Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Miercurea-Ciuc sau Moldova? M-am intors!


UNHleaSHD

Postări Recomandate

  • Members

Salut!

Dupa cum am zis, cand revin o sa relatez faptele.

Am intrat pe chat pentru cerea unui traseu Bucuresti -> Vatra Dornei. Si-am primit recomandari ba pe Moldova, ba pe Ciuc. Hm.. Ce sa fac? Pe unde s-o iau? Chin mare, ori pe unde e drumul mai bun dar mai lung si cu radare, ori pe unde e mai scurt, e de urcat si drum prost?

Si-am plecat la drum, pe centura pana in Bolintin, acum eram 3 in masina. "Pe unde o luam?" "Pe Moldova" "Da... Da' e lung si plin de radare" "Hai pe CIuc!" "Pf... e drumul praf si urcam... Nici motorina nu prea e". Pana la urma s-a hotarat sa mergem pe Moldova. La iesirea de pe centura "Ba, am uitat statia" "Asta e, mergem la risc". Cu ocazia asta vreau sa le multumesc colegilor de mi-au recomandat cu multa bunavointa traseul Moldovei. Am fugit toata Moldova cu 100 pe afara si 70-80 prin localitati, am avut norocul sa nu dau peste radare. Absolut nici unul!

Am ajuns si la Vatra Dornei, fiecare la treaba lui, eu la somn si plimbari timp de 2 ore. Mi-a placut oraselul, frumos si linistit, Desi in sinea lui era un mic Bucuresti, adica lumea la fel de ingamfata, ignoranta si cu telefonul la ureche.

Si-am luat-o din loc inapoi spre Bucuresti, dar de data asta pe partea cealalta adica pe Ciuc. La inceput nu parea asa rau, dar pe langa Toplita tine-te bine de bucsaraie ca se rupe masina in doua. Greu drum, incet, maxim 50. Dar peisajul era frumos, te facea sa mai uiti de gropi. Cel mai mult mi-a placut pe serpentine, cred ca era de vis daca aveam un 4x4.

Legat de Miercurea-Ciuc, voi stiti acea trecere de pietoni inaltata? Foarte ciudata.

In final: Pe dus am facut 10 ore, pe intors, nu mai tin minte. In total 1123 de km.

Multumesc de recomandarea Moldovei !

P.S. Daca vrei doua-trei poze, spuneti.

P.S.2 Am fost cu turismul. Consum 5%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Uite asa invata omul cite ceva,sunt bucuros ca ai ales ambele trasee ducindu-te pe Moldova prima data,asa ai putut observa direct cu ochii tai despre ce discutam.Ar fi fost frumos sa fii facut intoarcerea pe cheile Bicazului,Lacul Rosu dar asta este ,lasa pe alta data si daca ai ocazia treci pe acolo,e aceiasi priveliste superba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dupa 21-22 de ore de condus in 2 si dormit in spate pe perna nu cred ca mai rezistam sa ocolim nici macar 30 de km. Data viitoare sa speram ca excursia o sa fie in concediu. Oricum a fost frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

legat de m.ciuc,voi stiti de trecerea de pietoni inaltata,foarte cidata?,am dat o informatie colegului poate il ajuta,nu trebuie sa exagerati cu banarileUite ca si tu trebuie sa citesti regulamentul si sa te conformezi acestuia.Inca un mesaj in care folosesti prescurtari si primesti ban pentru minim 2 saptamani

inactiv,inchis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.