Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Despre sofer profesionist


Postări Recomandate

  • Members

Salut soferii incepatori si pe cei cu o mai mare vechime decit ei. Adevarul este undeva la mijloc:incepatorii sa nu creada ca experienta poate fi compensata prin talent (talentul =99% transpiratie 1% inspiratie  :) ) iar batrinii nostri pentru care am cel mai mare respect sa incerce sa nu dezvolte anumite manii pshice gen: sint cel mai bun ,sint cel mai mare ,sint cel mai tare.Ca sa argumentez ce am scris mai devreme :

-am luat un coleg incepator la insistentele patronului, prieten cu mine ,in cursa pt intiere  pe comunitate.bun facem program in doi doar ca mai tinarul meu coleg cind era in dreapta nu isi ridica ochii din laptop nefiind interesat de traseu, nu mai spun ce era in stare sa faca cind era la volan .la intoarcerea din cursa i am recomandat un job la birou ca oricum camioane pilotate din tastatura nu sau inventat inca.

A DOUA POVESTE:

-in parcarea popasului OLDTIMER din austria in timp ce vroiam sa imi fac pauza vin doi colegi de la firma TOTAL N.S.A se opresc linga mine , isi instaleaza masuta dupa care cel mai in virsta incepe o polemica cu cel mai tinar ca el are ceva ce nu are cel din urma.ce credeti ca avea ???? diploma de sofer data de liceu si a tot repetat chestia asta vreo 4 ore.trageti voi o concluzie daca puteti.:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

dragi colegi poti sa fi un bun profesionist chiar daca nu ai foarte mare experienta ...sunt convins ca pe vremea lui ceasca se facea o altfel de scoala si ca inainte sa ajungi sofer invatai mecanica ,ca stiai fiecare surub al camionului...nici nu stiu cum s-ar fi descurcat soferi de atunci sa inceapa acum la fel cum nu stiu citi dintre noi ne-am fi bagat la ce se facea atunci...dar cum ziceam poti fi profesionist si cu putina experienta, pentru ca profesionist  inseamna sa faci lucrurile ca la carte, sa ai principi dupa care sa te ghidezi ...dar mai inseamna si sa fi dispus sa inveti pt ca ori cit de multe crezi ca ai acumulat si sti tot timpul viata iti demonstreaza ca mai ai de invatat...parerea mea

si stiu ca noi tineri suntem frustrati,ca ne gasim greu locul dar cind iti doresti ceva cu adevarat nimic nu te poate opri sa reusesti insa e nevoie de rabdare si perseverenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

    Dansorin,eu inteleg ca tinerii sunt frustrati,ca isi gasesc greu de munca!Si cei mai in varsta au motive de frustrare,pentru ca salariile nu prea tin pasul cu inflatia iar conditiile de lucru sunt din ce in ce mai penibile(legislatie,controale,timpi de livrare foarte stransi).Pe scurt se ingradeste din ce in ce mai mult libertatea soferului!Adica se incearca din ce in ce sa transforme soferii in robotei,ori asta nu prea merge,cineva care se apuca de meseria asta nu are un profil de functionar,e mai degraba de tipul golan/haiduc!Dar ceea ce ma ingrijoreaza este ca,din cate vad eu pe forum,o scoala de 30 H nu-i invata chiar nimic!Nu ma astept ca dupa 30H cineva sa fie as la volan,oricat talent ar avea,dar ma asteptam ca macar in cele 30H sa vada si sa constientizeze cam ce ar mai trebui sa invete!Sa stie la ce mai trebuie sa lucreze,ce intrebari trebuie sa mai puna,etc!Dar vad ca asta nu se prea intampla!Si nu numai in Romania!Si in Canada!Am vazut proaspeti posesori de permis profesionist in Canada,care au facut scoala de 6 luni,peste 600 de ore de conducere,si care inca nu stiau chestii de baza!Si nu ma refer la mici trucuri pe care le inveti cu timpul si cu experienta,ci efectiv,la chestii de baza, cum ar fi schimbatul vitezelor!Si cand vrei sa-i inveti,se supara si-ti spun "lasa ca-mi caut de lucru intr-o companie cu camioane cu cutii automatizate,si-asa nu prea-mi place sa am mana dreapta ocupata cu schimbatorul!"Si stau si ma intreb,daca sa schimbi viteze nu-ti place,sa te murdaresti cu ulei si vaselina nici atat,la ce Dumnezeu te-ai mai apucat de meseria asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

