Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

incepatori 2014?


Postări Recomandate

  • Members

In primul rand SARBATORI FERICITE TUTUROR!!!

Ca si multi alti colegi incepatori vin si eu cu cateva intrebari :

1. sa mergi pe TIR trebuie experienta cativa ani , luni , etc ., eu vreau pe ceva mai mic 7,5 t ptr. prima data.

2. stie careva ceva firme care angajeaza incepatori pe 7,5 t. intern , extern

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

da asa este ,

numai sa gasim si pe cineva care are rabdare si cu noi "INCEPATORII" , la fel ca multi altii tre sa plecam de undeva . Nu?

pe dube am lucrat , nu mai imi trebuie deocamdata , de aceea am facut CE sa ma duc pe ceva mai bun.......

deci DRUMURI BUNE SI SARBATORI FERICITE alaturi de cei dragi voua .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

numai daca te gandesti la anunturile pe care le gasesti in general,bine pentru tine e sa o bine sa o iei de jos da in acest moment eu cel putin m-am lovit de acest paradox,am fost chemat la Waberes cu toate ca nu am experienta pentru interviu,in timp ce anunturi pentru 7,5 care iau fara experienta nu am gasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

doar pentru interviu ,un test si cateva manevre cu cap tractor si semiremorca.Urmeaza,probabil,sa fiu sunat pe la anu pentru angajare asta off topic.On topic mai sunt firme gen Hartltranas,Kraft logistic,Sertrans care iau incepatori si toate pe 40 MMTA in schimb pe septica mai rar,doar daca cunosti pe cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Vă salut, am intrat și eu în cursa asta de a găsi un loc de muncă. În decembrie acum am primit atestatele acasă. Am categoriile BCE, atestat mărfuri generale, ADR, cisternă. Eu aș merge și pe dubă, și pe 7,5t, în mare pe orice, numai sa găsesc ceva. Aștept să treacă sezonul sărbătorilor să vedem ce va fi.

Sărbatori fericite vă doresc!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

asa este d-le MariusSB numai sa fie ceva !colegii nostrii mai cu vechime poate ne acuza ...... etc ...... fiecare dintre noi vrea sa munceasca ! nu sa mergem la furat!! uneori o facem pe bani mai putini ..... dar ce sa facem ......... fiecare avem acasa familie , copii........ s.a.m.d .

Deci uneori in viata facem lucruri care nu ne multumesc !!

Pana la urma toti au inceput de undeva !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Aceiasi scuza o gasesc toti.De undeva trebuie sa incepem.Este foarte adevarat acest lucru.Numai ca voi ati ajuns sa va milogiti si sa va plingeti unul pe umarul altuia,iar cand ajungeti la un interviu sa acceptati cativa banuti pe care nici prostituatele de pe marginea drumului nu i-ar accepta.Dupa ce cumparati atestatele si permisele de conducere cu bani grei ajungeti sclavii Europei.Succes in practicarea prostitutiei moderne!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cu tot respectul ..... nu cred ca comentariile tale isi au rostul ! spune-mi te rog cum ai inceput dumneata si pe ce banuti .... ??

poate ne luminezi dumneata ...... la inceput de drum ..

Respecte .... inainte de toate

P.S. nu am cumparat nimica tot este pe merit .......cel putin in cazul meu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Se vede ca ai fost la scoala dupa felul in care te exprimi in scris.Probabil mai nou,la scoala,limba romana este predata de profesorul sau profesoara de limba rusa.Multi dintre noi ne-am tocit coatele pe bancile liceelor de profil si parcurgand mii de km in tot atatea ore de conducere.Faptul ca dupa 6 ore de conducere pe care este posibil ca multi nu le-ati facut sunteti primiti la examen, nu inseamna ca ati cumparat permisele si atestatele?Ma indoiesc de faptul ca ati invatat ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Aceiasi scuza o gasesc toti.De undeva trebuie sa incepem.Este foarte adevarat acest lucru.Numai ca voi ati ajuns sa va milogiti si sa va plingeti unul pe umarul altuia,iar cand ajungeti la un interviu sa acceptati cativa banuti pe care nici prostituatele de pe marginea drumului nu i-ar accepta.Dupa ce cumparati atestatele si permisele de conducere cu bani grei ajungeti sclavii Europei.Succes in practicarea prostitutiei moderne!

