Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Program de conducere


dee_dee

Postări Recomandate

  • Moderators

Ca ai vorbit cu un "inspector ISCTR" ai impresia  ca acel om are dreptatea in mana ? Eu cred si sper ca sunteti mai diplomati si mai documentati in discutiile cu ei folosind "soferii.ro/forum"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

un alt caz la care sper sa poata raspunda cineva:

am lucrat pe card tahograf ; am facut o pauza de doua saptamani iar acum trebuie sa lucrez pe un camion cu disc tahograf.

deci am stat in repaus doua saptamani iar pe noul camion nu am tahograf digital ca sa pot introduce datele manual;

cum se procedeaza in acest caz???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Salut , poate repaus , odihna , concediu ..... Pauza , inseamna altceva .

Din momentul extragerii cardului , si implicit incetarea muncii , ora acea , iei si tragi o linie pe verso in chemarul de activitati , pe simbol ,, pauza / repaus ,, de la ora x ( extragere card ) la 24 , urmatoarea , 00 la 24, urmatoarea tot asa , si din diagrama in diagrama pana acoperi perioada lipsa, ultima fiind si cea pe care vei muncii , sa zicem ca incepi la 12 , de la 00 la 12 pe verso liniuta , pe fata datele normale si o vei introduce in tahograf

Dacà ai perioade de timp de deplasare , camion casa , casa camion se vor nota cu alte munci .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Abordarea care trebuie adoptată: Formularul de certificat nu este necesar pentru activități care pot fi înregistrate de tahograf. Prima sursă de informații în cadrul controalelor rutiere este reprezentată de înregistrările efectuate de tahograf, iar absența înregistrărilor ar trebui să fie justificată printr-o atestare numai dacă înregistrările făcute de tahograf, inclusiv intrările efectuate manual, nu s-au putut realiza din motive obiective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.