Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Guvernul Romaniei isi bate joc de soferii de camion


CALIN

Postări Recomandate

  • Members

Sa va explic cumsta treaba cu sigiliul din vama. mai in urma cu cca un an aduceam flori din Olanda. era in preajma lui 8 martie si toti din vama stateau cu ochii pe tirurile cu flori. Am intrat la Bors,domnul de la ghereta garzii financiare ne cere actele si face un proces verbal,aplica un sigiliu pe vagon,ne da niste nr de telefon la care sa sunam cand ajungem la destinatie[iasi].cand am ajuns la dest. am sunat la nr.respectiv,s au infiintat 2 domni de la garda financiara care au intrat in birou la firma la care lucram si s au apucat de scris. M au trimis sa le aduc sigiliul,sa treaca seria in hartii,au completat tot era necesar dupa care s au ridicat,strangeri de maini si  pa!!!!!! va las pe voi sa deduceti ce s a intamplat in acel birou!!!!! nu s au deranjat macar sa vina sa vada sigiliul de pe vagon,nu mai spun sa verifice corectitudinea celor inscrise in CMR cu marfa din camion. Ca nereguli erau o gramada. va spun cu mana pe inima,stiu ce vorbesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Salutare Fratilor,eu am norocul sa lucrez doar pe comunitate,fara curse in Romania si imi este mila de Baietii care stau in vama din cauza incopetentei autoritatilor Romane,stau si ma intreb DE CE NU FAC SI AI NOSTRI CUM FACE GERMANIA?????????In orice punct de frontiera TOLL-ul e prezent si pe intrare si pe iesire,dar nu blocheaza circulatia,controleaza aleatoriu,iar cand fac filtru toata lumea trece printr-o parkare si de acolo iar aleatoriu dar niciodata cozi interminabile,oriundete uiti observi cate un echipaj de politie ceea ce e destul de bine,caci cei care nu sant in regula au putine sanse sa scape necontrulat,odata ce ai nenorocul sa fii oprit daca nu esti in regula platesti,iar pentru asta tot RESPECTUL.CAND VA FI ASA CEVA SI IN ROMANIA?????

  Eu cred ca cei care accepta sa lucreze la Km nu constientizeaza ca defapt se inrobesc singuri si imbogatesc acei Patroni care nu stiu cum sa faca sa taie din salarii ba pentru motorina,ba taie din km si tot asa.si eu sant deacord cu infiintarea unui sindicat al SOFERILOR PROFESIONISTI DIN ROMANIA care sa ne reprezinte oriunde in lume.....DRUMURI BUNE PENTRU TOATA LUMEA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

am vrut sa ma angajez din nou pe tir ,dar NUUUUUUUUUUU voi mai merge pt ca am o varsta si o sanatate care nu vreau sa o distrug,,,,,,,este bataie de joc ce se intampla,,,,,,,,,,se scaneaza cmr ,,,,,de ce,,,,,,,,prima pagina a cmr este pt vama ,de ce nu ia acesta foaie,,,,,de prosti ce sant,,,am vrut sa ma conving care mai este viata pe tir,si in 2008 ereau cozi dar nu mai mult de 30-40 minute,acum este dezastru,,,,,deci o sa mai raman multi ani pe 7,5

P6060077.jpg

P6060078.jpg

P6060079.jpg

pt cei care acum incepeti pe tir,,,,,,,,,,,,,multi nervi de otel va doresc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Si crezi ca nu ai nici o problema cu TIR-ul la masina de 7,5t?

Citeste atasamentul, te rog.

Nu de alta dar tot confundati  Conventia TIR  cu camioanele de mare tonaj.

[ataşament şters de admin din cauza vechimii]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

,,,,,,,,,,se scaneaza cmr ,,,,,de ce,,,,,,,,prima pagina a cmr este pt vama ,de ce nu ia acesta foaie,,,,,de prosti ce sant,,,

daca ti-ar opri foaia inseamna ca ti s-ar face control vamal, ceea ce este exclus la o frontiera interna comunitara, asa ca trimit garda financiara etc pentru controale, nu ca n-ar face parte din acelasi minister si n-ar avea competente pe aceeasi lege.....acelasi rahat cu alta culoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Trebuie sa punem toti in parbriz o hartie pe care sa scrie  "NU VA MAI BATETI JOC DE NOI ANAF"  .  Eu asa pun cand sunt la vama la ei. Si nu le convine ca m-au intreba de ce o pun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

