Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sc Timasato srl Bacau


claudiu tg mures

Postări Recomandate

  • Members

La inceput cand mi am luat primul laptop pe camion ...la fel am zis si eu  ...nu mi trebuie televizor ... dar cum in romania viteza la net nu i chiar stralucita (stick..digi.orange.etc) ..am cautat tv.tunner pt laptop..(costa in jur de 200ron) dar pe cine am intrebat cum functioneaza ...mi au zis...cati bani dai pe un tv.tunner....cumpara ti un tv  ... chiar astazi merg lai sellgros ... au o oferta buna la 400ron cu ecran de 16 ;D ... la 12 V.  ... pe langa faptul ca.. am destul loc in cabina si pt. un  tv :P ... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 332
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Buna seara KENWORTH,da  am ajuns cu bine dar am asteptat 26 h pentru o remorca de la Day&Ross [si da,am venit dimineata asta pe podul Mercier,a,si am vazut si unde este Big Bear] :D ,ce mai faci? eu fac 36 reset si apoi sper sa merg in sud,apropo am refuzat o cursa de la un coleg canadian dupa ce am aflat ca stai in Laredo/Texas de innebunesti de cald si schimbi remorca la granita cu Mexic,si inca ceva,astepti la fel 2 zile dupa incarcare in soarele ala nebun,sunt in Woodstock si fac 36 ,sanatate si te mai sun eu.

ps= te rog sa nu mai folosesti caps in exces,nu as dori sa sterg comentariul data viitoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Salut,Nicu,nu trebuie sa te sperii de cursele de Laredo!Eu am facut mult timp Laredo Texas si imi placea cursa!E drept ca asteptam vreo 2 zile in Laredo dar eram platit(lay-over).E drept ca era foarte cald dar compania pentru care lucram atunci ne trimitea la motel si pe marginea piscinei,cu o bere(cervesa) in mana caldura e "suportabila"!Uneori mai treceam "gardul",la mexicani,in Nuevo Laredo!E drept ca fiind oras de frontiera si punct de tranzit ilegal  de droguri trebuie sa ai grija putin,dar,daca stii unde sa te duci in Nuevo Laredo si cu cine este un orasel super!Si e drept,cand faci "switch"(schimb) cu o remorca care vine din Mexic trebuie sa-i faci o inspectie foarte amanuntita!Nu inteleg de ce dar mexicanii,deh,geanta latina,sunt cam ca romanii,le cam place sa mai schimbe cauciucurile,sa mai fure din becuri,etc!In rest,voiajele de laredo sunt o experienta super,o recomand cu caldura oricui macar o singura data,cu conditia sa ai grija mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Merci,sunt o gramada de link-uri(transcore,load-link,etc)dar eu prefer sa lucrez direct pentru unele companii de transport!De obicei voiajele de pe link-uri sunt ce nu au luat companiile mari!Voiajele bine platite pe link sunt in general "capcana": ori sunt in zone unde nu prea ai retururi si stai sa astepti pentru un retur sau trebuie sa faci km.in gol pentru incarcare,ori clientii platesc la 90 zile,ori clientii colaboreaza cu brokeri vamali obscuri si astepti cu zilele in vama ca sa poti sa treci cu voiajul,etc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous

    OK,am mai multe amanunte despre aceasta firma,se pare ca pentru cine vrea sa lucreze in Canada cel mai bine este sa vina prin emigrare permanenta!Sunt provincii care au penurie de soferi profesionisti si accepta!Prin agentie,cu contract de munca,sunteti la cheremul angajatorului,se pare ca toate agentiile de plasare sunt asa si se pare ca nici Timasato nu face exceptie!Tin sa mentionez ca nu am colaborat niciodata cu ei,nu cunosc personal aceasta firma,dar am vorbit cu mai multi soferi care lucrau pentru ei si nu pareau prea multumiti!Sper ca cei care lucreaza pentru ei si sunt inscrisi pe forum sa vina sa-i lamureasca pe cei care sunt in Romania si sunt interesati cam care sunt conditiile reale la Timasato!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

