Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

In doi  e mult  mai  bine  ,dar  conteaza  mult  cu  cine  faci echipaj,e bine sa  fie  un prieten ceva nu  o  persoana  cu  care  te  intanlesti  prima  oara  la  ,locul de  munca.20 de  mii  ii  faci  lejer  si cu pauze  normale  in doi  dar  ma  repet  conteaza  mult  colegul  cu  care  inparti cabina  3  luni  de  zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

la Suceava Logistic e cam asa: dai o declaratie notariala ca daca se strica ceva la camion platesti tu, de exemplu cineva iti taie prelata, platesti( asigurarea e cu franciza). lunar iti opresc 100 euro garantie????????? salariul se da la 2 luni, cand revii in tara. daca faci un traseu mai lung decat au calculat ei , platesti taxele de drum si motorina. Nu primesti nici un avans la plecarea in cursa. Acum cauta soferi pentru transporturi Austri _ Italia, curse destul de scurte, daca faci 10000 km esti tare. Nu dau bonusuri pentru kilometri in plus( sa zicem peste 10000 sau 12000 cum dau alte firme. Nu au navigator, statie . Deci faceti-va calculele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

la Suceava Logistic e cam asa: dai o declaratie notariala ca daca se strica ceva la camion platesti tu, de exemplu cineva iti taie prelata, platesti( asigurarea e cu franciza). lunar iti opresc 100 euro garantie????????? salariul se da la 2 luni, cand revii in tara. daca faci un traseu mai lung decat au calculat ei , platesti taxele de drum si motorina. Nu primesti nici un avans la plecarea in cursa. Acum cauta soferi pentru transporturi Austri _ Italia, curse destul de scurte, daca faci 10000 km esti tare. Nu dau bonusuri pentru kilometri in plus( sa zicem peste 10000 sau 12000 cum dau alte firme. Nu au navigator, statie . Deci faceti-va calculele.

Banuiesc ca si tu esti un frustrat care nu a facut fata si care credea ca meseria asta e excursie.

Din surse sigure:

-declaratia este pentru condus sub influenta alcoolului,contrabanda etc. Nicidecum  nu ti se imputa prelata taiata.Mare atentie la ea!Fransiza e 500E

-garantia se opreste la fiecare decont adica la min 2 luni

-trasee mai lungi fac mai ales cei care stau prost cu orientarea in teren si care pun botu la ce spune Ioana.Se permite o toleranta de +3% km.In caz de devieri majore si alte probleme anunti din timp nu dupa 3 luni

-salariul se vireaza lunar pe card.Diurna se plateste jumatate cat esti plecat iar cealalta jumatate dupa ce faci decontul

-cursele sunt scurte si foarte scurte dar daca nu reusesti sa faci 10.000 km e doar vina ta.Ce bonusuri sa dea cand sunt destui drogati care trec de 18.000 km singur ?

-navigatoare si statii au aproape toate masinile.In ultimul timp nu au mai cumparat pentru masinile noi deoarece soferii au plecat cu ele acasa.

E departe de a fi o firma foarte serioasa,sunt destule probleme dar cu toate altele decat cele mentionate.Mai nou angajeaza si incepatori dar majoritatea sunt incompetenti rau.Sa faci 5 incarcari intr-o zi in Italia nu e pentru oricine.

Sunt foarte putini soferi din judetul Suceava(ghiciti si voi de ce?) desi are firma are birou intr-o zona buna a orasului.In general s-a apelat la judetul de rezerva,Botosani,unde e foamea mai mare.La fel si prostia!

In total sunt vreo 4 firme cu aceeasi traducatori si conducere in ro.Masinile sunt impartite la mai multe case de expeditie,de aici si mai diferente intre curse.

Cu motorina nu sunt probleme atat timp cat nu esti nesimtit si bagi mana in rezervor,cu banii nu se intarzie.

Parti negative:

-se cam circula pe nationale,unele chiar interzise

-functie de casa de expeditite se fac grupaje consistente

-nu prea exista colegialitate,multi pupincuristi,invidiosi,betivi etc.

-ca sofer esti mintit la greu mai ales cand e vb de mers acasa

-foarte multi colegi tampiti,inconstienti,cretini,handicapati si cum mai vreti voi care merg sute de km cu magnet,fara diagrame etc.Din cauza lor se solicita tuturor asta.Daca cedezi esti mancat dupa aceea.

-oficial se merge la program si se deconteaza unele amenzi.Neoficial ti se impune sa dai peste si mai bine nu iei amenda caci la decont nu ti-o platesc toata

-service foarte slab,se face pe unde apuca,uneori chiar de catre sofer.Revizia si mentenanta inseamna doar schimb de ulei si filtru de ulei,restul e sarcina soferului.Sunt si multe masini noi.

