Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

contract de munca ?


Postări Recomandate

  • Members

Salutare tuturor.

As avea nevoie de ajutorul vostru intr-o problema.

Intrebarea e urmatoarea: pot folosi cardul tahograf fara a avea contract de munca la o firma?

Urmeaza sa fac cateva curse la o firma(comunitate) si nu stiu daca or sa ma angajeze sau nu.

Multumesc anticipat pt raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In mod normal fara legitimația de servici nu ai voie sa conduci,la fel ca in cazul atestatului,era o listă pe usa la arr care specifica acest lucru cum ca in cabina autovehiculului destinat transportului de marfa respectiv persoane nu trebuie sa lipsească atestatul,legitimația de servici,in caz contrar amendă contravențională incepand de la 8000 ron.asta este valabil cel putin in tara da cred ca ii o sansa buna sa fie valabil si in afara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Salutare tuturor.

As avea nevoie de ajutorul vostru intr-o problema.

Intrebarea e urmatoarea: pot folosi cardul tahograf fara a avea contract de munca la o firma?

Urmeaza sa fac cateva curse la o firma(comunitate) si nu stiu daca or sa ma angajeze sau nu.

Multumesc anticipat pt raspuns.

Nu poți!

Nu îi legal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members
Salutare tuturor.

As avea nevoie de ajutorul vostru intr-o problema.

Intrebarea e urmatoarea: pot folosi cardul tahograf fara a avea contract de munca la o firma?

Urmeaza sa fac cateva curse la o firma(comunitate) si nu stiu daca or sa ma angajeze sau nu.

Multumesc anticipat pt raspuns.

Mai bine intrebai ceva de genul : pot lucra la negru in Romania? Daca da .....atunci sa stiti ca eu asta fac . :-j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu-i vorba de munca la negru.

Pana la urma se poate constitui ca si persoana fizica. Ar putea presta diferite munci temporare. Nu ar avea nicio ingradire la a aduce camioane din alta tara sau a le plimba prin tara, pentru diferite companii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Nu-i vorba de munca la negru.

Pana la urma se poate constitui ca si persoana fizica. Ar putea presta diferite munci temporare. Nu ar avea nicio ingradire la a aduce camioane din alta tara sau a le plimba prin tara, pentru diferite companii.

Te rog sa citesti cu atentie textul intrebarii !!! Omul nu zice ca merge o data ,de colea , colea si cu asta basta soferia ,ajutand un amic sa aduca un camion de undeva ,si nici benevol , ci ..... Eu unul inteleg ca va lucra la negru . Corect este sa existe contract de munca sau colaborare inregistrat , iar in cazul colaborarii este nevoie de o autorizatie PFA ( cam asa zic legile). Parerea mea personala .....sper sa nu va supar :-j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Mama ei de legislatie si inconstienta noastra....colegule GEGE...daca iti pot spune asa..tu vrei sa faci citeva curse....pe care pina acum sigur le-ai facut deoarece a trecut ceva timp de la intrebarea ta.......totusi de dragul discutiei...

Stii cumva daca conform legislatiei de munca poti lucra fara un contract incheiat intre tine si angajator[indiferent daca e persoana fizica sau juridica].....In tara noastra nu este legal sa prestezi o munca fara contract si acesta se inregistreaza electronic din prima zi de catre angajator.

TU vrei insa sa muncesti la NEGRU ..acest lucru il accepta si firma care te angajeaza la citeva curse DAR v-ati pus cumva intrebarea ce se poate intimpla intr-un caz nefericit....nu cred asta....

Personal cred ca este o mare inconstienta din partea ta in primul rind...ce se poate inttimpla daca cumva se produce un accident rutier..ma refer aici la faptul ca tu conduci corect si intra altul in tine...Poti fi ranit...poti ramine infirm...poti muri...sau daca este vina ta si distrugi tu pe cineva...iei un pieton..biciclist..carutas....

Ti-ai pus aceste intrebari cumva..? NU cred ca te-ai gindit la aceste lucruri vreodata...pacat....datorita unora ca tine pierdem toti din aceasta meserie....

Ca exista posibilitatea ca tu sa pleci linistit cu tirul si sa il vinzi pe tot nu ma intereseaza..este vina angajatorului ca a ales sa riste trimitind in cursa un om fara a avea acte de angajare.....

Ca sa vezi ca Contractul Individual de Munca [ cim] se inregistreaza electronic din prima zi o sa iti dau un copy...tu poti verifica ulterior legislatia.....Sfatul meu....NU mai fiti INCONSTIENTI.....este vorba despre viata voastra si a celor care ramin in urma voastra..indiferent daca este vorba despre victime sau familie.....

'' Referitor la inregistrarea c.i.m. :

- de la 01.01.2011 nu se mai inregistreaza la ITM astfel de c.i.m

- c.i.m. dupa acasta data se completeaza si se transmit prin registrul electronic de evident al salariatilor.

- angajatorul este obligat sa va inmaneze un exemplar de pe acel c.i.m.

- verificarea transmiterii se poate face : fie prin depunerea unei solicitari scrise la angajator pentru eliberarea unei copii certificate de pe pagina/ paginile din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana dvs , iar in masura in care, din motive obiective, angajatorul se afla in imposibilitatea de a elibera un astfel de document, salariatul sau fostul salariat poate solicita inspectoratului teritorial de munca din raza caruia angajatorul isi desfasoara activitatea eliberarea unei adeverinte din care sa rezulte elementele continute in registru, astfel cum a fost intocmit si transmis de catre angajator.'''

Asa ca....nu mai accepta tot felul de timpenii....invata-te sa te porti ca un sofer profesionist daca vrei sa fii un sofer profesionist..altfel..nu poti fii coleg cu noi...nu esti sofer ci altceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.