Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

cum sa devi sofer cu experienta in cel mai scurt timp


dudut77

Postări Recomandate

  • Moderators

Sofer cu experienta nu poti deveni rapid,dupa mine exista doar sofer,numai ca in aceste timpuri suntem cu susul in jos si josul in sus,asa s-a ajuns sa fii intrebat de experienta,mai ales pentru comunitate,poti suplini insa lipsa de experienta cu cunostiinte si indeminare,ceea ce conteaza mult mai mult[tot dupa mine]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sofer cu experienta nu poti deveni rapid,dupa mine exista doar sofer,numai ca in aceste timpuri suntem cu susul in jos si josul in sus,asa s-a ajuns sa fii intrebat de experienta,mai ales pentru comunitate,poti suplini insa lipsa de experienta cu cunostiinte si indeminare,ceea ce conteaza mult mai mult[tot dupa mine]

Salutari la colegi!Eu sunt de acord cu tine Cico_3504 ,dar stii care e cea mai mare problema ?patronii astia care vor sa faca bani pe spatele nostru nu sunt de acord cu aceasta afirmatie!Lor le trebuie unu cu experienta ,care sa stie tot si daca se poate ,pe Gratis!Noi nu putem face nimic(incepatori) din cauza asta!Exemplu:eu stau acasa ca nu pe nimeni care sa ma ia cu el!Si nu numai eu ,ca mine cred ca sunt o gramada!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

        Experienta nu o poti dobandi decat prin .....munca!Daca ai sansa sa urmezi o scoala mai buna,daca ai pe cineva in familie care sa faca meseria asta si care sa vrea sa te invete cate ceva,daca mai ai si ceva aptitudini bineinteles ca iti va fi mai usor sa capeti experienta,cu alte cuvinte iti va lua mai putin timp!Dar timp tot iti va lua!Si nu sunt de acord sa tot criticati patronii care nu angajeaza incepatori!Patronii pot fi criticati pentru multe alte motive(salarii,conditii de munca,etc)dar este dreptul lor sa doreasca sa aiba in compania lor soferii cei mai bine pregatiti,care sa nu-i faca de ras la clienti,care sa stie sa se ocupe de materialul care li se pune la dispozitie s.a.m.d.Plus ca de multe ori conditia sa angajeze soferi de experienta este pusa de marile companii de asigurari......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Acum ce vorbiti este ceva foarte vag. Experienta ce?cum?cat? Poti sa ai experienta 6 luni, sau poti avea experianta 5 ani :| sau poti spune: am experienta 1 an pentru ca am lucrat tot atat la prelata, iar cand te pune la container sa tragi in rampa iti ia jumatate de ora sau mai bine ...

Ca sunt foarte multi soferi incepatori (ma refer la sofer tir) este iar o afirmatie vaga si umpic gresita, deoarece daca esti sofer (nu posesor de permis de conducere) inseamna ca si conduci. Si la noi nu cred ca sunt soferi de tir care au lucrat 3-4 luni si acum cauta disperati posturi libere. Atunci cand circuli si te invarti in cercul asta, intalnesti foarte multi colegi de la foarte multe firme si atunci poti sari mai usor dintr`o carunta in alta decat daca esti acasa, cu 0 km pe cat.CE.

Ori nu ai indemanare si cunostinte cum zicea Cico...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Sa va spun cum este- eu sofer proaspat cu experienta cca. 1 luna. Am avut norocul ca pe plan local sa gasesc o firma care m-a angajat prima luna de proba, pentru a invata..ma rog. Am inceput prima saptamana pe un Trakker bascula dintr-o cariera de piatra drum mixt cca. 20 km. in jurul carierei, foarte usor -concluzia mea. La 1 saptamana a trebuit sa ma urc tot pe un Iveco , Stralis de data aceasta cu prelata.Va marturisesc ca am avut emotii ca in ziua bacalaureatului dar am ajuns cu bine. Au fost momente cand a trebuit dezgatata remorca, nu stiam, am cautat , intrebat, am reusit, a trebuit agatata, a trebuit bagata cu spatele in locuri stramte, la rampa pt. incarcare, mers gol si cu 30t incarcat pe Cheia (dn1a), am avut si momente neplacute de genul in deal nu am estimat corect si a trebuit sa schimb gama, pt a da a 4-a si am nimerit din graba a 2-a, m-au injurat putin mai mult 2 colegi din spatele meu incarcati si ei ce au trebuit aproape a opri  in rampa si chiar nu e placut. Concluzia este ca cel mai bine inveti  cand te lovesti si singur dai cu capul de toate problemele. Singurul prieten iti este statia, nu stiam drumuri, nu aveam gps, nu stiam restrictiile de tonaj nici acum nu stiu tot..dar ce vreau sa subliniez este ca ma bucur de sansa pe care am avut-o si am profitat chiar daca a fost pe mai putini bani. Desi am avut cosmaruri cu tir-ul la propriu dar si la figurat, de am zis ca nu imi mai trebuie tir in viata mea, erau momente cand parca si in somn ma gandeam la .. MCV-uri, cantare, ISCTR, timpi, pauze, drumuri proaste, nervi, asteptari, rabdare, parcare. Acum sunt mai relaxat, deja dupa cateva mii de km. incepi sa fi stapan pe situatie din ce in ce mai bine si sa t-i se para din ce in ce mai usor si iarasi ca o concluzie pot spune ca daca nu iti place..o sa iti dai seama foarte repede ca trebuie sa te reorientezi.  Apropo de plecat "pe comunitate" nu sunt de acord si nu  vreau sa plec pentru ca am familie iar viata e scurta si mult mai urata cand esti singur si departe de casa (vb. din experienta).

