Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Amenda la nemti pentru o brisca cu lama de 11 cm


Bodybuilder

Postări Recomandate

  • Members

La prima mea cursa care am facuto am fost opriti de TOLL pe autostrada in Germania si dusi la sediul lor unde ne-au controlat prin cabina,bagaje,marfa transportata.Ne-au intrebat daca avem pistoale,cutite.Eu aveam o brisca automata care am luato cu mine pentru a o folosi cand mancam.Cand ne-au intrebat noi eram coborati din cabina si brisca era in cabina prin geanta.Daca nu le spuneam de ea oricum o gaseau cand au cautat prin bagaje.Era bine daca apucam sa o ascund intr-un buzunar inainte sa cobor din cabina ca nu ne-au controlat si corporar.Le-am aratato, mi-au confiscato si mi-au dat amenda 100 euro cica lama avea lungime de 11 cm si se admite 8,5 cm.Am tot incercat sa le explic ca o folosesc pentru a manca cu ea ,au zis ca ma cred dar degeaba tot nu m-au iertat.Am fost tare necajit ca am pierdut 100 euro pentru o nimica toata.Si uite asa am facut prima mea cursa moca.Deci aveti grija sa nu patiti ca mine,sunt sigur ca multi dintre voi nu stiati care e lungimea maxima admisa la o brisca sau un cutit in Germania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sa specificam ca este vorba despre lama de la sis-uri, cutite si alte arme albe.;)

Of of mai Tavy...ca iute mai observi tu toate celea ;D ;D. Normal ca la arme albe, ca la "armamentul" din dotare nu impune nimeni limite de marime ;D ;D ;D ;D ;D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

COLEGILOR cind plecam cu camionul  transportam uneori valorii care daca noi am stii am face cu capul .Problema sigrantei noastre nu interesiaza pe nimeni .De exemplu  in Franta sud sau Spania sud unde daca nu cunositi zona risti enorm ex.Jonqera unde daca ai ghinion dormi vreo 2 zile dupa care te trezesti in chiloti.Asta ne interesiaza pe noi 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Suuper, dupa ce vad toate postarile voastre, incep sa ma simt din ce in ce mai bine.

Eu sunt fericitul posesor al unei arme de foc, mai exact Walter P99 cu glon.

Ma intreb daca ma gaseste neamtul cu ea in cabina ma executa?

Ce dracu am acte pe ea si permis in care figureaza proprietate.

Permisul e valabil si pentru ei?

Stie careva?

El este european dar sunt alte norme afara...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Vizitator Anonymous

ca sa nu ma i ai probleme din aceasta cauza tine cutitul sau ,,sisul,, linga mincare si in ni ci un caz in cabina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Apropo de amenzi stupide cica daca nu ai calcaiul prins de incaltamaninte gen slapi saboti etc tot asa primesti amenda vreo 100 euro !Asta o stiu de la un coleg !! :o Mi se pare destul de corecta si asta ... adica oricand iti poate aluneca piciorul pe incaltaminte !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 8 months later...
Vizitator Anonymous

Apropo de amenzi stupide cica daca nu ai calcaiul prins de incaltamaninte gen slapi saboti etc tot asa primesti amenda vreo 100 euro !Asta o stiu de la un coleg !! :o Mi se pare destul de corecta si asta ... adica oricand iti poate aluneca piciorul pe incaltaminte !

pai cel mai bine conduci desculta, asa ai curat si in cabina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  conteaza foarte mult tipul de cutit , marime, automat, forma(cu zimti pe spatele lamei), si corect unde il tii cum a specificat colegul ionut_fl, a dat un sfat bun.

  am auzit si eu de chestia cu cutitele in cabina dar am crezut ca sunt doar povesti de speriat incepatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Are dreptate virgil si eu am fost oprit in germania si aveam 3 cutite dintre care unu tip fluture sau cum i se mai spune iar din cele doua unu chiar cu lama de 20 cm si nu am avut probleme decat cu cel tip fluture acela era interzis si au vrut sa ma amendeze cu 240 euro dar am avut noroc ca stiu ceva germana si am scapat cu amenda de 45euro si cutitu confiscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.