A inceput sa sencinga atmosfera,e bine ca putem discuta civilizat ,chiar si in contradictoriu.Sper ca cei incepatori sa traga niste  invataminte din aceste comentarii.Sper ca ei sa fie mai atenti la ce vor accepta si la ce vor oferi in schimb acestei meserii. E adevarat ca datorita progresului meseria asta nu mai necesita sa fii murdar,ci poti lucra curat.Mai este o problema neatinsa in discutia noastra,multi am invatat mecanica reparind la camioanele noastre, insa eu personal am invatat ceva important [cred eu] dupa democratizare.Lucram in cadrul uneui firme private,,o ramura a unei puternice societati mondiale.Persoana cu nr 1 in firma mi-a spus urmatorul lucru:

-Tu esti sofer.nu pun la indoiala ca stii sa stringi o piulita,DAR tu nu esti calificat sa faci asta.Daca ulterior se intimpla un accident din acest motiv tu vei fi vinovat,asa ca doresc ca tu sa fii sofer si mecanicul mecanic.Am stat si m-am gindit la aceste spuse,in final i-am dat dreptate.De atunci m-am murdarit rar,doar ca sa ajut un coleg sau sa ies dintr-o situatie incomoda.De asta consider ca sofer profesionist inseamna muult mai mult decit aceste 2 simple cuvinte.Trebuie sa stii sa iti verifici masina,trebuie sa stii sa iti pregatesti traseul,trebuie sa stii sa completezi anumite acte,trebuie sa stii sa amarezi incarcatura,sa ....multe alte lucruri.Asta e important pentru noi,si de aici incep diferentele,intre cineva care stie meserie,nu are experienta si vrea sa invete si cineva care nu stie meserie,nu vrea sa invete si se arunca cu capul inainte numai din dorinta de a face bani.

Un mic PS ca sa zic asa Vaas,eu personal am stat acasa 11 luni,nu am acceptat sa lucrez decit in conditiile mele,celor care imi dadeau putin sau cereau prea multe le spuneam, acest lucru in fata.Puteam si eu sa accept magarii si sa fac anumite abateri dar nu am facut-o chiar daca aveam acasa familie ,copii,etc.Asta inseamna sa iti respecti meseria si colegii cred eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

    Cico ai dreptate,in zilele noastre nu mai trebuie sa desfaci motorul bucati pe marginea santului,dar totusi,un minim de cunostinte mecanice tot sunt necesare!Eu nu pot sa concep ca un sofer sa nu stie sa-si greseze singur camionul,sau sa-si ajusteze singur franele(ma refer la modelele vechi,fara ajustare automata)sau,tot la modelele vechi,sa-si regleze singur ambreiajul!Sau sa nu stie sa schimbe singur o valva de suspensie sau o perna de aer daca s-a spart!Sau un amortizor!Nu spune nimeni sa desfaci cutia bucati,pe marginea drumului,sau sa schimbi turbina,dar un minim de surubareala este necesar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Va salut, interesant subiect creat de cico, s a ajuns din pacate la un conflict intre generatii,dar e bine ca toti avem de invatat cate ceva,bineinteles daca vrem,

cu voia Dvs am sa mi descriu putin atentatul la meseria de sofer,am inceput ca si aproape orice copil care viseaza sa faca ceea ce face tatal sau de la 12 ani visam sa fiu sofer abia asteptam sa implinesc 18 ani sa pot da pt permis,numaram zilele.

  Tata D-zeu sa l odihneasca imi zicea ca el a intrat la scoala la 17 ani jumate  in tot acest timp a facut 6 luni de practica incepea sa lucreze la IRTA incepand bineinteles de jos pana cand putea sa fie absolvent al scolii de sofer(avea de ales ori sofer ori CFR-ist).Iata ca au trecut 45 de ani de soferie,a prin pensia doar un an dupa care din pricina sanatatii precare a decedat acu un an.

