Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

atestat cpi marfa/agabaritic si card tahografic


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members

adubaba ai gresit tata se plateste toate taxele pt. arr numa la CEC. pentru real2010 (daca vrei card tahograf iti trebuie)-cerere expre de la ei

-copie bi/ci 2 buc.

-copie permis 2buc.

-1 fotografie 25/32 tip (bi/ci)

-taxa 239 ron

-chitanta in original = 2 copi de pe chitanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

adubaba ai gresit tata se plateste toate taxele pt. arr numa la CEC. pentru real2010 (daca vrei card tahograf iti trebuie)-cerere expre de la ei

-copie bi/ci 2 buc.

-copie permis 2buc.

-1 fotografie 25/32 tip (bi/ci)

-taxa 239 ron

-chitanta in original = 2 copi de pe chitanta

  Plata la Trezorerie 239 ron in cont ARR cod identificare fiscala 12059648, (Taxe licente ARR ), simbol cont 502512059648 . Nu am scanner sa scanez chitanta ... .Eu am platit personal taxa si am depus la ARR ..totul , astept cardul ptr. tahograf digital.

    Drumuri bune tuturor !

   

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

ieri am fost si mi.am depus actele pt card si mi.au trebuit urmatoarele:

-copie buletin+originalul

-copie permis+originalul

-chitata platitata la posta romana in contul celor de la arr (239lei+5lei taxa)

-cerere tip de la arr

-poza tip buleti

In 15 zile trebuie sa.mi vina cardul. :-\

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • Members

Am luat examenul la marfuri generale, agabariti si ADR(colete+cisterne+clasa1 explozive) si acuma sambata am examen la persoane.

Urmeaza examenul de proba practica adica cu masina/autobuzul prin oras.

Dupa care ar trebui sa merg la ARR sa cer eliberarea atestatelor.

As vrea sa stiu cat ma costa in parte fiecare taxa de eliberare atestat plus cardul tahograf.

marfa-

persoane-

agabaritic-

ADR-cisterne-

      -colete-

      -clasa 1-

card tahograf-

Daca stie cineva rog sa imi lase un raspuns.

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

conform legii, cardul tahograf, impreuna cu certificatele de competenta se elibereaza in MAXIM 15 zile de la depunerea dosarului, iar pentru reinoire (o data la 5 ani), se depune dosarul cu 15 zile inainte de expirarea celui vechi, si se elibereaza in 7 zile de la depunere. Acum, traim in RO si nu e intotdeauna asa, dar m-am gandit ca e util sa stiti si normele legale de eliberare. ATENTIE! datele din dosar completate gresit de voi atrag anularea cardului si eliberarea unuia nou pe cheltuiala voastra. cele trecute gresit din eroarea lor ... gratis, dar numai in urma unei reclamatii depuse in termen de 7 zile de la eliberare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

salut!da ,bine ai zis conform legii,dar in practica in cat timp iti vine atestatul si card dupa depunerea actelor?am inteles de la fosti colegi de scoala ca le-au venit dupa o(1) luna,iar de card la fel deci pana la urma care e adevarul?

Si cum zicea un coleg mai sus,citez:

Creat de: adutu87

« : August 28, 2012, 22:23:54 » Inserează un citat

salut. exista un termen de depunere al actelor pentru atestat la ARR ?

eu am luat examenul pe 7 iulie si nu am ajuns inca pe la ei.

va trebui sa refac cursurile ?  MS.

in cat timp trebuie sa achitam taxa aia de eliberare si sa mergem cu actele ptr solicitarea elibararii actelor la ARR ca eu nu stiu unde sa ma uit sa caut raspunsul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu stiu daca exista un termen legal, deci nu va luati dupa ce scriu in continuare, insa, prin promovarea examenelor ati obtinut un DREPT, si depinde numai de voi cand doriti sa il exercitati. deci aveti timp in urmatorii 5 ani. atat doar ca va fi valabil numai 5 ani de la promovare examen si nu de la depunere!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dupa cum am spus si in alt subiect, acum doua zile am avut si eu sala pentru CPI si am vorbit cu instructorul si cel care a predat pentru atestat si am spus ca dupa ce iei examenul (sala + orasul) trebuie sa mergi sa depui cererea si sa platesti taxa pentru atestat + cartela si in aproximativ 3 saptamani iti vin, acum nici ei nu stiu exact daca 3 saptamani caledaristice sau dupa zilele lucratoare, depinde de la caz la caz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Teoretic sunt obligati ca certificatele de competenta profesionala sa vina dupa 15 zile. In primul rand pentru ca, indiferent daca e vorba de o reinnoire sau un certificat nou, ele se fac aproximativ la fel, si devreme ce iti spune ca la reinnoire sa te prezinti cu 15 zile inainte de a expira, teoretic termenul este gandit in asa fel incat sa nu fii nevoit sa conduci fara el (valabil) a.i. la expirarea celui vechi sa il ai pe cel nou - asta la reinnoire, dar totusi principiul este acelasi si la cele obtinute noi.

Cat despre cardurie taho, pe site-ul ARR e scris ca ele se elibereaza in 15 zile - destul de putin timp pentru ca ele nu se fac in Romania, ci in Elvetia daca nu ma insel (avand aproximativ 14 elemente de siguranta-mai ceva ca bancnotele noastre), iar in Romania nu exista "tipografie" care sa poata acoperi atatea elemente. De aceea dureaza mai mult la card decat la atestat. Din pacate, un termen sigur nu are nimeni.

Ar fi interesant sa poti tipa la ei ca nu iti elibereaza documentele la termenul stabilit, iar partea cea mai grava este ca nici nu iti elibereaza vre-un document (asemanator dovezii de circulatie pe care ti-o da la schimbarea permisului). Din pacate asta e Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pana la urma, concret, in cat timp poti sa iti iei atestatul? Cineva care si l-a luat de curand??

Intr-o saptamana pana la examen + o luna pana ridici atestatul. Luni am vb cu ei si sambata am dat examenul. Mai apoi ai de asteptat circa o luna de la depunerea la ARR dupa ce ai trecut examenul a actelor cerute (copii permis, buletin, poze si chitanta platita la posta in contul ARR)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

preschimbati-va atestatele din timp ca astia is nesimtiti , am dat examenul si-am depus actele pentru noile atestate , pai marfa parca iese prima ,15 zile lucratoare , adr ul 3 saptamani si agabaritic chiar si 4 saptamani , asta mi-au spus la ghiseu , bataie de joc . mama doamne ce servicii de rahat si mai si platim pentru ele .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.