara avocat (am fost judecati din oficiu)am primit dupa un an de la judecatorie cca 80% din amenda inapoi dupa 20 telefoane si scrisori am primit un cec.bafta pentru viitor

scuze am uitat,orce pauza mai mare de 24 fara dovada ca ai stat e discutabila ,vb intre noi ca soferi(ce-ai facut ?etc )dar de unde stiai faza cu 72 de ore ?,sau asa ceva?in 72 de ore ma duc de la LILLE pina la LEEDS si inapoi ,pot spune ca am facut pauza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da colegi am vorbit acum la cooperativa si vor trimite un avocat....sa vedem ce se intampla! eu stiu ca singurele tari care nu recunosc pauzele cu diagrama scoasa sunt italia si ungaria restul nu am avut probleme si faza cu 72 de ore o stiu de la Guardia Civil din spania fusesem oprit cu 2 saptamani in urma si au fost mai cuminti mi-au explicat mai multe spre deosebire de Louis De FUnes care sa gasit el sa faca pe interesantu! si faza care o spui tu colegu cu pauza de 24 si 45 ca o faci cu diagrama in aparat sa nu se gaseasca cineva sa zica, ca ai condus alta masina daca stai sa te gandesti important cand te opreste cineva e masina cu care esti si kilometri daca sunt bine! in fine numai legi bune astia cand nu stiu sa rezolve o situatie dau o lege! numai bine si drumiri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut, te contrazic Sco4Deea , in Italia se poate face pauza (zilnica sau saptamanala) cu discul scos. Eu o fac si nu am avut probleme...nici in Italia si nici in Europa (in Ungaria nu merg). Pauza o scriu eu pe spatele discului, trasand o linie pe "pat" de la ora...-la ora... Despre jandarmi pot sa-ti zic ca sunt destul de corecti...am avut program si de 4,40 si nu au zis nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Colegilor eu gasesc o prostie din partea voastra sau a altor colegi care fac acelesi lucru ca scot diagrama din aparat daca era card ce faceati????Si eu am lucrat cu diagrame dar niciodata aparatul nu a fost lasat gol sau pauza facuta cu ea scoasa.Am lucrat cu diagrama si asa am fost obligat de firma ca si pe perioada in care am fost 1 saptamana acasa sa schimb diagrama la 24 sau 48 ore adevarat aveam 40 de km pana la garaj dar asta e asa am facut si nu am avut niciodata probleme si intram des pe Ungaria unde te cam frige mai ales in vama Din ce stiu eu referitor la asta voi nu puteti dovedi ce ati facut pe data de 19 respectiv 20 deoarece nu aveti nici foaie de CO nici ca ati prestat alte activitati deci nu va mai vaitati ca ati luat amenda corect ca perere a mea.Puteti sa contestati unde vreti voi ca nu aveti nici o dovada pe zilele alea.Aparatul nu ramane gol decat cand pe masina nu se lucreaza iar cel ce urca trebuie sa aiba o dovada ca a facut ceva gen co sau alte activitati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Draga Mihai, am avut un curs despre programul de condus (aici in Italia se fac, ìn mod special FAI-ul, alti colegi de pe Ita lia pot confirma) la care ne-a fost recomandat sa facem pauzele cu discul scos. Politia in general vrea sa vada programul tau de condus si pauzele de 45 min sau 15 cu 30 si nu pauza ta zilnica. Daca ai reintra in fieare seara acasa si ai avea camion cu sheda ai scoate scheda, nu? Ce ai facut tu in concediu, adica 40 km zilnic ca sa schimbi diagrana e treaba ta dar pot sa-ti zic...ca numai concediu n-a fost ala . Eu nu stiu ce vor ungurii ca n-am mai fost demul prin ungaria dar pot sa-ti spun ca din 1992 bat straziie europei (fara sa ma laud) si aM procedat asa, neavan nici o problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

eu sunt de acord cu mihai. nu vad motiv REAL ca sa faci pauza cu discul scos. n-ai disc nu poti dovedii ce ai facut in zilele alea. ai mers cu magnetu si n-ai vrut sa se vada pe diagrama si le-ai da pe geam. ma poti contrazice? NU, pentru ca tu nu ai nici o dovada ca nu ai facut asa.

pana la urma ce e asa de grav daca lasi diagrama in aparat si face o dunga contiua pe ea? poti sa stai 2 zile cu aceeasi diagrama fara probleme...de ce sa o scoti?

mihai eu nu faceam 40 de km nici batut....luam foaie de vacanta si sanatate, ca de-aia s-au inventat foile de concediu, ca sa te poti bucura de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sal colegii am inteles ce spune ginoxxx dar nu puteam pentru ca am stat o saptamana dar am venit si au zis ca pot sta 2-3 zile acasa si s-a facut 1 saptamana ce era sa fac nu ma puteam certa cu ei, asta e pentru serviciu si familie mai faci si sacrificii iar pentu o canistra de benzina nu merita.

