Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sc Timasato srl Bacau


claudiu tg mures

Postări Recomandate

  • Members

Bai fraților, cineva a spus la un moment dat ca fiecare are Canada lui. Ptr Sonic nu este așa cum a visat ptr alții este un vis indeplinit. Și eu incerc sa ajung prin Timasato( o sa ajung sau nu vom vedea) și daca ajung sunt conștient ca foi fi un sclav ptr inceput caci este normal sa fie așa pana demonstrezi ce poți. Nu poți sa te aștepți sa fii privit ca un mare meseriaș atata timp cat nu ai demonstrat nimic și acest lucru este valabil peste tot in lume. Și eu consider ca a grșit cu raspunsul ptr Balkanic. Parerea mea : lasa baiatul sa iși faca propria opinie ca așa din vorbe......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 332
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Concluzia a ramas tot aceeasi. Spui doar minciuni care sunt bazate doar pe frustrarea ta ca nu castigi cat cei pe care i-ai gasit deja acolo si care au deja o calificare recunoscuta acolo. Tu la o luna de zile nu ai cum sa practici meseria de sofer acolo din cauza ca nu este recunoscut permisul de conducator profesionist si atestatele acolo in Canada. Eu nu am de ce sa fiu suparat ca "mi-ai fi atins visul Caniadian" deoarece tu nu poti sa realizezi asta oricat te-ai stradui. Concluzia tuturor de pe acest topic este ca frustrarea este din partea ta nu din partea noastra. Sunt sute de persoane cunsocute de mine care iti contrazic 100% absolut tot ce ai afirmat tu pe acest topic. Deci sfatul meu pentru toti de pe acest topic este sa trateze cu ignor toate postarilke tale si sa ia in seama doar cele facute de cei care sunt soferi in Canada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
imi cer scuze moderatorilor.....am fost deja atentionat ca adevarul nu va interesa pe nimeni ....si nu il vor crede nici cei care traiesc aici ...pentru ca nu fiecare om vede lucrurile la fel.

