Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

DRAGI COLEGI VA SCRIU ACEST ANUNT CA SA VA INFORMEZ SA VA FERITI DE FIRMA DM LOGISTIC SAU DI MARZIO TRANSPORTI ITALIA ESTE UNA SI ACEIASI FIRMA. LUCRATI FARA DISC VA FUGARESTE IN CONTINUL SE POARTA FOARTE URAT CU SOFERII CAND ESTE VORBA SA VII ACASA ITI OPRESTE TOTI BANII CA SA TE OBLIGE SA TE INTORCI LA FIECARE SALAR TE TREZESTE CA OPRESTE DIN BANI FARA UN MOTIV ANUME. MAI EXACT EI NU VOR SOFERI CI SCLAVI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule, stii, exista o vorba: unii chiar isi merita soarta... Daca soferii nu ar accepta asa ceva si ar pleca pe capete, patronii nu s-ar mai comporta asa. Dar atata timp cat soferii accepta aceste conditii de munca, patronii de ce ar proceda altfel? Care este scopul patronului pana la urma? Iti spun eu: profit maxim, consum/cheltuieli minime. Exista acest cerc vicios in care conditiile de munca nu se imbunatatesc, pentru ca soferii accepta conditii mai rele decat cele existente. Patronul ce zice: a, deci se poate si mai rau pentru voi. Ei, atunci luati mai rau de aici, ca are tata. Iar soferii ce fac? Tac, inghit, si intra pe forumuri sa comenteze si sa se planga. Nu am nimic cu soferii, Doamne Fereste, si eu sunt sofer, eu am ce am cu patronii, care pe zi ce trece se lacomesc din ce in ce mai tare. Dar daca soferii nu ar accepta asa ceva, patronii nu ar proceda asa, asta e clar! Pleci tu, plec eu, pleaca ala, pleaca celalalt, si uite asa patronu isi schimba atitudinea, pentru ca altfel ar ajunge sa-si conduca el insusi camionul! Dar, stii ca mai e si cealalta latura a povestii, si anume ca exista prea multa forta de munca disponibila in acest domeniu... Si atata timp cat la usa ii mai bat 10 unitati umane sa munceasca pe aceeasi bani pe care muncesti tu, de ce si-ar schimba atitudinea fata de tine, sofer vechi la el? Vezi, asta e problema. Ca o singura unitate umana, de sine statatoare, TU nu contezi. Dar, ca si grup de unitati umane, contezi. Pentru ca daca se razvratesc cu totii, ceva se va schimba. Eu nu instig la revolta aici, doar vreau sa va spun ca degeaba te agiti tu, singur. Daca nu exista GRUP de agitati, totul este degeaba si este in zadar. Cu cat grupul este mai mare, cu atat mai bine. Este singura solutie.

Poti sa te uiti pe forum, mai sunt destule alte topicuri cu probleme de genul asta, pe la diferite firme. Si, in fiecare zi auzim de alte si alte firme cu probleme, din ce in ce mai multe. Iar asta chiar ma pune serios pe ganduri... Pana cand se vor mai degrada conditiile de munca ale soferului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule, stii, exista o vorba: unii chiar isi merita soarta... Daca soferii nu ar accepta asa ceva si ar pleca pe capete, patronii nu s-ar mai comporta asa. Dar atata timp cat soferii accepta aceste conditii de munca, patronii de ce ar proceda altfel? Care este scopul patronului pana la urma? Iti spun eu: profit maxim, consum/cheltuieli minime. Exista acest cerc vicios in care conditiile de munca nu se imbunatatesc, pentru ca soferii accepta conditii mai rele decat cele existente. Patronul ce zice: a, deci se poate si mai rau pentru voi. Ei, atunci luati mai rau de aici, ca are tata. Iar soferii ce fac? Tac, inghit, si intra pe forumuri sa comenteze si sa se planga. Nu am nimic cu soferii, Doamne Fereste, si eu sunt sofer, eu am ce am cu patronii, care pe zi ce trece se lacomesc din ce in ce mai tare. Dar daca soferii nu ar accepta asa ceva, patronii nu ar proceda asa, asta e clar! Pleci tu, plec eu, pleaca ala, pleaca celalalt, si uite asa patronu isi schimba atitudinea, pentru ca altfel ar ajunge sa-si conduca el insusi camionul! Dar, stii ca mai e si cealalta latura a povestii, si anume ca exista prea multa forta de munca disponibila in acest domeniu... Si atata timp cat la usa ii mai bat 10 unitati umane sa munceasca pe aceeasi bani pe care muncesti tu, de ce si-ar schimba atitudinea fata de tine, sofer vechi la el? Vezi, asta e problema. Ca o singura unitate umana, de sine statatoare, TU nu contezi. Dar, ca si grup de unitati umane, contezi. Pentru ca daca se razvratesc cu totii, ceva se va schimba. Eu nu instig la revolta aici, doar vreau sa va spun ca degeaba te agiti tu, singur. Daca nu exista GRUP de agitati, totul este degeaba si este in zadar. Cu cat grupul este mai mare, cu atat mai bine. Este singura solutie.

Poti sa te uiti pe forum, mai sunt destule alte topicuri cu probleme de genul asta, pe la diferite firme. Si, in fiecare zi auzim de alte si alte firme cu probleme, din ce in ce mai multe. Iar asta chiar ma pune serios pe ganduri... Pana cand se vor mai degrada conditiile de munca ale soferului?

Revolta sau nu,nu conteaza ca instigi deoarece nu o sa se concretizeze niciodata nimic in Romania deoarece oamenii sunt prea lenesi si le place sa fie dusi cu zaharelul.Ce-o fost in Dec '89 nu o sa mai vezi tu prea curand.Din cate observ eu ne cam place sa fim calcati in picioare ca si popor dar nici macar nu incercam sa ripostam,ii lasam pe altii sa-si bata joc de noi in continuare (sefi,presedinte,alte natiuni).Suntem de rasul curcilor nu alta.Multi ar zice ca eu daca doresc mai mult decat salariul minim pe economie sunt lacom,dar nu e asa.Cu salariul acela deabea reusesti sa supravietuiesti tu ca "unitate umana" nicidecum sa ma sustii o sotie/copil sau sa pleci vreodata intr-un concediu.Bine nu o sa ne fie prea de curand iar mai rau nu cred ca se mai poate pur si simplu.Suntem la limita penibilului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.