Draga Andreisacca sa stii ca nu am nimic cu colegul dar poate tu ai CQC si permis de italia dar vino in tara si intreaba pe cei de la ARR sau Istcr si vezi ce iti spun daca poti face pauza asa si apoi mai vorbim,daca faci Germania,Austria sau Anglia ia intreaba tu colegii poti face asa ceva ca te ia neamtu ,austriacu si e vai de tine mai ales daca vede nationalitatea. Am lucrat si eu 4 luni pe Italia si acolo se mergea si fara diagrama nu faceam 45 ci numai 15 asa ca stiu pentru ca nu se discuta se plateau toate amenzile si toti eram fericiti dar stii cum se zice ca ulciorul nu merge de multe ori la apa.Cat priveste Franta cine nu stie ca nu suporta romanii din cauza prostiilor facute pe acolo alti "prieteni".

Eu am fost acum cam 2 luni oprit de austrieci pentru un control si cand au vazut ca totul e ok au scos cardul l-a bagat la ei in aparat si au "gasit" ei ca in urma cu 22 respectiv 23 zile nu am respectat pauzele in prima aveam lipsa 5 minute iar in a doua 13 minute.Abia am scapat de ei cu toata ca aveam aparat Quallcom pe masina si au vazut ca nu pot gresii ca imi arata perioada de pauza facuta cei ce au asa ceva stiu bine si nu ia interesat si mi-au dat ca nu am avut bani la vedere decat 100 de euro am fost amendat cu 90 de euro.Ce poti face la asa ceva ca esti la mana lor?

Despre colegul cu amenda imi pare rau de el poate sa se duca unde vrea ca atat cat e data ramane data .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ginoxxx, daca scoti discul din aparat (pentru a face pauza) setimp discul vechi si pui un altul dimineata, farà sa fi miscat camionul intretimp, se va inchide si celalalt va incepe in aceeasi pozitie....iar politiei ii e usaor sa vada asta. Daca in schimb miassti camionul pentru a descarca-incarca poti sa te pacalesti deoarece o linie e 5km. In fine face fiecare cum vrea, eu am facut cum am scris si nu am avut probleme...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

nu ma intereseaza pe mine da ii vine usor sau greu politiei sa vada ce am eu pe diagrame. eu la control ii dau toate actele si i le pun in brate. nici nu ma stresez ca sa vad cum si ce cauta. daca vrei sa ii fie la militian usor poti sa schimbi discul dupa ce faci programul si 9 ore pauza, sau 11, sa nu mai astepti sa se faca arcul de 24 de ore. intelegi ce zic? si pauza eu tot cu discu in aparat as face-o. sincer eu tot nu inteleg utilitatea pauzei cu discul afara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am condus baut si nu ma amendat nimeni,am condus fara diagrama in ceas si nu am patit nimic ,am mers cu magaru si nu am patit nimic,,,,,,,,asa se da exemple,,,,,,,,de ce se face pauza fara diagrama ,,,,dormiti la hotel si nu aveti posibilitatea sa o schimbati???? cum puteti demostra perioada lipsa ,,,,,cu ce documente,,,,,,,,de ce oare politia,militia ,arr ,isctr,bag, au treaba numai cu uni ???????? credeti ca noi santem mai frumosi ca voi si de aceea nu avem probleme,credeti ca pe noi nu ne opreste nimeni,,,,,,,,,va spun eu, ne opreste dar nu are ce sa ne faca ,cunoastem legile si le respectam cu strictete ,,,,un controlor vede la prima diagrama daca esti sofer ,multi verifica 2-3 diagrame si se opresc,de ce oare ????? un ex mic ,,,,,am depasit in spania la o panta ,,cineva mergea foarte incet ,,,,,am depasit mai multi o data ,,,sus ,,,guarda ,,,,,ne-a tras pe toti pe dreapta ,,,control total pe langa faptul ca amenda pt depasire erea ca si data,,,,a controlat ,,,,,totu legal [fentat ,cum zice mario] i-am explicat ca mergea incet si a facut coloana de 2 km ,,,asa erea ,,,,si ma amendat ,,,40 euro art 15 alin 1 din reg circulatie ,,am stationat pe marginea drumului :))) ,,,,,,,oare sant mai buni numai cu mine si cu alti sant rai,,,,respectati voi legea cu strictete cum scrie in regulament si o sa constatati ca si cu voi o sa fie buni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.