Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

hartltrans


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members

Salut vladooth,la inceputul lunii mai am depus actele pt cardul tahograf si mi-a venit pe la sfarsitul lunii,examenul pt atestat l-am promovat(sala si oras) prin 22 mai daca nu ma insel si au spus sa mergem dupa o saptamana sa depunem actele pt atestat,am mers prin 31 mai si mi-a zis tanti de acolo ca de maine(1.06.2011) in 30 de zile lucratoare o sa-mi vina atestatul,deci mai am de asteptat putin,cardul tahograf m-a costat 239 lei si atestatul(CPI-certificat de pregatire initial) 700 lei,pt inceput dute la un centru ARR si iti vor da mai multe detalii acolo,asa am facut si eu.Succes si drumuri bune la toti colegii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 368
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Administrators

Miau trimis si mie astia email dar la mine e cam complicat ca eu nam muncit deloc pana acuma

nu stiti pot a imi scot Cardul European de sanatate  ca eu nam muncit deloc ?

se poate scoate cardul in cazul tau, doar daca platesti personal pentru ultimii 5 ani asigurarile de sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

si eu am depus actele pentru eliberarea cardului de sanatate si mi-au spus ca trebuie sa cotizez din urma vreo 400 de roni pentru ca am avut intrerupere pe cartea de munca  aproape 1 si jumatate, oare fara acest card nu accepta dosaru ca oricum ii  valabil doar 6 luni si din moment ce lucrezi pe tir cine m-ai are timp sa mearga din 6 in 6 luni sa si-l faca tinand cont ca eliberarea lui dureaza 7 zile lucratoare + 1 zi in care mergi si depui actele + inca o zi sau 2 pana iti vine acasa in cazul meu m-ai adaugandu-se vreo 2 zile pana iti trimit aia de la posta aviz pentru recomandata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

salutare

eu am trimis dosarul saptamana trecuta adica pe 23.06 si nu mi-au dat niciun raspuns, daca a ajuns sau nu. in cele din urma am sunat eu si au confirmat (pe un ton mai obosit asa ) faptul ca plicul cu acele copii xerox a ajuns insa nu au locuri deocamdata disponibile. zice sa mai astept, e posibil ca saptamana viitoare sa primeasca comunicat din austria. suna si tu la ei si vezi ce zic. de unde esti? numai bn

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

M-am informat si eu despre aceasta firma si nu este chiar asa cum se spune pe aici.Tocmai a venit un verisor de al meu de la ei si a zis ca e multumit(el fiind incepator ca si mine).A fost plecat o luna si acum se intoarce ca si titular.Totul depinde de noi cei care mergem...fiindca seful Bernard de la garaj mai "urla" dar nu trebuie luat in seama si sa te certi cu el,fiindca ii  trece repede si apoi e bine,daca te certi cu el ai viata grea pe acolo.In doua saptamani merg sa depun si eu dosarul la ei dar mi s-a spus ca e mai bine personal fiindca daca il trimiti prin posta il va pune intr-un colt si cam uita de ele.Si stiti cum e prima impresie conteaza...

Mai multe va pot spune dupa ce ajung chiar eu la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

M-am informat si eu despre aceasta firma si nu este chiar asa cum se spune pe aici.Tocmai a venit un verisor de al meu de la ei si a zis ca e multumit(el fiind incepator ca si mine).A fost plecat o luna si acum se intoarce ca si titular.Totul depinde de noi cei care mergem...fiindca seful Bernard de la garaj mai "urla" dar nu trebuie luat in seama si sa te certi cu el,fiindca ii  trece repede si apoi e bine,daca te certi cu el ai viata grea pe acolo.In doua saptamani merg sa depun si eu dosarul la ei dar mi s-a spus ca e mai bine personal fiindca daca il trimiti prin posta il va pune intr-un colt si cam uita de ele.Si stiti cum e prima impresie conteaza...

Mai multe va pot spune exact cand voi ajunge pe la ei  ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

prieteni, care aveti sau ati avut vreo tangenta cu aceasta firma(hartltrans) va adresez si eu o intrebare. este vreo persoana care a trimis dosarul complet si nu a fost angajat? cei care ati fost angajati cam cat ati asteptat pana v-au chemat? eu tot astept fratilor de aproape 2saptamani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare colegi!sunt plecat la hartl din 17.06 mai am putin si ma intorc din prima luna de experienta!

pentru alex marcel: da, eu personal stiu 2 baieti care au avut trimise dosarele si nu au fost chemati, dar depinde de nevoia lor de soferi, acum de exemplu sunt 300 de soferi pe 120 camioane...deci sunt mai multi soferi decat caioane...incearca, nu te descuraja!NU E ASA RAU CUM SCRIE PE FORUM!mai multe dupa ce ma intorc in tara! bafta tuturor! drumuri bune colegilor din curse!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare,

sunt incepator  si vreau sa trimit dosar la hartltrans.am cateva intrebari legat de documentele necesare:

12. Oferta de loc de munca - Repartitie de la AGENTIA NATIONALA DE OCUPARE A FORTEI DE MUNCA - somaj, de pe raza judetului de domiciliu--ce inseamna mai exact?