KENWORTH ,NICU va salut sper ca voi ajunge si eu pina la urma pe acolo , anul asta totusi ar trebui sa primesc un rezultat ,am fost trimis de consulat sa dau testul la engleza la BRITISH COUNCIL pot sa spun ca am fost varza am luat media 3 e drept ca nu m-am pregatit de loc macar sa fi stiut cam cum decurge , cei de la consulat nu mi-au spus care este media minima pe care trebuie sa o iau dar am inteles ca pentru emigrare ai nevoie de un minim 5,am facut si vizitele medicale acum vom vedea ce se intimpla (am inceput testul scris la ora 08,30 terminat la aproape 12,00 fara pauza dupa care am fost programat la testul oral la ora 19,00 dupa ce am condus aproape toata noaptea dar asta nu e o scuza ca am fost varza)pentru cei care nu stiu ii informez ca testul costa 700 ron iar vizitele medicale 203 $ , testul de engleza se poate da la Bucuresti ,Timisoara si Cluj dar trebuie sa te programezi din timp si sa platesti in avans eu fiind ca lucrez afara si nu puteam venii cind vroiam eu am gasit loc numai la Bucuresti , vizitele medicale se fac la Bucuresti sau Timisoara tot cu programare din timp eu am fost la Timisoara

   

      Toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna seara la toti,kenwort are dreptate,este mai bine sa vii din tara cu EMIGRARE,decat sa incerci aici sa emigrezi.Mult balamuc si dureaza cam 2,3 ani sa obtii rezidenta.Am totusi un coleg la firma mea care s-a miscat mai repede dar in alta provincie vecina.NOVA SCOTIA,in NEW BRUNSWICK dureaza mai mult.stiti cum se zice  veni,vidi,si acasa tata.EU intentionez sa ma intorc in europa.Nu este greu dar eu nu mai am 30 de ani sa astept inca 3 ani sa iau actele si apoi sa incerc sa caut de munca acolom unde se plateste mai bine.De munca dse gaseste in toata canada,au mare nevoie de soferi dar eu am nimerit in BAD PLACE AND WRONG TIME.primesc 0.32 in canada si 0.34 in america pe mila si asta nu e naspa dar cand iti ea patronul din lay over hours(ore de stationare platite de firma day-ross pentruca nu au cursa retur) asta doare,adica ei dau 12 dolari pe ora si seful iti ia 6 asa nu mai joc.NU indemn pe nimeni sa nu vina,din contra,dar ganditiva de doua ori daca se merita.Am cheltuit cam 3000 de euro si findca muncesc din august am recuperat o parte din bani.Ceva colegi au ramas aici,au familiile cu ei si ai felicit si le urez noroc,eu am familia acasa in romania si nu ma mai incumat sa-i port pe drumuri incepand cu obtinerea vizei si apoi intreg procesul de emigrare care este lung si obositor consider eu,am o fetita de 6 luni si una de 10 ani.Nu stiu de ce firma Timasato nu spune adevarul Gol GOLUT,CRED CA TREBUIE SA-I INTREBATI PE EI,eu nu ma feresc sa spun ceea ce patesc eu si adevarul asa cum il vad eu in legatura cu canada.Nu este greu sa fii corect dar ca sa pui atata omenire pe drum si apoi sa vezi cu ochii tai adevarul e putin cam nasol ca sa nu zic altfel pe forum.Eu va doresc succes la toti si sa va impliniti visele.Ar fi multe de zis ,ca am o saptamana in care am parcurs doar 2780km.pentru ca nu au curse,ca nu esti platit pentru ca ei nu au curse,ca astepti la rand pe Power board(lista intocmita de day/ross in ziua respectiva),ca noi si canadienii mergem in conditii de iarna normala si altii de alte culori nu conduc si pe perioada iernii pleaca la ei acasa,sunt multe de povestit.Eu cand am inceput aplicarea aveam deja  un coleg aici,mi-a zis adevarul si nu l-am crezut,acum am vazut cu ochii mei si am tras concluzii.NU este asa cum mi sa spus ,contractul respectiv are niste sub puncte care nu sunt scrise in el.MA INTREB RETORIC DE CE  multi romani se intorc acasa,sunt foarte buni soferi si au facut ceva vechime in tara asta,DE CE.Adevarul este crud,dar macar sa il stim si noi. :)

