Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Raspundem " Incepatorilor " asteptam orice intrebare .


Postări Recomandate

  • Members
Domn' parinte, daca nici meseria de preot nu te ajuta in tara, atunci e urat de tot, pentru tara. Am intalnit medici, militari, profesori in aceasta meserie dar chiar un preot inca nu. Ma astept atunci, sa apara notari, parlamentari si chiar fosti ministri sau chiar primministri aici in aceasta sectiune a economiei unei tari. Trist dar adevarat. Hai sa fugim toti din Romania.

Propun, vorba lui Bula, sa declaram razboi, sa declaram razboi oricui,sa ne predam a doua zi, numai sa vina cineva si sa ne dea de capat.

Cum sa vii ,ca preot ,profesor, medic,etc, in postura de multibirjar( multibirjar = birjar pe mai multi cai putere)? Chiar nu mai avem nicio scara de valori in aceasta tara ?

E o gluma trista ce propun, Dar chiar asa am ajuns ?

Imi pare rau de aceasta tara numita Romania. In care nici preotii nici profesorii nu-si mai gasesc locul.

Da raspundem si domnului moderator sxn ; Da este jale ce se intimpla in tara si cit de jos pot unii sa se aplece de aceia am deschis acest subiect unde cei cu experienta sa raspunda si sa ajute pe incepatori .Pe acesta cale chem pe toti acei colegi care pot ajuta cu o vorba buna sau un sfat bun ,,inpreuna suntem mai puternicii Desteaptate Romane,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ca sa nu mai ne luam dupa 10 pareri cand punem o intrebare referitor la programe de lucru si alte chestii , daca cineva poate da mai exact care sunt legile si normele de aplicare ale lor, directive etc..si niste linkuri de informare , exemple concrete de completare diagrame sau lucru cu cardul tahograf ,...... la masinile de peste 3.5 T . Mai exact vreau sa stiu cat mai mult si informat corect din lege! De exemplu am auzit ca daca te pui sa schimbi diagrama dupa ce faci o pauza minima de 9 sau 11 ore se considera ca iti incepi ziua de lucru chiar daca tu stai ? Pai daca e asa atunci ce faci cand trebuie sa stai 45 ore si schimbi diagrama dupa 24 de ore ( sa zicem ca esti afara si nu-ti poti lua foaie de concediu)... Toata stima pentru cei care vor sa ajute si drumuri bune sa aveti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da multumesc , am mai intrat si pe situl Arr si acolo la legislatie mai vad si alte OG. de exeplu OG. 52/2010 parca lista cu amenziile , de aia ziceam pe langa Regulamentul 561 ce alte legi trebuie sa mai studiez , sau mai bine zis toate legiile care reglementeza meseria de sofer profesionist, modul de folosire tahograf! O sa ma uit pe ce ati scris mai sus....Stima si drumuri bune....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

horatiu buna

un sfat si de la mine : dicutiile din parcare si legile auzite sunt bune ptr cultura ta personala dar cu privire la soferul profesionist legea este foarte stricta de aceia e bine sa o invatam si nu doar sa o citesti sau sa auzi de ia : un soer informat este un sofer bogat .Motivul este financiar necunoasterea legilor poate aduce amenzii de pina la 8000 euro! De ce sa ta coste atita? cauto si invata din surse legale aplico cu strictete . Respectul fata te tine insuti va creste bafta drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@ SSP - Vin Feb 28, 2014 3:13 pm

dormim si trece viata pe linga noii @ SSP - Vin Feb 28, 2014 3:14 pm

stim sa ne angajam oare?? @ SSP - Vin Feb 28, 2014 3:16 pm

patroni folsesc tot felul de trucurii noi stim? sau plingem tot timpul

datim loc de munca datimii experientax etc dar face totul sa reusim sau ne complacem in a cere numai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

O rugaminte daca poate sa-mi dea si mie ceva detalii in privinta cartelei pe tahografu digital .Daca cartela trebue lasata in tahograf,daca trebue scoase fise cu activitatea depusa,daca cateva yile nu folosesti cadrdu e.t.c .Ma intereseaza daca stie cineva folosirea pe germania la transportu de calatori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Penru ca avem subiecte dedicate problemelor aparute , si pentru ca nu are rost sa umplem spatiul degeaba repetand la nesfarsit discutiile de acolo , acest subiect este inchis . Cei interesati pot cauta rubrica si subiectul in discutie in forum , in acest mod dam semnificatie subiectelor . Multumesc pentru intelegere .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.