15. Adeverinta cu stagiul de cotizare pentru calcularea concediului medical (salariul brut realizat, zile efectiv lucrate, zile de concediu medical – pentru ultimele 12 luni)--de unde se elibereaza?

multumesc pt ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

salut.

12. Oferta de loc de munca - Repartitie de la AGENTIA NATIONALA DE OCUPARE A FORTEI DE MUNCA - somaj, de pe raza judetului de domiciliu--ce inseamna mai exact?

-inseamna o hartie de la somaj cum ca nu esti angajat,te duci acolo si stie orice angajat de la somaj despre ce e vb.

Bun am si eu o intrebare:

-am inteles ca la plecare se pleaca din Timisoara de la firma cu bagaj spre Austria.In austria esti cazat undeva sau trebuie sa cari bagajul respectiv cu tine in cursa?Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

15 - adeverinta se elibereaza de la fostul loc de munca.........

Daca  nu ai lucrat de unde mai iei adeverinta asta ?............cind te suna ei te duci cu toate actele astea ,de la punctul 11 in jos si pleci atunci sau mai faci vreun drum intre timp sa le duci ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cadydyu: daca nu ai lucrat dai o declaratie pe proprie raspundere in care le comunici ca esti la primul loc de munca si nu e cazul...... cand te suna te anunta in ce zi pleci si TREBUIE sa ai actele la tine sa completezi dosarul (din momentul sunatului si pana al plecatului trebuie sa te misti foarte repede ca sa te incadrezi in timp)

robert. :banii i cheltui pe mancare, apa, dusuri, cafea, tigari (la ultimele 2 unde e cazul),eu am cheltuit in 3 saptamani 50 euro, titularul meu in luna trecuta a cheltuit 100 euro (amandoi suntem nefumatori).....150 euro se dau la plecarea in prima cursa, supa primul salariu te descurci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Adrian,multumesc pentru informatii si poate ne gasim pe acolo sa o bem pe bere,ca sun programat si eu sa vin sapamana viitoare.Ma am o intrebare cu cardul de salariu cum e trebuie sa ai la unicredit(eu am la transilvania).Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

carduri de salarii, lei si euro , vi le-ati facut la timisoara sau acasa inainte sa plecati , ca banuiesc ca nu vi le-au eliberat pina ati plecat in cursa.........(da nici nu cred ca va trebuie in prima luna ca oricum banii se dau ,cred ca dupa prima venire acasa , si le ei de la banca cind vii acasa prima data ,  asa e ? ).....inca niste intrebari pentru cei ce lucrati la ei  , au  frigider pe masini , eventual cuptor pentru incalzit ceva ,sau alte dotari , aer conditionat ca e cald acum ,si cum e viata in doi pe cabina?....... ca si asa e mica pentru unul , dar pentru doi o luna..... :o......intreb si eu sa stiu ce ma asteapta???..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

robert. :banii i cheltui pe mancare, apa, dusuri, cafea, tigari (la ultimele 2 unde e cazul),eu am cheltuit in 3 saptamani 50 euro, titularul meu in luna trecuta a cheltuit 100 euro (amandoi suntem nefumatori).....150 euro se dau la plecarea in prima cursa, supa primul salariu te descurci

Dar voi ce mancati colegilor??Cred ca si babele de la tara cheltuie mai mult...