    Salut colegilor,toti ne plangem de una alta,dar noi in schimb nu facem absolut nimic nu ne cerem salariu pe care il meritem si pentru care munci ,noi mergem peste program ,motiv care ne afecteaza pe toti deoare ce un sofer ramane fara lucru,noi aceptam sa punem peste tonaj ,si un alt camion sta pe dreapt neavand de lucru,preturile la transport scad afectandune tot pe noi cand mai multi merg sasi ceara dreptu se gaseste un coleg deal nostru sai spuna sefului,pana nu ne schimbam mentalitatea si modul de gandire nu se va schimba absolut nimic si asa ne vom chinui toata viata ,cine ia jugul in cap il va tara toata viata cine nu se va chinui un an doi dar nu toata viata,daca vrem sa schimbam ceva intai te schimbam noi toti si apoi totul se va schimba de la sine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

deci ...Guvernul este de vina ca in Romanica soferii sant platiti la km....asta trebuie sa ne doara ...nu ca stam 3 zile in vama...daca eram platiti la zi mai protesta cineva?deci ...toti santeti platiti la km...adica ilegal..si protestati impotriva guvernului k va tine in vami.....oare nimeni nu mai gandeste ?chiar am ajuns cei mai prosti ?pentru ca cineva va da un camion nou ...motiv de mindrie !dar bani acasa duci....mandria...-prostia....vreau o 'TARA CA AFARA' cu soferi care stiu sa-si castige painea ptr FAMILIA LOR !nu fraieri care se dau 'rotunzi' cu VOLVO ''''n 'cai viatzzzza meea. dar nu este a lui..prefer 'un carucior cu rulmenti'dar cu care sa fiu in stare sa dau de mancare familiei mele asa cum fac alti soferi in EUROPA. Si daca nu au camionul lor oricum muncesc atat cat sant platiti nu fac 'favoruri'patronilor ca sa fie..stiti voi...MINA DREAPTA A PATRONULUI....cu care oricum patronul se v-a sterge la.....in anumite ..locuri la un moment dat.Santem victima comportamentului tipic ROMANESC de a fi SLUGA decat sa-ti porti singur de grija! DE CE NU AVEM UN SINDICAT PE LANGA SOFERII.RO?eu unul platesc cotizatia bucuros numai sa ne reprezinte interesele . acum puteti sa dati drumul la critici ...ca ma plang prea mult ca...nimeni nu poate face mai mult...etc...

mai truckman daca tot zici ca romanii is prosti ...tu apartii de alta nationalitate...sunt de vina soferii ca sunt cozi...dupa parerea mea mai bine taceai si filosof ramaneai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Administrators

Primul protest:

Va rugam sa scoateti la imprimanta unul din fisierele atasate si sa puneti hartia in parbriz cand sunteti in vama.   

[ataşament şters de admin din cauza vechimii]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Calin, luni dimineata am iesit din tara, la ora 6 jumate erau maxim 10 camioane in fata mea. deja la 7 eram trrcut, nu se statea mult in terminal. Marti dupamasa pe la 15 am intrat in tara si pe sensul de iesire nu statea nici un camion. Acuma nu stiu ce se intampla, depinde cat de prost sta schimbul cu nervii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 5 weeks later...
  • Members

mai truckman daca tot zici ca romanii is prosti ...tu apartii de alta nationalitate...sunt de vina soferii ca sunt cozi...dupa parerea mea mai bine taceai si filosof ramaneai

        da mai 'intaiule neamtz' ;D din landul .....galati poate am si alta nationalitate in pasaport dar nu cred ca la varsta ta esti in masura sa faci aprecieri in meseria asta de sofer de tir..cu atat mai mult in filosofie .nu ai inteles nimic din ceea ce am postat asa ca nu astept scuze de la minori ptr ca ai 19 ani - 7 ani de acasa=....lol incearca sa ai totusi respect
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

