Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Interesant...


Postări Recomandate

  • Members

Stiti...eu sunt incepator ! La cate firme am fost toti au zis sa astept..sa astept,sa astept.Niciuna nu m-a contactat pana acum..nu am experienta ! Si stiti de ce imi este ciuda? pentru ca toti au inceput de la 0,toti au fost incepatori..iar acum au uitat ca si ei au trecut prin asta si nu le dau nici-o sansa tinerilor soferi profesionisti...Voi ce parere aveti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Stiti...eu sunt incepator ! La cate firme am fost toti au zis sa astept..sa astept,sa astept.Niciuna nu m-a contactat pana acum..nu am experienta ! Si stiti de ce imi este ciuda? pentru ca toti au inceput de la 0,toti au fost incepatori..iar acum au uitat ca si ei au trecut prin asta si nu le dau nici-o sansa tinerilor soferi profesionisti...Voi ce parere aveti ?

Nu am nici o părere alex1993 ! De ce? pentru ca nu soferii angajează! sau nu îți inteleg mesajul? tu de fapt pe cine esti supărat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sunt suparat pentru ca : toti cei care angajeaza,angajeaza doar pe cei cu experienta!Pe cei incepatori nici nu ii baga in seama!Dar ei cand au inceput,experimentati au fost ?? sau incepatori? ei nu se gandesc sa ne de-a o mana de ajutor celor incepatori ..la asta m-am referit eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

problema sta in felul urmator cei cu ceva experienta gen 1-2 ani accepta si joburi cu salari mai mici pe criza asta care acum ceva timp erau ocupate de cei fara experienta si firmele vazand ca au de unde alege normal sa ia un sofer care are ceva experienta si a mai condus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Numai fi suparat, o sa rasara soarele si pe strada ta ;)

Intr-adevar e greu la inceput dar nu imposibil, si nu spune niciodata cand mergi sa te angajezi ca n-ai lucrat deloc pe camion, spune si tu ca ai lucrat in balastiera pe trucker sau ceva de genu, daca nu minti slabe sanse sa fii angajat...

Good luck !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Haideți să vă spun și eu ceva... în foarte multe cazuri chiar și titlul de începător e prea mult spus. Toți vor direct pe comunitate, cu ansamblu aticulat și mii de euro salariu. Dar ei nu știu nici măcar în teorie ce înseamnă să fii șofer. Cum se completează un C.M.R.? Cum se plătesc taxele de drum în Belgia? Dar în Franța? Care este lungimea unei semiremorci standard și câți paleți încap pe podea? Ce înseamnă roți jumelate? Unde este valabilă eurovigneta? Câți dintre începători au căutat filmulețe pe YouTube cu decopertarea diferitelor tipuri de semiremorci, cu legatul și dezlegatul semiremorcilor, cu schimbatul treptelor de viteză etc, etc? Câți dintre începători au măcar habar ce e ăla cuplul motor, ce este retarderul, ce înseamnă arimare etc, etc. Și dacă sunt luați la întrebări despre programul de condus deja plâng...

Nu văd unul să apară aici să întrebe ceva din toate astea... Sunt noțiuni pur teoretice, nu ai nevoie nici măcar de permis ca să le înveți.

E mai simplu să stăm pe net și să ne plângem de milă... sau să dăm vina pe ceilalți că au uitat de unde au plecat. Vă asigur eu că n-a uitat nimeni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ALex1993 incearca sa te pui si in postura angajatorului. Tu daca ai avea camion ai angaja pe Popescu care are 20 de ani si experienta zero ca sa il ajuti si pe el sa faca experienta sau ai angaja pe Gigel care are 35 de ani si lucreaza de 5 ani ca sofer profesionist? Pe angajator nu il intereseaza ca X sau Y nu are de unde sa faca experienta, pe el il intereseaza ca masina lui sa ajunga in siguranta si fara probleme la destinatie, iar angajand un incepator riscurile sunt mai mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Haideți să vă spun și eu ceva... în foarte multe cazuri chiar și titlul de începător e prea mult spus. Toți vor direct pe comunitate, cu ansamblu aticulat și mii de euro salariu. Dar ei nu știu nici măcar în teorie ce înseamnă să fii șofer. Cum se completează un C.M.R.? Cum se plătesc taxele de drum în Belgia? Dar în Franța? Care este lungimea unei semiremorci standard și câți paleți încap pe podea? Ce înseamnă roți jumelate? Unde este valabilă eurovigneta? Câți dintre începători au căutat filmulețe pe YouTube cu decopertarea diferitelor tipuri de semiremorci, cu legatul și dezlegatul semiremorcilor, cu schimbatul treptelor de viteză etc, etc? Câți dintre începători au măcar habar ce e ăla cuplul motor, ce este retarderul, ce înseamnă arimare etc, etc. Și dacă sunt luați la întrebări despre programul de condus deja plâng...