  Eu nu mi am schimbat dorinta,s-a intamplat in sfarsit am implinit 18 ani m-am apucat de scoala am vrut initial sa fac numai B ca nu aveam destui banuti,dar Tata, nu m-a lasat s-a imprumutat si am facut B.C.E,eram in culmea fericirii,la prob teoretica am picat prima data apoi am mai dat o data si l-am luat,dupa care proba practica cu masina mica am condus vreo 5 km prin oras dupa care cand sa parchez n-am reusit o parcare dreapta cu fata era sa ma zgarii pe ochi si politistul de acolo "ai trecut la limita", eram fericit dupa care proba cu camionul[la scoala facusem 4 ore direct cu camion cu remorca(saviem) cate 2 ore in 2 zile] norocul meu ca am condus doar vreo 700 de metri dupa care organul m-a admis.Atata eram de fericit incat imi venea sa i pup pe toti :)A urmat apoi angajarea iar am avut noroc cu tatal meu m-a angajat la firma unde lucra el, m-am tot untat prin hala sa vad ce masini sunt eu vroiam camion he he asta imi placea dar nu era decat un aro vechi saracu uratel cu lada toata rupta  si iaca asa m-am apucat de lucru pe el am schimbat cabina am reparat lada tot ce era de reparat si am iesit la lucru,proaspat absolvent,nu mi era tot una cu aro prin aglomeratia de prin oras cu magazinele de la care trebuia sa iau marfa, cu parcarea care trebuia sa invatr rotiile grele de aro care mai stateau si cracanate :)sau cand prindea aer in mijocul celei mai mari intersectii din Arad in care stateam pe o caldura ametitoare si miroseam tot a motorina,pe deasupra aveam si un inginer care ma tot suna dak n-am ajuns imi zbiera la telefon....imi placea ceea ce faceam,eram fericit,implinit...A trecut o vreme s-a ivit achizitionarea une masini am fost si eu pe faza si m-am rugat de sefu sa mi-o dea mie era Peugeot J5 auto mixt avea o caroserie tare grea era de transport valori numai duba din spate avea 2 tone  ce i de la care au    luat o au casat o :)...da tot era mai buna decat aro,a trecut vremea ma cam plictisisem de masina aia incepea deja sa pice una alta aveam iar probleme cu bule de aer in motorina ,si faceam asa 200-300 km pe zi.

De la un timp ma saturase vroiam masina mare ceea ce nu era decat bascula niste rabe vechi de care nu eram prea incantat si am inceput sa mi caut de lucru intre timp am mai schimbat o masina luasera ceva masini mai de D-ne ajuta, am primit un Peugeot Boxer din 2007 mergea masina nah o fost ok  dar eu tot cu gandul la tir, tot auzeam ce bani fac altii pe tir si atat mi-o trebuit s-a ivit ocazia la un vecin avea 3 camioane cu dube frig si iesea afara,ma intelesesem cu el ca ajutor de sofer si mecanica la intretinere facut-am mecanica si aici,apoi incet incet am iesit si eu afara ca ajutor de sofer colegu mai experimentat pe bascula la a 2 cursa pe extern,am fost in germania,olanda am vazut si eu cu ce se mananca internationalul dar sincer am ramas cu un gust amar, acum sunt la o alta firma aici pe tara la bascula,bine inteles am prins sezon mort si iar mecanica...dar.. e bine nu regret nimic pt ca toate in viata iti folosesc......

