Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

cum sa reducem cheltuilile de zi cu zi pe comunitate


dudut77

Postări Recomandate

  • Members

Salut Colegu.Eu nu am o perioada prea mare de timp petrecuta  pe comunitate.Doar 8 ani(Deutscheland.Sverige si Norge).Sfatul meu este sa nu faci rabat la cheltuielile cu mancarea si igiena personala,pentru ca daca citez:faci reduceri de cheltuieli de zi cu zi pe comunitate,in maxim 3 luni de zile ai sa ajungi o mumie de n-o sa te mai recunoasca cei de-acasa si prietenii,plus alte complicatii la organism si cu posibilitatea sa te reduci de tot la tacere.Nu mi-o lua in nume de rau,ci doar ca pe un sfat,pentru ca iti spun din proprie experienta.Drumuri bune sa ai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

astept pareri si sfaturi din partea colegilor cu o dare de mana mai scurta in vederea reduceri cheltuielilor pe perioada plecari pe comunitate.ca la salarile de azi cam avem nevoie.mersi coleguti,drumuri bune si mai multi euroi.ca avem nevoie mare....hahaha. ;D ;D ;D

pai in primul rand renunti la tigari, ca astea oricum sunt scumpe si nesanatoase

si asa faci economii de o suta-doua de euro pe luna.

plus ca poti sa renunti si la alte chestii de genul asta, care nu sunt prea utile: sa reduci numarul de beri, de exemplu, sau sa intri pe net numai acolo  unde ai net gratis... :D

la mancare nu e bine sa renunti, decat daca ai obiceiuri nesanatoase: daca rontai chipsuri sau alte prostii de-astea (eu dupa ce am renuntat la tigari am inceput sa mananc chipsuri si bomboane in prostie)

drumuri bune sa ai... si sa ne zici si noua daca ai reusit sa reduci din cheltuieli. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

gimnastica  ;D cand mergi la cumparaturi, un pic de gimnastica nu strica , cauta marfa asezata pe rafturile de jos

e mai ieftina cu ceva + atunci cand ai drum prin tarile cu preturi mai mici la alimente e bine sa-ti faci plinul  ,

dusurile pe cat e posibil la expeditori sau destinatari ( acum depinde si de timpu pe care il ai la dispozitie  ) sau mai sant Shell unde e gratis daca ai card la ei , daca esti fumator  ,tutun la cutie ( personal nu prea ma omor dupa el ) alimente mai putin semipreparate si mai mult materie prima , chiar daca trebuie mai mult timp la preparare daca te pricepi la bucatarie si-ti place alt gust va avea mancarea + ca eviti toate chimicalele lor ,asta cam ce mi-a venit acum in minte  ;D si  ce-i cel mai important , incearca sa eviti amenzile  ;D

  drumuri bune ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Indiferent unde m-as duce tot la peco-restaurant as manca, de la mall cumpar o pasta de dinti un sampon, sapun si burete. Butelia asta la care voi apelati nu mi se pare ceva bun, arunci ciorba dupa ce mananci o farfurie, de unde pui apa in oala? Poate vreti sa economisiti pentru prostituate sau sa-i luati ceva la ala mic cand ajungeti acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In aproape toate parcarile sunt pompe de apa.99% din soferi au bidoane in care tin apa necesara prepararii mancarii si spalarii veselei.Romanul este obisnuit sa manance atat cat sa se simta satul si sa poata dormi linistit noaptea.Daca in Romania poti opri intr-o parcare si sa servesti o masa calda(care poate fi mai ieftina sau mai scumpa)in parcarile din Europa nu vei gasi asa ceva @Spetsnaz.O mica gustare servita in restaurantele de care vorbesti tu,costa minim 10 euro.Eu plec de acasa intotdeauna cu 2-3 borcane cu supa si 2-3 borcane cu felul 2,plus celelalte alimente gen salam,cascaval si lista poate continua.Deci 2-3 zile am mancare preparata,pe care o incalzesc doar.Cand pregatesc mancare in parcare,surplusul il pun in borcane si asa am rezerva pentru zilele urmatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Indiferent unde m-as duce tot la peco-restaurant as manca, de la mall cumpar o pasta de dinti un sampon, sapun si burete. Butelia asta la care voi apelati nu mi se pare ceva bun, arunci ciorba dupa ce mananci o farfurie, de unde pui apa in oala? Poate vreti sa economisiti pentru prostituate sau sa-i luati ceva la ala mic cand ajungeti acasa.

O sa-ti schimbi parerea dupa ce vei ajunge sa lucrezi si tot atunci nu o sa mai pui intrebari de genul...,,de unde pui apa in oala''. Rabdare si o sa te calculezi la fiecare cent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cum de unde sa pui apa in oala??? frate spetsnatz nu stii ca fiecare camion mare e dotat cu un automat pentru apa prefiarta pentru supa??? trebuie sa apesi butonul de la soferul 2 de 3 ori la tahograful digital si primesti o portie exacta de apa pentru fix o portie de supa. in acest mod nu mai arunci supa care ar ramane daca ai gati pe butelie! vezi ce se intampla daca nu ii intrebi pe cei mai batrani??? da ce sa facem, noi de aia ne-am apucat de siferie ca sa putem sta in restaurante. si daca nevasta-mea a vrut sa isi faca copil sa il creasca, ca ii al ei! tu asta ai inteles, ca noi intrebam de metode de a face economii ca sa putem merge la prostituate? tu nu stii ca daca ai camion euro 6 nu mai trebuie sa platesti la ele? vezi daca nu intrebi? ~x(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Indiferent unde m-as duce tot la peco-restaurant as manca, de la mall cumpar o pasta de dinti un sampon, sapun si burete. Butelia asta la care voi apelati nu mi se pare ceva bun, arunci ciorba dupa ce mananci o farfurie, de unde pui apa in oala? Poate vreti sa economisiti pentru prostituate sau sa-i luati ceva la ala mic cand ajungeti acasa.

Wow, inseaman ca tu lucrezi pe bani grei colegule. Restul muritorilor de rand tot la butelie am ramas, bidoane de apa pentru gatit si spalat vase, cumparaturi de la diferite supermarketuri si alte chestii de genu. O mica intrebare totusi, si in Elvetia tot in peco-restaurant mananci? 32 de euro o portie de cartofi prajiti cu un gratar? Se mai fac angajari colegu la fima unde lucrezi? Dupa un calcul rapid tu castigi lejer peste 2000-2200 euro pe luna. Si pe langa asta sa nu uitam de fetite, sau de copii, familie. Multi fac meseria asta din pasiune, de nevoie de bani, tu din ce spui vad ca o faci ca iti place sa traiesti pe cabina colegu. Daca am ofensat pe cineva imi cer scuze, nu a fost cu intentie, este doar parerea mea proprie si personala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ai facut numai o mica greseala gramaticala colegu ShAdE! Nu ii place sa traiasca pe cabina, i-ar place sa traiasca pe cabina!!! numai ca a auzit ca vai de puiul care nu intrece gaina si isi da si el cu presupusul despre cat mai avem de evoluat noi cei care inca nu stim ca s-au inventat restaurantele si facem de rusine breasla transportatorilor mancand inca la lada! speram sa isi revina! :ympray:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.