Foarte frumos nu am ce spune numai vreo doua lucruri nu le ai in vedere

1:un incepător nu e tampit din oficiu doar pentru ca INCA nu a dobandit cunostintele pe care le detineti domnule Andy

2:in orice meserie este nevoie de o perioada de stagiatura,vezi medici ,avocati,etc si aceia nu se plang pentru ca după 7 ani de scoala si nopti nedormite lucreaza pe 600 de lei sau degeaba pana ajung sa aiba experienta necesara si nu in ultimul rand ;

3:daca ai avea cunostinte minime de management ai sti ca un angajat va fi nemultumit de 1000 ;1500;2000 samd daca ceea ce face nu face cu pasiune asa ca lasa-ne pe cei care ne-am apucat de soferie din pasiune sa lucram pe cat vrem pâna ce o firma angajatoare o sa puna,cel putin, semnul egal intre mine si tine domnule Andy!!!

Înainte de a ma compara pe mine, începatorul, cu o....ar trebui sa ai un motiv intemeiat dar doar pentru ca te simti amenintat de faptul ca odata cu angajarea noastra ti se va dilua salariul ar trebui sa iti aduci aminte de conceptul de solidaritate ,stii tu

tot idiotul poate fi solidar atunci cand are ceva de castigat dar, doar natiunile adevarate sau oamenii adevărati cand au ceva de pierdut,si pot sa iti dau exemple din istoria Frantei,Germaniei,Austriei.Asa ca nu vad de ce trebuie sa ma insulti,pe mine incepatorul,pentru ,ca printre noi sunt oameni cu caracter si ce dovada mai buna ai decat faptul ca ne-am apucat de aceasta meserie stiind ca numai e ce-o fost, si nu pentru bani asadar cui i se potrivește mai bine comparatia ta???mie sau tie???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

citat ( lasa-ne pe cei care ne-am apucat de soferie din pasiune sa lucram pe cat vrem )......

Interesant punct de vedere care arata ca multi dintre cei care vor sa intre in randul celor care practica aceasta meserie habar nu au de adevarata VALOARE a acestei meserii,,99% dintre ei vor doar castigurile banesti pe care,, viseaza,,sa le obtina,daca tu intradevar te numeri printre cei 1% care vor sa fie soferi din pasiune ar trebui sa ai mai mult respect ptr. aceasta meserie.si ptr. tine in special.

Medicii fac intradevar 7 ani de scoala si dupa stagiatura ,dar dupa cei 7 ani au o diploma care arata ca sant calificati ptr. aceasta meserie ,,tu ai????

Cand soferia era o meserie se facea si aceasta stagiatura, dar diferentele salariale erau mai mici ,in functie de vechime .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

poate ca nu suntem din acelasi material,da cred ca ii normal sa fiu platit mai putin decat un sofer cu experienta dintr-un rationament evident,iar după ce voi demonstra ca merit mai mult atunci deabea voi fi indreptatit sa am pretenții!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
poate ca nu suntem din acelasi material,da cred ca ii normal sa fiu platit mai putin decat un sofer cu experienta dintr-un rationament evident,iar după ce voi demonstra ca merit mai mult atunci deabea voi fi indreptatit sa am pretenții!