    Concluzia e ca atitudinea conteaza cel mai mult,dupa care respectul pt persoanele in varsta pt ca de la ei avem cel mai mult de invatat si ai nostri nepoti depind de ceea ce invatam noi acum.Suntem buni judecatori dar sa nu uitam un lucru doar Unul singur ne poate judeca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut.Am citit tot postul si vad ca exista animozitati Dupa parerea mea cred ca exista si o ruptura intre generatii  Cei care au dobindit permisul cu 30 de ore de condus care nu isi pot inchipui lumea fara gps laptop telefon mobil etc etc trebuie sa fie constienti ca soferi au fost si inainte de a se inventa internetul dar si cei cu scoala profesionala sau liceul auto trebuie sa tina pasul cu vremurile .Dupa parerea mea dovedesti ca esti un profesionist atunci cind esti intro situatie limita cind trebuie sa iei decizii la fractiune de secunda si totul se termina cu bine.Un sofer profesionist trebuie tot timpul sa invete ceva nou si niciodata sa nu spuna ca el stie totul ca viata iti arata contrariul. Drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Pun o intrebare retorica !  Daca ai curse intr-o zona mai aparte , mai grea , mai dificila , traversezi Macedonia sau Albania sau Grecia  pe poteci de munte , caci nu toti merg numai pe Germania sau Italia sau..., si se intampla sa-ti cedeze o frana, sau o conducta de inalta de motorina  , de altfel defecte inerente chiar si la cel mai tare camion , ce faci ?  Trage aer si se opreste in mijlocul drumului , ce faci? Cedeaza un furtun , ce faci? Dai telefon la 112?  Suni patronul sa-ti trimita tractarea ?  Lasi camionul si pleci acasa?  Nu sunt rautacios , dar  scot in evidenta realitatea extrasa din aceasta meserie .  Nu e bine sa pleci la drum nepregatit , din toate punctele de vedere  !  Spre deosebire de un amator , profesionistul trebuie sa stie si sa faca multe . Sa nu mai zic despre experienta de condus si adaptabilitatea la stresul meseriei.  Nu scriu aici de dragul de a bate campii ,sau ca nu am si altceva de facut , ci doar vreau sa fiu constructiv , sa-i fac pe cei ce vor sa faca meseria asta asa cum se cade. Entuziasmul e bun , dar nu inaintea ratiunii . Ce ar zice un novice ce se crede mare sofer , atunci cand ramane in pana , sa opresti langa el si daca-l ,,mirosi" ca sufera de meserie sa-i ceri 100 de euro ca sa-l ,,ajuti"? Sau sa-l lasi sa mediteze !  Multi ma iau in nume de rau , sau ,,fitos" , sau mai stiu eu cum , insa eu am alte intentii . Intr-un final voi deveni rezervat si salutare taica si noroc ! Nu mai plictisesc, sau inervez pe nimeni , dar nici nu ma mai afecteaza spiritual atotstiutorii cand ai voi gasi  la ananghie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu este o ruptura intre generatii, :)

aceasta a existat,exista si va exista intotdeauna,vom privi diferit lucrurile,este ca intre un tata si un fiu,dar putem impartasi opinii,invataminte sau alte multe lucruri .Observati ca toti cei care au experienta au intrat si au postat aici nu pentru a va certa ,ci pentru a va invata cite ceva,a va impartasi din experienta lor.Unii dintre noi vrem ca cei care ne urmeaza sa fie mai buni ca noi,ori pentru asta trebuie sa stie cu ce se maninca aceasta profesie,care indiferent de electronica montata revine tot la factorul uman de fiecare data :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut.Ai dreptate old cu suta de euro eu i-am facuto unui coleg in Croatia la canionul Tara (suta care a dat bere la toti 4 soferi toata cursa 10 zile) si acel coleg a inteles ca nu la stie pe toate (avea 26 ani si era prima cursa pe autocar).Citeodata trebuie sa lasi pe cei care cred ca sint asi sa se deie cu capul de prag ca altfel poate nu inteleg Drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu stiu ce ati inteles din ce am postat eu , da in nici un caz nu m-am dat eu sofer, am si spus ca sunt incepator , asa ca nci nu mai vreau sa intru in polemici , faceti-va meseria cum stiti si nu mai spuneti de noi ca stricam piata, certati-va cu angajatorul daca nu va convine salariul sau in cel  mai rau caz puteti sa stati acasa, daca nu te duci pe putin cn crezi ca iti da o sansa , nimeni, si mai spuneti ca habar nu avem de mecanica , aici aveti dreptate iar, si te intreb acum eu , cum vrei sa invat daca nu ma duc pe putin, si in plus nu m-am nascut sofer si nici nu vreau sa mor sofer, pe langa faptu ca imi plac camioanele se castiga ceva mai bn

si nu mai da-ti cu pietre in noi ca nu avem nici o vina

vremurile astea  sunt de vina

of topic din partea mea ca oricum nu intelegeti , cei care aveti exp

va doresc drumuri uscate si salarii de 10000e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu vass mai bine stam noi astia fara experienta acasa si ii lasam pe ei domnii experimentati sa faca meseria asta ca doar noi suntem vinovati de toate cele ca noi am fost de acord sa ramanem la firma cand patronu ne-a anuntat ca ne scade salaru, noi am fost de acord sa merge cu magneti si foi de concediu si mai stiu eu ce smecherii,chiar daca nu am lucrat niciodata in domeniul asta.Si daca are cineva sa ma invete ceva ascult,invat si il respect pe omul repectiv chiar daca are 50 ani de experienta sau 2 saptamani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

