Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

3 durate conducere zilnica de 10 ore ??


popey2003

Postări Recomandate

  • Moderators

Cele 3 durate zilnice de condus de 10 ore POT fi între 2 repausuri săptămânale, cu condiția ca ele să fie efectuate în săptămâni diferite (şi evident consecutive). Poți face 2 durate zilnice de condus de 10 ore într-o săptămână şi una în săptămâna următoare (sau invers); toate 3 fiind între 2 repausuri săptămânale.

În lege nu scrie "după maxim 6 perioade de 24h" cum spui tu, ci "înainte de sfârşitul a 6 perioade de 24h". Deci durata maximă a unei săptămâni de lucru este de 144 de ore şi 59 de minute (5 perioade de 24h complete plus încă 23h şi 59 de minute).

Nu fă greşeala să citeşti postările de pe forum (şi alea pe sărite) şi să te crezi şofer... citeşte şi învață regulamentul! Forumul există ca să întrebi unde nu înțelegi.

P.S. Dacă vrei să iei de bun sfatul meu e OK, dar dacă vii cu discursul că mă dau mare în fața ta... mai bine spune de acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ca sa ma "bag" si eu in discutie si revenind la subiectul initial, daca cele 3 progame de 10 ore conduse nu se afla intre 2 perioade de odihna saptamanala consecutive esti in legalitate, cu conditia ca in 2 saptamani consecutive ( 2 x luni 00:00 - duminica 24:00) sa nu depasesti 90 de ore.

Inca sunt foarte multi soferi care nu stiu diferenta intre un program de condus si o perioada de 24 ore.

Legal pot sa am 2 programe de condus si sa-l incep pe al trei-lea in 24 ore......sau poate sa ma contrazica cineva ?

Iar pauza saptamanala dupa 6 perioade de 24 este interpretata gresit, in lege scrie "dupa maxim 6 perioade de 24 de ore", deci pentru a avea o pauza saptamanala de 45 ore poti lucra doar 5 perioade de 24 ore.

 

   O dovada clara de interpretare a legislatiei dupa bunul plac , ori dupa ureche !!!

 Cititi 561/2006 si notele de orientare  si cautati sa intelegeti cum se cuvine textul legii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

oldtrucker, de ce am interpretat legislatia dupa ureche ???

cri5tian, de ce "ma cred sofer" .... poate pentru ca sunt sofer International , nu la balastiera si nici la firma unde patronul e roman si "trage" pe sofer cat se poate. Eu te-as sfatui sa recitesti ce ai scris mai sus, sa vezi daca ai vreo logica in exprimare. ( Cele 3 durate zilnice de condus de 10 ore POT fi între 2 repausuri săptămânale, cu condiția ca ele să fie efectuate în săptămâni diferite (şi evident consecutive). Poți face 2 durate zilnice de condus de 10 ore într-o săptămână şi una în săptămâna următoare (sau invers); toate 3 fiind între 2 repausuri săptămânale. ). Daca la saptamana te referi de luni pana duminica, te inseli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu fi rău Gongy :))) Conducta aia nu se mai poate repara oricum.

Omu' a spus clar că NU e şofer de balastieră, da? Deci hai să ne vedem noi de pietrişul nostru şi să lăsăm internaționalul în treaba lui. Valabil şi pentru Oldtrucker.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

oldtrucker, de ce am interpretat legislatia dupa ureche ???

cri5tian, de ce "ma cred sofer" .... poate pentru ca sunt sofer International , nu la balastiera si nici la firma unde patronul e roman si "trage" pe sofer cat se poate. Eu te-as sfatui sa recitesti ce ai scris mai sus, sa vezi daca ai vreo logica in exprimare. ( Cele 3 durate zilnice de condus de 10 ore POT fi între 2 repausuri săptămânale, cu condiția ca ele să fie efectuate în săptămâni diferite (şi evident consecutive). Poți face 2 durate zilnice de condus de 10 ore într-o săptămână şi una în săptămâna următoare (sau invers); toate 3 fiind între 2 repausuri săptămânale. ). Daca la saptamana te referi de luni pana duminica, te inseli.

 

 Tare sofer international mai esti .....numai ca noi astia basculantistii , cu oarece ani de munca  in care numai anii petrecuti la incaracari sunt mai multi decat , probabil , varsta ta , respectam regulamentul 561/2006 ( ne rastalmacit) ! ( Parca acum un an cautai ceva sprijin pentru o angajare ca incepator  si chiar te aflai intr-o stare de trac stiind ca se sustin probe la angajare ...... dar intre timp vad ca ai evoluat  .....in sofer international .

