Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Putin ajutor va rog !!!


Postări Recomandate

  • Members

De curand am fost angjat la o firma de transoprt marfuri internationale si am fost repatizat pe un traseu relativ scurt intre Franta si Belgia toate bune si frumoase...am facut 2 curse cu inca un baiat (in echipaj) si deodata m.au lasat singur,(tin sa precizez ca experienta mea este minima) prima mea cursa singur pe un tir de 17 metri. Am incarcat tirul de la o fabrica relativ aropiata, iar dupa ce am incarcat cu chiu cu vai am realizat ca gps-ul e in lb. franceza....lb. romana lipsind cu desavarsire din setarile aparatului si bineinteles nu prea aveam timp de butonat dar cu putin noroc am reusit sa gresesc o litera si atat mi.a fost de am ajuns cu mastodontul intr-un satuc plin de pensionari...dar intr-un final am ajuns la destinatie si aici surpriza magazinul era inchis trebuind sa stau pana a doua zi. Dimineata au venit aia de la magazin si m.am lovit de alta problema gararea mastodontul la rampa un chin pentru un incepator ca mine reusind dupa 20 de minute de invarteli si dirijat de angajatii magazinului.Acum vine partea tragicomica firma la care lucrez primind nu stiu ce mail de la firma DECHATLON proprietarul transportului cu peripetii ce ma acuza de: intarziere(imi asum vina in mare parte dar zic eu este si vina firmei la care lucrez) si ceva cum ca am fost in stare de ebrietate(nu stiu de unde au dedus ei asa ceva, eu nefiind un consumator de alcool) si doresc sa fie despagubiti pentru pierdeile provocate de mine. Acum nu inteleg ce pierderi am provocat eu si sunt putin cam speriat fiind plin de datorii atat imi mai trebuie sa platesc despagubiri de mii de euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu cred ca se pune problema in felul asta ca de ce te`ai dus,80% din incepatori ar profita de o astfel de sansa...Revenind la subiect mare lucru nu o sa patesti atata timp cat nu are nimeni nici o dovada ca ai fost in stare de ebrietate,vei avea discutii cu,conducerea si in cel mai rau caz te pune din nou in echipaj pana nu va mai avea nimeni ce sa`ti reproseze din punctul asta de vedere.Trateaza problema ca atare,treci peste si verifica-ti toate datele pentru cursa care urmeaza sa o faci.Aste`as probleme minore!Toate bune...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 4 months later...
  • Members

De curand am fost angjat la o firma de transoprt marfuri internationale si am fost repatizat pe un traseu relativ scurt intre Franta si Belgia toate bune si frumoase...am facut 2 curse cu inca un baiat (in echipaj) si deodata m.au lasat singur,(tin sa precizez ca experienta mea este minima) prima mea cursa singur pe un tir de 17 metri. Am incarcat tirul de la o fabrica relativ aropiata, iar dupa ce am incarcat cu chiu cu vai am realizat ca gps-ul e in lb. franceza....lb. romana lipsind cu desavarsire din setarile aparatului si bineinteles nu prea aveam timp de butonat dar cu putin noroc am reusit sa gresesc o litera si atat mi.a fost de am ajuns cu mastodontul intr-un satuc plin de pensionari...dar intr-un final am ajuns la destinatie si aici surpriza magazinul era inchis trebuind sa stau pana a doua zi. Dimineata au venit aia de la magazin si m.am lovit de alta problema gararea mastodontul la rampa un chin pentru un incepator ca mine reusind dupa 20 de minute de invarteli si dirijat de angajatii magazinului.Acum vine partea tragicomica firma la care lucrez primind nu stiu ce mail de la firma DECHATLON proprietarul transportului cu peripetii ce ma acuza de: intarziere(imi asum vina in mare parte dar zic eu este si vina firmei la care lucrez) si ceva cum ca am fost in stare de ebrietate(nu stiu de unde au dedus ei asa ceva, eu nefiind un consumator de alcool) si doresc sa fie despagubiti pentru pierdeile provocate de mine. Acum nu inteleg ce pierderi am provocat eu si sunt putin cam speriat fiind plin de datorii atat imi mai trebuie sa platesc despagubiri de mii de euro.  

 

  Daca ai patit asa ceva si cred ca da ,  e grav ca-ti pui astfel de intrebari ! Inseamna ca nu constientizezi ce se intampla . Cauta sa intelegi ca cel ce face un contract cu tine ca transportator , la ala e banul ! Ala te plateste , dar in conditiile lui .  Tu trebuie sa-ti faci meseria ta . Partea proasta ca tu nu stii meserie . Dar nu-i nimic .....platesti boacanele si mergi mai departe . Asta este raspunsul vietii atunci cand vrei ceace nu poti . Mai rau este ca in soferie totul se plateste ( de catre sofer).  Poate bagi ceva la cap ......in rest drumuri bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Il iei la rost pe directorul firmei ca sa lamuriti situatia, spunei ca cel putin o luna sau 2 puteai sa mergi in echipaj apoi sa te lase singur

 

  Eventual ai dai si un cap in gura si ai iei si telefonul , sa nu mai aiba glume in program cand sta de vorba cu tine. 

Daca gandesc bine ar trebui sa stea si in pozitie de drepti cu onor spre dreapta.

 

  Bravos tataie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Vad ca esti nedumerit de "ce pagube ai produs". Decathlon e o firma unde trebuie sa respecti cu strictete ora programata pentru descarcare. Daca intarzii se lasa cu penalizari. Penalizari care se aplica si de alte firme, "Dia" de exemplu, dar le decathlon sunt exagerate. Stiu un caz cand penalizarea a fost de 70 euro/palet/ora de intarziere.

Sper sa iesi cu bine din belea...drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cu starea de ebrietate nu-ti fa probleme. Cum ei nu stiau ca esti incepator, au zis ca esti baut daca ti-au trebuit 20 minute sa bagi la rampa. :))Eu am ramas singur dupa 3 saptamani cand am inceput si la prima incarcare m-a ajutat un coleg(in sensul ca a bagat el in rampa) asa ca, curaj, au patit-o ssi alti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.