apropo si faptul ca "ai fost atentionat de catre moderatori ca adevarul nu v-a interesa pe nimeni" este tot o minciuna. Un moderator are alta atributie nu sa dea dreptate la unul sau altul dintre cei care posteaza. Tu nu poti fi crezut cand te referi la viata de sofer profesionist in Canada deoarece realitatea te contrazice. Nu stiu de ce am impresia ca nici in Europa nu ai fost sofer profesionist ?!!!!!!!!!! Caci tot ce postezi nu se refera la viata reala de sofer ci la cu totul alte subiecte . Dar si acelea bazate doar pe discutii a tale cu alti frustrati necalificati din Canada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Ideea este ca eu ma bucur cand mai apare cate cineva care prezinta si lucrurile negative!Pentru ca DA,in CANADA nu este totul perfect sunt si parti mai putin bune ca peste tot in lume!Sonic spunea de tehnologie ca este mai in urma!Retin chestia asta pentru ca am mai auzit-o si de la alti emigranti veniti recent in CANADA!Eu nu ma pot pronunta,dupa parerea mea tehnologia a evoluat inca prea mult si prea rapid in ultimii ani,si nu este neaparat un lucru bun din punctul meu de vedere!Toata tehnologia ar trebui la baza sa fie niste unelte care sa ne ajute,nu sa ne complice viata!Cand vezi soferi care nu mai pot sa faca un voiaj ca nu le merge GPS-ul(GPS-ul este o scula,care poate sa se mai si strice sau sa-ti dea informatii gresite,un adevarat sofer trebuie sa stie sa citeasca mai intai o harta),cand vezi unul din 2 soferi ca texteaza la volan(fara sa mai fie atenti la drum,oare ce or texta atat de important,cred ca-i scriu sotiei "iubi sa cumpar eu paine?"sau alte mesaje la fel de importante)te intrebi daca chiar e atat de buna tehnologia asta! Eu nu pot sa inteleg chestia asta! Oameni care sa stea noaptea la coada ca pe vremea lui Ceasca,ca"sa prinda"ultimul model de "aifon"Dumnezeule,unde am ajuns!Auzi,telefon inteligent!Eu cred ca mai important este sa fie cel care vorbeste la el inteligent,nu telefonul!Eu am un telefon foarte inteligent!Daca nu pot vorbi,pentru ca sunt la volan sau sunt ocupat cu munca,nu raspunde!Este ceea ce numesc eu adevaratul I PHONE-I,adica eu decid cand pot sa vorbesc!Si cam asta este parerea mea despre tehnologie in orice domeniu! decat sa ajung sa ma conduca o masina,in loc sa o conduc eu pe ea,prefer sa nu mai avanseze deloc tehnologia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Ma bucur ca exista si membrii care au pareri diferite,totusi! Pentru cei din Romania trebuie sa retina ca si in Canada este greu la inceput,ca peste tot in lume!In Canada iernile sunt foarte grele(nu la Vancouver,unde s-a dus sonic),distantele sunt mari,voiajele sunt dificile,mai ales in Nord,si sunt zone,departe in Nord,unde tehnologia moderna nu te prea ajuta,pentru ca nu prea e semnal de telefon,internet,etc! Trebuie sa te descurci singur!Nu mai stiu cine spunea ca mancarea nu este buna!In Canada mancarea este atat de buna cat vrei tu sa platesti!Daca vrei sa-ti iei oua la 2$ cartonul de 12,nu o sa fie prea grozave,daca iti iei biologice la 5-6 $ sunt exact ouale de la tara,dela bunici!La fel si cu laptele,doar ca laptele biologic costa 5$ doua kg,adica mult mai mult decat cel nebiologic!La fel este si cu carnea!Si cu legumele,zarzavaturile,etc!In linii mari,daca cineva vrea sa manance sanatos si gustos in Canada poate!Noi asta am hotarat de cativa ani sa facem!Toata lumea zice "cum,inseamna ca platiti dublu!"Nu,nu platim dublu! Platim un pic mai mult,dar nu dublu!Pentru ca de cand mancam sanatos,cumparam mai putin! Nu mai aruncam deloc mancare(asa cum fac altii) si nici nu mai cumparam junk-uri(chips-uri si alte prostii)Deci,sa mananci sanatos te costa,la o familie cu cca 100-200$ mai mult pe luna,cu conditia sa cumperi mancarea necesara,nu toate prostiile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Sonim spunea ca in Canada salariile sunt mici! (el calcula totul la salariulMINIM) pe economia canadiana,adica 10$/H,sum salariul asta nu poti sa castigi!Hai sa calculam!10$/H,40H/saptamana sunt 400$brut! 1600$brut /luna!Scade taxele,300$(cred ca de fapt sunt mai putin,ca esti la salariul minim,in Canada sunt diverse praguri de impozitare,cu cat castigi mai mult cu atat impozitul creste,cred ca de fapt iti mai raman 1400$).Daca amandoi membrii familiei lucreaza la SALARIUL MINIM lunar intra in casa cca 2500$!Acuma,hai sa scadem cheltuielile: Chirie,la 1000de$ ai un apartament decent,cam echivalentul a 3 camere din Romania si asta oriunde in Canada,nu intr-un oras de provincie!Mancarea,cu 500$ un cuplu poate sa manance bine!Telefon,internet,100$/luna! lumina 100$/luna!masina,daca ai rate,cca 300$ratele,100$benzina,100$asigurarea casco +placile)Mai adauga inca 100$la 2 persoane pe luna asigurarea privata!Si tot mai raman 200$/luna pentru haine,sapun,detergent si alte chestii!Acelasi cuplu,daca are copii are alocatii pentru copii,deci cheltuielile cresc putin dar si veniturile cresc cu cateva sute de $!Am facut calculele la salariul minim,sum salariul asta nu ai cum sa castigi,daca muncesti!Chirii se pot gasi si mai ieftine,masina poti sa-ti iei si mana a2a(deci nu trebuie sa ai rate) si nici nu trebuie sa o asiguri pe 2 parti(casco)Ce se intampla daca nici unul nu lucreaza?Dupa ce se termina somajul,daca nici unul nu-si gaseste de lucru,in Canada primesti ajutorul social permanent! Pentru un cuplu de 2 persoane este de 860$!Se poate trai din banii astia?Se poate supravietui!Stai intr-o garsoniera la 400$/luna si mananci de 300$ Ai telefon si internet doar acasa,asigurarea dentara nu te costa nimic cand esti pe social,cu alte cuvinte,poti supravietui chiar daca nu-ti gasesti de lucru ani de zile!Iar la pensie,chiar daca ai stat pe social toata viata tot ai minimul garantat de 1200$(bine,e un pic mai complicat,jumatate de pensie ti-o plateste federalul,cealalta jumatate fondul de pensii provincial,nu intru in detalii)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nelu_mariuta ...te rog sa vezi ce a scris ken ,si cum a scris ....poate o sa inelegi si tu ce inseamna un raspuns cu adevarat bun ,corect si fara atac la persoana...