-organizare aproape inexistenta,recent cica au cumparat un bus pentru transportul soferilor in A

-nu au garaj nici in tara nici in Austria,schimbul se face pe unde apuca,uneori se asteapta masina si cate 2 zile

In concluzie este o firma slaba rau pentru judet,recunoscuta pentru multele tepe trase de patron.

Pentru cine accepta si conditii mai proaste e cat de cat ok de luat in calcul dar sa se insiste pentru angajare exclusiv pe firma SV Logistic si nu pe celelalte.

-

Cam atat deocamdata.

Cam asa ar trebui sa arate un post echidistant,sunt satul doar de lucruri negative si mizerii aruncate dupa niste zvonuri auzite la discutii de betie prin parcari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • Members

Din cand in cand mai scriu si eu cate un post bun  ;D

Am trecut doar pe la birou,nu mai stiu ce remorci trag,iar in Austria mai rar.Tgx-uri nu aveau multe iar remorci de Gartner nu prea am vazut pe alte firme.

De la data scrierii postului a aparut un bus VW Caravelle pentru transportul soferilor si un Krafter sau Sprinter pentru interventie si reparatii.

Forumul era/este citit si de cineva care se care stie foarte bine fiecare masina,poate intervine el si ne lamureste :)

Si poate cineva cu putere uneste topicurile legate de Araisa-Sv Log-Magellan caci sunt mai multe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Tu chiar nu intelegi sau te prefaci ????

1) Folositi functia Cautare inainte de a posta o intrebare, poate deja s-a mai discutat despre acel lucru.

2) Titlul subiectului trebuie sa faca referire exact la problema/intrebarea pe care o aveti (nu salut, help, plz, cititi, am nevoie).

3) Continutul mesajului trebuie sa fie cat mai usor de inteles (fara excese/repetari de genul "plz plz plz plz.." "va rooooooo..og", etc), incercati sa folositi semnele de punctuatie corespunzatoare (nu va sfiiti sa le folositi, nu fac rau nimanui ).

4) Codurile sau portiunile de cod trebuiesc puse intre tagurile de CODE.

5) Puteti posta link (insa numai pentru a da un exemplu NU pentru a face reclama).

6) Nu abuzati de smileuri , culori marimi.

7) Nu faceti exces de CAPS LOCK.

8 ) Nu postati doar de dragul de a posta, sau de a mari numarul de posturi, nu conteaza cantitatea, ci calitatea.

9) Nu jigniti/atacati verbal alti useri ai forumului.

10) Nu faceti DOUBLE POSTING.

11) Folosirea cuvintelor sau inregistrarea cu nume obscene/jignitoare duce la restrictionarea accesului, stergerea contului, etc.

12) Tampenia si idiotenia prin posturi sunt interzise ! Orice dovada de acestea doua va fi sanctionata.

13) Mesajele postate devin proprietate comuna si nu pot fi sterse la cerere.

14) Nu puneti numere de telefon in mesajele postate pe forum.

15) Nu aveti voie cu mai mult de un cont. Daca sunteti prinsi ban 30 zile si unu dintre conturi va fi sters.

16) Nu postati reclame fara acordul administratorului.  (CALIN)

17) Nu se admite scrierea mesajelor cu deformari ale limbii romane, de genul: tz, sh, k, sau uzare " CAPS"  Pentru a se face mai bine intelesi, userii pot folosi diacritice. (Ń, ş, etc)

Mi-e greu sa-ti explic pe intelesul tau dar postand acelasi lucru in zeci de locuri e ca si cum ai vorbi cu cineva si ai repeta aceeasi idee la fiecare 10 minute.Tu ai sta de vorba cu asa o persoana fara sa-i atragi atentia??

Daca s-ar aplica regulamentul jumatate din topicuri si posturi ar trebui sterse dar din pacate se aplica doar pentru unii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

