Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Guvernul Romaniei isi bate joc de soferii de camion


CALIN

Postări Recomandate

  • Administrators

    Guvernul Romaniei in frunte cu primul ministru au inceput sa "elimine" contrabanda, transporturile de marfuri cu acte false si fac alte controale pt marfa intrata.  Fac copie dupa CMR si mai nou sigileaza camioanele din vama pana la destinatie. Nu ai voie sa descarci pana nu vine Garda Financiara cu Vama sa desfaca sigiliul.  De cand au inceput aceste controale in vama Bors se fac cozi de 4 pana la 10 km.  Soferii de camion stau ore bune in coada sa  intre in tara cu camionul.  Daca noi soferii de camioane nu am lucra ati muri de foame dl guvernanti , ca nu ati mai gasi nimic in magazine. 

DECI PANA CAND ACEASTA BATAIE DE JOC?

Deja in Ungaria Politia opreste coloana inainte de vama cu 15-20 km pt a nu bloca sosele.

MOV024.3gp

MOV007.3gp

MOV039.3gp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

desi o sa ami pun iara protestatari in cap raspund,,,,,,,,aceste controale incearca sa speria mafia,dar inainte de inceperea controalelor toti cei care se ocupa cu contrabanda stiu ,,,,,in legatura cu sigiliu este banc ,cand ti se pune sigiliu pe masina ca firma de transport esti obligat sa al pastrez pana vine garda financiara si verifica si ultima piulita,,,,,intradevar noi santem afectati de aceste controale dar credeti ca lor le pasa de noi,,,,,,,,aceste controale sant facute ca sant cerute de sus si noi raportam ca din 10000 de camioane verificate toate sant in regula ,dupa control apar si cele care nu sant ok si au liber acces..........si in alte state sant controale ale garzi financiare,zoll,etc dar in aceste state in caz ca te prinde nu exista cuvantu scapare si de aceea nimeni nu incearca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

deci ...Guvernul este de vina ca in Romanica soferii sant platiti la km....asta trebuie sa ne doara ...nu ca stam 3 zile in vama...daca eram platiti la zi mai protesta cineva?deci ...toti santeti platiti la km...adica ilegal..si protestati impotriva guvernului k va tine in vami.....oare nimeni nu mai gandeste ?chiar am ajuns cei mai prosti ?pentru ca cineva va da un camion nou ...motiv de mindrie !dar bani acasa duci....mandria...-prostia....vreau o 'TARA CA AFARA' cu soferi care stiu sa-si castige painea ptr FAMILIA LOR !nu fraieri care se dau 'rotunzi' cu VOLVO ''''n 'cai viatzzzza meea. dar nu este a lui..prefer 'un carucior cu rulmenti'dar cu care sa fiu in stare sa dau de mancare familiei mele asa cum fac alti soferi in EUROPA. Si daca nu au camionul lor oricum muncesc atat cat sant platiti nu fac 'favoruri'patronilor ca sa fie..stiti voi...MINA DREAPTA A PATRONULUI....cu care oricum patronul se v-a sterge la.....in anumite ..locuri la un moment dat.Santem victima comportamentului tipic ROMANESC de a fi SLUGA decat sa-ti porti singur de grija! DE CE NU AVEM UN SINDICAT PE LANGA SOFERII.RO?eu unul platesc cotizatia bucuros numai sa ne reprezinte interesele . acum puteti sa dati drumul la critici ...ca ma plang prea mult ca...nimeni nu poate face mai mult...etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

o alta masura impotriva celor care nu dau spaga,asa li se dovedeste ca pot pierde si altfel contracte,curse.Cei care dau cotizatia insa stau linistiti,stiu pe unde si cind sa treaca,ma refer la firma nu la sofer,el primeste doar indicatia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cei care nu dau spaga se stiu,se stie ce masini au ,cand incarca si ce incarca,,,,,,,,,,,,in romania trebuie sa ai frate ,sora,tata ca sa fi cineva ,sa ti se deschida portile,,,,,,,,,,,pt cei ce vor sa lucreze legal ,cu acte, taxe si altele nu aveti  loc in romania...........faliment scrie pe voi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

fratilor ! eu nu stiu foarte multa politica, dar stiu ceva clar ! cine conduce acuma tara nu e mason !

cei care vor si se bat sa o conduca sunt !

eu nu cred ca romania o va duce mai bine daca vom pune un mason sa ne conduca !

sfatul meu este sa va bagati picioarele in ea de  tara ca romanu tot asa o fi ..

