Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sint incepetor ce mi recomandati


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members

ce sa zic si eu sunt incepator si caut ceva de lucru, problema in romania este ca nu ti se ofera nici macar o sansa pentru aceasta meserie , cei cu experienta au uitat de unde au plecat si nu mai au nici rabdare cu incepatori si pe o parte ii inteleg ca limita rabdari lor este fortata de patroni din tarisoara noastra , pe ei nu ii intereseaza daca esti obosit sau  daca est odihnnit ii intereseaza  sa le faci cursele si bani iti da cat sa mori mai repede , este parerea mea nu vreau sa deranjez pe cineva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

coane Vass,

iti respect parerea ta....dar te rog gindeste un PIC inainte sa scrii ceva...

nu stiu de ce ti se pare asa de usor...Tu ai lasa camionul cu care iti cistigi piinea la cineva incepator...sa fim seriosi ...

repede ii acuzam pe ceilalti..noi nu sintem de vina ...aia cu experienta..au ocupat toate camioanele si cind vine incepatorul nu se poate angaja ....

fiecare a fost incepator...si a avut probleme cu angajarea...mai mici sau mai mari.

eu zic ca sint solutii....pentru fiecare...trebuie perseverenta...

dar daca stam pe net..si dam cu pietre in cei care au servici...asta ma c-am supara...noroc ca nu tin la suparare...

bafta maxima!!!

Toate cele bune !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ce sa zic colegule daca u asa ai inteles ca eu am ceva cu cei care au servici , nu am nimik cu nimeni felicitari celor care au un post in aceasta meserie , da mai sunt uni colegi cu exp si le mai ceri un sfat s u si ei in loc de sfat te ia la misto si sunt destui  soferi asa . drumuri bune la toata lumea  , si scuze ca te am deranjat colegule

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ce sa zic colegule daca u asa ai inteles ca eu am ceva cu cei care au servici , nu am nimik cu nimeni felicitari celor care au un post in aceasta meserie , da mai sunt uni colegi cu exp si le mai ceri un sfat s u si ei in loc de sfat te ia la misto si sunt destui  soferi asa . drumuri bune la toata lumea  , si scuze ca te am deranjat colegule

poate ne spui si noua carui membru de aici de pe acest forum i-ai cerut un sfat si el te-a luat la misto...sau nu ti-a explicat ce si cum sa faci,..de o perioada urmaresc foarte atent postarile celor noi veniti pe acest forum in special cei fara experienta,in afara de a da cu bata in balta si a se plange nu fac nimic,ba ca pe ei nu ii ajuta nimeni,ba ca nu ii ia nimeni pe masina cu ei,ba ca toate firmele cer experienta,ba ca e greu etc,etc...prieteni dragi,toti am fost incepatori si eu..la fel am luato de jos cu zeci de telefoane si de cv-uri trimese pe e-mail sau pe siturile de munca, am cv pe toate siteurile de munca,am invatat sa rabd,si nu m-am descurajat deloc,am fost angajat pe salar de rahat,am invatat sa accept realitatea,cand va-ti apucat de C,E nu stiati ce va asteapta??...credeati ca va duceti la politie va ridicati permisu si hop top fundu in tir??..asa ca iata un sfat....luati tauru de coarne nu va mai plangeti atata....si nu in ultimu rand cereti sfaturi..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous

nu sunt sofer de tir (conduc una de 7,5 tone) dar colegilor incepatori le recomand sa o ia usurel de jos si sa aiba rabdare... intr-un final se va gasi pentru fiecare un job  ....iar celor profesionisti le spun ca nu sutem noi de vina, incepatorii, ca ne dam pe bani putini.... nu e vina noastre, e vina sistemului de salarizare si a patronilor care vor sa se imbogateasca cat mai rapid... nimanui nu-i convina sa lucreze pe 10 mil, dar daca ti se ofera sansa sa lucrezi pe un tir cu salariul asta , ca incepator nu cred ca ai refuza oferta.... faci ceea ce-ti place si ai sansa sa prinzi ceva experienta....nu toti avem acelasi noroc... poate unii s-au urcat prima data pe tir cu sal de 1000 euro... dar ceilalti trebuie sa inceapa si ei de undeva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Va salut,cand am luat permisul adica anul trecut eram in aceeasi situatie...........sa va explic voua incepatorilor ca si mine ce trebuie sa faceti daca vreti sa munciti pe TIR (asa cum le place incepatorilor sa spuna).Eu am facut urmatoarele:

1:Am postat anunturi pe internet unde nici cu gandul nu credeam ca poti pune un anunt.

2:Faceti un efort financiar si sponsorizati majoritatea anunturilor ca sa stea in topul celorlalte anunturi.....cineva va suna cu siguranta si ti va oferi sansa.

3:FI cinstit cu tine si cu cel care te suna "nu am experienta dar voi face tot posibilul sa nu dezamagesc"

4:Daca anunturile nu au efect incearca si urmatoarea luna si tot asa cineva te va credita cu bunavointa lui iar tu nu te vei duce ca un smecher ca le sti pe toate.

5:Trebuie ai un pic capul plecat in fata angajatorului (nu ma refer la bani,lucru pt care nu trebuie sa faci compromis)si sa asculti ceea ce ti se spune,iar daca spune ceva jignitor,extrage ceea ce ti foloseste din asta si restul dai la spate.

6:Arata noului angajator ca sti sa ai grija de camion (curatenie in primul rand pt ca acolo traiesti....intr-o cabina)s-ar putea el sa nu dea importanta dar pana la urma o faci pt tine.

7:Ingrijeste camionul ,nu ai camion nu vin bani....

8:Nu ezita sa ceri ajutorul la o parcare laterala sau rampa,dar nu cu ideea de a-ti face altul parcarea.....trebuie sa inveti singur pe mana ta in ce fel reactioneaza camionul si semiremorca.

9:Daca vrei comunitate sa sti ca nu este de gluma...

Sunt multe de spus.....

Eu am avut noroc cu anuntul si un domn ma luat cu el pe una de cereala in tara pt 3luni,dupa care am plecat pe comunitate unde sunt si acum.

Prima mea rampa in italia imi va ramane in minte pt toata viata cum 3 colegi romani m-au ajutat cam 15min de manevre......era comico-tragic pt mine dar asta e cand m-am dat jos eram ud tot de transpiratie si emotii.Acum fac rampele singur din 3-4 manevre sunt constient ca am foarte multe de invatat atat din mana mea cat si din sfaturile sau mistourile altor colegi.

In meseria asta tot timpul ai de invatat ceva.....indiferent de vechime......

Bafta tuturor mai ales incepatorilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.