apropo si faptul ca "ai fost atentionat de catre moderatori ca adevarul nu v-a interesa pe nimeni" este tot o minciuna. Un moderator are alta atributie nu sa dea dreptate la unul sau altul dintre cei care posteaza. Tu nu poti fi crezut cand te referi la viata de sofer profesionist in Canada deoarece realitatea te contrazice. Nu stiu de ce am impresia ca nici in Europa nu ai fost sofer profesionist ?!!!!!!!!!! Caci tot ce postezi nu se refera la viata reala de sofer ci la cu totul alte subiecte . Dar si acelea bazate doar pe discutii a tale cu alti frustrati necalificati din Canada

nu m-au atentionat moderatorii ,ci cei care traiesc aici ...sa iti explic : acum ,daca ma intorc in Romania mea si le explic la cativa experienta mea canadiana ,asa cum o vad eu ...o sa zica ca nu este adevarat(si ma refer la treburile care nu sunt chiar roz)...pentru ca nu au fost aici sa o vada si sa o inteleaga ....inteles ?

multumesc Ken ,pentru alte informatii care le-ai dat si care sunt sigur ca vor fi de folos..cel putin mie ...respecte,

numa bine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Concluzia a ramas tot aceeasi. Spui doar minciuni care sunt bazate doar pe frustrarea ta ca nu castigi cat cei pe care i-ai gasit deja acolo si care au deja o calificare recunoscuta acolo. Tu la o luna de zile nu ai cum sa practici meseria de sofer acolo din cauza ca nu este recunoscut permisul de conducator profesionist si atestatele acolo in Canada. Eu nu am de ce sa fiu suparat ca "mi-ai fi atins visul Caniadian" deoarece tu nu poti sa realizezi asta oricat te-ai stradui. Concluzia tuturor de pe acest topic este ca frustrarea este din partea ta nu din partea noastra. Sunt sute de persoane cunsocute de mine care iti contrazic 100% absolut tot ce ai afirmat tu pe acest topic. Deci sfatul meu pentru toti de pe acest topic este sa trateze cu ignor toate postarilke tale si sa ia in seama doar cele facute de cei care sunt soferi in Canada.

totusi...de ce as fi frustrat ?...daca vreau sa raman in Canada ,raman,daca nu , nu ...nu vad care este problema ta ...si pana sa ajungem soferi intram intr-un sistem ,ca cel de aici ,pe care ar trebui sa il intelegem,suntem oameni si avem o viata de trait......nu ajunge numai sa inchidem usa la cabina si sa apasam pedala de acceleratie....poate pentru tine ajunge ....mie imi place sa stiu si ce se intampla in jurul meu ,asa ca .....iti repet: eu mi-am dat cu parerea.

savibi..nu prea sunt de acord cu tine .....tu ,niciodata nu ai avut dreptate in detrimentul unui om mai in varsta ?...cauta subantelesul la ce am zis eu acum ...numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
nelu_mariuta ...te rog sa vezi ce a scris ken ,si cum a scris ....poate o sa inelegi si tu ce inseamna un raspuns cu adevarat bun ,corect si fara atac la persoana...