   Daca scriai ceace debitezi pe un forum al cofetarilor - autogen poate .....cine stie .....aveai crezare.)   

 

  PS  Pune mana pe legislatie si daca tot te crezi sofer international,care admiri soferii de agabarite  , up-gradeaza-ti cunostintele .....apoi mai vorbim.

       Totusi nu ma pot abtine si te-as ruga sa scazi putin tonul , caci eu cand citesc , parca si aud .....si ma cam zgarie pe creier tonul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu fi rău Gongy :))) Conducta aia nu se mai poate repara oricum.

Omu' a spus clar că NU e şofer de balastieră, da? Deci hai să ne vedem noi de pietrişul nostru şi să lăsăm internaționalul în treaba lui. Valabil şi pentru Oldtrucker.

 

   Ce sa fie valabil si pentru mine? Eu de fel sunt mai greu de cap ...deh

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cu scuzele de rigoare, nu cred ca am un anume ton si tin sa te contrazic cu starea de trac de acum un an.

Discutia s-a departat de la programele de condus la faptul ca unii ( adica eu ) sunt pe din-afara.

Discutam pe un forum, nu in birourile ARR, BAG sau VOSA, RSA.

Fiecare sofer isi 'tine' programul dupa cum a invatat sau este obisnuit.

Revenind la discutie, cum este legal sa conduci 10 ore de 3 ori intre 2 perioade de odihna saptamanale ?

Nu sunt genul sa jignesc pe cineva direct sau indirect, indiferent daca cunosc persoana sau nu, deci sper ca scuzele se accepta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Eu ți-am explicat odată cum.

Dacă ai fi citit regulamentul ai fi ştiut că ai voie să prelungeşti durata zilnică de condus la 10 ore de 2 ori pe săptămână (iar săptămâna este şi ea definită în regulament ca intervalul dintre luni ora 0:00 şi duminică ora 24:00).

Exemplu:

Repaus săptămânal;

Miercuri 10 ore;

Joi 10 ore;

Vineri 9 ore;

Sâmbătă 9 ore;

Duminică 9 ore;

Luni 10 ore;

Repaus săptămânal.

Poftim, ai 3 durate zilnice de condus a câte 10 ore, între 2 repausuri săptămânale, pe parcursul a 2 săptămâni consecutive. Observi că 2 durate de 10 ore sunt în primul interval luni ora 0:00-duminică ora 24:00 iar ce-a de-a treia durată este în următorul interval.

Acum ai înțeles?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cu scuzele de rigoare, nu cred ca am un anume ton si tin sa te contrazic cu starea de trac de acum un an.

Discutia s-a departat de la programele de condus la faptul ca unii ( adica eu ) sunt pe din-afara.

Discutam pe un forum, nu in birourile ARR, BAG sau VOSA, RSA.

Fiecare sofer isi 'tine' programul dupa cum a invatat sau este obisnuit.

Revenind la discutie, cum este legal sa conduci 10 ore de 3 ori intre 2 perioade de odihna saptamanale ?

Nu sunt genul sa jignesc pe cineva direct sau indirect, indiferent daca cunosc persoana sau nu, deci sper ca scuzele se accepta.

 Las-o asa cum a cazut!   In calitatea mea de basculantist , am convingerea ca aia de-i pomenesti , chiar nu vorbesc ca pe forum , si nici nu-i intereseaza ce vorbim noi pe aici ! Aia vorbesc strict dupaEC 561/2006;EC 165/2014   ;HG38/ 2008;OG21/2008; CE 1072/2009  etc .  pe care eu am convingerea ca nici macar nu ai auzit de ele !  Sunt curios cum le spui tu baietilor aia ca deschizi 3 programe pe zi si cum faci programele de 10 ore eventual , total ore de munca , recuperari si repaosuri.

  Pune mana pe carte , spre binele tau , si vezi ca din octombrie anul asta .....se strange si mai grav streangul  ( dar sunt convins ca nu te intereseaza , legile viitoare)

 PS ..Chiar daca tu consideri ca nu jignesti ....mai sus chiar ai facut-o !  Eu sper sa nu-ti fi dat seama .....sa fi gresit , fara intentie  ....ca asa este colegial

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La intrebarea cum deschizi 3 programe in 24 ore, ecuatia este simpla:

Program #1 : conduci 2 ore, firma unde incarci este inchisa, faci o pauza de 9 ore = 11 ore.

