Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

probleme scania r420


Postări Recomandate

  • Members

buna ziua am o scania r420 ce pierde apa pe la supra-plinul vasului de expansiune. vasul de expansiune mai are un compartiment pe el cu o supapa si o gura de scurgere pe unde se pierde apa.. nu creste temperatura totu e normal dar la 150 200 km complectez cu apa ,care ar fi problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • Members

Buna am si eu o scania r420 din 2006 euro 5 cu ad blue. Mi se tot aprinde periodic martorul de gaze din bord. Ii dau autodiagnoza si se stinge ce mama ei de masina poate sa aiba? Si colac peste pupaza face si presiune in vasul de expansiune. Cum se poate verifica daca e compresorul de vina sau retarderul? Astia din austria au zis sa le iau pe rand sa le schimb si apoi sa schimb toata garnitura de chiuloasa. Pai sufletu meu ajung la pepeni cu masina asta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Era o atentionare a unui user de-al nostru care avea contact cu Bursa de transport.

Ca ne vor fi puse bete in roate, nu v-ati gandit ?

E unul din riscurile asumate cand ne-am inscris pe acest forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Piata de transport in toata Europa are probleme, din orice punct de vedere l-ai lua.

Aveti impresia ca suntem bineprimiti in Austria, Suedia, Norvegia..etc.ca si buni lucratori ?

Gresiti. asta a fost in urma cu 20 de ani. eram vazuti ca o parte a europei cu potential mare de muca si ....castiguri pentru ei enorme. Azi s-a cam egalizat problema. stiu ce capacitate de munca avem si noi si ei. Stiu si stim care ne sunt nevoile materiale.

Unde credeti ca o sa ajungem, incercand sa incurajam acest stil de exod ?

Las intrebarea cu........dar cu un semn de intrebare. (?)

E cam offtopic. Rog pe cineva din staff sa-l puna la locul lui acest comentariu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Nu încerca sa deconectezi vreo piesa din sistemul scr pe ghicite , si prin eliminare asta merge , asta merge , asta nu , când vei proba cu motorul in functiune sistemul cu piese lipsa va lua erori si ( daca e ca la Renault ) posibil va trece in regim de averie si va limita puterea motorului pentru o deplasare către service in care sa nu poluezi mult . Mergi la un service , test , reparatie si resetare / calibrare sistem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.