Va doresc succesul maxim ,va doresc din suflet sa reusiti acolo unde au mai reusit si altii,Canada este de nota 10 ca tara dar inca odata depinde unde si pentru cine lucrezi. In luna mai sau iunie ma intorc in europa MACAR sa mai fac un ban  ca sa am cu ce trai pana gasesc ceva de lucru in europa sau in tara,permisul nu mi-l ia nimeni si anii de munca si experienta conteaza. Cu Respect PENTU TOTI COLEGII ,NICU IFTIME  :)

inceput_de_iarna_si_texas_2012_canada_si_usa_040.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@nicu iftime

Multumesc pt. concluziile si detaliile pe care le-ai transpus aici. Faptul ca ne-ai prezentat realitatea asa cum este. Multe persoane se avanta, dar daca nu iese "bine" uita sa mentioneze acest lucru. Am citit cu mult interes subiectul despre "Canada" si sunt putine persoane care au ajutat cu informatii precise (mai ales Kenworth caruia ii multumesc de asemenea). Concluzia este sa incepi procesul de emigrare din RO, chiar daca poate dura 2 ani si pleci in CAN, liber de contract, la ce firma te intereseaza (si te accepta). Iti doresc multa putere de munca si drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Chestia asta am spus-o de mai multe ori si o s-o mai repet,cand vii in Canada prin emigrare ai toate drepturile unui cetatean canadian(mai putin dreptul de vot pana primesti cetatenia),nu-ti convine compania pentru care lucrezi,le spui salut si te duci la altii ca de lucru se gaseste,ai probleme medicale,te repara la spital pe gratis,ca in Canada cetatenii si rezidentii permanenti au serviciile medicale gratuite,compania pentru care lucrezi nu mai are de lucru si te da afara,nu-i problema,beneficiezi de somaj pana iti gasesti in alta parte,copiii beneficiaza de alocatie de copii si multe alte chestii dar daca vii cu contract de munca este loterie!Poti sa nimeresti intr-o companie foarte buna,si sa mearga treaba bine,dar poti sa nimeresti si la o companie care sa nu-ti convina!Problema este ca daca pleci inainte de expirarea contractului pierzi dreptul de munca,nu poti sa te duci in alta companie,nu beneficiezi de ajutor de somaj,etc!Pentru Nicu,o sa-ti scriu maine pe privat cam ce solutii cred eu ca ai avea sa ramai legal in Canada,si undeva unde se plateste,dar nu pot acuma,ma bag la nani,ca maine,in mod exceptional,desi nu mai fac long-distance,m-a rugat dispecerul meu sa ma duc cu un bi-tren la Rimouski asa ca plec cu noaptea-n cap ca sa ma intorc acasa pana seara ca nu-mi mai place sa dorm in camion!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Inca o chestie,pentru Nicu,nu stiu care este legea in New Brunswick,dar in Quebec SALARIUL MINIM PE ORA este de 10$(repet MINIM).Daca un angajator iti da 6$/ora,accepti doar pentru ca lucrezi la negru sau nu ai acte,dar cineva cu acte in regula se poate duce la Normes du Travail si sa-l dea in judecata pe angajator pentru ca e ilegal sa platesti mai putin de 10$/H!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut NICU ,vreau sa te intreb cum Toth Sandor  a reusit sa plece in alta provincie si voi nu (ca banuiesc la el te refereai , am sa-l intreb si pe iel cind am sa-l prind pe net)pentru ca s-ar putea sa ajung acolo si vreau sa fac ce a facut el ? eu deja am dat banii de mult dar nu stiu ce sa intimplat ca eram pe aceeasi lista cu tine. NICU eu cred ca inca nu ai incercat totul pentru a fi liber sau cel putin a fi liber in urmatoarele luni nu ceda asa usor ai o ocazie fructific-o sa nu-ti para rau mai tirziu uite poate te ajuta KENWORTH sau altcineva nu stiu sper sa reusesti.noi nu ne cunoastem dar avem ceva cunostinte comune , am inteles ca ai lucrat la Blomquist si pe la KURT BEYER  eu momentan lucrez la BLOMQUIST eu cred ca tu ai uitat de rahatul de prin europa, la Blomquist se sta minimum 6 saptamini la munca 2 acasa din care 4 le pierzi pe drum si pe perioada asta nu esti platit iar la KURT BEYER din cite am inteles se sta 3 luni imi cer scuze daca gresesc , daca lucrezi in Romania ce mare brinza faci ? numai cit supravietuiesti , daca esti afara cit de des iti vezi familia?ma gindesc nu stiu poate daca reusesti in CANADA poate vei petrece fiecare wek end cu familia ceea ce in europa nu prea cred unde mai pui ca copiii tai vor creste intr-o tara cit de cit normala , de la o tara plina de cokalari si pitipoance ce vor invata?( cica daca ficare cokalar si pitipoanca din Romania ar fi fluorescent atunci Romania ar lumina ca si LAS VEGAS) . Te plingeai ca nu mai ai 30 de ani , pai vreau sa-ti spun ca a doua tinerete incepe abia la 50 si chear ca e indicat ca in jurul a 50 sa iei taurul de coarne sa te muti si sa-ti schimbi obiceiurile , tu vei fi exemplul copiiilor tai ce vor vedea la tine vor face si ei la fel. Nici eu nu sunt de 30 sunt de 44 dar nu vreau sa ma las si copiii mei sunt mici 4 si 6 ani ,concluzia mea e sa nu te lasi pentru ca rahatul de aici o sa-l mai gasesti si peste 50 de ani .(de adunat cite un palet sau un colet de prin Londra sau PARIS ai uitat? sau mai nou la imbarcare pe ferry tu sa ajungi primul si sa fii imbarcat printr ultimii ca nu esti vestic,sau sa te puna in cuseta cu un polonez nici macar cu un roman etc,astea numai ti le-am amintit pentru a face ALEGEREA CEA MAI CORECTA

