Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

TATRA sau Kolos


MANV10

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • Members

Ar fi multe de spus dar vreau sa fac o descriere in mare.

Am inceput in 1996 sa lucrez pe Tatra la vremea aceea Raba si Savienu era la putere.

Tatra 815 an fabricatie 1989, dupa cum am spus avea motor V10

Un motor foarte simplu comparativ cu Raba sau alte tipuri cu care am avut eu de a face.

Fiecare piston are cilindrul lui chiulasa lui, intre chiulasa si cilindru nu are garnitura etansaja perfect .  Wibrochenul este format din bucati daca cumva sant probleme la un palier sau maneton se demonteaza si se schimba bucata respectiva  la palier. Nu are cuzineti are rulmenti,  decat la palier are cuzineti  la axul cu came bucsile au un sanfren pe exterior si chiar daca fug de la gaura urca uleiul. Este singura masina pe care eu am intalnito cu racire pe aer temperatura de lucru era 12o-150 grade celsius vara cand era prea cald urcasi la 170 , ambreajul pneumohidraulic  placa pe soare , disc 420 cardanul este intre motor si cutie , cutia fiind prinsa pe tubulatura si de aici pleaca un fel de planetare in fata si spate. In tubulatura este ulei, tot ce pleaca de la cutie si pana la transmisia finala lucreaza in ulei. Are 5 viteze pe mic si 5 pe mare , gol ma duceam cu ea la 110 lejer , dar intradevar avea un consum plin gol undeva la 58%.

Suspensia pe fata pe bari de torsiune pe care le puteai regla si amortizoare iar pe spate are arcuri si fiecare roata e independenta.

Poate nu am folosit chiar termeni tehnici dar care au cunostinte mecanice intelegeti cu siguranta ce am spus  :o:o:o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Da nu tie rusine obrazului sa pui asa poze? Aaaa am informati de pe canalele mele de la fosti generali la care nu pot sa le divulg numele ca .aaaaaa nu tu ai facut pozele alea....ci aparatul..  ;D ;D ;D ;D ;D

Frumoase poze,cand vad o Tatra imi creste inima  ;D:D:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

cu cateva luni in urma am vazut un anunt pe mobile.de, erau vre"o trei tatra 813 la 8500E, le vindea armata ceha, interesant era ca aveau sub 10000 km parcursi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pentru totdeauna tatra o sa ramana masina mea de suflet poate ca a fost prima masina adevarata pe care am lucrat ; nustiu dar e o masina gandita pana la ultimul detaliu cum se poate ca o masina fabricatie 89 sa aiba aproape toate conditiile si confortul unei masini fabricatie sa zicem 2005 incoace

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • 3 months later...
  • Members

Frumoasa prezentarea lui wibroken dar si schitele cu transmisia ale lui MANV10.

Am lucrat si eu pe un 815 vreo 8 ani si chiar sunt masini de lucrat in conditii extreme.

Chestia cu"din multe noroaie m-a scos" e relativa,caci daca sta "pe burta" doar polizezi in gol.

E alta treaba insa la cele cu gume 1400.

Vad ca au iesit si variante moderne pentru asfalt dar nu stiu cat sunt de fiabile.

Ma refer la confortul din cabina,caci am vazut pe sosele chiar si capuri tractoare de la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Frumoasa prezentarea lui wibroken dar si schitele cu transmisia ale lui MANV10.

Am lucrat si eu pe un 815 vreo 8 ani si chiar sunt masini de lucrat in conditii extreme.

Chestia cu"din multe noroaie m-a scos" e relativa,caci daca sta "pe burta" doar polizezi in gol.

E alta treaba insa la cele cu gume 1400.

Vad ca au iesit si variante moderne pentru asfalt dar nu stiu cat sunt de fiabile.

Ma refer la confortul din cabina,caci am vazut pe sosele chiar si capuri tractoare de la ei.

Confortul nu intra in partea de fabilitate ;).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 11 months later...
  • 1 month later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.