Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

un accident minor


Postări Recomandate

  • Members

Buna ziua

probabil nu ar trebui sa pun aici intrebarea , dar nu stiu unde sa o pun

ieri am busit o masina ( am schimbat banda ) dar nu am vazut ca vine unu din spate

treaba este in felul urmator , eu nu mers dupa el ci mi-am continuat drumul ( am luat-o pe alt drum ) , pana la urma am oprit , pt ca a vazut si un politist

stiu ca in caz de victime nu e vioe sa parasesti zona , dar nu erau victime si eu m-am dus in treaba mea

am citit pe "https://e-justice.europa.eu/content_rights_of_defendants_in_criminal_proceedings_-169-LU-maximizeMS-en.do?clang=ro&idSubpage=5" la "Infracțiunea privind fuga de la locul accidentului" ca ar fi infractiune si acesta chiar daca doar am sifonat putin masina

am cautat in codul rutier , dar poate nu stiu e u unde sa caut , google imi da doar stiri din ziare sau protv ,deci nu ma ajuta

stie cineva exact ? , nu de alta dar tipul pare ca ar cam vrea sa ma jacmaneasca , nu vrea amiabila , ca e pe firma si sa nu stie seful .. nu vrea nici aisurarea din acelsi motiv

Va multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Părăsirea locului accidentului fără acordul autorității competente (sau fără întocmirea constatului amiabil) este infracțiune, ca dealtfel și neacordarea de prioritate care duce la producerea unui accident.

Dar în fața legii aceste infracțiuni trebuiesc probate, așa că gândiți-vă bine ''cum o dați'', căci până la urmă amândoi sunteți vinovați de fugă de la locul accidentului. (conform legii sunteți amândoi obligați să completați constatarea amiabilă sau, când acest lucru nu este posibil, să anunțați, în maxim 24h, autoritatea competentă).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Orice ''BUSIRE'' cum ii spui tu regulamentul ii da un alt nume,si acela este de accident,care este de la o simpla zgirietura pina la distrugerea unui autoturism.Obligatia ta este sa te prezinti in maximum 24 ore la cel mai apropiat post de politie si sa declari accidentul.Accidentul este accident,indiferent daca este cu victime sau fara,atunci cind ambii soferi se inteleg amiabil intre ei exista solutia ca sa se poata duce direct la asiguratorul vinovatului si poate incheia acolo un proces verbal cu deschiderea dosarului de dauna.Daca tu nu raportezi accidentul si esti gasit ulterior este fuga de la locul accidentului,reciteste cu atentie regulamentul si vei descoperi singur ca in legislatie gasesti ce ai voie si ce nu,numai ca trebuie sa o citesti.[adica cauta codul rutier actualizat]

Mai spui ca ai oprit ulterior deoarece aparuse si un politist care te-a vazut sau a vazut accidentul,deci clar tu ai fugit de la locul accidentului,si atunci cel care a fost lovit de catre tine vrea sa te ''jecmaneasca'',adica a gasit solutia pe care tu singur iai puso in brate,daca opreai,chiar vinovat,nu avea cum sa faca acest lucru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sa te jecmaneasca? Hai ca asta e buna. Si pe mine s-a urcat in Cluj unu cu 40 t. Nici ca mai s-a oprit. A trebuit sa il urmaresc vreo 2 km si sa il blochez in trafic, ca nici la semne nu vroia sa opreasca. Acuma sa se gandeasca fiecare, ce palpitatie sa tragi cu masina mica in fata unuia de 40t si coboara repede din masina, ca nu stii ce intentie are incontientul. Poate fi baut, retardat mintal, nu ai de unde sa stii.

Deci scuza-ma, cand aud asa ceva, vad rosu. Daca e accident, tamponare, dati-va jos naibii, ca nu i-ti rupe nimeni gatul. Dar sa trebuiasca urmariri si chestii din acestea...

Mi se pare un gest incredibil de las si lipsit de orice fel de ratiune umana. In locul aceluia lovit, cred ca i-mi faceam dreptate singur, inaintea politiei. Cu scuzele de rigoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.