Nu văd unul să apară aici să întrebe ceva din toate astea... Sunt noțiuni pur teoretice, nu ai nevoie nici măcar de permis ca să le înveți.

E mai simplu să stăm pe net și să ne plângem de milă... sau să dăm vina pe ceilalți că au uitat de unde au plecat. Vă asigur eu că n-a uitat nimeni...

Tot ce spui tu se invata mergand, adica facand practica nu teorie, programul de condus, cuplat si decuplat semiremorca si altele nu le inveti de pe youtube sau din carte !!! nu veni tu aici si fa pe desteptu ca n-ai invatat sa conduci din carte sau de pe net

Sunt N baieti care n-au avut nici o legatura cu tirul si comunitatea, dar au avut un mentor bun si in 2 saptamani maxim au fost titulari pe masini si strabat europa in lung si lat. P.S. Nu-ti trebuie facultate sa fii sofer de tir !

regulamentul soferii.ro zice: ,b.atacul la persoana, jignirea sub orice forma a membrilor forumului, folosirea de cuvinte obscene, amenintatoare, abuzive sau indecente, comportament nepotrivit sau ofensator. Un comportament civilizat impune combaterea ideilor exprimate anterior si nu a persoanelor care le-au postat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Tot ce spui tu se invata mergand, adica facand practica nu teorie, programul de condus, cuplat si decuplat semiremorca si altele nu le inveti de pe youtube sau din carte !!! nu veni tu aici si fa pe desteptu ca n-ai invatat sa conduci din carte sau de pe net Sunt N baieti care n-au avut nici o legatura cu tirul si comunitatea, dar au avut un mentor bun si in 2 saptamani maxim au fost titulari pe masini si strabat europa in lung si lat. P.S. Nu-ti trebuie facultate sa fii sofer de tir !
Subscriu colegului Dragosh,nu e rocket science sa fi sofer de tir,trebuie doar practica,vointa si o sansa,un coleg experimentat si binevoitor,si eu personal astept acea "sansa" de 2 luni deja,sper sa nu ma prinda sarbatorile neangajat:):)

Exact ce spuneam... e mai simplu să aștepți să primești totul mură'n gură decât să înveți singur. De ce să învăț programul de condus legal din carte când pot să învăț din mers... eventual cu șmecherii cu tot. De ce ar trebui să aflu eu singur cum se plătesc taxele de drum în țara X, că doar o să mi le spună binevoitorul. De ce să-mi bat singur capul să învăț despre C.M.R.... o să-mi arate binevoitorul. Și tot așa...

P.S. Aș vrea totuși să văd un binevoitor care reușește să-mi bage și microbul în sânge...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegu Cri5tian daca ar fi asa simplu ,m-as pune acum cu burta pe carte,ca prost nu sunt,dar nimeni nu te intreaba de programul de condus,de cum platesti autostrada in sp.it etc..,unde pui maimuta,etc....,NU, toti te intreaba ai mai lucrat? Citi ani? Daca ai batut Europa in lung si in lat cu masina mica,nu conteaza,daca ai lucrat pe 3.5t ,daca ai facut taxi,si ai simtu orientarii plus ca ai lucrat cu n tipuri de oameni,nu conteaza,TOTI angajatorii vor experienta pe tir(40t),deci ce spui tu e irelevant,spre ex.cei de la Hartl,care iau incepatori,ii doare la banana de cit program sti tu ,sau cite clipuri ai vazut pe youtube,nu intereseaza pe nimeni,cred ca s-ar si prapadi de ris sa le spui ca ai imvatat sa dai la rampa de pe youtube,serios:) ,te rog spune-ne firma care angajeaza pe aceste criterii?si eu o sa merg sa dau orice examen teoretic si practic de pe youtube ,si sunt sigur ca o sa-l trec... Bafta tuturor incepatorilor si nu numai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu mai sariti cu gura pe cris5tian pentru ca are foarte mare dreptate. El nu spune sa te duci la angajator sa te lauzi ce filmulete ai vazut tu pe youtube sau sa te lauzi ca sti sa completezi CMR, astea le faci pentru tine ca sa ai cat de cat o idee si sa te descurci mai usor cand te angajezi, dar ce spune el si ce intelegeti voi. Daca te informezi ca sa sti cum sta treaba chiar daca o sti doar teoretic e mai bine decat atunci cand esti pus in fata situatiei si habar nu ai cum si cu ce se mananca, informarea de care zice el e doar pentru cunostintele voastre, nu pentru a te lauda la angajator. Mi se pare amuzant cand spun cei fara experienta ca nu e greu de invatat sa conduci un TIR, ca nu iti trebe facultate si tot ce ai nevoie este un coleg binevoitor si cineva care are incredere sa iti inmaneze hardughia de 40t. Fara suparare dar de unde stiti ca inveti usor daca inca nu ati avut ocazia sa lucrati in acest domeniu?

