Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

REPUTATIE


truckdan

Postări Recomandate

  • Members

Stiu ca este un forum de "colegi " dar vreau sa pun in discutie moralitatea colegilor.Categoriile le-am pe toate,Am condus de la atv, moto,duba,septica,senilata,40 to, peste 1 mil, nu generalizez,dar cum se face ca cele mai multe incidente in trafic le-am avut din cauza colegilor,injuraturi,colturi atinse si renumita goarna,ciudat ca imediat ce iesi din Romanica toti se calmeaza,nimeni nu mai claxoneaza,nimeni nu mai opreste in mijlocul strazii,nimeni nu mai merge pe banda doi ,nimeni nu mai taie banda ca la noi,De ce,nu stiu care este motivul ...Educatia,ma indoiesc,bunul simt,la fel,Daca azi merg cu un Matiz si maine in coloana,nu sunt acelasi om ?De ce poti sa fii om pe comunitate si nu poti sa fii om acasa la tine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

chiar daca nu crezi este vorba de educatie,de cei sapte ani de acasa si de moralitatea din timpurile de azi...unde toti cred ca isi permit orice.Aici contribuim toti...de la noi pina la politisti..stiu ca in tara noastra merge cu spaga la orice si atunci incearca...In schimb in tarile civilizate nu mai merge...pedeapsa e pedeapsa indiferent de cine e vinovat...si nu se sta la discutie..asta e diferenta.Ca sa poti intelege mai bine o sa iti dau un exemplu...se intimpla acum 2 ani intr-o benzinarie din Arad,protagonisti o masina cu romani intorsi din Italia [dupa numerele masinii].Alimentau la pompa si unul dintre ei a aruncat gunoiul din masina pe jos,cu toate ca pubela de gunoi era la o distanta de 1 metru.Am intervenit si i-am explicat individului ca putea sa arunce gunoiul direct la pubela...el a raspuns ca aici e in tara lui...L-am intrebat daca in Italia facea la fel...raspunsul lui a fost..

---Crezi ca sunt nebun,acolo ma amenda de imi lua ''fundul'' foc

Deci afara se aplica legea dar la noi in tara..e lasa-ma sa te las..pe linga mentalitatea noastra indoielnica..

Hai sa iti mai dau un exemplu....citi oameni ai vazut tu ca intervin atunci cind un individ sau un grup vorbeste urit intr-un mijloc de transport in comun sau intr-o alimentara,etc.......?? FOARTE putini......si atunci..? te miri de ce se intimpla pe strada...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Este absolut evident ca totul tine de educatie.Si daca nu tine de educatie tine de starea de adaptabilitate a fiecarui individ in societate.Din pacate nici societatea nu ofera foarte mult material ca tu sa poti cerne sau pune in balanta situatii variate.Consider totusi ca absolut totul tine de educatia primita si mediul in care respiri.Iar faptul ca la noi amenzile/pedepsele sunt direct proportionale cu veniturile nu ai cum sa aplici o rezolvare a situatiei grava si de nerecidivat.Inca mergem pe principiul las-o asa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.