Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Waberers - Miercurea Ciuc


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members

Incerc de 2 luni pe la toate firmele posibile la care am gasit nr de telefon ,dar toti te intreaba experienta pe comunitate daca am ,am cerut sa merg si in echipaj ,cu toate ca sint constient ca va fi greu dar trebuie sa incep de undeva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegilor stati linistiti cu ei ca nu au inca de lucru cat sa angajeze acum ca asteapta sa se aduca masini sau sa mai plece din soferi ca sa angajeze.La ora actuala sunt soferi care stau de 1 luna chiar si de 1 luna jumatate acasa care lucreaza ca angajati de 5-6 luni pentru ca nu au nici masini nici de lucru.Tot ce patiti voi este ca sa va duca cu zaharelul in caz de o sa le mai plece soferi ca anul trecut in masa si sa aiba imediat soferi.Mai bine va cautati altceva si luativa gandul pana spre primavara cand o sa se dea drumul la lucru si atunci or sa angajeze disperati. Un sfat pt cei noi cu scuze ca nu jignesc pe nimeni dar ar fi bine sa tineti cont de sfat." Nu va duceti la firme mari care cer consum daca nu ati mai lucrat cat de cat ca o sa plangeti la decont".Nu ascultati cand va angajati cu ce va mint ca luati 1200 ca se respecta tot ca asta este teorie iar in practica.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

poi cand te angajeaza analizele trebuie sa fie valabil cel putin 6 luni, poi si unde dracu sa mergem ca nu angajeaza pe nicaieri,eu la ei am o cunostinta, si asa ma bagat la test ca altfel nici nu ma baga in seama la 54 de ani,dar cum se vede nici aici nu am noroc, mai bine ma nastea mama in congo,cred ca era mai bine, sant total dezamagit ca sa nu zic alceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutari tuturor colegilor .. as avea nevoie de ajutor daca se poate .. am 19 ani , permis categ. A, B ,C ,C+E , pasaport , card tahograf,  atestat  transport marfa , agabaritice , ADR colete si ADR cisterne in afara de clasa substantelor radioactive . Am auzit despre angajari la Waberer's  eu am  lucrat 2 luni  cu carte de munca pe 3,5 tone , dar intre timp am condus camion ( un prieten este angajat la Norbert Dentresangle si am  facut multe curse cu el dar nu ca angajat , doar sa ma obisnuiesc cu  lungimea , gabaritul , etc) As vrea sa merg la Waberer's, dar angajeaza si sub 21 de ani ? sau daca ma  puteti ajuta va rog cu alte firme . Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutari tuturor colegilor .. as avea nevoie de ajutor daca se poate .. am 19 ani , permis categ. A, B ,C ,C+E    atestat  transport marfa , agabaritice , ADR colete si ADR cisterne in afara de clasa substantelor radioactive . Am auzit despre angajari la Waberer's  eu am  lucrat 2 luni  cu carte de munca pe 3,5 tone , dar intre timp am condus camion ( un prieten este angajat la Norbert Dentresangle si am  facut multe curse cu el dar nu ca angajat , doar sa ma obisnuiesc cu  lungimea , gabaritul , etc) As vrea sa merg la Waberer's, dar angajeaza si sub 21 de ani ? sau daca ma  puteti ajuta va rog cu alte firme . Multumesc anticipat

Salut colegu!

Eu am intrebat si mi-au zis ca nu ia sub 21 de ani,aceasi chestie si la hartl.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

???Colegule daca chiar ai permis de sofer profesionist chiar si in testele de conducere (chestionare de examen) observai ca este o lege care specifica ca soferii sub 21 ani nu au voie sa conduca masini mai mari de 7,5 tone chiar si la atestate.Deci degeaba ai tu atestate,analize etc ca numai un patron inconstient te lasa sa conduci  pentru ca tu raspunzi cu atestatele sau permisul asa ca .....nu mai incerca ca nu te urca nimeni la volan daca nu ai ceva experienta de minim 1 luna dovedita si fara varsta pt.ca o sa te dea cu cineva ca elev iar daca ai "norocul"sa dai de unul care are ceva vechime e posibil sa ramai si cu bagajele pe undeva.Nu te sfatuiesc sa minti ca cei ce iti da masina ori te pune sa girezi cu ceva ori te da elev si tot ce strici platesti.Parerea mea este sa mai lucrezi pe ceva pana mai prinzi ceva experienta si apoi vine si randul tau ca o sa te tot saturi de volan si de amagiri ca sofer.Rabdare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

3.          Conducatorii de tramvaie sau vehicule care efectueaza transport public de persoane, precum si cei care conduc autovehicule cu masa maxima autorizata mai mare de 7, 5 tone sau cu gabarite depasite ori care transporta produse sau substante periculoase trebuie sa aiba varsta minima de 21 de ani impliniti.