Program #2 : incarci + conduci pana la urmatoarea incarcare 1 + 2 = 3 ore , pauza 9 ore = 12 ore.

Program #3 : .... 11 + 12 = 23 ore , Deci legal mai ai 1 ora in care poti deschide al 3-lea program in 24 ore.

PS: oldtrucker, mai sus te saturase-si de popey si cristian, acum ma ai pe mine in vizor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La intrebarea cum deschizi 3 programe in 24 ore, ecuatia este simpla:

Program #1 : conduci 2 ore, firma unde incarci este inchisa, faci o pauza de 9 ore = 11 ore.

Program #2 : incarci + conduci pana la urmatoarea incarcare 1 + 2 = 3 ore , pauza 9 ore = 12 ore.

Program #3 : .... 11 + 12 = 23 ore , Deci legal mai ai 1 ora in care poti deschide al 3-lea program in 24 ore.

PS: oldtrucker, mai sus te saturase-si de popey si cristian, acum ma ai pe mine in vizor.

 

   Nu te am in vizor , ci doar observ ca nu cunosti legea !  Daca ai cunoaste legea .....nu ai face astfel de afirmatii. In alta ordine de idei .....tu deschizi activitatea pentru 2 ore ca apoi sa o inchizi pentru repaos zilnic , apoi deschizi alta activitate pentru 2 -3 ore apoi inchizi pentru repaos zilnic .......daca eu as fi patron si tu angajat la firma mea .....de cum ai face acest gest, ai fi liber ca taxiul !

   Ma satur sa tot vad idei , care mai de care impotriva firii , ratiunii si inteligentei !   Sfidarea logicii ma deranjaza !  Exemple de genul acesta nu sunt nici constructive , nici legale , nici economice si .......nici nimic .  Numai asa ca o observatie .....admitand exemplul tau ....pai tu dupa 3 zile de ,,actvitate" trebuie sa faci repaosul saptamanal ! Daca tu deschizi de trei ori activitatea in termen de 24 ore(!!!!) ....de cate ori mai poti deschide activitatea pana ai obligatia sa faci un nou repaos saptamanal ?  Legea zice ca ,,inainte de sfarsitul celei de a 6 a perioada de condus " trebuie sa faci repaos saptamanal ..... parca asa ceva ?  Pai in cazul tau , saptamana s-ar reduce la 2-3 zile ...nu? 

 

  mai bine  orienteaza-te aici : http://forums.soferii.ro/index.php?/topic/3476-regulamentul-ce-nr-561-note-de-orientare/

 

  aici: http://forums.soferii.ro/index.php?/topic/5833-directiva-200215ce-hot%C4%82r%C3%82re-nr-38-2008/

  aici :http://www.arr.ro/files/legislatie/nationala/og_21.pdf 

 aici:http://www.traficmedia.ro/legislatie/561.pdf

  aici :  http://forums.soferii.ro/index.php?/topic/10786-explicatii-la-regulamentul-5612006/

 Daca vei intelege ceva .. vom mai vorbi 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

oldtrucker, vad ca tu cunosti toate legile, numar - articol, etc. Ar fi bine sa mai aprofundezi ceea ce la prima vedere pare ca

stii foarte bine, corect si complet din fiecare regulament.

Mai citeste o data, in lege zice " inainte de sfarsitul celei de a 6-a perioade de 24 ore ".

Programul de condus NU este acelasi lucru cu perioada de 24 ore.

Asa ca.....no comment pentru cei cu experienta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Domnule sofer international ....eu ca basculantist trebuie sa cunosc si sa respect legislatia in materie , chiar daca ,,programul de condus" este diferit de... ,,nu este acelas lucru cu perioadele de condus de 24 ore" .  Eu totusi staruiesc sa pui mana sa citesti si in cazul in care nu intelegi ...vei gasi colegi sa te ajute ! Nu este rusine sa intrebi , sa cauti sa intelegi , sa vrei sa ti se explice .....contrar ...e sa sustii nestiinta. 