  DA,ATENTIE MARE,am 43 ani,nu comentez,experienta nimanui,si nici valoarea profesionala,DAR,DUPA,ce faci toate actele,care costa,ajungi la camion,si pentru 1 luna ,se trage de tine,9cu9,pentru a scoate,bani si untu din tine,este valabil si la echipaj,,daca ai spart cardul,esti dat jos si vii si stai acasa,conform contractului,ridici problema,CINE PLATESTE AMENDA,,,,,este 1 dispecer,,,VASEA,,,,EL PLATESTE TOT))))))))))).ATENTIE MARE,,,, SE MERGE CU MAGNETUL,,,,, NU-I MAI VEZI,,,,NU POTI PROBA,,,,LA URMA NU IESE GAZUL,,,,.AVIZ AMATORILOR,,,CU SCUZELE DE RIGOARE,NU VA BAGATI ,SINGURI DACA NU AVETI PE CINEVA ,CU EXPERIENTA,CU VOI,,,,,MAI ALES PE FRIG,,,,,.PE DAN DROB ,NU-L INTERESEAZA ,SI SUNTETI TAVALITI,LA MAXIM.ACUM AZI CIND POSTEZ,E SAPTAMINA MARE,SI MA GINDESC LA PACATE.CA DE ALTFEL TOTI COLEGIII CARE SINT IN SITUATIA DE A NU RIDICA BANII ,MUNCITI.DIN 18 02 2012.pina acum nu am vazut un ban.Si ca tot omul ma gindesc,ce e mai bun sa fac,???????????intelegeti.ca sa nu credeti ca mint ,si nici nu ma ascund,adam ma numesc,si am fost in echipaj pe sv 26 gar,cautati CEI CARE VA INHAMATI,SA AVETI TOLL COLET,PE GERMANIA,,,,PENTRU ,,,STITI VOI MAI BINE,,,,,DACA NU AVETI CERETI SA VI SE PUNA,ATENTIE PE POLONIA,SINT  MASINI CARE NU AU VIATOL,,VETI FI NEVOITI SAL PUNETI VOI,,,,SI VA ASIGUR CA,DIN BANII VOSTRIII,,,LA urma.,,,,,La decont.deci una peste alta pot sa va spun atit, DACA va prindeti sa lucrati ATENTIE MARE,....la program si restul,

  ESTE o parere personala,dar orice problema MAJORA,pe care o aveti,,,,,,,,,MAJORA,,,CONTACTATI-L,PE DL HORVART,....la dinsul ajung doar problemele spalate.

  Stim cu totiii ,cursele sint curse,asa cum  ai norocul,DE DISPECER,DAR AM AVUT OCAZIA ,,SA AUD MULTE ,,,DAR 28.000. DE KM,la program,,,si sa luat amenda pe franta de 10500euro,si programul era corect.iar eu cu colegul am facut 15.800,si nu am fost competitivi,dar ne-au dat jos in austria.fara otivatie scrisa,,.pentru ca,AM  SPART CARDUL,,,,

    Camioanele sint noi,servis asigurat,,totul e kk,,fara comentariii.dar atentie mare,servisul,e inclus in program.DUPA CARE DAI CU MAGNETUL.

    Sa nu crede-ti nimic de rau,din cele spuse,dar sint realitati,si sa nu se supere pe mine colegii care ,lucreaza si isi iau banutul,asta am patit,,,

    TOT RESPECTUL PENTRU ECHIPA PE CARE AM VAZUT-O ,ACOLO SUNT DISPECERI ADEVARATI,INTERESATI SA LUCREZE,SI CARE STIU CU TRANSPORTUL.ASTA ESTE SPER SA-MI  IAU BANII.SI ATIT.ATENTIE MARE.si  cind spun asta ma refer la cazierul auto pe comunitate.se dau interdictii la greu,PENTRU CEI NOI CARE NU STIU.referitor la amenzi.

    DRUMURI BUNE ,SI,feritiva de amenzi la program.

    ADAM ma numesc ,si nu ma feresc sa spun ,ca,SINGURUL NOSTRU SINDICAT,,,DEOCAMDATA  ESTE AICI,,ASA NE MAI AMAGIM SI NOI ,,,,CA VA FI MAI BINE.

    CIND VOI RIDICA BANII,VA ANUNT,,,,SA BEM O BERICA,ATIT AM AVUT SA VA SPUN,,,,,PUTE-TI SA MA SUNATI ,0742506951.NU MA ASCUND NU AM DE CE .SCUZE PENTRU CEI CARE LUCREAZA SI SUNT RESPECTATI ,LA PROGRAM SI LA BANI,

    PASTE FERICIT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  DA,ATENTIE MARE,am 43 ani,nu comentez,experienta nimanui,si nici valoarea profesionala,DAR,DUPA,ce faci toate actele,care costa,ajungi la camion,si pentru 1 luna ,se trage de tine,9cu9,pentru a scoate,bani si untu din tine,este valabil si la echipaj,,daca ai spart cardul,esti dat jos si vii si stai acasa,conform contractului,ridici problema,CINE PLATESTE AMENDA,,,,,este 1 dispecer,,,VASEA,,,,EL PLATESTE TOT))))))))))).ATENTIE MARE,,,, SE MERGE CU MAGNETUL,,,,, NU-I MAI VEZI,,,,NU POTI PROBA,,,,LA URMA NU IESE GAZUL,,,,.AVIZ AMATORILOR,,,CU SCUZELE DE RIGOARE,NU VA BAGATI ,SINGURI DACA NU AVETI PE CINEVA ,CU EXPERIENTA,CU VOI,,,,,MAI ALES PE FRIG,,,,,.PE DAN DROB ,NU-L INTERESEAZA ,SI SUNTETI TAVALITI,LA MAXIM.ACUM AZI CIND POSTEZ,E SAPTAMINA MARE,SI MA GINDESC LA PACATE.CA DE ALTFEL TOTI COLEGIII CARE SINT IN SITUATIA DE A NU RIDICA BANII ,MUNCITI.DIN 18 02 2012.pina acum nu am vazut un ban.Si ca tot omul ma gindesc,ce e mai bun sa fac,???????????intelegeti.ca sa nu credeti ca mint ,si nici nu ma ascund,adam ma numesc,si am fost in echipaj pe sv 26 gar,cautati CEI CARE VA INHAMATI,SA AVETI TOLL COLET,PE GERMANIA,,,,PENTRU ,,,STITI VOI MAI BINE,,,,,DACA NU AVETI CERETI SA VI SE PUNA,ATENTIE PE POLONIA,SINT  MASINI CARE NU AU VIATOL,,VETI FI NEVOITI SAL PUNETI VOI,,,,SI VA ASIGUR CA,DIN BANII VOSTRIII,,,LA urma.,,,,,La decont.deci una peste alta pot sa va spun atit, DACA va prindeti sa lucrati ATENTIE MARE,....la program si restul,