        EU ITI DORESC SA REUSESTI SI SA-MI SPUI SI MIE CUM AI FACUT CA SA FAC SI EU LA FEL             

Si chestia cu emigratul nu o poate face oricine pentru ca trebuie sa faci un punctaj eu cel putin nu ma incadrez TOATE CELE BUNE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Pavel,Nicu a avut ghinion ca a semnat contract cu o companie din NB unde legea emigrarii e un pic mai complicata! Daca semna cu o companie din Alberta,de exemplu, era mult mai usor!Studiez problema in week-end-ul asta si revin cu informatii exacte,clare si precise cu ce ar fi de facut in situatia lui Nicu!De dimineata studiez programele de emigrare in Alberta pentru Skilled si semi-skilled workers in care se incadreaza soferii profesionisti!revin cand termin de studiat toate programele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

KENWORTH te salut, stiu ca NICU a semnat in NEW BRUNSWIK  si  eu la fel dar n-am ajuns acolo (inca !) insa nu stiu cum colegul lui a reusit sa faca actele in NOUA SCOTIE dupa aproximativ un an jumate eu il cunosc pe colegul lui mai vorbim din cind in cind o sa incerc sa-l prind pe net dar cum sunt plecat nu am ocazia sa prind netul oriunde,daca ajung pe acolo vreau sa vad ce solutie ar fi sa -mi rezolv actele cit mai curind.Nici nu ma duc in ideea de a face multi bani de la inceput  nu ca ar strica dar pe mine ma intereseaza sa-mi fac actele cit mai curind. Daca cineva crede ca o anumita companie te duce pe tine peste ocean ca sa faci tu multi bani se inseala , ficare isi urmareste scopul , daca compania respectiva ar vrea sa dea multi bani la sofer ar gasi si pe acolo soferi , normal ca nu sunt de acord cu nerespectarea unor reguli .

