Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Waberers - Miercurea Ciuc


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members
salut colegii. observ ca foarte multi dintre voi sunteti foarte incantati despre aceasta firma. aveti dreptate sunt buni au curse masini frumoase servis televizor lcd la sedii in ungaria etc. parerea mea dupa 3 ani de waberers este ca e o scoala de soferi buna dar te cam costa. vi se pare normal sa ti se spuna 8,4 euro la suta sati calculezi km si si niciodata sa nu iasa? vi se pare normal sa dai 50 euro sa fi la coloana de romanaia? vi se pare normal sa faci 12 000 km si iei 1900 roni? imputatie 1800 roni dupa care sati recalculeze foile si sati mai gaseasca alte foi si sati dea restul cu taraita dar nu toti? vi se pare normal ca ucenic sa iti dea 10 euro la zi 50 euro pe saptamana cand ti se face contract pe perioadfa nedeterminata incadrat sofer masina mare tonaj? sa te aduca cand vor iei chiar daca ai probleme( aveam cardul blocat pentru ca mi sa emis cardul nou si ma lasat 3 saptamani afara fara bani raspunsul fiind numi da budapesta cursa nu gasesc camion cu care sa schimbi remorca), sa platesti amenda pentru greutate unde nu ai asistat la incarcare, sati dea diurna in lei la un curs pe care il pun iei de regula cel mai slabv din luna repectiva sa platesti parcari pentru ca esti cu samsung si te obliga la parcari cu plata fara a le deconta deconta si multe altele. si cand a fost vorba de recomandare nici macar nau avut curajul sa spuna adevarul. pe deasupra sa mai si minta. dar sunt cunoscuti printre transportatori si cu proasta lor recomandare miam obtinut locu de munca. deaia rezista aceste firme ca noi le incurajam si lucram pentru ele. imi pare nespus de rau ca am ajuns sa fiu deacord cu adolf hitler si sa spun ca daca mai traia el nu eram condusi de evrei.

Colegule de ce vorbesti prostii ??

Cand te angajezi ti se zice ca in tara primesti doar 4 euro pe 100 de km , ce vrei sa faci 5000 de km in tara si sa primesti 1000 de euro ? Iar despre parcarile platite pentru samsung , cred ca nu stii sa te descurci . De ce nu ai sunat niciodata coordonatorul sa ii zici sa iti puna 50 de euro pe cardul tau propriu si sa platesti din aia parcarea si pe urma decontezi prin chitanta pe care o primesti in parcare ? Ce nu poti deconta ti se trage din salariu , daca ai platit 40 de euro din aia 50 cand primesti salariu primesti cu 10 euro mai putin , si gata ai rezolvat problema parcarilor platite . Dar daca tu te incapatinezi sa arunci cu banii din buzunarul propriu imi pare rau .

Acum am revenit din cursa de invatare si omul alaturi de care am invatat mi-a povestit una alta . Omul mi-a zis ca el lucreaza la Waberers din 2007 dar niciodata nu a primit mai putin de 4000 de lei salariu si vine in fiecare luna un week-end acasa . Si omul nu are pile si nu da spaga nimanui .

Si daca nu iti ies niciodata km de ce nu anunti coordonatorul si ii treci pe foaia de parcurs cu diferite motivatii . Nu vreau sa par interesant , dar acum avem o cursa de ploiesti din germania . Am primit tranzit Nadlac si sa mergem la destinatie , am vb cu coordonatorul si l-am rugat sa ne lase pe Bors sa venim si noi acasa 2-3 zile , fiind din MCiuc si a fost de acord fara probleme . Daca erau chiar asa de al dracului ne ziceau sa ne continuam drumul fara abatere si ne puneau sa platim motorina consumata in plus , dar nu trebuie sa platim nimic .

Acum nu ma mai refer strict la tine ci si la ceilalti care ziceau ca li s-a tras nu stiu cat pentru motorina , de ce nu recunoaste ca a vandut toata motorina aia ? Atata timp cat nu te atingi de rezervor nimeni nu iti trage din bani , se pot uita in orice moment pe Qualcomm si vad daca ai scos motorina respectiva sau nu . Iar daca nu ai scos motorina nu ti se trag bani , dar daca te-au prins ca ai scos o data fi sigur ca si consumul peste norma il vei platii a doua oara pentru ca ti-ai pierdut credibilitatea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu va mai faceti probleme cu cardul european de sanatate. La firma nu mai este obligatoriu. Ei oricum fac asigurarea lor (100 RON pe un an). In al doilea rand nici nu se mai emite cardul (din lipsa de materiale, cum au zis ei), se da numai o dovada inlocuitoare (format A4) care nu te ajuta cu nimic pe afara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegii, eu acuma am ajuns acasa dupa o luna de echipaj.

care vreti sa faceti exp. si aveti ocazia sa veniti, haideti, nu va mai luati dupa toate barfele de parcare, si toate povestile, haideti si vedeti cu ochii vostrii, ca nu-i chiar atat de negru dracu :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
colegii, eu acuma am ajuns acasa dupa o luna de echipaj.

care vreti sa faceti exp. si aveti ocazia sa veniti, haideti, nu va mai luati dupa toate barfele de parcare, si toate povestile, haideti si vedeti cu ochii vostrii, ca nu-i chiar atat de negru dracu :D

cati bani ti-au dat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Salut viitorule coleg.toate bune si frumoase din cea ce spui tu cu acele super cursuri de instruire,dar spunei sa va invete in maghiara cat e tarifu in vama bors la vamesii unguri ,ca daca scapi de aia ai scapat de jumate din cea ce inseamna ,,extern,,.

Colegule nu stiu ce sa zic. Saptamana aceasta am trecut de doua ori prin vama dar in afara de buna ziua si la revedere nu am auzit nimic. Ma gandesc la varianta probabila ca eram in regula cu toate. #:-s

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
primesc si incepatori daca da lasati va rog un numar de telefon.

repet si pe acest topic rugamintea sa CITITI tot ce scrie si pe urma sa puneti intrebari de 2 bani gauriti.

ps in primul post scrie numarul de telefon, dar lenea e cucoana mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Colegule eu am fost de pe 10 februarie in echipaj , si am luat 612 lei diurna si 850 si ceva salariu de baza .

cum ti se pare? e bine? am primit si eu mesaj sa confirm daca ma duc

Momentan totul pare ok , pot sa zic ca nu am lucrat foarte mult si am luat banii astia . De doua trei ori am condus mai mult de 4 ore jumate in rest doar cate 4 ore si cam atat . Am stat si 5 zile prin parcare pentru ca nu au fost curse , dar stii si tu ca sunt si urcusuri si coborasuri . Acum am primit o masina si vedem de acum incolo cum va fi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.