apropo si faptul ca "ai fost atentionat de catre moderatori ca adevarul nu v-a interesa pe nimeni" este tot o minciuna. Un moderator are alta atributie nu sa dea dreptate la unul sau altul dintre cei care posteaza. Tu nu poti fi crezut cand te referi la viata de sofer profesionist in Canada deoarece realitatea te contrazice. Nu stiu de ce am impresia ca nici in Europa nu ai fost sofer profesionist ?!!!!!!!!!! Caci tot ce postezi nu se refera la viata reala de sofer ci la cu totul alte subiecte . Dar si acelea bazate doar pe discutii a tale cu alti frustrati necalificati din Canada

nu m-au atentionat moderatorii ,ci cei care traiesc aici ...sa iti explic : acum ,daca ma intorc in Romania mea si le explic la cativa experienta mea canadiana ,asa cum o vad eu ...o sa zica ca nu este adevarat(si ma refer la treburile care nu sunt chiar roz)...pentru ca nu au fost aici sa o vada si sa o inteleaga ....inteles ?

multumesc Ken ,pentru alte informatii care le-ai dat si care sunt sigur ca vor fi de folos..cel putin mie ...respecte,

numa bine .

Iti mai spun un proverb poate acuma te prinzi la ironiile mele caci esti pe langa subiect. "Prostul nu e prost destul pana cand nu e fudul". Nu a facut nimeni nici un atac la persoana ta ci te-ai atacat singur prin ineptiile pe care le-ai debitat. Tu ai contrazis de o multime de ori pe cei care lucreaza acolo ca soferi profesionisti, desi ei iti aduceau mereu argumente impotriva acelor ineptii spuse de tine. Iar "experienta ta Canadiana" de o luna este ca si inexistenta. Asteapta pana o sa mergi si tu sa muncesti acolo ca sa vorbesti despre "experienta ta Canadiana". Concluzia este ca esti pe acolo posibil doar in vizita. Sincer nu inteleg de ce moderatorii te mai lasa sa postezi aceste ineptii care nu au legatura cu soferia?!!!!!!!!!!! Lasa-ne frate cu aberatiile si dute pe un site de socializare daca doresti sa faci doar conversatie sterila. Revino aici cand o sa fi sofer profesionist acolo in Canada.Aici se discuta despre soferie nu despre alte meserii, terenuri pe care se construieste ilegal in Canada sau alte ineptii. Toti ti-am adus argumente care te contrazic dar tu continui sa aberezi. Lasaneeeeeeeeeeee