PS: Si eu sunt tot fara experienta, nu am mai lucrat niciodata pe TIR, asta ca sa nu credeti ca am ceva cu cei fara experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

De exemplu un pilot de avion castiga mult mai mult, lucrand tot in transporturi, ca si soferii de tir. Dar majoritatea pilotilor sunt acasa seara, in aer nu au controale, avionul nu depaseste masa maxima autorizata sau dimensiuni maxime, iar timpii de lucru sunt respectati cu sfintenie. Ca sa nu mai zicem ca au si pilot automat, iar dupa decolare tot ce au de facut este sa schimbe din cand in cand 3 vorbe prin statia radio si sa comande cafele de la stewardese tinere. Nu vreau sa desconsider rolul lor, dar la sfarsitul programului un sofer de tir este de 3 ori mai stresat, dar si de 3 ori mai sarac decat un pilot.

Deci sa inteleg ca pot da anunt caut pilot de avion care sa ma invete ceva meserie,sa fur ceva meserie(probabil sa-mi spuna cu un ctrl alt del sa opresc avionu cu frana de mana pe pista sa cada cafelele,dar nu ma ia nimeni ...asta inseamna ca sint frustrat (sau nu este un site al pilotilor sa ma plang,ca nu ma juta nimeni?sau nu gasesc pe youtube un clipulet cu parcarea la bay 10),voi ati vazut ? cautati si voi pe google , caut de lucru ca sofer ,se incalzesc serverele in elvetia? Asta din cauza ca soferii de tir fac sex des sau repede?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ca parere personala , iata cateva dintre greselile de mentalitate , chiar ca o sa par rau in abordarea subiectului :

1. Daca astepti sa fii contactat ......vei fi in asteptare pana la varsta de pensionare!

2. Ca in orice meserie ....experienta iti asigura prioritatea , iar experienta nu o capeti peste noapte!

3. Inceputul ( in oricare branse) este greu si ca o lege a firii , nimeni nu s-a nascut matur !

4. Niciodata nu vei invata si stapani o meserie pana ce nu o practici ,incepand de la notiuni generale pana la specializari , precum un medic proaspat absolvent nu ajunge peste noapte profesor doctor conferentiar de specialitate!

5. De regula atunci cand cauti un serviciu , cauta-l la angajator . Mergi la el la birou ,vorbeste-i deschis , nu-l minti , prezinta-te natural si nu emite pretentii de vedeta . Cere-i doar loc de munca si obtine un salariu decent pentru munca ce o vei depune , fara a gandi ca esti incepator.

Cu anticipatie ....trebuie sa vezi si ce nu se vede dintre secretele acestei meserii ( cele despre care nu se vorbeste pe net), gandindu-te daca poti face fata cerintelor . Neavand o oarecare experienta , cu siguranta te vei lovi de mari necazuri si e bine de stiut ca in aceasta meserie , orice greseala se plateste !

Logica angajatorului ,de regula, se rezuma, nu la a ajuta si initia ( deoarece nu investeste in scoala de soferi) ,ci intr-o unitate de transporturi comerciale aducatoare de profit . Nici un patron nu va risca investitiile sale de dragul de a forma soferi. Toti vor urmari profitul imediat, iar pentru acest lucru va apela la meseriasi dej uzati de timp !

Sa nu fiu rau ...dar trebuie inteles odata pentru totdeauna ca oricare dintre noi ( chiar daca nu place) cei mai purii in ale soselelor, candva am fost incepatori , dar fara pretentii , fara fite , muncind din greu pe cele mai uzate ,,cazane" din parcare , avansind de la TV la basculanta , apoi de la Buceag cu remorca la ,,sa", de la curse interurbane la adevaratele curse TIR !