 Dar ietete ce zici acilisa : ,,Fiecare sofer isi 'tine' programul dupa cum a invatat sau este obisnuit."  ...dovada nestiintei , a lipsei de argument solid ... si iete si acilisa : ,,cri5tian, tu postezi de dragul de a posta, sau urmeaza sa-mi si explici cu ce sunt " pe din-afara "? "  ca si colea-sa : ,,oldtrucker, de ce am interpretat legislatia dupa ureche  ???

cri5tian, de ce "ma cred sofer" .... poate pentru ca sunt sofer International , nu la balastiera si nici la firma unde patronul e roman si "trage" pe sofer cat se poate. Eu te-as sfatui sa recitesti ce ai scris mai sus, sa vezi daca ai vreo logica in exprimare."  .....aici cred si sustin cu tarie ca nu ne vedem lungul nasului !    Aaa ...ce zici?

 

  Totusi ...macar deschide link-urile de mai sus , poate intelegi ceva de acolo si chiar vei fi sofer international

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

"Daca ai cunoaste legea .....nu ai face astfel de afirmatii. In alta ordine de idei .....tu deschizi activitatea pentru 2 ore ca apoi sa o inchizi pentru repaos zilnic , apoi deschizi alta activitate pentru 2 -3 ore apoi inchizi pentru repaos zilnic .......daca eu as fi patron si tu angajat la firma mea .....de cum ai face acest gest, ai fi liber ca taxiul !

Ma satur sa tot vad idei , care mai de care impotriva firii , ratiunii si inteligentei ! Sfidarea logicii ma deranjaza ! Exemple de genul acesta nu sunt nici constructive , nici legale , nici economice si .......nici nimic . Numai asa ca o observatie .....admitand exemplul tau ....pai tu dupa 3 zile de ,,actvitate" trebuie sa faci repaosul saptamanal ! Daca tu deschizi de trei ori activitatea in termen de 24 ore(!!!!) ....de cate ori mai poti deschide activitatea pana ai obligatia sa faci un nou repaos saptamanal ? Legea zice ca ,,inainte de sfarsitul celei de a 6 a perioada de condus " trebuie sa faci repaos saptamanal ..... parca asa ceva ? Pai in cazul tau , saptamana s-ar reduce la 2-3 zile ...nu? "

Tot respectul pentru varsta dumneavoastra si vechimea in bransa.

Nu cred ca mai are vreun rost sa discutam despre traversarea cu ferry sau tren.

PS: Daca a-ti fi dumneavoastra patron, nu cred ca as avea " curaj " sa incerc sa ma angajez

la dumneavoastra.

O zi buna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu trebuie sa dramatizam ...mai bine hai sa invatam corect si sa aplicam ce invatam .  Dealtfel  asta este adevaratul scop al acestui forum. Multumesc pentru respectul acordat , dar daca vrei deschide un topic nou referitor la transbordari combinate RO-RO si RO -LA..   Astept provocarea .  Aici toti suntem membri cu drepturi depline , si cu riscul de a ma repeta ,  militam pentru cunoasterea meseriei de sofer , cunoasterea legislatiei aplicabile , intrajutorare , schimb informational si alte  multe ,,povesti" ale acestei comunitati profesionale. Nu trebuie sa fim nici gomosi , nici  chitrofoniti , nici ,,fetite"....doar soferi adevarati ,  pregatiti si verticali.

 

 

  ( Eu patron poate nu voi ajunge , dar mi-ar placea sa lucram in echipaj .  Mult m-ai injura  ......dar poate ti-ar prinde bine   :))  :))  :)) )

 

  Servus  ....si ne mai auzim noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

   Ma satur sa tot vad idei , care mai de care impotriva firii , ratiunii si inteligentei !   Sfidarea logicii ma deranjaza !  Exemple de genul acesta nu sunt nici constructive , nici legale , nici economice si .......nici nimic .

Deja ai tendința să faci din ''inutilitatea'' discuțiilor pe forum ceva atât grav încât ar trebui să fim pedepsiți chiar și numai dacă ne gândim la așa ceva...

Dar, ca să-ți scot odată din cap ideile tale fixe, fii atent la ce-ți spun acum:

Program de muncă de câteva minute există (tras camion cu șasiu portcontainer lângă tren, pus container pe el, parcat câțiva zeci de metri mai încolo, decuplat și plecat acasă cu bicicleta). Într-o perioadă, ''șoferul de curte'' al H.Essers-ului, angajat pentru terminalul de la Curtici exact asta făcea. Câteodată zile la rând. Câteodată câte 2 astfel de programe într-un interval de 24 de ore.

Nu mă crezi?!? Întreabă-l pe userul alca, era manager de transport pe atunci și el îl angajase pe șoferul respectiv.

