Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Waberers - Miercurea Ciuc


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members

O sa ma lege moderatorii pentru faptul ca descriu din nou testul, dar te inteleg ca nu vrei sa parcurgi din nou 62 de pagini de forum asa ca voi face din nou un rezumat.

- Completarea unor formulare cu date personale, experienta (unde, cand, cat, cu ce)

- Test grila din AETR

- Test grila despre documente de transport

- Completarea unei diagrame

- Test despre dimensiunile ansamblului

- Testul hartii (te intreaba cateva orase mai mari, distanta aproximativa intre ele, eventual rute)

- Practica: manevrarea unui Volvo cu semiremorca prin curtea firmei, viraje, mers cu spatele in linie dreapta, garare cu spatele la 45 de grade, eventual daca au timp de pierdut cuplare sau decuplare (mai repede te pune sa povestesti doar)

Sper ca nu am omis nimic. Dureaza cam 2 ore teoria si 15 min practica plus timpul de asteptare intre. Incepe cam la 9 si se termina la 14.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

in primu rand toti care merg la interviu dau proba teoretica si practica indiferent ca esti sofer 2 sau sofer 4 sau ca ai experienta 20 de ani...aceste probe stiti in ce consta daca cititi paginile anterioare..

iar apoi cand sunteti gata cu actele veti fi chemati la acel curs de o sapt in care va vor constientiza de raspunderea care o aveti urcanduva la volanul unui tir..precum si diferite tehnici de a scoate un consum bun..metode de arimarea marfii si protectia muncii..apoi vineri veti semna contractul si sunteti buni de munca :) cam asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din saptamana de practica singurul lucru important si benefic pt voi va fi cursul AETR pe care multu il trec la agentiile private ca rata prin balta.

Tot ce e important o sa invatati cand o sa ramaneti singuri pe cabina dar asta o sa presupuna timp pierdut, bani taiati pe km in plus si motorina lipsa.

Sa va dau un exemplu: am fost invatat ca daca ma uit in oglinda si vad fum negru in spatele vagonului sa nu ma opresc pt ca asta insemna ca un cauciuc arde mocnit.Daca ma voi opri se va aprinde ca o tortza.

Am intrebat: cat voi merge fara oprire? poate la un momentdat se iveste un blocaj, un semafor rosu, etc si trebuie sa oprim.

raspynsul a fost urmatorul: sa incerci sa mergi cat mai mult fara oprire

Fain raspuns, nu? Daca aveti ghinionul asta o sa fiti tentati sa opriti si sa puneti stingatorul pe cauciuc.. Sfatul meu e sa nu va apropiati pt ca oricand cauciucul care arde poate exploda.daca sunteti in raza lui e posibil sa ajungeti "in mai multe locuri in acelasi timp".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In noiembrie am fost la test. Dosarul trebuie sa-l duc acum. (Daca esti acceptat faci dosarul si suni la ei ca esti pregatit). Am mai primit o invitatie de angajare pe 4 februarie, dar din pacate cei de la ARR nu au respectat termenele de eliberare al atestatului si al cartelei tahografice. La noi in Brasov fisa medicala costa 135 RON sub 45 ani, 145 RON peste 45 ani, (acestea sunt cele periodice), cel de angajare costa 220 RON.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.