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

OK,hai sa va mai scriu unele lucruri,ca sa nu mai vina colegi in Canada si sa fie socati!Curentul electric nu e la 220ci la 110!Bineinteles ca asta nu inseamna ca lumina e mai putin puternica,sau ca sunt pene de curent sau ca se schimba becurile mai repede! Pentru utilizator nu e nici o diferenta! Dar pe unii romani de-aici asta ii deranjeaza!La fel,curentul la masina e pe 12,nu pe 24!Nu este nici o diferenta sesizabila pentru sofer! Dar pe muti emigranti ii deranjeaza! "Aragazele" pe gaz,pe care le stim din Romania nu mai exista de mult(decat in case foarte vechi).Ele au fost inlocuite cu cuptoare electrice! gatesc foarte bine si nu exista riscul de asfixiere! dar pe unii ii deranjeaza! In Canada exista si stalpi de inalta tensiune din lemn! Exista si de beton,dar mai sunt si de lemn,Canada fiind tara padurilor si lemnul fiind foarte ieftin! Mi s-a intamplat sa aud pe strada un roman (proaspat venit in Canada,banuiesc) spunandu-i sotiei"ia uite ce inculti sunt canadienii astia,au stalpi de lemn!"De parca un stalp de beton e dovada de cultura!In Canada casele(nu toate,dar foarte multe)sunt facute din lemn! Nu ma refer la blocurile inalte ci la case!De ce din lemn?Pentru ca lemnul este ieftin in Canada,pastreaza bine caldura iarna si per ansamblu este mai ieftin sa construiesti casa din lemn si si factura de caldura te costa mai putin dupa aceea!Bineinteles ca exista si case de piatra sau caramida! Dar costa mai mult si platesti mai mult energia!Pe dinafara nu vezi nici o diferenta! Lemnul este acoperit pe dinauntru cu giproc,care da exact aspectul unui perete tencuit si zugravit,iar pe dinafara cu imitatie de caramida! Cu toate astea unii romani(alte natii nu am auzit)se plang ca in Canada cocioabele sunt de"carton"!Pentru toti cei de genul asta sfatul meu este ca mai bine stau in Romania!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Inca o chestie(ideea mi-a venit cand m-am uitat la sticla de bere din care sug de cateva minute)In Canada(si USA) sticlele de bere sunt de 341ml si nu 500ml!Bineinteles,majoritatea,exista si bere la jumate,la litru sau la 2 L!Sau chiar la butoi de 4L(un galon).Pe mine nu ma deranjeaza absolut deloc,dar am mai auzit de la unii romani critici de genul "sticlele de bere sunt foarte mici,mah!"Si unii mai spun ca berea canadiana nu-i buna(eu sunt partial de acord,unele marci nu sunt bune,altele,insa,in special berile artizanale facute in braserii mici sunt exceptionale).Cand ii intrebi "de ce nu-ti iei bere europeana?(se gasesc aproape toate marcile europene) sau mexicana,sau japoneza,sau chinezeasca(se gasesc foarte multe dintre ele).Iti raspund"e scumpa,mah!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mă scuzi că iintervin.dar citind ce scrii nu mă pot abţine să nu comentez.sunt şofer pe europa de puţin timp.mă simt indignat când văd pe unii care abia ajunşi în canada încep să descrie viaţa de şofer canadian că pe un iad şi spun că este mult mai rău că în europa.eu vă întreb ceva.de ce nu plecaţi acasă dacă e rău?nu mai scrieţi aiurea pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Eu nu am de ce sa ma intorc in Europa,pentru mine e bine in Canada! M-am obisnuit cu diferentele,aici ma simt ca acasa!Pentru mine e bine ca nu am tahograf pe camion,e bine ca nu ma obliga nimeni sa-mi cumpar camion euro nustiucat,pot si cu un camion vechi,fara sisteme de antipoluare,fara prea multa electronica sa-mi castig decent existenta! mie imi place in Canada,chiar daca la aifoane suntem,poate,nu sunt sigur dar asa zice lumea,in urma fata de Europa!Mai mult decat atat,mie imi place iarna si frigul,eu nu suport caldura excesiva,de aia am renuntat sa fac voiaje(cu camionul) in Sud,in vacanta,cand ma duc in Sud ca sa-i fac placere consoartei,rezist doar pe plaja,cu o bere in mana,sau in ocean,la balaceala!Mie nu imi trebuie ultimul model de GPS,am inceput sa conduc cand inca nici nu existau pe piata si sincer mi se par utile,dar o harta este mult mai buna!Mie imi place Canada,pentru ca ai optiuni,poti sa traiesti viata cum vrei tu,nu te obliga nimeni sa faci ceva,cu conditia sa nu-i deranjezi pe ceilalti!Poti sa muncesti cat vrei tu,poti sa te duci la scoala si sa te reprofilezi sau poti sa stai pe social si tot nu vei muri de foame si nici nu vei fi judecat,cu conditia sa nu deranjezi pe cei din jur!Acestea fiind zise,sunt foarte mari diferente intre Canada si Europa! Unii se obisnuiesc cu schimbarea,altii nu! este bine ca cei care vor sa vina aici sa stie ca este diferit,ca nu Canada se va schimba dupa ei ci ei trebuie sa se schimbe dupa Canada,daca vor sa fie mutumiti,daca nu vor fi tot timpul nostalgici dupa nu stiu ce au avut ei in Europa si aici nu pot sa gaseasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sonic, tu esti venit in vizita aici sau ma insel?