Cât despre constructivitatea acestor discuții ți-am înșirat destule exemple de șoferi ce n-au știut să exploateze la maxim regulamentul, în beneficiul lor în primul rând și au sfârșit în situații din cele mai penibile.

Și până la coadă... care e problema ta cu subiectul discuțiilor? La urma urmei aici scriem... apăsăm niște taste, formăm cuvinte și fraze și le expunem prin intermediul internetului... nu facem rău nimănui dacă disecăm până în cel mai mic detaliu un subiect, fie el și unul legislativ. Ai văzut și tu că aici VIN o sumedenie de berbeci cu niște întrebări de te înțeapă inima când le citești... dar de PLECAT pleacă învățat de aici. Chiar și dacă numai o fărâmă, dar învață. Și învață corect de aici...

 

Și nu în ultimul rând, cu mare părere de rău îți spun, dar... ai dat-o de gard rău de tot. Nu numai că ai dat cu ea de gard, dar ai mai și călcat-o'n picioare. Să fim serioși, asta e afirmație demnă de șofer de calibrul tău?!?

 

[...] Numai asa ca o observatie .....admitand exemplul tau ....pai tu dupa 3 zile de ,,actvitate" trebuie sa faci repaosul saptamanal ! Daca tu deschizi de trei ori activitatea in termen de 24 ore(!!!!) ....de cate ori mai poti deschide activitatea pana ai obligatia sa faci un nou repaos saptamanal ?  Legea zice ca ,,inainte de sfarsitul celei de a 6 a perioada de condus " trebuie sa faci repaos saptamanal ..... parca asa ceva ?  Pai in cazul tau , saptamana s-ar reduce la 2-3 zile ...nu? [...]

 

Ai mai avut tu ''scăpări'' de genul ăsta și înainte, dar mereu am crezut că ai gândit bine dar ai formulat aiurea... De data asta însă, oldtrucker, te sfătuiesc prietenește să te apuci de învățat. Poți să mă ameninți cum vrei tu, poți să-mi închizi contul, poți să te dai mare cu anii tăi de experiență, poți să-ți eliberezi logoreea caracteristică... adevărul este că habar nu ai de programul de conducere.

Probabil că ai putea băga un autotren de 25,25m sub două B.D.F.-uri, deodată, în viraj, noaptea și numai cu luminile mașinii... asta sunt convins că poți. Și mai sunt convins că numai un cutremur cu crăparea asfaltului sub mașina ta te-ar putea face s-o lovești (și atunci probabil puțin o aripă)...

Dar la programul de condus ești ''out of scope''.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Deja ai tendința să faci din ''inutilitatea'' discuțiilor pe forum ceva atât grav încât ar trebui să fim pedepsiți chiar și numai dacă ne gândim la așa ceva...

Dar, ca să-ți scot odată din cap ideile tale fixe, fii atent la ce-ți spun acum:

Program de muncă de câteva minute există (tras camion cu șasiu portcontainer lângă tren, pus container pe el, parcat câțiva zeci de metri mai încolo, decuplat și plecat acasă cu bicicleta). Într-o perioadă, ''șoferul de curte'' al H.Essers-ului, angajat pentru terminalul de la Curtici exact asta făcea. Câteodată zile la rând. Câteodată câte 2 astfel de programe într-un interval de 24 de ore.

Nu mă crezi?!? Întreabă-l pe userul alca, era manager de transport pe atunci și el îl angajase pe șoferul respectiv.

Cât despre constructivitatea acestor discuții ți-am înșirat destule exemple de șoferi ce n-au știut să exploateze la maxim regulamentul, în beneficiul lor în primul rând și au sfârșit în situații din cele mai penibile.

Și până la coadă... care e problema ta cu subiectul discuțiilor? La urma urmei aici scriem... apăsăm niște taste, formăm cuvinte și fraze și le expunem prin intermediul internetului... nu facem rău nimănui dacă disecăm până în cel mai mic detaliu un subiect, fie el și unul legislativ. Ai văzut și tu că aici VIN o sumedenie de berbeci cu niște întrebări de te înțeapă inima când le citești... dar de PLECAT pleacă învățat de aici. Chiar și dacă numai o fărâmă, dar învață. Și învață corect de aici...

 

Și nu în ultimul rând, cu mare părere de rău îți spun, dar... ai dat-o de gard rău de tot. Nu numai că ai dat cu ea de gard, dar ai mai și călcat-o'n picioare. Să fim serioși, asta e afirmație demnă de șofer de calibrul tău?!?

