Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

mentalitatea invechita a instructorilor


Postări Recomandate

  • Moderators

parerea mea este ca depinde de instructor in primul rind,si abia apoi de elev.Daca instructorul e un om care sa stie sa iti dea abc-ul meseriei il poti dezvolta linistit dupa ce termini scoala.Este important sa te asiguri in oglinzi,sa urmaresti remorca,deci tot ce tine de drum,Fiecare instructor are stilul lui,sau unii sunt ai buni si altii mai slabi,ca si la noi pe urma,nu toti fac meserie,multi invata sa mearga doar cu fata si apoi gata,au probleme cind e vreo manevra nasoala,le tre ..n persoane sai ajute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Ma bag si eu cu o parare (sper sa nu se gaseasca unii care sa comenteze cat de soferi sunt ei fata de mine , ca asa sunt soferii precum bizonii din trafic unii mai "soferi" ca altii), tocmai ce am terminat si eu recent niste scoli de soferi (A, C, D, CE) si am avut contact direct cu 3 instructori diferiti. Pt. cat. A am avut ca instructor un motociclist cu "benzina" prin vene si s-a cunoscut implicarea lui nu numai ca instructor ci mai mult si nu s-a oprit numai la manevrele cerute la examen, tot respectul. Pt. D un semidezinteres, 5 sedinte de 30 min., consum cat mai mic de motorina si neimportanta promovabilitatii examenului. Pt. C si CE...placere maxima din partea mea ca elev, distrugerea avantului de catre instructor. Mentalitatea e aceeasi ca la D, consum cat mai redus, timp cat mai scurt de condus, stat cat mai mult in trafic, semafoare, intersectii aglomerate etc, cat despre manevre..."lasa ca nu-s asa importante la examen, daca te descurci in trafic nu sunt probleme", importanti sunt banii pe care trebuie sa ii castige intructorul si nu ce stie elevul sa faca sau cu ce ramane. Patronul cere promovabilitate, instructorul motorina sa mai ciupeasca cativa leuti pe langa salariu, elevul saracul, depinde de experienta de acasa si capacitatea de invatare, ramane si el cu ce poate. Problema este ca nici unul dintre cei doi nu a profesat ca sofer de autobuz sau de camion si probabil daca ii puneai la volan nici nu stiau sa mearga prea bine, astia sunt instructorii cu mentalitate veche. Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ma bag si eu cu o parare (sper sa nu se gaseasca unii care sa comenteze cat de soferi sunt ei fata de mine , ca asa sunt soferii precum bizonii din trafic unii mai "soferi" ca altii), tocmai ce am terminat si eu recent niste scoli de soferi (A, C, D, CE) si am avut contact direct cu 3 instructori diferiti. Pt. cat. A am avut ca instructor un motociclist cu "benzina" prin vene si s-a cunoscut implicarea lui nu numai ca instructor ci mai mult si nu s-a oprit numai la manevrele cerute la examen, tot respectul. Pt. D un semidezinteres, 5 sedinte de 30 min., consum cat mai mic de motorina si neimportanta promovabilitatii examenului. Pt. C si CE...placere maxima din partea mea ca elev, distrugerea avantului de catre instructor. Mentalitatea e aceeasi ca la D, consum cat mai redus, timp cat mai scurt de condus, stat cat mai mult in trafic, semafoare, intersectii aglomerate etc, cat despre manevre..."lasa ca nu-s asa importante la examen, daca te descurci in trafic nu sunt probleme", importanti sunt banii pe care trebuie sa ii castige intructorul si nu ce stie elevul sa faca sau cu ce ramane. Patronul cere promovabilitate, instructorul motorina sa mai ciupeasca cativa leuti pe langa salariu, elevul saracul, depinde de experienta de acasa si capacitatea de invatare, ramane si el cu ce poate. Problema este ca nici unul dintre cei doi nu a profesat ca sofer de autobuz sau de camion si probabil daca ii puneai la volan nici nu stiau sa mearga prea bine, astia sunt instructorii cu mentalitate veche. Parerea mea.

qrazz, astia sunt instructorii moderni, avizi dupa castiguri cat mai mari si mai putin pregatiti din punct de vedere frofesional. In trecut instructorii erau mai bine pregatiri si aveau in spate niste ani de munca in domeniul pe care-l predau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.