Sper sa nu se supere nimeni pe mine , dar asa vad eu situatia . ( Asa a fost mereu si oriunde in lume!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Tot ce spui tu se invata mergand, adica facand practica nu teorie, programul de condus, cuplat si decuplat semiremorca si altele nu le inveti de pe youtube sau din carte !!! nu veni tu aici si fa pe desteptu ca n-ai invatat sa conduci din carte sau de pe net Sunt N baieti care n-au avut nici o legatura cu tirul si comunitatea, dar au avut un mentor bun si in 2 saptamani maxim au fost titulari pe masini si strabat europa in lung si lat. P.S. Nu-ti trebuie facultate sa fii sofer de tir !
Subscriu colegului Dragosh,nu e rocket science sa fi sofer de tir,trebuie doar practica,vointa si o sansa,un coleg experimentat si binevoitor,si eu personal astept acea "sansa" de 2 luni deja,sper sa nu ma prinda sarbatorile neangajat:):)

Exact ce spuneam... e mai simplu să aștepți să primești totul mură'n gură decât să înveți singur. De ce să învăț programul de condus legal din carte când pot să învăț din mers... eventual cu șmecherii cu tot. De ce ar trebui să aflu eu singur cum se plătesc taxele de drum în țara X, că doar o să mi le spună binevoitorul. De ce să-mi bat singur capul să învăț despre C.M.R.... o să-mi arate binevoitorul. Și tot așa...

P.S. Aș vrea totuși să văd un binevoitor care reușește să-mi bage și microbul în sânge...

Vrei să faci 'valuri' dragosh cu astfel de comment?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Lasa-ma colegule sa-mi spun parerea, trebuie sa-l aduca cineva cu picioarele pe pamant pe asa zisul sofer de mai sus.

E plina comunitatea de jmecheri din astia ca el care cred ca pt. a conduce tir iti trebuie facultate la Oxford.

Tot taranul de la coada vacii e sofer pe comunitate, e imposibil intr-o parcare cu 10 romani macar 2 sa nu fie de la taranoaia si cand ajung ei in sat si ai intreaba un vecin cum e viata de camionagiu ai spune e foarte greu nu e pt oricine, poi normal daca el sa urcat din caruta in camion e un pas mare si uite asa sperie tot tineretu care vrea sa mearga pe comunitate.

comentariu eliminat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

probleme in paradis ??

dragos pune frana ca deja derapezi in afara regulementului , daca ai ceva de zis o poti zice fara a ataca , iti recomand o vizita prin regulamentul forumului .

revenind la subiect , nu e mai bine sa incerci sa inveti teoria si sa-ti umplii bagajul cu cunostinte specifice meseriei , decat sa incepi soferia pe bajbaite si sa-ti prinzi ,, urechile ,, in orice fel se situatie ?? de aceea ti se pare greu , ca daca nu cunosti teoria , de unde sa stii cum sa practici in cel mai bun fel ?? e drept ca prin practicarea meseriei si dealungul timpului prinzi din ce in ce mai multa dexteritate in tot , dar la baza ramane teoria , parerea mea

,, soferia ,, e complexa , nu e doar simplul fapt de a te tine de volan .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Lasa-ma colegule sa-mi spun parerea, trebuie sa-l aduca cineva cu picioarele pe pamant pe asa zisul sofer de mai sus.

E plina comunitatea de jmecheri din astia ca el care cred ca pt. a conduce tir iti trebuie facultate la Oxford.

Tot taranul de la coada vacii e sofer pe comunitate, e imposibil intr-o parcare cu 10 romani macar 2 sa nu fie de la taranoaia si cand ajung ei in sat si ai intreaba un vecin cum e viata de camionagiu ai spune e foarte greu nu e pt oricine, poi normal daca el sa urcat din caruta in camion e un pas mare si uite asa sperie tot tineretu care vrea sa mearga pe comunitate.

Dupa ce ca sunte-ti cum sunte-ti ne mai face-ti si de rusine in Europa, stati naibii la coada vacii unde va e locul nu mai iesiti in lume ca or sa creada strainii ca in Romania sunt numai melteni.

Sa va fie rusine ba carutasilor !