 

 

Ai mai avut tu ''scăpări'' de genul ăsta și înainte, dar mereu am crezut că ai gândit bine dar ai formulat aiurea... De data asta însă, oldtrucker, te sfătuiesc prietenește să te apuci de învățat. Poți să mă ameninți cum vrei tu, poți să-mi închizi contul, poți să te dai mare cu anii tăi de experiență, poți să-ți eliberezi logoreea caracteristică... adevărul este că habar nu ai de programul de conducere.

Probabil că ai putea băga un autotren de 25,25m sub două B.D.F.-uri, deodată, în viraj, noaptea și numai cu luminile mașinii... asta sunt convins că poți. Și mai sunt convins că numai un cutremur cu crăparea asfaltului sub mașina ta te-ar putea face s-o lovești (și atunci probabil puțin o aripă)...

Dar la programul de condus ești ''out of scope''.

  

   Eu nu te-am ameninatat niciodata cu nimic ....cat despre subiectul legislatie ...nu mai am ninic sa-ti spun !  Voi sustineti ce vreti  si lucrati cum stiti si cum va taie capul . In fond , in meseria asta toate greselile se platesc , unele destul de scump si fiecare cu portofelul sau .  Intr-un final .... la ce ma-as putea astepta de la soferi cu 30 -40 de ore de scoala a cate 50 minute fiecare ? Multi au luat permise acum un an doi , au plans pe forum ca nu-i angajaza nimeni pe TIR , cel putin 8-9 luni, intr-un final s-au angajat sclavi cu acte in regula pe la firme care le da bani de biscuiti , ca dupa 3-4 luni de ,,fericire " prin parcari intra aici si dau sfaturi , fac studii de caz si se considera l'ombelico del mondo . Nu vreau sa jignesc , dar constat ca-i neagra si are par pe ea. Tu stii si esti convins ca discutiile astea sunt pure speculatii pe marginea realitatii , insa eu nu inteleg ce va atrage in denaturarea situatiilor reale .  Ca un final ....din aceasta clipa parerea mea despre tine este formata si batuta in cuie !  Pentru mine ....e bine sa nu ma mai,, intretin" cu tine  , nu de alta , dar vreau sa ies la pensie sanatos, nu cu boli de inima ori psihice! Oricum ....eu ca tine am fost ...tu ca mine nu, iar pe unde eu am pescuit cu navodul , tu incerci sa pescuiesti cu mana !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

oldtrucker, sunt de acord cu tine legat de soferii ( incepatori sau nu ) care lucreaza pe bani de nimica si la firme de 2 lei. Dar daca ei atat considera ca atat valoreaza ce stiu sau pot ei, nu poti sa-i contrazici.
Eu recunosc ca mai am multe de invatat, dar la fel de bine si un sofer experimentat poate sa mai invete cate ceva de la novici.
Avand in vedere ca mi-ai citit si postarile anterioare, stii si patania mea de anul trecut. Luand in considerare faptul ca de atunci sunt la aceeasi firma de transport care detine 700+ TIR-uri, suntem doar 35 - 40 de romani si eu momentan singurul incepator, nu cred ca sunt chiar atat de nepregatit....
Drumuri bune tuturor si week-end placut.

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ceva anacronic ...,,Eu recunosc ca mai am multe de invatat, dar la fel de bine si un sofer experimentat poate sa mai invete cate ceva de la novici."  Ce poate invata un erudit in materie, de la un novice?  Pentru mine acest fapt nu conduce catre o dilema , ci catre o convingere!  Pacat ca dupa 1991 aceasta meserie a decazut cu ajutorul statului(lor) . Daca ai fi fost un sofer in anii 70-80 , ai fi fost de alta parte a baricadei  , cu alta pregatire profesionala , cu alta optica si probabil cu alt respect fata de aceasta munca.  Ma tem ca discutiile astea , devin sterile si regresioniste , ducand la un razboi  ideologico -social  mocnit la schimbarea generatiilor . Adevarul  incepe sa fie crud dar adevarat ...mosii dau in mintea copiilor , iar copii nu vor ajunge la mintea mosilor ,   perfectiunea mentala ( odata atinsa) nu poate fi cedata si nici inteleasa inaintea termenului ...de unde si zicala :,,da-i Doamne mintea romanului , cea de pe urma !  Sa-ti amintesti in viitor ....cand esti tanar , esti zburdalnic , si atat. Cand vei ajunge la varsta senectutii , zburdalnicia doar te va amuza , uimi si te va face nostalgic . Total diferit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.