Jump to content

Trebuie ADR?

leobango

Recommended Posts

• Members

Am primit urmatoarea intrebare si, ptr ca cel ce a adresat intrebarea nu a deschis subiect o fac eu.

"spuneti-mi, va rog, daca pentru a transporta ambalaje din material plastic(pahare, cutii, galeti) e nevoie de ADR?adi zice ca da, pentru ca sunt inflamabile, eu nu am gasit nimic negru pe alb."

-Sa raspunda numai ce ce stiu ( asta e ca la vrei sa fii milionar  cu publicul ).

• Members

pai daca stai sa calculezi orice produs este inflamabil daca il pui pe froc,dar pt astea nu trebuie adr ca nu au pe ambalaj eticheta de pericol,inflamabil,daca a transportat asa ceva si nu i-a cerut nimeni nimic inseamna ca nu trebuie.

• 1 month later...
  • Members

aceste materiale nu prezinta pericol dar....poate fi considerat un transport periculos doar daca acele ambalaje au avut in interiorul lor substante periculuoase,in cosecinta se  va folosi  actele pt transport periculos!!!! deseuri sau ca si materie prima!!!!este diferenta!!!!

• Members

aceste materiale nu prezinta pericol dar....poate fi considerat un transport periculos doar daca acele ambalaje au avut in interiorul lor substante periculuoase,in cosecinta se  va folosi  actele pt transport periculos!!!! deseuri sau ca si materie prima!!!!este diferenta!!!!

Ca o completare la raspunsul lui stelu mai trebuie mentionat ca se va folosi ADR doar in cazul in care acele recipiente nu au fost spalate sau curatate conform reglementarilor in vigoare privind substantele ce au fost transportate. In cazul in care nu au fost curatate se folosesc actele asa cum a fost precizat de stelu, dar placutele cu insemnarile pe masina raman exact la fel ca atunci cand se transporta substanta originala.

Daca sunt doar recipiente curate ca farfurii de unica folosinta sau altele de genul nu au nici cea mai mica legatura cu ADR. Altfel ar trebui sa ai ADR si pentru vestimentatie, fan, lemne sau apa potabila ( ca cine stie, daca te inneci :D :D :D ).