Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sc Timasato srl Bacau


claudiu tg mures

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 332
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Moderators

nicu iftime

sal colegule..am o rugaminte daca tot esti moldovean de al meu vreau sa vbmai multe daca esti amabil, astia de la timasato m au sunat acum 2 ani si pe mine sa plec dar am ceva reticiente vis a vis de a da comisioane. Eu lucrez la Kurt Beier de 3 ani si am destui colegi(de la Kurt) care zic ei ca au plecat cu firma asta in canada..id meu de mes este mamitzoiu daca poti sa intri pe mes sau 0745902983 sau 0762621812.merci mult sa ai o zi faina cu drumuri line

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

ma duc la terminalul din montrel dupa care4 ma ia cineva si ma duce la woodstock.firma este overdrive expres inc. din woodstock.nr meu 0040 731 532 456 putem vb.daca vrei sa aflu mai multe detalii

O.K,Nicu!Din cate spui tu am impresia ca o sa lucrezi de fapt printr-o agentie de plasare!Companiile de transport ale lui Day& Ross(care de fapt fac parte din grupul Mc Cain,un mamut alimentar)sunt Day& Ross,Sameday,Fastrax si Ottaway!Asta nu e neaparat rau!Sunt si agentii de plasare bune!Bineinteles ca e mai bine sa lucrezi direct la o companie,dar pentru inceput si la agentie e bine!Cate zile stai in Montreal(pardon,Lachine,ca terminalul lui Day& Ross este de fapt langa terminalul CP din Lachine)?Cel mai bine,o sa iti las eu un numar de mobil,si daca vrei ma suni cand ajungi (514)971 4619!Oricum,Nu te lasa doborat de prima impresie din Montreal(din cate am inteles,de la aeroport,din Dorval,care este mai mult zona industriala si mai sunt si multe strazi in constructie,o sa te duci direct in zona industraiala din Lachine,deci prin Montreal propriu-zis nu prea treci!Este cam nasol ca prim impact cu Canada,daca v-ar fi lasat macar cateva zile sa vedeti adevaratul montreal ar fi fost mai frumos si mai bine pentru moral,dar probabil ca asta este politica companiei!)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

neata,da merg la terminalul day&ross din montreal.vine un coleg si ma duce apoi la woodstock unde are sediul firma mea overdrive expres.acolo mai sunt alti colegi romani care lucreaza de ceva timp cu overdrive si sunt multumiti de patron si de lucru.in rest ce sa mai zic fiecare cu norocul lui.multumesc pentru sfaturi o sa te sun cand ajung acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  In Canada teoretic companiile nu au dreptul sa faca discriminare intre localnici si noii veniti.....Practic,ele pot sa te plateasca mai putin ca nu ai experienta canadiana,ca esti incepator,ca nu faci decat voiajele mai usoare(pentru ca nu vei vedea un incepator la transportul specializat,gen oversize,cisterne,transport de masini,transport de busteni sau logger-e samd),la transportul specializat nu te angajeaza nimeni fara experienta!Cu alte cuvinte la inceput castigi mai putin pentru ca nu ai experienta si faci transport general,cu timpul,cand te specializezi pe un anumit domeniu salariul creste....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Da,Nicu,cu rezidenta poti sa te duci oriunde!Dar,cu rezidenta in buzunar,ai dreptul sa-ti sponsorizezi si familia in Canada!Si nu cred ca o sa-ti mai convina,cind familia ta o sa fie tot in Canada dar in sud,sa pleci de nebun singur in nord,4 luni,iarna doar ca sa faci niste amarati de $ in plus!La compania pentru care fac eu acuma voiaje este un moldovean,Vasile,care are camionul lui,si vara lucreaza cu mine pentru compania asta dar iarna pleaca in NWT(teritoriile de nord)pe drumul de gheata!Lui ii place,eu dupa ce am discutat cu el nu prea cred ca merita,la sfirsitul sezonului,dupa ce trage linie si scade TOATE cheltuielile suplimentare ramane cu 20-30K in plus fata de cat ar face daca ar lucra in Sud!Acuma,la cate riscuri isi asuma,si daca tii cont si ca stai departe de familie cu lunile,nu stiu daca e o afacere chiar asa de buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dane, situatia lui Nicu este un pic diferita, in sensul in care el ajunge aici cu un contract de munca si nu ca rezident(emigrant). Este obligat sa-si respecte contractul de munca, practic nu poate schimba compania care l-a angajat. Partea buna este ca dupa 1 an de contract poate aplica pentru rezidenta canadiana, dupa obtinerea ei nu mai este legat de nimic. Tot ca parte buna, ajungind aici cu contract de munca poate sa-si aduca si familia, sotia avind drept de munca automat datorita lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Stiu,Gabi,de aceea i-am raspuns ca dupa ce are rezidenta poate sa faca ce vrea!Tu ce mai faci?Vad ca duduie treaba la voi la companie,vad o gramada de camioane de la Andy pe drum....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