te salut cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut pavele,soni a avut noroc sau si la facut singur,eu am vorbit cu el acum o saptamana dupa ce a luat examenul de limba engleza si l-am felicitat sincer,bravo lui.Baiatul asta a muncit un an ,Noapta de noapte pe cursa Hartland/Dartmouth si retur AM FACUT SI EU CURSA ASTA IN LOCUL LUI PEntru 3 zile.e greu ai nevoie de multa vointa si putere.el a reusit sa isi aduca familia aici asta iti da putere sa mergi mai departe,foarte important.cat despre faftul ca ma intorc este alegerea mea buna sau rea mai important decat asta nu e nimic,Faptul ca ma intorc acasa nu este un regres dimpotriva in mintea mea.NU MA compar cu nicolae iorga dar zic sa ma judece istoria daca am gresit.IN ultimele doua saptamani am parcurs 6000km?cu ce sa imi intretin familia,cu ce sa-i aduc aici?stii ce implica venirea lor si cat costa 4 bilete de avion dus intors?,si asta e doar inceputul cheltuielilor.SI PAVELE ,NU AM VENIT aici cu gandul sa raman,le-am zis la ceva colegi am venit sa vad sa inteleg societatea lor si apoi voi trage concluziile de rigoare.TIMASATO tot asa zice sa incerci sa ei rezidenta si mai vezi tu dupa aia.PAI nici un calcul nu se potriveste cu ce zic ei,daca ar fi si alti colegi sa iti spuna cum stau lucrurile poate o sa ma crezi,COLEGUL MEU DE LA BEIER care acum e aici de un am mi-a zis, nu veni daca vrei sa vii pentru bani,el a vrut sa plece de trei ori intr-un an.A avut noroc de un patron bun care i-a marit salariul de trei ori intr-un an,0.32,0.34.036 salariul unui canadian din n.b.Te rog intreaba-l pe soni ce a zis patronul nostru in legatura cu marire de salariu,nu se poate, cine vrea sa stea  bine cine nu ,nu.Iti doresc sa ei viza cat mai repede si sa te convingi tu de realitate,CAINII in canada au covrigi in cozi dar cozile sunt tare mici,crede ma.IN rest ma doare spatele de stat si fundul de sezut pe scaun fara sa fac nimic.Eram acum 2 zile la toronto,stii cati canadieni asteptau o cursa,CANADIENI,cu masinile lor si cu ani vechime aici ,22 de camioane asteptam,si cursele le luau aia cu turban pentruca ei lucreaza in echipaj si au prioritate.Adevarat day/ross este singura firma din canada care inca mai aduce straini ,dar de ce?singura poarta de intrare in canada si dupa aia vezi tu ,sunt ei in new brunswick doar,nici o alta provincie nu are progamul asta oficial,Kenworth are dreptate  portite sunt.ITI doresc sa reusesti sa vii cat mai curand,sanatate ,nicu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut NICU, credeam ca  ai plecat cu gindul de a ramine acolo stiam ca nu se fac bani la inceput dar nici asa putini din cit spui tu , eu credeam ca este de lucru ca nu poti duce, de cei cu turbane am auzit de mai multi ani cica nici sa urineze nu se mai opresc o fac din mers si schimbul la fel pai daca e asa aia sunt eficienti .