 

Precizarea aceasta este in codul rutier daca nu stii uitate pe sait la inceput la rubrica Legislatie.Dar ma tot intreb inainte de a urca pe camion "Ba nici nu a urcat la volan pe masina mare si nu cunoaste cateva reguli pe care le-a invatat in scoala la examen cum sa il iau eu ca elev ca ma omoara pe drum".Scuze dar este purul adevar la care trebuie sa te gandesti ca acolo nu mai e nimeni sa te invete cand o sa te opreasca Istcr,Bag,Vosa...politia etc. iar amenzile sunt foarte mari nu mai spun de restul ce sa faci cu marfa.Cautati pe cineva inainte sa plecati sa lucrati cu el o perioada si apoi angajati-va ca voi platiti indiferent de firma.Si la Waberer"s nimeni nu va tine mai mult de 1 luna elev iar multi si dupa perioada asta tot nu stiu nimic cand raman singuri.Scuze si respect pentru  cei ce vor sa invete iar cei de ma vor injura acum vor vedea mai incolo de am sau nu dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am prins si eu intrebarea respectiva  la  chestionarul pentru CE , si raspunsul corect era 18  , in plus

Aetr spune altceva

ECHIPAJE, DURATE DE CONDUCERE, PAUZE ȘI TIMP DE REPAUS

Articolul 5

(1) Vârsta minimă a conducătorilor auto este de optsprezece ani.

(2) Vârsta minimă a celui de-al doilea conducător auto este stabilită la optsprezece ani. Cu toate acestea, statele membre pot reduce vârsta minimă a celui de-al doilea conducător auto la șaisprezece ani, cu condiția îndeplinirii următoarelor condiții:

( limita de vârstă este redusă în scop de formare profesională și

© măsura este conformă cu limitele impuse de legislația națională a statului membru privind ocuparea forței de muncă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

am prins si eu intrebarea respectiva  la  chestionarul pentru CE , si raspunsul corect era 18  , in plus

Aetr spune altceva

ECHIPAJE, DURATE DE CONDUCERE, PAUZE ȘI TIMP DE REPAUS

Articolul 5

(1) Vârsta minimă a conducătorilor auto este de optsprezece ani.

(2) Vârsta minimă a celui de-al doilea conducător auto este stabilită la optsprezece ani. Cu toate acestea, statele membre pot reduce vârsta minimă a celui de-al doilea conducător auto la șaisprezece ani, cu condiția îndeplinirii următoarelor condiții:

( limita de vârstă este redusă în scop de formare profesională și

© măsura este conformă cu limitele impuse de legislația națională a statului membru privind ocuparea forței de muncă.

Aloooo, AETR se aplica in afara UE, pentru tine litera de lege este Regulamentul  3821/85 si 561 / 2006 , nu le incurca ca dai de necaz , iar cei care au eludat legislatia in vigoare , eliberandu-ti atestate  ar trebuii pedepsiti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule, eu nu vrea sa te dezamagasc dar iti spun sigur ca pana la 21 de ani nu te angajeaza nimeni pe camion.

La toate firmele te intreaba daca ai 21 de ani.(o stiu din proprie experienta)

Experienta pe 3,5 to nu se prea ia in considerare. Eu cand m-am angajat i-am spus ca am experienta pe 3,5 to(aveam 2 ani pe cartea de munca), si mi-a spus ca de la 3,5 to pana la 40 to este o diferenta destul de mare.

Mai ai rabdare ca timpu trece repde, si cautati pe 3,5 to poate gasesti pe extern si macar vezi care-i treaba. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Apai eu nu cred ca ne-au zis sa face actele degeaba ca si alea au costat niste bani. Eu zic ca daca nu ne cheama pana la inceputu lu februarie sa facem un pic de scandal. ca am obs ca cam multi dintre noi asteapta sa fie chemati si tot ne amana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am un vecin care lucreaza la ei, si a vorbit el cu coordonatorul lui si i-a spus ca in Februarie vin masini noi.

Atuncia inseamna ca poate avem noroc si chiar o sa trebuiasca sa mergem la curs luna aceasta.:)

Asa mi-a spus el ca i-a zis coordonatorul ca 170 de soferi asteapta pentru angajare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegu florin poi daca sunt 170 de soferi ce asteapta noi care am fost in octombrie cand o sa fim chemati ca sunt baieti ce asteapta si din august.ca ma gandesc ca ne cheama in ordinea in care am fost la interviu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.