  ESTE o parere personala,dar orice problema MAJORA,pe care o aveti,,,,,,,,,MAJORA,,,CONTACTATI-L,PE DL HORVART,....la dinsul ajung doar problemele spalate.

  Stim cu totiii ,cursele sint curse,asa cum  ai norocul,DE DISPECER,DAR AM AVUT OCAZIA ,,SA AUD MULTE ,,,DAR 28.000. DE KM,la program,,,si sa luat amenda pe franta de 10500euro,si programul era corect.iar eu cu colegul am facut 15.800,si nu am fost competitivi,dar ne-au dat jos in austria.fara otivatie scrisa,,.pentru ca,AM  SPART CARDUL,,,,

    Camioanele sint noi,servis asigurat,,totul e kk,,fara comentariii.dar atentie mare,servisul,e inclus in program.DUPA CARE DAI CU MAGNETUL.

    Sa nu crede-ti nimic de rau,din cele spuse,dar sint realitati,si sa nu se supere pe mine colegii care ,lucreaza si isi iau banutul,asta am patit,,,

    TOT RESPECTUL PENTRU ECHIPA PE CARE AM VAZUT-O ,ACOLO SUNT DISPECERI ADEVARATI,INTERESATI SA LUCREZE,SI CARE STIU CU TRANSPORTUL.ASTA ESTE SPER SA-MI  IAU BANII.SI ATIT.ATENTIE MARE.si  cind spun asta ma refer la cazierul auto pe comunitate.se dau interdictii la greu,PENTRU CEI NOI CARE NU STIU.referitor la amenzi.

    DRUMURI BUNE ,SI,feritiva de amenzi la program.

    ADAM ma numesc ,si nu ma feresc sa spun ,ca,SINGURUL NOSTRU SINDICAT,,,DEOCAMDATA  ESTE AICI,,ASA NE MAI AMAGIM SI NOI ,,,,CA VA FI MAI BINE.

    CIND VOI RIDICA BANII,VA ANUNT,,,,SA BEM O BERICA,ATIT AM AVUT SA VA SPUN,,,,,PUTE-TI SA MA SUNATI ,0742506951.NU MA ASCUND NU AM DE CE .SCUZE PENTRU CEI CARE LUCREAZA SI SUNT RESPECTATI ,LA PROGRAM SI LA BANI,

    PASTE FERICIT.

Intelege cineva din ce vrea sa spuna colegul asta?Un asemenea ghiveci n-am vazut de cand sunt,dar.....mare e gradina.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ms mult inaeg pt informatii...si wolferine o persoana de 43 de ani nu cred ca ar avea ceva de castigat daka spune gogonele...asa ka fiecare crede ceea ce vrea....drumuri bune tuturor

N-am spus ca minte ci ca nu se intelege mai nimic din ce spune el.Citeste ambele cu atentie.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 4 weeks later...
  • Members

eu am lucrat la acest grup de firme( ARAISA,SUCEAVA LOGISTIC,SUCEAVA NETWORK,MAGELLAN)! Mi s-au oprit 300 de euro garantie,la fiecare decont(adica la 2 luni),bani care mi i-au virat in cont la 60 de zile de cand am plecat de la ei! O fi de bine,o fi de rau,nu stiu,va las pe voi sa ganditi!!! In rest cu depasirile de motorina,cu km in plus, ce sa va zic? Cand faci 3000 sau mai mult km pe magnet sa nu te astepti sa-ti iasa si consumul la motorina!!! cat despre km in plus la cursa,asta depinde cat de bine stii sa lucrezi cu GPS-ul,sa-ti faci traseul dupa cum ti l-a dat dispecerul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.