Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Amenda overspeed


Phraeudian

Postări Recomandate

  • Members

Salutare tuturor.

Am o rugaminte daca imi permiteti: am plesnit azi un overspeed de 111 Km/h cu medie de 105Km/h in Germania.

As dori va rog sa imi spuneti daca aveti idee la cam ce amenda ar trebui sa ma astept daca voi avea control in urmatoarele 28 zile...si cam ce cuantum va avea amenda functie de tara...

Precizez ca eu 95% din munca o prestez transportand in: Germania, Italia, Austria, Elvetia, Franta, Olanda.

Deasemenea precizez ca nu am mai avut niciodata overspeed pe card, de cand e el si deasemenea programul de condus a fost respectat 100%, pauze mici, mari, recuperari, totul impecabil.

Daca ma puteti ajuta va rog cu ceva informatii referitor la ce as putea pati...pentru acest overspeed de 111 Km/h

Astept raspunsurile voastre si va multumesc anticipat pentru acestea!

Drumuri bune tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pe mine oricum nu ma crezi, dar ai putea sa-l intrebi pe inspectorul anton de la galati ( daca mai este inspector, ceea ce eu nu cred) si el o sa-ti povesteasca !!!

Stimate Gongy, despre RO toata lumea stie ca e RO... Iar Dl. Anton controleaza in RO si aplica amenzi in RO... Stim cu totii ca in RO pentru o anumita contraventie primesti o anumita amenda, iar in restul EU, in functie de tara, pentru aceeasi contraventie primesti o alta amenda, mult mai mare...ca si cuantum, fata de amenda din RO. Pentru ca salariile...stiti povestea...

Eu am rugat sa postati ceva informatii despre tarile din EU, in special D,I,F,NL,A,CH...pentru ca aici transport...si amenzile de aici ma intereseaza, nu amenzile din RO...

Doresc doar sa apreciati voi cat e de grava situatia...daca sunt colegi care au mai primit amenzi pentru overspeed rog sa posteze pentru ce viteza, in ce tara si ce cuantum a avut amenda.

Multumesc!

P.S.: Dle Gongy, dupa tonul cu care mi-ai raspuns...cred ca esti putin suparat...si din acest motiv...in cazul in care te-am suparat candva, cumva...imi cer scuze, OK? Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

asta denota ca tu vrei sa inveti doar din auzite !

eu te sfatuiesc sa citesti legislatia europeana in domeniu si ai sa gasesti raspunsul acolo !

o sa fii foarte surprins cand ai sa-l afli ( raspunsul) ! ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu,i chiar asa foc colegu cu overspeed,,,!!!eu am luat radar pe franta 114km/h,45 euro,,,,noo,,,acum depinde peste cine si dai,,,acuma nici nu te lua dupa cum agraveaza altii si povest de parcare si de statie,,,,(nu dau nume),,se stiu ei,,,sa stai acasa,ca nu,ti ajung banii cat castigi,,,,,si de alea,,,,!!!,,,,p,s,,,roagate sa,ti de,a d,zeu sanatate tie si la familie si sa ajungi cu bine acasa,,,,,!!!nu sa nu te opreasca bag,,jandarmeria si altii de astia,,,!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

esti okos nevoie mare colegu virgil,,,!! :P,nu circul cu autobuzul,,,nu ascult muzica la casti,,,,ti,as raspunde cu ceva dar inchide topicul, cand ajung pe acasa o sa postez amenda dar nu o sa mai aiba rost pt colegu pt ca trece de 28 zile,,,,p,s,,,sa vezi ce o sa plang  :(,,,,daca o sa am multe minusuri,,,pana te ajung pe tine mai am,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

esti okos nevoie mare colegu virgil,,,!! :P,nu circul cu autobuzul,,,nu ascult muzica la casti,,,,ti,as raspunde cu ceva dar inchide topicul, cand ajung pe acasa o sa postez amenda dar nu o sa mai aiba rost pt colegu pt ca trece de 28 zile,,,,p,s,,,sa vezi ce o sa plang  :(,,,,daca o sa am multe minusuri,,,pana te ajung pe tine mai am,,

chiar te rog sa postez amenda,astept sa vi acasa chiar daca se inchide topicu deschidem altu,referitor la minusuri ....nu dau nici la omu prost ca nu e treaba mea sa-l atentionez ;D ;D ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
;D cred ca imposibil sa nu scapi odata masina la vale sa nu fii atent si daca esti incarcat trece foarte repede de 90. Oricum amenzile nu sunt mari pt viteza poti sa le explici ce sa intamplat daca ai programul ok nu cred ca iti da nimeni amenda pt 2 varfuri. Eu zic sa mergi linistit.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

depinde cine te gaseste..eu pe franta am luat 90euro..103km/h si limita era de 70km/h au venit imediat dupa mine+ca mai aveam varfuri trecute de 100 dar fara sa intre t,ul..iar un coleg pe italia a luat 1000 si ceva de euro avea mai mult de 6 t.uri  si cred ca a avut si permisu suspendat pentru treaba asta numai stiu exact

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pe Italia pot sati spun cu siguranta ca vei lua peste 300e. Nu te gandi doar la overspeed daca iti descarca viteza de pe card si mai ai si alte varfuri peste 100 ai putea ramane si fara permis.Aici este greseala multor colegi care se feresc doar de overspeed si nu stiu ca li se poate scoate toata viteza de pe card.Atentie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In primul rand overspidul nu este pe cardul tau. Ramane 2 ani in memoria tahografului. Deci este numai in tahograf. Valoarea amenzii este depinde unde o iei si viteza care in cazul tau scuza-ma ca iti spun dar pentru un camion este imensa. Din propria experienta cu 3 ani in urma am luat pentru varfuri de 92-95km/h mai exact 3 varfuri cate 10 euro pentru fiecare in Germania de la BAG. Nu stiu sa iti raspund pentru alte tari sau controale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Salutare.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, pareri si opinii.

Din fericire au trecut pana azi 32 zile...si nu am fost oprit.

Da, intr-adevar, tahograful meu scoate si bon cu diagrama V si acolo se vad si varfurile, exact ca la diagrama, chiar daca nu faci overspeed (nu depasesti minutul de distractie, dar varful apare).

Cert e ca de acum, mai mult de 90 nu vede masina mea.

Va multumesc tuturor inca o data.

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pentru colegul care spunea sa stea acasa 28 de zile, o sa-i pui tu la dispozitie un camion cu tahograf cu card ca sa tina cardul in tahograf 28 de zile?ca altfel tot o sa se vada daca tine cardul in buzunar 28 de zile,dar daca e primul overspeed stai linistit ca nu zice nimeni nimic doar daca ai multe se premiaza cu amenda deci la treaba ,drumuri bune la toti colegii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.