spui ca daca vrei sa ramai nu ar fi o problema, doar o formalitate.

oare asa sa fie?

cat despre sfaturi date dupa o luna, eu asi zice ceva de genul mai usor cu pianul pe scari.

si ca o parere strict personala, canada este o tara unde poti sa emigrezi legal, sa traiesti decent si sa fii respectat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Posibil ca Sonic sa fie doar in vizita,sa vada daca merita sa faca demersurile de emigrare sau nu!Problema este ca,intr-o luna,ca turist,nu ai cum sa-ti faci o idee despre Canada,sau,daca crezi ca ti-ai facut una poate sa fie falsa!Emigrarea este ceva personal,nu ai cum sa stii cu ce se mananca pana nu ai trait-o pe pielea ta!Bineinteles,poti sa asculti povesti de la unii si de la altii,aceste povesti pot sa fie de multe ori chiar adevarate,dar asta nu inseamna ca ceea ce a facut unul sau altul poate sa fie bine si pentru tine!Timpul trece,legile se schimba,meseriile care se cautau la un moment dat nu se mai cauta acum,apar alte meserii noi care sunt cautate,plus ca orice este personal,unul vrea sa munceasca mai mult,altul mai putin,unul vrea sa faca bani,altul vrea doar sa traiasca decent,sa mearga in vacante,altii sunt pe undeva pe la mijloc!Fiecare are Canada lui,pentru colegul si prietenul meu Marius(care este un pescar inrait)Canada inseamna peste,mult peste,mii de lacuri,sute de rauri,fluvii mari,etc.El,de vineri seara pana duminica seara este la pescuit!Chiar si iarna pescuieste la copca!Pentru cumnatu-meu Canada inseamna bicicleta!In fiecare seara iese cel putin o ora pe pista ciclabila(sunt mii si mii de km de piste ciclabile,poti sa te duci aproape oriunde pe bicicleta,chiar si in State).In week-end e doar pe bicicleta,iarna are bicicleta stationara!Pentru un alt prieten Canada inseamna bricolaj!Are un garaj transformat in atelier,plin de scule,si,in timpul liber pasiunea lui este sa mestereasca!Dintotdeauna i-a placut sa mestereasca,dar din cate vorbeam cu el,in Romania nu putea sa mestereasca chiar ca aici,in primul rand statea la bloc si faceau vecinii scandal,in al doilea rand sculele erau mai scumpe raportat la salariu,in al treilea rand materialele erau scumpe!Pentru el asta-i paradisul,cand nu e pe camion(lucreaza ca sofer la o companie care face long-distance)sa mestereasca la masina sau sa faca reparatii in casa,sau sa repare sau reconditioneze mobile vechi...Fiecare vede altfel Canada,pana nu traiesti experienta pe pielea ta nu ai cum sa stii daca pentru tine e bine sau e rau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut ma cheama Stan sant un nou utilizator si sper sa nu deranjez multa lume , cu toate ca nu ma prea intereseaza . Am vazut ca aici sant multe persoane care cunoasc bine realitatea canadiana si as avea nevoie de ceva sfaturi . Sant in tratative cu o agenzie de munca pentru un loc de sofer in regiunea Sascatchewan si mi-au propus urmatoarele conditii contracuale : 15-16 000 miles pe luna in doi soferi , curse de 10 zile urmate de 4 zile de pauza , tranportul si cazarea (in prima luna) pe cheltuiala lor , din a doua luna ma ajuta sa-mi gasesc cazare pe cheltuiala mea , 3500-4000$ pe luana . As vrea sa stiu daca aceste conditii sant acceptabile sau incearca sa ma fraiereasca . Am fost informat ca green cardul vine facut numai pt firma care ma va angaja si daca renunt pierd dreptul la munca , este adevarat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

