Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Waberers - Miercurea Ciuc


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members

Dupa cateva zile de nebunie s-au mai linistit lucrurile cu mine. Totul a inceput prin faptul ca am facut transfer catre unitatea din Ungaria. Aici a trebuit sa fac din nou examenul medical si psichologic (aici se numeste PAV3) si am facut un fel de viza de flotant la o adresa din Budapesta (toate au fost platite de catre firma, inclusiv cazarea). Normal ca si aici dureaza orice miscare de hartie. Dar acum sunt la zi cu toate cele si maine plec in prima cursa. Directia Londra. Voi reveni cu amanunte despre prima cursa si despre masinuta (o bijuterie micuta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna. Eu am fost la interviu pe 20 martie si in urma evaluarii am fost acceptat. Apoi am venit si am facut actele necesare. Acum ca am anuntat finalizarea actelor, astept sa ma cheme la angajare. Mi-au spus ca in maxim 30 de zile voi fi chemat. Acum stau pe ganduri dupa ce am citit cat de mult au asteptat altii. Sunt si colegi care au fost chemati mai repede de 1-2 luni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pentru PINTEA DANUT.vezi ca este acolo un sofer mai vechi din BARLAD.GABI il cheama,un super baiat.vezi daca poti sa vorbesti pe acolo sa te dea cu el pentru perioada de ucenicie.stiam ca este la coordonatorul ala mai batrin,am uitat cum il cheama.n-ai sa regreti daca pleci cu el si ai multe de invatat de la el.succes!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegi hai sa va dau o veste proasta pentru unii. Eu inca mai lucrez la si se pregateste plecarea de la Ciuc in Ungaria a majoritatea soferilor adica mai pe inteles se renunta la contractele de Ro si se fac pe Ungaria cu totul. se pare ca sa ramana cativa pe Ro dar ceilalti mutati vor avea decat CAS-ul pe Ro adica daca ai nevoie la spital ti se da adeverinta ca asa au un acord cu cei din Ro in rest te vei adapta legislatiei din Ungaria(daca nu ai minim 3 ani lucrati consecutiv acolo nu primesti nimic nici vechime si nici la pensie).Au ramas si vor ramane fara o parte din soferi cu mutarea asta si din cauza asta o sa va solicite cat mai repede ca pe Ungaria sau cam saturat soferii de ei si au inceput sa angajeze femei acolo. Ei vor face firme mici deoarece statul le faciliteaza mai multe drepturi si deja au infiintat 2 firme de cate 20 de soferi.Imi pare rau de veste dar asta ca sa stiti ce va asteapta daca incepeti .transportul se face cu autocarul pana la Budapesta unde se ia masina si cei care au lucrat stiu mai departe ce se intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Bine punctat colegu. Eu am facut hartie si am cerut nr inregistrare , nr de inreg ce l-am primit prin e-mail. Am cerut recalcularea diurnelor si eliberarea fluturasilor ca sa vad retinerile si explicatiile pt retineri (e vb de retineri pt motorina). De altfel am cerut plata concediului de odihna pe anul trecut si raspunsul a fost ca acești bani îi primesc la plecarea din firma. Qcest raspuns l-am primit prin e-mail, dar surpriza.....e-mail'ul firmei, adica cel de pe BlackBerry cu nr de masina. Mai exact golanie, eu nu sunt proprietarul acestui e-mail si nici nu am folosit e-mail'ul firmei pt a trimite sesizarea mea. Acum voi continua cu plangere penala, sesizare ITM si proces, exact in aceasta ordine si daca la sesizarea ITM vor umple buzunarul inspectorului, la plangere penala nu stiu ce vor face pt ca in cazul in care imi pare suspect ceva merg mai departe DNA si nu stiu cine accepta mita ca sa faca puscarie pt Waberers. In cazul plangerii penale (pentru furt in grup organizat, pentru ca asa se numeste ceea ce face waberers cu diurnele șoferilor și propririle pe motorina). Toti ar trebui sa luam atitudine luand pozitii in a combate golaniile din domeniul transporturi.

Deci....cei care vreti la Waberers ...daca aveti experiența duxeti-va la firme serioase unde sunteti platiti si nu furați. Daca nu ai experienta poti sa te angajezi la aceti hoti doar pt experienta insa daca vrei sa ai si bani, trebuie sa fi mai hot ca ei.

salut. cu tine cumva m-am gasit la Laxemburg-Austria la pirelli si discutasem ceva legat de subiectul asta? mi-ai dat niste harti pentru igo-primo daca tu esti asta trebuie sa-tiamintesti sigur. eu deja 0mi-am da demisia, nu se mai put0ea, ppe luna martie din 4100 lei am primit 2200. am inaintat deja o sesizatie la ITM Harghita si urmeaza sa-i dau in judecata. da-mi un msg pe privat cu nr tau. mi-ai dat atunci 2 nr dar din pacate nu mai am nici unul. sa auzim de bine oricine ai fi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
salut stie cineva care e procedura la waberers daca am pe cineva in firma(un sofer) ?adica daca mai merg laninterviu?sau plec direct cu? el?

oricum ar fi dai testul si saptamana de scolarizare. iti vor promite ca pleci cu respectiva cunostinta in perioada de acomodare dar ai sanse de 1 la 100 sa fie asa. succes , vei avea nevoie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.