  In rest, colegilor ce nu au experienta (nu ca eu as avea) atat imi permit sa ii sfatuiesc daca imi este permis, sa ruleze cardul cateva luni in Romania, chiar si pe distributie gen Arabesque sau orice le cade in mana pe plan local dupa care vor vedea ca totul va fi muulllttt mai usor.

  Mult succes si drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Patronii vor sa faca bani pe spatele soferilor,nu fac diferente intre incepatori si cei cu experienta[pff,iar chestia asta care ma deranjeaza enorm].Ei profita in primul rind sa plateasca mai putin deoarece gaseste un incepator care accepta un salariu mic doar de dragul acestei experiente,se chinuie 3-4 luni pe urma incearca altceva,in urma lui vine altul care e si el lipsit de experienta dar are aceleasi ginduri ca primul,si situatia asta continua tot asa.Asta e situatia din zilele astea.DAR....dupa cum am spus,poti fi la inceput de drum si atunci cind te duci la un interviu sa suplinesti lipsa de experienta cu ce lucruri stii.Daca stii sa citesti o harta,daca stii cum sa lucrezi cu timpii,daca ai indeminare sa faci manevre si esti atent,atunci ai un mare atu in fata altora care sunt ca si tine ,la inceput de drum,sunt oameni care prefera incepatori si sa ii pregateasca cum doresc ei ,mai putini dar sunt,...deci sfatul meu personal este sa stiti regulamentul,sa nu fiti speriati de masina,sa stiti sa va prezentati la un interviu,sa nu acceptati prea multe magarii doar de dragul experientei,sa fiti constienti de valoarea voastra ca profesie,sa stiti sa cititi o HARTA,nu va bazati pe gps,...cred ca este destul pina acum,sa nu va bat prea mult la cap... ;D ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Patronii vor sa faca bani pe spatele soferilor,nu fac diferente intre incepatori si cei cu experienta[pff,iar chestia asta care ma deranjeaza enorm].Ei profita in primul rind sa plateasca mai putin deoarece gaseste un incepator care accepta un salariu mic doar de dragul acestei experiente,se chinuie 3-4 luni pe urma incearca altceva,in urma lui vine altul care e si el lipsit de experienta dar are aceleasi ginduri ca primul,si situatia asta continua tot asa.Asta e situatia din zilele astea.DAR....dupa cum am spus,poti fi la inceput de drum si atunci cind te duci la un interviu sa suplinesti lipsa de experienta cu ce lucruri stii.Daca stii sa citesti o harta,daca stii cum sa lucrezi cu timpii,daca ai indeminare sa faci manevre si esti atent,atunci ai un mare atu in fata altora care sunt ca si tine ,la inceput de drum,sunt oameni care prefera incepatori si sa ii pregateasca cum doresc ei ,mai putini dar sunt,...deci sfatul meu personal este sa stiti regulamentul,sa nu fiti speriati de masina,sa stiti sa va prezentati la un interviu,sa nu acceptati prea multe magarii doar de dragul experientei,sa fiti constienti de valoarea voastra ca profesie,sa stiti sa cititi o HARTA,nu va bazati pe gps,...cred ca este destul pina acum,sa nu va bat prea mult la cap... ;D ;D

iti multumesc dragul meu coleg.soferi ca tine fac meseria asta mai usoara.cel putin la inceput.eu azi am 15 ani experienta datorita soferilor ca tine,fara evenimente grave.esti pe-o minte cu mine .drumuri bune.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

...buna ziua !