    Mario,depinde de la caz la caz,majoritatea sunt vazuti bine,adica nu se face discriminare,majoritatea sunt seriosi,isi fac treaba si din cauza asta sunt vazuti bine....bineinteles ca mai sunt si uscaturi si aia nu sunt vazuti bine,dar nu din cauza ca sunt romani ci pentru ca nu sunt seriosi...dar sunt foarte putini....Toate companiile mari din Montreal au o gramada de soferi romani si nu este nici o problema ca roman sa intri intr-o companie buna....cu conditia,bineinteles,sa corespunzi cerintelor(experienta,dosar de puncte bun,fara cazier criminal,etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

va multumesc baieti,eu maine o iau din loc ,doamne ajuta .duminica am botezat-o pe sofia fata cea mica are deja o luna :)

Felicitari,sa-ti traiasca!Nicu,tu cu viza de lucru ai dreptul sa-ti aduci familia sau trebuie mai intai sa astepti rezidenta?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

    Permisul romanesc profesionist nu este recunoscut!Trebuie sa dai examen!Acuma,cine are permis profesionist romanesc si stie meserie pe bune,ia examenul si cu 15-20 ore de practica,atata cat sa te acomodezi cu transmisia manuala nesincronizata si cu lungimea mai mare a ansamblului!Calculeaza cam 80$/ora de practica!Daca e sa iei totul de la zero e mai nasol!Atunci te costa cateva mii de $$$$!In cazul asta recomand tuturor sa faca un DEP in transport rutier la CFTC sau CFTR(cazul Quebec-ului,in alte provincii se cheama diferit)Aceste cursuri dureaza juma'de an,ai vreo 600ore de practica si ai si teorie si stagiu in intreprinderi de transport!Un DEP daca ar fi sa-l platesti din buzunar ar costa peste 10000$ dar daca te aproba emploi Quebec sa faci un curs de recalificare profesionala,nu te costa nimic,plateste emploi Quebec(adica statul,pe tine te costa doar 100$ taxele de procesare a dosarului!Aaaa,si era sa uit,mai ai dreptul si la un imprumut scolar pe durata studiilor(ca sa ai din ce trai pe durata celor 6 luni)cu o dobanda foarte mica,pe care il rambursezi in rate dupa ce te angajezi!Dar asta este pentru incepatorii absoluti,cine are deja permis si experienta,face 15 ore de practica(in 3 zile) invata singur acasa partea teoretica,ia examenul si pe cai ca se filmeaza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut,

Sunt nou pe forum si tocmai m-am inscris si eu la Timasato pentru plasare in Canada si eventual obtinerea rezidentei

Am rugamintea sa ne explice cineva cam pasii ce trebuiesc urmati pentru a avea minim de cheltuieli deoarece se stie ca nu plecam de bine, si la ce trebuie sa fim atenti si cum sa ne obtinem un loc de locuit sau daca te ajuta angajatorul in obtinerea vreunuia sau in obtinerea permisului.

Sunt informatii pe care orice nou intrat le-ar aprecia si care ne ajuta sa mai scapam de nesiguranta noului.

Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.