mult noroc iti doresc si tie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut nicule, vezi ca sandor nu s-a mutat el in nova scotia, ci l-a mutat carl acolo ca acolo se termina cursa lui. mai e ceva colegi, imi place ca luati de bune toate sfaturile ce la cititi pe forum, dar trebuie sa intelegeti ca FIECARE are canada lui. ce e valabil pentru unu nu e cu siguranta valabil si pentru celalalt. in legatura cu day&ross, in primul rand nu iau straini, ei iau ce soferi le ofera broker-ii, ca au nevoie de camione si printre altele testeaza si soferii de pe ele. ca stai tu, mai nicule in toronto 20 de ore, este pentru ca vrei sa vii in est, ca daca iei ce este, ai cursa. si inca ceva, lasa filozofia si la munca,, cand ai semnat, stiai ca pe 32. teo oricum nu avea ca sa-ti spuna, ca nu ai fi inteles. trebuie sa ajungi sa vezi. nu mai zi ca minte sau ascunde. inceputurile la jumate de viata nu sant pentru oricine. cu intoarcerea acasa mai gandeste-te. mai da si tu cate un telefon, o cafea ceva, iti mai trece. nu ai facut bine ca ai renuntat la chirie, deprima. in ceea ce priveste rezidenta, nu e deloc complicat, si dureaza pana intr-un an. nu e vorba de noroc. da, vezi ca esti citit si de altii nu numai de cei de pe forum. va multumesc. pa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sa traiesti horia,ceea ce am scris este adevarul pe care il vad eu,bun sau rau,si in legatura cu teo ,de ce toti care au venit prin el sunt nemultumiti?nu am auzit macar unul care sa fie multumit,de ce au plecat atatia acasa?stefan,turcu,colinn,si multi altii.CUM SE FACE CA AU ANGAJAT ACUM O LUNA 340 SI AU PLECAT 370 de la toronto doar.dac tu esti multumit foarte bine,succes.eu nu critic pe nimeni dar cineva trebuie sa spuna ceea ce se intimpla cu adevarat aici.si daca citeste cineva, foarte bine ca de aia e forum.eu o sa ma intorc pentru ca am unde sa ma intorc,la cine sa ma intorc.si in legatura cu banii ,cum adica nu inteleg,pai ceea ce a zis teo nu este real,ca faci kilometri ca ei 0.32?care 0.32 defapt sunt 0.25 plus 0.7 centi la suta,am zis cine vrea >:( sa stea foarte bine si mult succes.stii ca am facut in 2 saptamani 5100km in vest,ca nu e de lucru.am mers si zi si noapte cand a fost de munca,nu am venit aici sa dorm in parcari.cat despre tel.nu stiu nr.tau dar mi-ar face placere sa ne veden la o bere,sanatate si spor la treaba//

.LA MULTI ANI ROMANIA

6

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare, 506-425-9349, hai ca ma grabesc ca tre s-o tai la drum, pe miercuri sau joi, daca esti pe la hartland-woodstock hai la o bere. numa' bine, da, nu te du acasa, stiu ca ai unde numai ca de acolo ai plecat si motivele au ramas aceleasi dar nu le mai vezi de aici. hai noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

VESTE PROASTA FRATILOR, nu am primit viza pe motiv ca nu indeplinesc conditiile asta dupa ce m-au trimis sa-mi fac si vizitele medicale ca sa mai pierd niste bani , probabil motivul e ca am luat 3 la testul IELTS ,recomandarea mea este sa dati testul prima data si abia apoi sa incepeti sa dati banii in stinga dreapta nu cum am facut eu, ca eu am cheltuit putin peste 2000 euro ,vorba aia si f.... si cu banii luati , am pirdut mult mai mult de atit dar mergem inainte

mai a ramas sa incerc SUA  .

                                              EU VA DORESC MULTE SUCCESURI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Pavele,imi pare rau,dar ma intreb si eu,vizita medicala nu costa 2000E,restul ce sunt,taxele lui Timasato?Daca da,in cazul in care un candidat nu ia viza,Timasato nu ar trebui sa restituie o parte din bani?Nu toti,e firesc sa pastreze niste bani,gen prelucrarea dosarului,maxim 100-200euro,dar restul ar trebui sa-i restituie....parerea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.