Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Winis market !


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 213
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator Anonymous

Nu spune nimeni ca nu poti sa iti duci sotia sa iti faca mancare,sa te ajute. Pe extern sunt multe cupluri sot-sotie,nu duc dorul de casa asa mult,incaseaza mai multi bani.Si da,tu trebuie sa iti faci mancare,sa iti speli hainele,sa te intretii singur...

multi au spus ca e frumos pe extern atata timp cat nu ai acasa sotie si copii, dupa aceea e mai rau ca iti e dor de ei si lor de tine ca esti plecat mai tot timpul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Poate e o intrebare prosteasca, dar o pun: in meseria asta ai cum sa te murdaresti pana peste cap? Adica daca esti sofer, nu ar trebui numai sa conduci?

Eu iti pot spune ca am avut perioada cind eram obligat sa fac uneori chiar si 2 dusuri pe zi din cauza mizeriei si a transpiratiei.La 2,5 Euro dusul fa socoteala tu cit plateam in fiecare luna pe asa ceva. :D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu iti pot spune ca am avut perioada cind eram obligat sa fac uneori chiar si 2 dusuri pe zi din cauza mizeriei si a transpiratiei.La 2,5 Euro dusul fa socoteala tu cit plateam in fiecare luna pe asa ceva. :D

2,5 euro? ??? Asa scumpa e apa in strainatate? Aproape cat un strand mai bun la noi in tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sunt foarte rare locurile unde poti face dus gratis.Totul se plateste .De la dus pina la toaleta.Mai sunt tari unde nu se plateste taxa de intrare la toaleta ,dar dusul da.Mai sunt si firme care asigura gratis dus pentru cei care incarca sau descarca la ei.In rest totul este pe bani. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu te supara "route66", dar unde lucrez eu, vin camioane de trei ori pe saptamana si soferul freaca menta, in timp ce oamenii de la magazie incarca. Ce ti se pare asa haios la intrebarea mea? Poate esti tu mai moale si te pun toti sa incarci singur. Asa vreo 6 ore... Nu toti sunt priceputi ca tine. Am intrat pe forum sa pun intrebari,  nu sa fiu luat in deradere de unul ca tine  >:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sunt oameni care incarca si descarca in general,dar sunt situatii cind trebuie sa muti paletii cu marfa pina in usa camionului pentru a putea fi luati cu motostiviutorul.Dar nimeni nu iti asigura marfa cu chingi daca nu o faci tu insuti.Sunt situatii cind camionul este incarcat pe lateral,iar daca mai ai si o prelata pe care trebuie sa o ridici cu ajutorul scindurii este mai obositor.Sunt si firme unde iti descarci singur marfa asa ca usor usor te acomodezi si inveti. ;)Cit priveste expresia cu frecatul menta nu cred ca este vina soferului.In general soferul vrea sa scape cit mai repede de incarcatura si sa plece din nou la drum.Vina este a voastra a celor care nu stiti si nu intelegeti ca soferul de tir traieste pe drum parcurgind km nu asteptind la descarcari sau incarcari. >:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bine zici, "viitori colegi" !!! Deci nu actuali. Ceea ce presupune un pic mai multa intelegere fata de cineva care vrea sa invete aceste lucruri. De aia intreb pentru ca nu stiu cum e. Degeaba am eu deja maine toate categoriile si toate atestatele, daca nu stiu lucrurile astea marunte, care nu se invata la scoala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sunt oameni care incarca si descarca in general,dar sunt situatii cind trebuie sa muti paletii cu marfa pina in usa camionului pentru a putea fi luati cu motostiviutorul.Dar nimeni nu iti asigura marfa cu chingi daca nu o faci tu insuti.Sunt situatii cind camionul este incarcat pe lateral,iar daca mai ai si o prelata pe care trebuie sa o ridici cu ajutorul scindurii este mai obositor.Sunt si firme unde iti descarci singur marfa asa ca usor usor te acomodezi si inveti. ;)Cit priveste expresia cu frecatul menta nu cred ca este vina soferului.In general soferul vrea sa scape cit mai repede de incarcatura si sa plece din nou la drum.Vina este a voastra a celor care nu stiti si nu intelegeti ca soferul de tir traieste pe drum parcurgind km nu asteptind la descarcari sau incarcari. >:(

Asta ziceam. Soferul sa fie sofer. Sa fie oameni care descarca si incarca. Asa cred si eu, ca dupa o perioada de condus mai lunga, soferul numai sa incarce/descarce nu are chef :  Eu vi-am zis doar ceea ce am vazut la noi. Oricum va multumesc pt timpul acordat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

unde lucrezi tu asa o fii .dar asta nu inseamna ca e valabil peste tot(mai ales pe comunitate) si dimpotriva nu mi se pare deloc haios sa stii, chiar ma sperie asemenea intrebari deorece sint puse de viitorii mei colegi,

Uite cum se duce pe apa sambatei si topicul omului asta, cu raspunsurile d.lor profesori !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu te supara "route66", dar unde lucrez eu, vin camioane de trei ori pe saptamana si soferul freaca menta, in timp ce oamenii de la magazie incarca. Ce ti se pare asa haios la intrebarea mea? Poate esti tu mai moale si te pun toti sa incarci singur. Asa vreo 6 ore... Nu toti sunt priceputi ca tine. Am intrat pe forum sa pun intrebari,  nu sa fiu luat in deradere de unul ca tine  >:(

sper sa ajungi sofer si sa ai parte si tu de frecat menta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

in general la incarcaturile pe paleti la descarcat trebuie sa desfaci prelata, desfaci chingile, apoi dupa ce te descarca cu motostivuitorul, maturi remorca/semiremorca ca asa este normal apoi pui prelata inapoi.

cand mergi la incarcat si incarci tot paleti sa spunem, dupa ce te incarca, TU trebuie sa iti asiguri marfa cu chingi pentru ca TU raspunzi de integritatea ei. gandeste-te ce ar fi sa iti asigure un muncitor de la fabrica marfa si in prima curba in care intri mai "tare" sa se rastoarne marfa... a cui e vina??? si oricum decat sa stai ore in sir asteptand, mai bine faci ceva sa treaca timpul mai repede, si stai linistit ca nu te pune nimeni la carat pietre de moara.

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc pentru incurajare ;D  Eu stiu ca mai multi dintre soferii mai in varsta, cu experienta, sunt suparati pe astia ca mine. Ei zic: uite vin astia care cred ca se ia 1000e pe luna numai asa!!! Vin si ei sa invarta de volan prin Europa.

Chiar de aia imi prinde bine un pic de incurajare. Mie si la toti incepatorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.