As dori sa pun si eu o intrebare ca si incepator pe categ C-E.

Ma ajuta cu ceva faptul ca am carnet categoria B din 1990,fara accidente intre timp,incidente au mai fost ca de...nu ai cum sa fi perfect...multumesc.

frumos citat biblic colegu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sunt nou in aceasta meserie cat si pe forum.am carnetul,atestatul de marfa,cardul tahograf de la inceputul lunii august.am mers in Germania la tatal meu,care lucreaza acolo la o firma micuta,el sofer de cand se stie(transport extern vreo 15 ani de zile experienta,daca nu mai bine).am condus si eu,ca sa ma initieze,nu mi se pare dificil,am invatat destule in luna asta cat am stat.plus ca am calatorit mult cu el in trecut,in vacante,e si asta un mod de a deprinde meseria(cum sa parchezi,sa decopertezi,cum sa gatesti la lada,parcari bune,chestii de genul..).m-as descurca si de unul singur la ce are el de facut acolo,dar momentan patronul nu are locuri de munca vacante.m-am intors in tara in speranta ca o sa gasesc vreo firma ceva de unde sa incep,insa nici astia de la Hartltrans nu fac angajari:)) si am vazut ca despre ei s-a discutat destul de mult pe forum.as vrea sa ii rog pe cei mai vechi,daca au idee si de alte firme care ar putea angaja cu putina experienta,preferabil din toata Europa,vorbesc bine 3 limbi straine..sau un echipaj ceva.la tatal meu nu sunt platit,iar el ca sa renunte la locul de munca..totusi e angajat in regula,iar 2200 de euro "nu-s de ici de colo"..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

...multumesc dudut77,intr-adevar este foarte frumos si profund totodata...dupa parera mea cred ca toti conducatotii auto profesionisti ar trebui sa aiba o biblie in masina...mai ales cei de pe TIR.Spun asta pentru ca in timpul serviciului,cand ai sentimentul uneori ca esti atat de singur si parasit,obosit si strain printre straini,Dumnezeu este cu tine si nu te paraseste niciodata,este c-a sa spun asa copilotul care nu adoarme niciodata si in mainile sale este soarta noastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Soferia,eu cred ca este un dar de la dumnezeu pe care tu doar trebuie sa-l descoperi,iar daca crezi ca nu-l ai mai bine iti schimbi meseria,nu poti s-o faci doar pentru bani.In ceea ce priveste experienta o capeti in timp si nu cred ca exista o limita consider ca ai lucruri de invatat pana mori NU EXISTA SOFERI BUNI,CI DOAR NOROCOSI si binenteles sa nu uitam ca trebuie sa fii priceput  si sa tratezi lucrurile cu seriozitate maxima.In legatura cu patronii lasa-tii sa-si doreasca ce vor,un sofer indiferent de experienta care o are nu trebuie sa se lase batjocorit si sa stie sa puna picioru-n prag cand trebuie si sa stie sa-si ceara drepturile ca tot lafel ca unul cu mai multa experienta lucreaza si tot lafel isi pierde noptile.Asa ca dati inainte cu tupeu si nu va fie frica,ca se gaseste de munca si banii vor veni si ei pe masura asteptarii.Drumuri bune si roti umflate dragi colegi si colege si nu uitati ca soferia trebuie sa fie o meserie foarte respectata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

;Deu am mai deschis o discutie pe tema asta .as vrea sa deschid inca una pe aceasi tema fara sa ne departam de subiect.fiind incepator ai tendinta de a fii cinstit si sa spui la toata lumea ca esti la inceput.nu te ajuta cu nimic.in primul rind iti gasesti greu de lucru si in al 2 rind tot tu trebe sa te chinuesti sa inveti soferia.mai trebuie sa si mintim citeodata.scopul scuza mijloacele.mergeti cu un prieten sau o cunostinta 1-2 luni in cursa si stati atenti la cum se face.dupa la lucru.dai proba pe care trebe sa o treci dupa 1-2 cu colegu si mergi la lucru.deabia acuma incepe adevarat proba.deci colegi inti sa postati tot felu de mesaje si sa va loviti cu pumnul in piept ca sinteti incepatori.uni isi mai pun si sigle sau mesaje ca si cum ar fii soferi de o viata.astea nu au de  a face cu soferia.soferi profesionisti conduc masini de mare tonaj pe strazile din europa.vrei sa fii la fel?curaj si la munca.acuma la fiecare oferta de lucru apar 10 mesaje.....incepatori luati?de ce trebe sa stie toti.le dam aripi ca soferi sint si la lucru nu va cheama si noi cei mai vechi trebe sa le acceptam ofertele de m....pe italiana.inainte sa te inscri pe forum fa alea 1-2 luni de experienta si dupa cauta de lucru folosind expresi ca colegu sau coleguti.curaj si la munca fratilor si viitori colegi.imi cer scuze nu vreau sa jignesc pe nimeni si imi doresc ca toti cei ce vor intradevar sa fie soferi sa ajunga.sanatosi si demini de meseria asta.in asa fel ca sa-i putem numi colegi. ;) ;) ;)