mergeti si voi in europa ca e mare si daca puteti sa fiti oameni de treaba veti fi acceptati de societate :|

e dureros sa iti parasesti tara dar , asta e., eu m-am obijnuit deja cu ideea :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu nu inteleg de ce va agitati atat.Nici acum nu ati inteles ca nu se va face nimic in Romania pentru ca nu se VREA .Vinovatii pentru astefl de decizii, incepand cu plata la km care este ilegala si pana la drumuri,parcari,motorina etcincep cu TOTI patronii  Romani la care lucrati si care platecs la km.Sefii vostrii,apoi merge in sus catre cel care castiga contractele pentru firma,apoi mai sus cel care protejeaza firmade controale si nu aplica amenzile legale,apoi si mai sus,deputatul sau senatorul de judet care primeste spaga sa nu dea ordin sa nu controleze frima de trasnport x sau y si tot mai sus pana la ministru care bate palma si vinde pe nimic si devine actionar minoritar la o companie petroliera si primeste spaga sa taca din gura,dar motorina se scumpeste,si platim noi toti taxe de drum ,roviniete si eu nu sunt in stare sa cheltuie baniii pe refacerea drumurilor nationale si terminarea autostrazilor si asa mai departe.Pentru ce va suparati,o sa mai dureze alti 22 de ani,si alti 22 si tot asa,si nu o sa se intample nimic.Un bun exemplu de cum se fac bani la negru

Baietii au inaugurat cu mare tam-tam dupa nu stiu cate zeci de milioane euro investiti in centrul angro de la Dragonul Rosu Bucuesti-Voluntari.A venit Emil Boc  atunci si a spus ca investitorii in sus si in jos,ca am creat conditii occidentale pentru cei care vor sa faca comert etc.Dupa ce a plecat el cu delegatia lui,in secunda doi cineva a filmat cu camera ascunsa cand a cumparat un produs dar nu i sa eliberat bon fiscal.Si a facut experimentul asta la 30 de standuri.Nimeni nu a dat bon fiscal.Deci banii negrii la greu,toti pusi pe smecherii,manevre combinatii.Fac chinezii bani la greu in Romanika.Genul acesta de bissnis se aplica in toate domeniile si categoriile si ne afecteaza pe toti in mod direct.

Deci nu mai aveti pretentii de ce fac abuzuri autoritatile,si de ce suntem tratati ca niste idioti, noi toti.Nimeni nu are curaj sa iasa in strada sa faca greva,cine reprezinta sindicatul soferilor,in cazul nostru,la fel are manevre si smecherii cu ARR -ul,protejati la randul lor pentru ca se da plicul cu spaga.Daca voi credeti ca se va schimba vreodata ceva sunteti naivi.

Cand mergem la Vot atunci este singura data cand putem face ceva,in rest nimeni nu o sa poate faca nimic.Imaginativa daca EI nu ar primi nici un vot din partea cetatenilor,ce sar intampla........!!!!!!

Drumjuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

macar de-am rezolva ceva cu mersul la vot... dar sistemul e acelasi, atata ca nu merg € la x ci merg la y

In romania Legea e BARIERA  - peste care trec Dulaii

                                                - pe sub care trec cateii

                                              -IN FATA CARORA STAU PROSTII

                  so, leave this land :|

Drumuri bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

CALIN, ai dreptate daca nu ar exista transportul tarile ar fi la pamanat,fara benzina,mancare,haine,etc!!!

Propun sa facem un sondaj cine este impotriva "acestei legi" si sa trimitem un mail unuia din parlament sau stiu eu...nu le prea am cu politica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Romania,te iubesc!

DE CE? pt cozile la care santem supusi,la vocabularul folosit de politia romana,la locurile de munca oferite de statu roman,locuite pt tineri,spitale care te imbolnavesc,medicamente gratuite,taxe de intrare in localitate,parcari cu dusuri,wc,camere,autostrazi,de 42,5 km care nu sau finalizat in 5 ani,scolile in care profesori se gandesc cum sa-si mareasca veniturile,doctori care nu reactioneaza numai daca ai bagi mana in halat,,,,etc DE CE?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

si treaba cu masonii las-o moarta ca sint destui

fratilor ! eu nu stiu foarte multa politica, dar stiu ceva clar ! cine conduce acuma tara nu e mason !

cei care vor si se bat sa o conduca sunt !

eu nu cred ca romania o va duce mai bine daca vom pune un mason sa ne conduca !

sfatul meu este sa va bagati picioarele in ea de  tara ca romanu tot asa o fi ..

mergeti si voi in europa ca e mare si daca puteti sa fiti oameni de treaba veti fi acceptati de societate :|

e dureros sa iti parasesti tara dar , asta e., eu m-am obijnuit deja cu ideea :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.