Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

uitati ce se poate intampla cand esti grabit


Postări Recomandate

  • Members

Pe aceasta cale tin sa transmit sincere condoleante familiei indurerate.

De asemenea, fara a numi vinovati in cazul de fata , vreau sa transmit tuturor colegilor o vorba a unui sef de garaj, Bogdanovici Bernad,care prin 2007 spunea ucenicilor (citez) : "Soferul e cu un picior in groapa iar cu celalalt in puscarie". Fiecare intelege ce vrea , asa ca dragi colegi, cascati ochii, conduceti odihniti ca nimeni nu va iarta asemenea greseli iar daca o fac , propria constinta nu o va face . Drumuri bune.

asta e buna de folosit! 8)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

uitativa cu atentie la videoclip !

soferu de tir a avut el viteza mai mare |(pt un asemenea viraj) DAR nu a fost principalul vinovat !

nu treci pe trecere cum vrei, fata nici nu s-a uitat macar , a trecut in fuga , direct :|

ori obligatia pietonului e sa se asigure ca masina care se indreapta spre trecere poate opri in conditii de siguranta si abea apoi sa treaca !

altfel inseamna ca vrei sa te sinucizi !  chiar si cei orbi, trebuie sa intinda bastonul alb intai si abea apoi pot traversa strada !

nu poti pune un tir sa opreasca oricand in juma de metru

si, da , sa stii ca , cel putin in arad, politia vine de cel putin odata pe an la elevi si le zice cum se traverseaza strada, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

uitativa cu atentie la videoclip !

soferu de tir a avut el viteza mai mare |(pt un asemenea viraj) DAR nu a fost principalul vinovat !

nu treci pe trecere cum vrei, fata nici nu s-a uitat macar , a trecut in fuga , direct :|

ori obligatia pietonului e sa se asigure ca masina care se indreapta spre trecere poate opri in conditii de siguranta si abea apoi sa treaca !

altfel inseamna ca vrei sa te sinucizi !  chiar si cei orbi, trebuie sa intinda bastonul alb intai si abea apoi pot traversa strada !

nu poti pune un tir sa opreasca oricand in juma de metru

si, da , sa stii ca , cel putin in arad, politia vine de cel putin odata pe an la elevi si le zice cum se traverseaza strada, etc...

daca o sa citesti legislatia o sa vezi ca aberezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

in primul rand transmit condoleante familiei! Nimeni nu poate sti ce a fost in capul bulgarului,de ce era atat de grabit! este evident ca avea viteza[sau filmarea e pe derulare rapida??] Oricum,strada e pentru masini,trotuarul ptr pietoni! pietonii au obligatia sa se asigure, chiar si la trecera de pietoni semaforizata! Il compatimesc pe soferul bulgar! Cine nu a trecut prin asa ceva,nu are dreptul sa comenteze!!!!!! Am trecut prin ceva asemanator[traversare prin loc nepermis,la lasarea serii,pieton imbracat in negru,desi l-am vazut, in ultimul moment,tot l-am sters cu oglinda,desi nu aveam viteza,se anuntase pe statie, radar, in localitatea respectiva] Incident minor,au spus politistii,victima avea o alcolemie de 0,5 la mie in aerul expirat!!!!! Asta nu i-a impiedicat sa-mi retina permisul si sa ma poarte pe drumuri 3 luni. In fiecare luna trebuia sa merg sa prelungesc dovada de circulatie si asta la 300 km de localitatea de domiciliu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

doamne fereste..deci eu am facut prostii si ca pieton si ca sofer pot zice..insa ca pieton am o regula...intai ma pazesc eu...ca daca ajung la rece nu ma mai incalzeste ca nimic ca face respectivul si puscarie pe viatza...cat despre soferie nu as putea nicioda intra cu viteza aia intr-o intersesctie virand la dreapta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ai trecut prin zona aia din Arad? tu stii cata nebunie e ?

ala dabea o asteptat sa iasa din stau-ri si o dat de alte baiuri... asa i-o fost scris :|

Nu doresc la nime !