3 euro / zi ?Cred ca e record absolut...in Germania e 0,7 E de mers la WC,un dus 2-3 E

Mai stiu colegi ce castiga +1700 si nu raspund la tel ca sunt in roaming si le ia 13 centi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

DE LUAT: tricouri(8-10 sunt de ajuns), pantaloni scurti, pantaloni lungi si 1 pulover mai gros(vomp-ul e langa faimoasa statiune montana innsbruck si acolo intotdeauna e frig), sosete chiloti pentru o saptamana (intre timp oricum le poti spala pe cele murdare fie la dus fie la masina), produse de igiena necesare dusului+ barbieritului si, neaparat, slapi de dus, servetele umede macar 4 pachete, medicamente (antibiotic,algocalmin, nurofen sau orice impotriva durerii de cap, masea, un laxativ, ceva impotriva diareei, supozitoare sau unguent cu diclofenac/indometacin impotriva durerilor de coloana din cauza pozitiei), lenjerie de pat, INACARCATOR AUTO PENTRU MOBIL-E.

pentru bucatarie  butelie de voiaj(ai putea nimeri cu un titular care are, dar nu se stie niciodata, al meu nu are si eu nu am luat-o din motivul de mai sus, acum sufar), 1-2 castroane(de preferat de plastic ca sa nu se sparga si de marimi diferite), lingura, furculita, cutit (ai grija sa nu aiba lama mai mare de 8-10 centrimetri pentreu ca daca te prinde politia le considera arme albe si iei amenda 100 euro), cafea, zahar, ulei, otet,sare, piper, supe la plic, conserve pentru cateva zile pana ajungi la primul magazin..

soferik30+cadydyu: OBLIGATORIU cardurile se fac la UNICREDIT TIRIAC la orice filiala din tara, cu precizarea ca se fac CONFORM CONVENTIEI CU HARTL TRANS Timisoara(au ei o intelegere conform careia cardurile facute pentru hartl trans au niste facilitati/gratuitati in comparaie cu cardurile normale).Intr-adevar cardurile nu prea le puteti lua inainte de plecarea in cursa(se elibereaza intr-o saptamana si voi aflati marti/miercuri inainte de plecarea in cursa ca trebuie sa le faceti voi si nu le face firma), dar puteti lasa imputernicire unei persoane (sotie, frate etc) sa le ridice de la banca si sa le trimita la hartl tim(de aici se ocupa ei sa le trimita la garaj in austria)...salariile se baga pe card in fiecare 10 ale lunii....inca ceva: se elibereaza un singur card cu 2 conturi(de lei si de euro), dar puteti face o cerere suplimentara pentru eliberarea a 2 carduri, unul pentru lei, unul pentru euro (eu i-am lasat sotiei cardul de lei si am luat cu mine doar cardul de euro)....comisionul de administrare a conturilor in conventia cu hartl e de 40/60 ROn pe an platibili la depunerea cererii sau cu retragere automata la primul salariu (depinde cum optati)

da, pe masini exista frigidere si clima cuptor de gatit/incalzit nu(uita-te la ce e vscris mai sus si vezi ca recomand luarea unei butelii de voiaj pentru gatit, incalzit, cafea, ceai etc)

viata in 2 pe cabina.....depinde de colegul pe care il primesti, poate fi foarte buna sa va intelegeti de minune, poate fi asa si asa sau poate fi groaznica.....depinde de titular, cat de coleg intelege sa fie...in rest patul de sus e mai ingust putin decat cel de jos, dar te descurci....

multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

"draga guvis" observ ca esti foarte ingrijorat de soarta noastra, de alimentatie si de igiena.......am sa-ti raspund simplu:

MANCAM CE MANANCA ORICE OM NORMAL in conditiile oferite de meseria aleasa....costurile noastre sunt mai mici pentru ca ne-am nimerit 2 care stim sa ne gospodarim, sa ne facem o mancarica(nu ca acasa, dar e calda, proaspata si gatita de noi), nu suntem pretentioasi sa vrem incre negre si somon fume, ne multumim cu o ciorbita/supica, un cartof prajit, un ou, un carnacior prajit etc....in plus, in cazul meu si al titularului ne intelegem bine si mancam la comun, punem banii jumi-juma si iesim mai ieftin plus ca nu facem foamea(din pacate, momentan nu avem butelia noastra si luam cu imprumut una de la colegii din parcari, dar de luna viitoare voi avea butelia mea si va fi si mai bine)

suntv de acord cu tine ca se platesc serviciile de igiena dar mai poti acvea noroc si la o firma unde mergi pentru incarcare/descarcare sa fie dusuri pentru angajati si sa te speli acolo....de asemenea, sunt firme care au spalatorii si iiti poti spala hainele mai ieftin ....nu mai dau detalii, dar te poti descurca, DACA NU ESTI MANA LARGA.....daca vrei sa arati cat esti tu de smecher si aruncii banii in stanga si-n dreapta nemaigandindu-te la cei de acasa  atunci....nu-ti ajung nici 17.000 euro(presupunand ca i-ai castiga)

numai bine colegilor bine-intentionati....celorlalti....dupa sufletul lor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.