Imi permit sa-ti dau un sfat,odata ce te-ai vandut pe,, doi ,,lei iti ca fi foarte greu sa ajungi la adevarata ta valoare oricat te-ai stradui,ai rabdare ptr. ca asa cum se spune timpul le rezolva pe toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Aceiasi scuza o gasesc toti.De undeva trebuie sa incepem.Este foarte adevarat acest lucru.Numai ca voi ati ajuns sa va milogiti si sa va plingeti unul pe umarul altuia,iar cand ajungeti la un interviu sa acceptati cativa banuti pe care nici prostituatele de pe marginea drumului nu i-ar accepta.Dupa ce cumparati atestatele si permisele de conducere cu bani grei ajungeti sclavii Europei.Succes in practicarea prostitutiei moderne!

sincer eu ma cam indoiesc ca poti sa gasesti vreo firma care sa iti dea salariu mare din prima, daca nu ai experienta

nu stiu cum sta treaba la waberers sau ce alte firme angajeaza soferi pe tir fara experienta, dar la hartl urmaresc de ceva timp topicul din forumul asta ca ma intereseaza si am trimis si eu dosarul

la hartl daca nu ai experienta iei la inceput, vreo 4-5-6 luni, ca sofer B, cam 600 de euro.

ceea ce e mult mai bine decat daca ai fi medic rezident sau avocat stagiar, care din cat stiu eu lucreaza pentru inceput pentru vreo sase sute si ceva de LEI!

si cam e o diferenta, nu? daca stai si te gandesti cata scoala au facut ei... bine, si dupa ce termina stagiatura isi scot parleala :D

prostitutie?? pai daca asa vezi lucrurile, nu stiu sincer unde o sa ajungi... ma rog, iti urez sa ai bafta si sa gasesti ca incepator un post unde esti platit cu mii si milioane de euro :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Aceiasi scuza o gasesc toti.De undeva trebuie sa incepem.Este foarte adevarat acest lucru.Numai ca voi ati ajuns sa va milogiti si sa va plingeti unul pe umarul altuia,iar cand ajungeti la un interviu sa acceptati cativa banuti pe care nici prostituatele de pe marginea drumului nu i-ar accepta.Dupa ce cumparati atestatele si permisele de conducere cu bani grei ajungeti sclavii Europei.Succes in practicarea prostitutiei moderne!

Dragă domnule șofer experimentat, te rog să-mi spui și mie cum ar trebui să procedez în situația în care mă aflu eu și multe alte persoane, care se află la inceput de drum. Cum trebuie sa procedăm ca să nu ajungem prostituate?

Doar pentru faptul că ai experiență, nu ești în măsură de a jigni și de a acuza lumea că a achizitionat carnetul cu ajutorul spăgii. Într-adevăr carnetul m-a costat bani grei, în jur de 700 euro cu tot cu atestate. În ciuda banilor plătiți de mine, a trebuit să învăț destul de mult. Nu mi-a dat nimeni carnetul de pomană. Si pe lângă asta, a mai trebuit sa trec și de 3 examinări practice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu vreti sau va faceti ca nu intelegeti ca experienta nu este chiar atat de importanta,sa ajuns la aceasta situatie deoarece cererea este mai mare decat oferta.

De ce oare?Ptr. ca in ziua de azi daca ai ceva bani poti foarte usor sa devii ,,sofer,,Trebuia sa va ganditi inainte sa investiti acesti bani daca se merita,daca veti putea profesa sau daca credeti ca ve-ti reusi in aceasta meserie .

Nu este nevoie sa va,,prostituati,,ptr. a devenii sofer, dar daca o sa o face-ti este alegerea voastra,dar nu se merita,ganditi-va bine inainte de a accepta oferte de ,doi lei,,aceste oferte pot arata si adevarata voastra valoare,va faceti in primul rand rau voua deoarece voi santeti viitorul, cand veti intelege cat de important este mentinerea unui anumit standard de salarizare si conditii de munca in acest domeniu nu veti mai gandi astfel,faptul ca ai platit niste bani si ca ai dat x examene nu te face SOFER PROFESIONIST.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu vă inteleg punctul dumneavoastră de vedere domnule mariusdafxf și sunt total de acord cu el. Sunt conștient că nu sunt un profesionist doar pentru că am carnetul în buzunar. Deranjant este modul în care atacă și jignește Andy74, fără a avea o dovadă sau justificare. Nu cred că are dreptul să ne facă milogi, prostituate și șpăgari.

