Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Ca incepator fara experienta ce sfaturi imi dati de unde sa incep??


levy13

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

ce calificativ sa-mi dau???

Sa nu te preocupe asta. Esti sofer.

Cat timp respecti regulile de circulatie, profesionale si nu lovesti masina dintr-un fleac, esti sofer. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Nu stiu ce sa spun daca conteaza sa mergi pe un camion mai mic , inainte sa mergi pe tir , eu cred ca experianta se acumuleaza in timp , nimeni nu sa nascut invatat , si daca ai inclinatie si o faci din placere , eu cred ca o sa mearga treaba , bineinteles la inceput sa mai mergi cu un sofer , eu cred ca daca as merge 2 curse cu alt coleg , cred ca dupa acea mas descurca singur , am un prieten care sa angajat la o firma din germania fara experienta , si sa descurcat fara probleme , avea C-ul de 6 luni  , nici eu nu am mai fost pe tir, mai am sa imi fac cardul , atestatele le am pe toate , si vreau sa incerc si eu sa gasesc ceva sa incep , cred ca pana la urma o sa gasesc si eu pe cineva care sa ia si incepatori.

Salutari , si drumuri bune va doresc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Niko mentalitatea mea este aceea ca un sofer poate conduce orice are roti,volan si se deplaseaza,normal ca nu poti sa mergi foarte bine de prima data,tu ai o experienta mare pe dubite,ok,acum te reinveti cu gabaritul,e mai mare,totul e sa fii atent si sa nu ai talpa mare,aici e diferit fata de dubite,nu se infing asa usor la fuga.Dupa mine intr-o luna daca  mergi pe camion ,tir ,ai bagat totul la cap,.Problema cu noi e ca pe urma ne credem super zmei,si aici e marea problema,asa ca  eu iti urez succes,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

exagerezi un pic cu o luna...Intr-o luna poti avea ocazia sa dai de 3-4 ori cu spatele la rampa,fara sa mai vorbim de circulat prin prea multe tari cu diverse vignete,restrictii,ferry,trenuri etc.

Mai era pe aici un zmeu care dupa ce lucrase 6 luni in cinse stie ce firma si ce curse o fi facut s-a prezentat la interviu sa-i ia peste picior pe angajatori.Putina modestie nu ne strica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Guvis ai si tu dreptate, dar nu toti doresc sa plece din prima prin strainatate, ca sa dea de diferitele vignete sau ferry-uri...Unii poate spera sa prinda un post de incepator pe o bascula de la CMC. Zic si eu...Unii se cred zmei si vor direct scandinavia. Fiecare cu indemanarea si norocul lui. Ideea e ca fiecare trebuie sa plece de undeva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegii,

eu vad lucrurile in felul urmator.ideal ar fi sa gasesti un job de sofer secund (al doilea) pentru o perioada de timp,vezi si traiesti in fiecare clipa o noua experienta pana in momentul in care spui tu singur stop,de acum sunt sigur pe mine si stiu ce am de facut,deci ma bazez sa plec singur la drum,fara sa intru in panica.asa vad eu lucrurile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegii,

eu vad lucrurile in felul urmator.ideal ar fi sa gasesti un job de sofer secund (al doilea) pentru o perioada de timp,vezi si traiesti in fiecare clipa o noua experienta pana in momentul in care spui tu singur stop,de acum sunt sigur pe mine si stiu ce am de facut,deci ma bazez sa plec singur la drum,fara sa intru in panica.asa vad eu lucrurile

Corect, doar ca unii (care sunt destui de multi in ultima vreme, mai ales tinerii in general), merg in 2-3 curse ca si sofer doi in care au condus 500-600 km/ cursa si deja cred ca stiu totul si se cred cei mai stapani pe ei .

P.S. Am spus tineri in general pentru ca cei mai in varsta deja sunt trecuti prin viata si sunt putin mai rezervati atunci cand incep o meserie noua sau trec la o categorie superioara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegii,

aici ai dreptate TAVY985,multi dintre noi ar trebui sa fim mai calculati,sa ne recunoastem limitele si niciodata sa nu credem ca la stim pe toate,imediat si suntem fara de cusur.

dar sa sti ca viata si experienta de viata te invata si te educa fara sa vrei.

ps-am vorbit la general si nu am batut absolut niciun apropo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.