Asa este ,,colegule" , astia este niste tarani de la coada vacii , care este niste carutasi . Numai ca dumneavoastra esti cam agresiv in exprimare si daca mai continui cu astfel de comportament , foarte posibil sa fii trimis in concediu de razgandire .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
probleme in paradis ??

dragos pune frana ca deja derapezi in afara regulementului , daca ai ceva de zis o poti zice fara a ataca , iti recomand o vizita prin regulamentul forumului .

revenind la subiect , nu e mai bine sa incerci sa inveti teoria si sa-ti umplii bagajul cu cunostinte specifice meseriei , decat sa incepi soferia pe bajbaite si sa-ti prinzi ,, urechile ,, in orice fel se situatie ??

,, soferia ,, e complexa , nu e doar simplul fapt de a te tine de volan .....

E bine sa inveti teoria dar sa o pui si in practica imediat ce o inveti, nu pui tu un incepator sa citeasca legislatie si numai stiu e ce si dupa 2 ani il pui sa conduca, sigur o sa stie tot :))) incearca sa intelegi ca practica e baza si nu teoria !

Soferia e complexa doar pt aia de la tara care n-au inclinatie si nici un fel de legatura cu sofatul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Lasa-ma colegule sa-mi spun parerea, trebuie sa-l aduca cineva cu picioarele pe pamant pe asa zisul sofer de mai sus.

E plina comunitatea de jmecheri din astia ca el care cred ca pt. a conduce tir iti trebuie facultate la Oxford.

Tot taranul de la coada vacii e sofer pe comunitate, e imposibil intr-o parcare cu 10 romani macar 2 sa nu fie de la taranoaia si cand ajung ei in sat si ai intreaba un vecin cum e viata de camionagiu ai spune e foarte greu nu e pt oricine, poi normal daca el sa urcat din caruta in camion e un pas mare si uite asa sperie tot tineretu care vrea sa mearga pe comunitate.

Dupa ce ca sunte-ti cum sunte-ti ne mai face-ti si de rusine in Europa, stati naibii la coada vacii unde va e locul nu mai iesiti in lume ca or sa creada strainii ca in Romania sunt numai melteni.

Sa va fie rusine ba carutasilor !

Asa este ,,colegule" , astia este niste tarani de ca coada vacii , care este niste carutasi . Numai ca dumneavoastra esti cam agresiv in exprimare si daca mai continui cu astfel de comportament , foarte posibil sa fii trimis in concediu de razgandire .

Aha te-am nimerit, esti de la tara si te simti jicnit :))) si apropo n-ai nici-o sansa sa fii "coleg" cu mine, mai ai mult de lucru sa ajungi la standardele mele ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Hai gata, ți-ai făcut numărul, acum potolește-te că pe tine nu te-a făcut nimeni nici ''țăran'' nici ''căruțaș''. Unul dintre useri a intuit bine mesajul pe care am vrut să-l transmit, dar văd că tu ești ferm convins de ale tale. Dă un sfat aici, ajută cum poți... sau lasă pe alții s-o facă. Până la urmă... ce e rău în a învăța singur noțiuni teoretice, de orice natură ar fi ele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Hai gata, ți-ai făcut numărul, acum potolește-te că pe tine nu te-a făcut nimeni nici ''țăran'' nici ''căruțaș''. Unul dintre useri a intuit bine mesajul pe care am vrut să-l transmit, dar văd că tu ești ferm convins de ale tale. Dă un sfat aici, ajută cum poți... sau lasă pe alții s-o facă. Până la urmă... ce e rău în a învăța singur noțiuni teoretice, de orice natură ar fi ele?

Ma baiatule numere faci tu la circ daca vrei, eu doar imi spun parerea, daca vrei sa ajuti un incepator cauta alt mod nu-l pune sa citeasca si sa urmareasca filmulete pe youtube ca in nici un caz nu va deveni sofer profesionist ;) chestiile pe care le spui tu le invata la atestat si la scoala de soferi nu pe net.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu doriti sa incetati...?? AVETI DEVA AVIZARE DE LA DOI COLEGI si voi continuati tema in acelasi mod.Daca mai prind un comentariu pe acelasi ton va trimit imediat in vacanta de iarna sa va racoriti putin.Sper sa fi fost destul de clar,nu accept alte comentarii pe tonul utilizat in acest moment.

Ori va reveniti si discutati civilizat,chiar in contradictoriu,dar fara jigniri...ori incepeti vacanta...nu de alta dar aici nu este parcare si nici nu vrem sa transformam acest forum .Si eu inca sunt calm...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.