Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Members

salut e cea mai serioasa firma din judet ai de munca banii la timp fara intarzieri singura prob ai lovit ceva din vina ta platesti.in rest numai de bine,curse au se merge numai la program se lucreaza in general in echipaj dar si singur.cunosc o gramada de soferi care lucra inca de la infintarea firmei la ei si nu se plang.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • Members

o firma unde ai de lucru nu stai prin parcari esti plecat o saptamana una stai acasa apoi esti plecat 2 si una acasa salarul este 1000 de euro bani in 15 a luni sunt fffff corecti cu bani dar angajeaza doar din zona alba iulia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

bani nu ii dai pe vorbe frumoase ti se da chitanta daca pleci de la ei iti da bani inapoie de experienta nu stiu eu cand mam angajat nu mi-a zis nimica de experienta nu cred ca iti trebuie doarece se merge numai in 2 afara si singur pe romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • Members

au nevoie de 6 soferi dar numai daca esti dispus sa platesti garantia de 2000 de euro sau sa girezi cu casa,ei spun ca toate astea sunt pentru prostiile voite ale soferilor

Am rugamintea sa nu mai folosesti pe viitor scrierea cu litere chat,verifica regulamentul ca sa observi ce poti pati,succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • Members

Buna ziua domnilor,

Sunt dispecer la firma Giro de ceva ani.

Nu vreau sa fac reclama acestei firme, vreau sa lamurim doua aspecte.

Firma angajeaza personal doar din zona Alba Iulia, aceasta este politica firmei.

Angajarea se face doar daca soferul depune o garantie (garantie este pentru eventualele probleme aparute din vina soferului: conduce sub influenta alcoolului; vinde marfa; vinde motorina; lasa camionul prin te miri ce tara, etc).

Multi nu sunt deacord cu aceasta garantie dar din 1997 de cand sunt in aceasta firma, daca soferul nu a facut probleme cu buna stiinta, nu s-a atins nimeni de garantia lui.

In speranta ca s-au lamurit aceste doua probleme, va multumesc.

Daca va pot ajuta cu alte informatii, va stau la dispozitie.

Va doresc drumuri bune.

Cu stima,

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna dimineata,

NU zice nimeni sa aduci masina de acasa.

Sper sa clarificam lucrurile in ceea ce priveste garantia.

Initial firma accepta doar garantie imobiliara, dar la cererea unor soferi s-a introdus si garantia in bani pentru cei care nu vor sau nu pot depune garantie imobiliara.

Garantia se depune legal, cu acte.

Sa fim seriosi, cei 2000 Euro nu acopera nici 1% din daunele pe care le poate produce un sofer din vina lui (aici nu vorbim despre accidente).

Ce ma intriga pe mine este faptul ca in atatea alte domenii de activitate angajatii au depusa garantie (gestionari, agenti de vanzari, etc) si lumea nu protesteaza.

Ce vina are o firma de transport ca un sofer face contrabanda si camionul este blocat zile sau chiar luni? La asta nu va ganditi?

Sunt multe, foarte multe problemele care pot sa apara.

Va doresc drumuri bune.

Cu stima,

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Sorin tu lucrezi in pozitia de dispecer,admirabil gestul tau ca vrei sa le iei apararea celor de la firma...dar...Garantia de care spui nu este legala...arata-mi o lege unde se spune ca un sofer trebuie sa dea o garantie in schimbul unui loc de munca..Nu o sa gasesti asa ceva..Acum ca o firma..[in cazul de fata cea la care lucrezi] cere aceasta garantie si unii soferi o accepta e o alta poveste...sunt citeva firme care fac asa ceva.Ne spui ca trebuie o garantie pentru diferite daune pe care le poate produce soferul...sa fim seriosi...ai auzit de asigurare.?? Cum sa faca un sofer contrabanda..?? poate doar cu ajutorul firmei care il incarca sau descarca...

Chestia cu garantia e folosita si a fost destul de mult folosita la altceva insa...de exemplu au fost firme care si-au marit parcul auto cumparind camioane noi si garatind cu casele....eee....uite ca se schimba treabaa..nu..??

Asa ca este o diferenta mare iti spun eu...pacat de soferii care accepta asa ceva....

Spui de gestionari,vinzatori....garantia la ei se ia la o rata lunara si se ajunge pina la o anumita suma..de regula egala cu salariul....si acolo este vorba de o gestiune....e cu totul altceva...

Soferul asista la incarcare....asista la descarcare si intre cele doua raspunde de integritatea marfii...dar pentru marfa exista asigurare...si multi patroni romani nu o fac...de aici riscul......Sper ca am reusit sa aduc putina lumina la tenebrele din ecuatia cu garantia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.