In Canada nu exista green card!exista doar permis temporar de munca sau rezidenta permanenta! Cu contract temporar de munca intr-adevar nu te poti muta dintr-o companie in alta! Cu rezidenta permanenta faci ce vrei tu!16 000 de mile se fac usor in team,e chiar foarte putin,asta inseamna 25600km/luna,in 2,adica 12800km in 2 la 10 zile,este foarte putin,tinand cont ca in Canada un team poate sa faca 2000km/zi!Deci,da,este foarte posibil sa faceti 16000km,fara mari probleme,asta in conditiile in care faceti si livrari,pick-up-uri in cele 10 zile!Si da,daca va plateste cu 40c/mila/team(20C/mila de caciula,tinand cont ca la team esti platit pe toate milele,chiar si cele ale colegului)atata castigi,3200$+ primele pentru livrari/pick-up-uri,treceri de frontiera,etc,ajungi la 3500/luna!Salariul pare normal,cam asta platesc companiile in team,20-25C/mila!Tinand cont ca ei se ocupa cu viza,LMO,cazarea pentru prima luna,viza de State,permis de conducere canadian,salariul pare foarte decent!Din curiozitate,cum se cheama compania?Este companie sau agentie?Daca este companie,este cumva Yanke?Daca da,Yanke este o companie buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc pentru raspuns . Nu stiu exact cum se numeste firma . Eu sant in discutii preliminare cu o agenzie din Torino , am facut primul interviu via Skype si se pare ca engleza mea este suficiienta . Mi se par bani cam putini , sper ca viata sa fie mai ieftina . Urmeaza sa am un alt interviu direct cu angajatorul . Sa vedem ce mai urmeaza . O sa revin cu alte intrebari ,mc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Eu spun ca din 3500/4000$ canadieni pe luna se traieste foarte decent!Daca pentru soferii din Romania standardele au crescut atat de mult in ultimii ani incat un salariu de 2000-2500euro/luna este putin atunci nu am cum sa va contrazic!A propos,3500 $/luna,este un salariu bun in Canada! Ca sa-ti dau un exemplu,atata castiga ACUMA cumnata mea!Dar nu e necalificata! Are facultatea de psihologie facuta in Romania! In Canada si-a echivalat diploma si a mai facut un master si un doctorat in psihologie!In total inca vreo 6 ani de scoala aici,in Canada! Si a lucrat cativa ani ca psiholog la o firma privata,unde avea salariu de 35000$/an,dar ramanea cuart in mana doar cu 2000$!Abia acum,de cand lucreaza ca psiholog la guvern(Normes du travail)ramane in mana cu 3000$/luna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu cunosc ecxact standarele soferilor care lucreaza in Romania pentru ca sant plecat de mult si nu mai am multe contacte acolo . Dar aici unde lucrez eu iau cam 2500 euro plus 300 in alte bonusuri , adica una peste alta cam 2800 pe luna . avand in vedere ceea ce am zis reafirm ca banii in Canada nu sant multi , speram numai ca viata e mai ieftina . M-am uitat cat costa sa inchiriezi un apartament decent in Regina si nu prea am gasit nimic sub 1000$. Eu aici imi platesc rata la casa 540 euro deci facand raportul banii sant putuni . Sau asa mi se pare mie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

In Regina nu am locuit,dar in Montreal,gasesti apartamente,decente,la 6-700$ canadieni/luna!Nu ma refer la garsoniere! Ratele la casa depind de valoarea casei,la cat dai avans si pe cati ani faci imprumutul ipotecar!Si aici poti sa platesti rata pana-n 1000$/luna(cum spuneam,depinde cat costa casa,in ce zona e,cat de veche,ce reparatii s-au facut la ea,cat e de mare,cat dai avans,pe cati ani vrei sa platesti,la ce dobanda,daca platesti la luna sau la 2 saptamani,etc!Nu uita insa ca o casa presupune si alte cheltuieli(taxe municipale,alte taxe,reparatii) in timp ce la un apartament in chirie toate taxele si reparatiile le plateste proprietarul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.