Te rog sa nu mai deschizi subiecte cu aceasi tema .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

;Deu am mai deschis o discutie pe tema asta .as vrea sa deschid inca una pe aceasi tema fara sa ne departam de subiect.fiind incepator ai tendinta de a fii cinstit si sa spui la toata lumea ca esti la inceput.nu te ajuta cu nimic.in primul rind iti gasesti greu de lucru si in al 2 rind tot tu trebe sa te chinuesti sa inveti soferia.mai trebuie sa si mintim citeodata.scopul scuza mijloacele.mergeti cu un prieten sau o cunostinta 1-2 luni in cursa si stati atenti la cum se face.dupa la lucru.dai proba pe care trebe sa o treci dupa 1-2 cu colegu si mergi la lucru.deabia acuma incepe adevarat proba.deci colegi inti sa postati tot felu de mesaje si sa va loviti cu pumnul in piept ca sinteti incepatori.uni isi mai pun si sigle sau mesaje ca si cum ar fii soferi de o viata.astea nu au de  a face cu soferia.soferi profesionisti conduc masini de mare tonaj pe strazile din europa.vrei sa fii la fel?curaj si la munca.acuma la fiecare oferta de lucru apar 10 mesaje.....incepatori luati?de ce trebe sa stie toti.le dam aripi ca soferi sint si la lucru nu va cheama si noi cei mai vechi trebe sa le acceptam ofertele de m....pe italiana.inainte sa te inscri pe forum fa alea 1-2 luni de experienta si dupa cauta de lucru folosind expresi ca colegu sau coleguti.curaj si la munca fratilor si viitori colegi.imi cer scuze nu vreau sa jignesc pe nimeni si imi doresc ca toti cei ce vor intradevar sa fie soferi sa ajunga.sanatosi si demini de meseria asta.in asa fel ca sa-i putem numi colegi. ;) ;) ;)

Te rog sa nu mai deschizi subiecte cu aceasi tema .

de ce domnu?ti se par inutile?sau nu aveai de ce sa te legi si m-ai gasit pe mine.ce am scris rau?explicate ca sa stiu si eu te rog.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca deschizi subiecte care au aceiasi tema cu un subiect existent ,poti fi acuzat de spam.In plus exprimarea ta lasa de dorit!Folosirea incorecta a mijloacelor de exprimare(scris ortografic,sau exprimare incooerenta)denota lipsa de respect pentru cei prezenti pe forum(useri). >:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da am recititi si imi cer scuze .am citeva greseli 1-2.oricum intrebarea era pt mario bandit colegi.voi sinteti off.eu de obicei cind citesc pe forum ce posteaza alti colegi nu ma uit la ortografie.urmaresc subiectu.e mai interesant.dar la romani asa e.sintem sau vrem sa parem cea ce nu putem fi.in cazul vostru, profesori de gramatica.oricum imi cer scuze pt postare si ortografie si pe viitor am sa fiu mai atent in mesajele mele..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru dudut77:Daca tu crezi ca eu am urmarit sa te ofensez cu ceva imi pare rau.Ai inteles gresit.Nu imi plac polemicile fara rost .Am incercat sa iti explic de ce poti fi acuzat.Cit priveste mail-ul trimis ,no coment!In rest sa fii sanatos si sa ai parte de drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

.oricum intrebarea era pt mario bandit colegi.

simplu , se vorbeste de incepatori si de punctul de start , ce rost au doua subiecte ?? in unul se poate dezbate destul de bine problema , si se poate urmarii ,, sirul ,, discutiilor perfect ..... nu unu aici , unu il alt subiect , vine alt coleg si deschide altul ....... deci

si daca tot sunt aici , eu unu as merge pe a fi cinstit . nu cere mai mult decat poti duce , ai atatea sanse sa esuezi pe cat poti sa reusesti  ..... soferia nu se rezuma doar a tine volanul drept pe autostrada si a baga camionul in rampa , experienta se castiga in timp cu munca si sudoare , nu inflorind cv-ul  desigur vremurile nu permit un start rapid dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne dam batuti  . bafta maxima tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.