La urma urmei toată lumea trebuie să-și găsească o meserie, fie că vrea doctor, fie electrician, inginer, șofer etc. La fel, fiecare trebuie să se perfecționeze În meseria pe care a aleso. La fel, fiecăruia trebuie să-i placă ceea ce face. În orice meserie se începe de la gradul de ucenic/începător. Și vă pot spune că la toate meseriile nu există siguranța succesului, indiferent de banii pe care îi investești în meseria respectivă, cel puțin în România. Acum fiecare are dreptul să accepte ce salariu vrea el, nimeni nu-l obligă să lucreze nici pe 5 lei, nici pe 500 lei. Dar dacă acceptă acel salariu de 5 lei, trebuie să accepte și consecințele viitorului. Eu unul nu o să lucrez pentru acei 5 lei pentru că am aflat pe pielea mea ce înseamnă să fi un sclav modern și nu o să mai repet greșelile făcute în trecut. Dar cum am spus, fiecare are dreptul să facă ce vrea. Este penibil ca un șofer cu multă experiență să vorbească în modul în care a făcut-o Andy74. Ne ajutau mai mult niște incurajări și sfaturi decât acele acuzații și jigniri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnule MariusSB,in general cel care este cu musca pe caciula,incepe cu raspunsuri aiurea si cu exprimari care ii devoaleaza capacitatea de intelegere ale unor lucruri.Imi poti spune cum este posibil ca dupa numai 6 ore de conducere pentru categoria C si 4 pentru categoria E poate un cursant sa se prezinte la examen?Crezi ca in doar 6 ore acumuleaza indemanarea de a conduce un camion pe drumurile publice?Despre acesti oameni vorbesc eu.Cat despre prostituarea soferului incepator,sau a celui cu experienta(sunt si asemenea cazuri),faptul ca se accepta la nesfarsit conditii tot mai grele si inumane de munca si plata,nu asta inseamna?Este foarte adevarat ca toti am avut un inceput mai greu sau mai usor.Numai ca trebuie sa pui piciorul in prag si sa iti ceri drepturile legale cat de cat la un moment dat.A lucra un an doi pe bani foarte putini,nu este moral si nu face bine nici celor din jurul tau.La asemenea aspecte m-am referit eu.Nu la cei care provizoriu (3-4 luni)accepta mai putini bani pentru a acumula ceva experienta.Si,da,soferul roman,in comparatie cu cei din vest,este platit,indiferent de vechime cu mai putin decat este platita o prostituata in vest .Inclusiv eu si multi altii.Asta nu inseamna prostitutie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

După al doilea razboi mondial parlamentul Germaniei a votat cum ca indemnizația unui parlamentar sa nu depăsească salariul mediu pe economie.Acesta este un gest de solidaritate consemnat si răsplătit de istorie a unei natiuni ce traversa cea mai neagra perioada a istoriei sale.Daca maine profesorul de istorie a copilului meu pleaca din tara ca s-o saturat ,sau se face sofer????Cred ca ar accepta 1000 de euro in loc de 300,400!Domnule sofer profesionist ce te uiti de sus la fraierii care or ramas in tara ,o natiune nu se ridica de azi pe maine,problema ceea mai mare nu ii in soferie,e in toate domeniile .Cand o sa fim in stare sa actionam ca un tot si nu ca indivizi,pâna ce fiecare dintre noi o sa solidarizam cu cei ce vin din urma comparatiile cu nemtii nu isi au rostul.Dumnezeu sa ii odihnească pe acei romani care si-au dat viata in urma cu 24de ani,sperând ca nu vom repeta greselile trecutului.Multumesc lui Dumnezeu ca profesorul meu de istorie nu o plecat sa lucreze pe 1000 de euro sau mai putin .Fii sigur nu l-as fi condamnat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.