Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Pauza pe card cu varf de viteza pe diagrama.Ce parere aveti?


Postări Recomandate

  • Members

Salutari.

Rog sa aruncati o privire peste urmatoarea chestiune...

Cand stau prost cu timpul, rar, ce-i drept, sunt nevoit sa apelez la urmatoarea "magie": stau de exemplu 31 minute la rampa pe pat, astept sa se schimbe minutul la tahograf, dupa care misc masina 20-30 metri timp de 10-15 secunde, opresc si pun tahograful rapid inapoi pe pat, iar dupa ce se schimba minutul, acesta continua sa imi numere pauza, pana la 47 min de exemplu.

Tichetul si diagrama de viteza atasate. Pe card sunt ok (totul e perfect), pe diagrama de viteze apare varful acela.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Ce risc?

2. Cum poate fi descoperita "magia" asta? Politia are posibilitatea de a suprapune perioadele de pauza de pe tahograf cu perioadele de pauza de pe card, pentru a detecta acest varf de viteza pe perioada mea de pauza de pe card?

3. Cunoasteti pe cineva care mai face "magia" asta si a fost prins? Daca da, care au fost consecintele?

Multumesc.

P.S.: Rog nu ma judecati, folosesc foarte rar magia asta, cam 1 data sau de 2 ori intr-o luna calendaristica, asa cum am spus, cand stau foarte nasol cu timpul.

Am tahograf Siemens VDO v 1420

post-1618-142235045606_thumb.jpg

post-1618-142235045609_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Salutari.

1. Ce risc?

nefolosirea corespunzatoare a aparaturii de inregistrare si a functiilor acestuia

2. Cum poate fi descoperita "magia" asta? Politia are posibilitatea de a suprapune perioadele de pauza de pe tahograf cu perioadele de pauza de pe card, pentru a detecta acest varf de viteza pe perioada mea de pauza de pe card?

greu nu e , roaga-te sa nu aibe agentii chef de munca :D :D :D

ps : e un vdo dtco 1381 :D :D ( siemens continental automotive )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegu nu risti nimic daca nu te ia la bani marunti.Nu e magie. Asa e generatia asta ultima de tahografe mai proaste ca bagi picioru in pedala si pana se trezeste el din somn te opresti iar si il dai pe pat. Se poate face asa ceva dar risti prea mult pentru nimica,iar la rampa matale stai pe ciocanele ca vine organu la DK la tine in rampa si vrea sa vada ca esti pe ciocanele.Magia asta e posibil sa te coste banii tai pe vreo 4 luni .Si se poate vedea nu numai pe diagrama de viteza ci si pe fisa de activitati saptamanala scoasa pe ziua aia.Si daca un nenea care stie meserie te toarna cu asta risti in Danemarca de exemplu 4000 de euro amenda ca ai pus magnetu sau butonu sau telecomanda sau ai 2 tahografe pe masina si nu prea sta el sa gandeasca si te arde de nu te vezi.Un profesionist te prinde repede daca are chef de munca si te ia la bani marunti.....Dar eu cred ca asta e un test de gradinita.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ceia ce relatezi tu,nu este magie!Este vorba de rotunjirea minutului de activitate.Daca tahograful este setat pe pauza,iar tu misti camionul mai putin de un minut nu va fi inregistrata aceasta intrerupere pe raportul de lucru.Daca miscarea este de exemplu de mai mult de 1 minut (1,20 min) tahograful va inregistra de fapt 2 minute de miscare.Cat despre legalitate,domnul administrator ,are perfecta dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Orice miscare a masinii da un impuls electronic inregistrarii tahografului.Miscarea pe 1 m nu poate sa iti apara tie pe printare dar pe tahograful masinii apare,adica cei de la vosa,bag,etc au un dispozitiv ca un stick.Cind fac descarcarea pe acel dispozitiv pot sa iti spuna si cu ce viteza ai mers la o anumita ora [de exemplu] asa ca mai bine lasate de magia asta daca vrei sa ai si bani,si daca muti camionul 10-20 m sigur ai o defectiune pentru ca dupa 1 metru el deja inregisteaza miscarea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Administrators
La firma la care lucrez sunt 7 masini noi care au acelasi model si versiune de tahograf. La toate merge treaba descrisa mai sus. Oare chiar sa fie toate defecte?! [...]

asta ai inteles tu din tot ce s-a scris aici , ca sunt defecte ?

cred ca am avut prea mari pretentii de la tine dupa vechimea care o ai aici !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
ha ha ha , asta e tare !! cred ca cei de la vdo se vor tavalii pe jos de ras ..........

Normal ca se vor tavali pe jos de ras!Doar nu se vor apuca sa repare toate tahografele defecte ale lui @Phraeudian.Problema este insa ,ca asa ajunge soferul roman sa fie desconsiderat si vazut slab pregatit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu cred ca ati observat ca intrebarea "oare sa fie toate defecte" e retorica...dar nu am vrut sa il jignesc pe cico...

In fine, multumesc ptr raspunsuri, si pentru cele serioase, si pentru cele la shto'.

Ma voi abtine sa mai deschid topicuri pe aici, ca m-am cam saturat sa tot citesc raspunsuri ironice date la shto' (cam prin toate topicurile de pe aici, de altfel).

Permiteti-mi sa va onorez cu absenta.

Mult succes tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Nu cred ca ati observat ca intrebarea "oare sa fie toate defecte" e retorica...dar nu am vrut sa il jignesc pe cico...

In fine, multumesc ptr raspunsuri, si pentru cele serioase, si pentru cele la shto'.

Ma voi abtine sa mai deschid topicuri pe aici, ca m-am cam saturat sa tot citesc raspunsuri ironice date la shto' (cam prin toate topicurile de pe aici, de altfel).

Permiteti-mi sa va onorez cu absenta.

Mult succes tuturor!

o sa,ti ducem lipsa,,!!

te asteptam cu drag cu vreun topic cu ceva noua generatie de (taho),,,vreo magie ceva !

numai bine Phraeudian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.