ne plangem, ne cainam si desi suntem bransa cu cea mai mare experienta cu privire la viata de afara, cum e organizata, ce o tine in miscare, nu facem nimic, asteptam sa "se intample "ceva, in timp ce urlam singuratici in padure, cand solutia e simpla: SINDICAT. SINDICAT AL SOFERILOR. unul puternic, care sa controleze real tot ce ne priveste. unul care sa hotarasca si sa impuna ce ne doare. unul care sa "muste" din patronate. unul cu un program corect, salarii pe ora, nu km, care sa sustina soferul si industria, sa controleze si sa arate cu degetul unde doare, sa ne reprezinte cu adevarat. dar care sa si fie sustinut de noi toti. da, dai o suma sa fii sindicalist, dar si raspunzi la apelul sindicatului, cand acesta o cere. sunteti platiti la km? faceti o greva sindicala de 10 zile, in care sa nu mai circule nici macar o dubita de aprovizionare loco, nici macar cele ce distribuie paine. in a 4-a zi, TOTI veti fi platiti la ora, cu un standard minim impus. Vreti sa nu mai fiti fortati sa incalcati programul? greva, si o ordonanta va stabili ca MASURILE PUNITIVE VOR FI SUPORTATE IN TOTALITATE DE SOCIETATE, si nu veti mai fi obligati sa tineti ciorapi de dama la voi. insa asta inseamna ca si voi, cand sindicatul hotaraste o regula, o greva, nu veti calca in cadenta patronului, ci in cea a sindicatului, asta daca intradevar doriti sa aveti putere ca sindicat, si sa nu mai sperati ca plangerile ce le scriem pe astfel de situri vor fi privite cu vreun fel de interes de cel care ia decizii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members
deci ...Guvernul este de vina ca in Romanica soferii sant platiti la km....asta trebuie sa ne doara ...nu ca stam 3 zile in vama...daca eram platiti la zi mai protesta cineva?deci ...toti santeti platiti la km...adica ilegal..si protestati impotriva guvernului k va tine in vami.....oare nimeni nu mai gandeste ?chiar am ajuns cei mai prosti ?pentru ca cineva va da un camion nou ...motiv de mindrie !dar bani acasa duci....mandria...-prostia....vreau o 'TARA CA AFARA' cu soferi care stiu sa-si castige painea ptr FAMILIA LOR !nu fraieri care se dau 'rotunzi' cu VOLVO ''''n 'cai viatzzzza meea. dar nu este a lui..prefer 'un carucior cu rulmenti'dar cu care sa fiu in stare sa dau de mancare familiei mele asa cum fac alti soferi in EUROPA. Si daca nu au camionul lor oricum muncesc atat cat sant platiti nu fac 'favoruri'patronilor ca sa fie..stiti voi...MINA DREAPTA A PATRONULUI....cu care oricum patronul se v-a sterge la.....in anumite ..locuri la un moment dat.Santem victima comportamentului tipic ROMANESC de a fi SLUGA decat sa-ti porti singur de grija! DE CE NU AVEM UN SINDICAT PE LANGA SOFERII.RO?eu unul platesc cotizatia bucuros numai sa ne reprezinte interesele . acum puteti sa dati drumul la critici ...ca ma plang prea mult ca...nimeni nu poate face mai mult...etc...
/.///////////////////////////////////......EXcelent colegul ma bucur enorm ca nu sunt singurul care gindeste ca tine si tu ca mine dar nu ar fi bine ca toti colegii nostrii sa gindeasca asa cum gindesc si colegii nostrii de afara????Oare noi avem sindicat????si daca avem acei sefi de la sindicat se lupta pentru drepturile noastre soferesti????se duc peste patroni sai ia de guler atunci cind ne fura la km,la motorina la bani????ai apara in instante cind sunt frustai pe nedrept?se intereseaza de vreun sofer cind are probleme afara(UE)????se implica cind un sofer este concediat pe nedrept????se implica cind soferii care au o anumita virsta (peste 50 ani)sunt discriminati si marginalizati in aceasta tara??????

Colegii mai tineri care sunt la inceput de drum poate ai incinta ca le da un truck nou,un telefon de serviciu o cursa doua afara si citiva techini acolo dar noi care avem 30 de ani de meserie intern/extern nu prea ne mai pot mintii cu vrajeli de aia nici nu ne angajeaza aici pentru ca stim cu ce se haleste meseria asta si stim exact cat trebuie sa ne plateasca si nu la km,ci la diurna la zi asa cum se plateste pe toata europa,dar de cine sa-i traga de urechi pe toti??????Inca odata colegu felicitari si drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.