Hai ba tati lasa-ma cu stau-rile tale, ca un stau nu iti da dreptul sa ucizi.... sau sa apesi acceleratia pana poti ucide pe cineva....era in oras nu??? Cand esti in oras ce tre sa faci.....io jtiu ca tre sa fii de 15 mai atent la pietoni, biciclisti, si alte categorii de participanti la trafic. C daca ai stat in stau nu stiu cat si intarzii unpic la descarcat asta e....mai bine omori pe cineva?? cat crezi ca a economisit bulgarul ca nu a oprit, 2 minute??? E pt 2 minute economiseste acuma la mititica. Deci nu are nicio scuza. Asta e munca romaneasca sau bulgareasca. Vai de mine nu ajung la descarcat si ma ..... in cur dispeceru nu??? sau cam ce poate sa iti faca... Intra el la parnaie pt tine???? Iti plateste el amenzile?? Deci absolut nimic nu iti da dreptul sa nu fi atent o secunda....asta tre sa retii. Sa agandesti in ansamblu, ca viata si problemele sunt mai presus decat o blestemata de cursa, si niste timpi de descarcare. Si dispeceru nu e Dumnezeu sa imi faca el programu si sa ma tot grabeasca. Asta ar terbui sa intelegem cu totii.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

aici clar e de vina soferul dar si fata fiindca nu sa uitat o clipa nu a avut o ezitare sa traveseze pai acu daca se strica sistemul de franare(prin absurd un exemplu) ce faci?.......daca pietonii ar fi mai atenti ar fi mult mai bine nu numai soferii au vina pacat ca se intampla asa ceva dar asta e urmarea neatentiei din partea pietonilor si a soferilor  :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

BAI OAMENI BUNI E VRAJALA ASTA CA NU A VZT NU A AUZIT NU A SIMTIT NU A GUSTAT SAU IO STIU CE A MAI FCT........DACA ESTI IN STRAINATATE CU UN CAMION CARE NU E AL TAU NU ESTE DE MIRARE CA A FUGIT......ASTA E O REACTIE AUTONECONTROLATA (DAR SE POATE CONTROLA) SA NU ZICETI CA IAU APARAREA LA SOFER...VROIAM SA VA FAC SA INTELEGETI CA E VRAJALA FAZA CA NU A STIUT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Condoleante familiei!

cat despre simtit va pot spune ceva, cat mai pe scurt..colegul meu aka profesorul meu care mi-a arat cu ce se mananca soferia a fost implicat intr-un accident el fiind incarcat 20-21 tone. Era pe centura Galati si se indrepta spre Sendreni, fiind pe banda 1 ii iesa din spalatorie (cu spatele) un microbuz, cand in el se afla soferul si prietenul lui care nu s-a obosit sa coboare sa il dirijeze, avea vizibilitate 0 sau sa fiu ironic vizibilitate -50% :) El il observa, trage stanga de volan sa-l evite cu capul tractor, dar pana sa urmeze aceiasi traiectorie si vagonul ... e drum lung, si cum trage de volan, dar nu atat de mult pentru ca banda 2 era ocupata si il acroseaza de la mijlocul vagonului pana la ultima chinga. Ce va pot spune, nu s-a simtit in momentul respectiv nimic! iar in cazul unor 50-70 kg material relativ finut (domnisoara) cred ca nici atat nu s-ar simte. Acum depinde, daca a lovit-o cu capul tractor e imposibil sa nu simti si o pasare de 50 grame or more. dar din video eu am vazut clar ca a fost lovita de cap sau de vagon.

Drive safely!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sincere condoleante familiei dumnezei sa o odihneasca. soferu bulgar nu are nici o scuza. eu in 5 ani nu am vazut in europa un bulgar sofer. de curiozitate iam urmarit de ceva timp si nu au nici o treaba cu meseria asta. nu vreau sai bag pe toti in aceeasi oala dar am avut chiar probleme cu bulgarii. am foat blocat in parcare sunt recalcitranti in fine parerea mea personala este ca bulgarii nu merita sa iasa in europa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.