      Aici trebuia sa vorbim despre statutul de profesionist ! Vad ca discutia ia alta turnura si chiar nu ma mai intereseaza . Unii asi tocesc capul sa explice anumite aspecte reale  ce macina societatea  , iar altii nu inteleg decat sa se irite aiurea  si sa scuipe venin . Multi incepatori adancesc  crevasa dintre generatii  , explodand de ura cand li se explixa un lucru verificat . Vad deasemeni ca sunt multi frustrati de lipsa locurilor de munca si refuzul patronilor de ai selectiona . Prin urmare eu unul din aceasta clipa refuz sa mai dialoghez cu astfel de persoane , cat de ajutor ....sa nu mai zic . 

    Pentru prima data in viata mea , desi nu-mi sta in caracter, a-mi calc pe inima si a-mi promit mie ca nu voi ajuta nici un ancepator nici de-l vad ca moare !!! Si nu se stie cand ne intalnim pe drum si in ce conditii !  TERMINAT CU ACEST CAPITOL INCEPATORI  . Pe aici nu mai postez ! Vad cu stupoare ca fiul a-si invata pe ta-su sa faca copii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Iar va faceti ca nu intelegeti si vorbiti de alte lucruri dragi colegi incepatori,e vorba de statutul meseriei noastre si despre ce este bine sa faceti,voi reincepeti cu acuzele,si ne spuneti altceva.Ati vazut voi vreun repros ca imi luati mie locul??Nu cred,dar am postat reprosuri vizavi de faptul ca unii dintre incepatori accepta prea multe,asta datorita lipsei de experienta si mai ales lipsei de profesionalism,in esenta lipsei de respect fata de el insusi.Ma repet,daca mie imi spune cineva ca imi da mai putin ,sau vrea sa pun magnetul ma fac gradinar,maturator,sau orice altceva ,dar care sa imi dea satisfactie atunci cind ma duc si muncesc.Eu nu imi permit sa imi bat joc de meseria mea,sau de colegii mei,as fi putut accepta si eu multe magarii dar nu am facut asta.Este adevarat ca si incepatorul care vrea sa se faca sofer nu are experienta dar de ce neaparat sa accepte sa stea nemincat,plecat cite 2 luni de acasa pe un salariu de nimic,din care la sfirsit daca se trage linie vede ca a iesit in cistig doar cu experienta.Adica voi ati dori sa veniti cu bani de acasa diar pentru a face experienta? Hai sa fim seriosi,sunt de acord ca va trebuie timp sa invatati unele lucruri,dar asta se poate invata si neacceptind magarii,sunt locuri de munca pentru unii dintre noi,ok,ceilalti ne apucam de altceva,unde se cistiga,dar acel altceva il facem tot profesionist,ne tot lovim de genul de oameni ca ''nea Dorel'',celebru prin reclamele facute.Deci ideea este despre cit de soferi vreti sa deveniti voi,nu numaI prin posesia unui carnet ci si prin mentalitatea voastra,si despre ce inseamna aceasta profesie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

domnule old nu vad unde v-am invatat eu ceva? ??? ???Asa cum sunt soferi fara eperienta care se duc la dumagaz sau la alte firme de genu asa sunt si soferi profesionisti cu experienta care poate nu isi permit sa isi piarda serviciul si se injosesc cu smecherii sau alt ceva si parerea mea e ca vina pt toate ei o poarta pt ca nu are cum sa va scada dumneavoastra salaru unu care nu a lucrat.cati incepatori s-au dus la duma sau se angajeaza din placere si cati cu experienta lucreaza pe promisiuni??si domnul old nu sunt fustrat nici iritat pt ca un servici il am si un ban vine la familie si daca nu o sa ma accepte nimeni nui probleme ca toate actele pt profesionist le-am facut din placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.