Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Locuri de munca tur-retur


DucuHD

Postări Recomandate

  • Members
Cu atitudinea asta nu ai nici o sansa ra razbesti in viata, indiferent de drumul ales...

Nu e nimeni vinovat ca tu ai investit in ceva (citez: atestate, scoala), iar acum iti dai seama ca nu-ti foloseste la nimic. Trebuia sa te gandesti de doua ori inainte sa alegi acest drum. Multi gresesc asa in Romanica noastra, de aceea se duc multe de rapa. Multi se plang ca e rau in Romania, insa e atat de usor sa te apuci aproape de orice activitate, chiar daca nu ai habar cu se se maninca. Vorbind doar de transporturi, am vazut o gramada de neaveniti care si-au cumparat cateva camioane, apoi s-au dus in cap, facand doar calculul simplu: TARIF minus MOTORINA = PROFIT. Au oferit tarife din ce in ce mai mici, au stricat preturile, lovind in transportatorii adevarati. Analog, in piata fortei de munca in transport, o multime de romani s-au gandit ca daca obtin permisul C+E pot ajunge sa castige usor mai multi bani. Piata a fost invadata de proaspeti posestori de permise, care au acceptat salarii mai mici, conditiile de munca au scazut (cei noi sunt usor de dus cu presul), astfel, soferii experimentati au avut de suferit.

Astea sunt simple observatii la indemana oricui. Pe linga cele de mai sus, a venit si criza financiara la nivel european, care a crescut si mai mult concurenta in toate domeniile, mai ales in piata fortei de munca.

Ce mi se pare grav este naturaletea cu care unii, nemultumiti de alegerile proaste, cauta vinovati in alta parte. Cum poti sa ai pretentia ca cineva sa deschida mai multe firme in zona unde locuiesti, eventual sa te accepte neconditionat cand depui o cerere de angajare? Mai ales AZI ?!?!? Sunt soferi adevarati, pasionati de aceasta meserie, care isi gasesc cu greu un loc de munca, iar atunci cand il gasesc, conditiile sunt proaste. Se da vina pe patronate, cand de fapt e din cauza proaspetilor "soferi" facuti la apelul bocancilor...

Doar luptand poti reusi mai mult. Au cam apus vremurile cand se dadeau pomeni... (credite cu buletinul, zeci de camioane in leasing fara garantii, etc)

******* Corect si la subiect jonny,ai spus lucrurilor pe nume,drumuri bune. :-bd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

pentru cei din vest,incercati si la International Alexander din Arad,plateste foarte bine,dar nu se respecta programul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • Members

taci tinere!!!!!!!!!!!! ORI ESTI RUDA CU SEFU -poate nevastasa chiar, ori nu intelegi nimic de la viarta! LA ALEXANDER lucra vaduvii,super datornicii la banci sau incepatori...un sofer normal nu ar lucra 1 zi aco stiu foarte bine ce vb si tu la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cand am deschis acest topic era vorba despre locuri de munca tur-retur nu despre anturaje sau cum sa ne anturam, numere de telefon si amenintari...pentru asta exista mesaje private, deci va rog respectati subiectul topicului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Hai sa facem rezumatul hartii economice a Romaniei. Asa ne vom gasi si locuri de munca sau nu, zic eu.

Ce se mai produce sau se vinde in orasul sau satul tau ?

E o intrebare retorica dar raspunsurile puse in ansamblu vor da o imagine a ceea ce se mai produce in Romania. Si ceea ce se mai exporta.

Cred ca asa o sa-i putem ajuta si pe cei nehotarati in viata.

"Sa ma fac sofer si sa ma exilez in tr-o cabina, chiar daca nu am chemare sau sa -mi exercit meseria in Romania ?"

Pana la urma meseria asta e strans legata dw cwwa ce se produce inzona noastra.

Mai este si varianta de a merge ca mercenar in alta parte, cu certificat de sofer.

Ei dar asta inseamna sa fii loial acelui stapan cu bune si cu rele. Tu ai dreptul si obligatia de a te afirma, de a fi mai bun decat localnicii pentru un pret cu mult mai mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

- Despre viitor mi-a zis atunci cand m-a intrebat cata scoala am facut si i-am zis ca liceul. Mi-a zis:

“Ma, du-te la scoala si fa scoala, ca o sa vina vremea cand cu 2-3 facultati nu ai unde sa te angajezi”.

Si a mai zis:

“Vezi ca eu nu mai prind vremea aceea, dar voi o prindeti”.

citat (cu ajutorul lui google)

din: Parintele Arsenie Boca, Un om mai presus de oameni. Marturii, volumul 4, Editura Agaton, 2011)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • Members
colegii nimic nou ?? nimeni nu stie nimic despre tur retur ??? poate ajungem si noi sa renuntam la comunitatea asta grea. o zi placuta

Eu am lucrat la o firma care facea tur retur prin timisoara.... Sunt cateva pe aici,Ravitex,Fartud,Mvt...Eu nu am fost incantat de sistemul de lucru pe tur retur...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • 4 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.