Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

PROGRAM DE LUCRU


crysty969

Postări Recomandate

  • Members

  VERBA VOLANT ,SCRIPTA MANET 

Postati legea sau amendamentul adus regulamentului  AETR 561/2006 ! care va sustin opinia , eu nu am gasit  nimic . cititi mai jos  si contraargumentati cu LEGEA scrisa .

3 Următoarele fapte reprezintă încălcări minore ale dispoziţiilor Regulamentului Parlamentului European şi al Consiliului (CE) nr. 561/2006 şi ale Regulamentului (CEE) nr. 3.821/85 şi constituie contravenţii:

...

8. nerespectarea perioadei minime de odihnă zilnică, într-un interval de 30 de ore, atunci când vehiculul e condus de un echipaj, în conformitate cu art. 8 alin. (5) din Regulamentul Parlamentului European şi al Consiliului (CE) nr. 561/2006, cu până la o oră;

@conform interpretarii comisiei europene primele 45 de minute ale conducatorului-pasager POT FI SCOCOTITE

CA PAUZE. din motivul ca 20h conducere + 4x45 min PAT + 9h PAT = 32h ce depaseste intervalul de 30h impus      [ vezi sus punctul 8] 

de dispozitie !de acea pauza luata in modul PAT nu mai este obligatorie

sursa  http://tachospeed.ro/pliki/Regulamentul_561_2006_timpul_de_lucru_al_soferului.pdf

alte surse ; http://www.truck-driver.co.uk/drivers-hours/

                  http://www.hgvcity.com/Regulations/regulations.htm

                  http://www.roadtransport.com/RoadLegal/11936/eu-drivers-hours-law-explained.html

                  http://www.lkwrecht.de/Transport/Haftung_und_Versicherung

                  http://www.euload.com/forum2.php?action=view&id=251

                  http://www.euload.com/forum2.php?action=view&id=251 

                  http://www.arr.ro/doc_371_Cartele-tahografe-digitale_pg_0.htm

p.s  personal cred ca se recomanda  15 minute  ca pauza , mai ales ca te incadrezi in cele 30 ore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

spre nedumerirea mea nu am reusit sa gasesc nici o justificare nicaeri la ceea ce am sustinut legat de pauza de 45 min,ceea ce stiu e ca am primit o mica carte care multi dintre voi o stiu de la cursurile pt atestat,si acolo este dat 4,5-4,5-45min-4,5-4,5-9...mai am si cartea care am primito la cursul anterior de acum citiva ani si acolo e fara 45min...sincer nici eu nu mai stiu ce sa cred,de vina sint cei ce predau cursurile,altfel cum cine???  http://www.euload.com/forum2.php?action=view&id=1033  Am gasit ceva aici cititi pina jos. drumuri bune sa aveti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@ Mihai Tiristul  ok ca tine ,bani jos !  POSTEAZA LEGEA sau articolul , unde prevede asa ceva ?  am aratat in ca se depasesc cele 30 de ore mentionate in lege  daca faci pauza 45 min  si incalci alta prevedere a regulamentului .  NU  cred  daca nu postezi unde prevede in regulament pauza de 45 min ! Astept argumente bazate pe LEGE nu pe vorbe !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Articolul 15

Punctul 3 . Conducătorii auto trebuie :

- să se asigure de faptul că perioada de timp înregistrată în foaie respectă perioada de timp oficială din statul de înmatriculare a vehiculului,

- să opereze mecanismele de schimbare pentru a permite ca următoarele perioade de timp să fie înregistrate separat si distinct:  (a) cu semnul  volan  : timpul de conducere;

Cu tot respectul aici NU se face referire la conducerea in echipaj !!  conducerea in echipaj este un capitol distinct . In postul anterior am mentionat mai multe siteuri in care  timpul  este clar limitata la 30 ore si nu se mentioneaza de nici o pauza de 45 min, iar cu pauza de 45 min  faci 32 ore si  ESTE CONTRAVENTIE !  sper ca este clar acum .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Discutia devine aprinsa, o sa va rog sa tineti minte ca regulamentul in sine are aplicatii pentru a fi pus in practica.In Romania toti  soferii care fac cursurile de atestat invata ca la echipaj  pauza de 45 minute se ia odata de ambii soferi. Asta inseamna ca pauza e obligatorie  si asa e trecuta si in cartea de predare [dupa cum zicea si geo] .Daca facem un calcul simplu vedeti ca asa iese, deoarece soferul are maxim 10 ore de condus,deci avem 20 ore,cu pauza facem 20,45 si sa nu uitam ca perioada de somn este minim 9 ore.Dupa cum stiti calculul se face la 30 ore de la ultima perioada de somn si echipajul trebuie sa aive ultimele minim 9 ore de somn.Daca ARR ne cere asa in tara noastra inseamna ca asa conducem,daca voi vreti sa mergeti cu pauza aleatorie faceti cum vreti,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@ ok cico , fie ca tine . Am postat legile dar acum o luam altfel . Vine inspectorul arr si iti da amenda pentru ca nu ai facut pauza de 45 minute ! Bun...scrie un proces verbal  si spune ca ai incalcat regulamentul  aetr  ! bun ! acum trebuie sa scrie ce articol si ce alineat ai incalcat ! TE ROG FRUMOS SPUNE MI CE ARTICOL SAU ALINEAT SA INCALCAT IN REGULAMENT  ! 

ATENTIE !! ORI CE PROCES VERBAL AL UNEI AMENZI DE ORI CE NATURA,RUTIERA,PENALA ETC , DACA NU SE SPECIFICA  CE LEGE AI INCALCAT ESTE ZERO !!La prima contestatie ai castigat.  Astept sa imi spui ce articol al legii a fost incalcat si se va mentiona in procesul verbal

@ cico ai gresit calculul si rationamentul  la 10 ore de condus faci 2 pauze a cate 45 min......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

crysxyz nu te obliga nimeni sa faci cu pauza de 45 min,fa cum vrei dar eu zic nu merita sa risti. Ajungi prin polonia de exemplu si sa il intrebi tu pe inspectorul ITD-ului  ce regulament ai incalcat, asta daca GAVARESTI PARUSCHI! Tu nu ti-ai pus intrebarea:Oare ce-i cu cartea de la cursuri de ce se da cu pauza si nu cu fara in carte????Probabil au glumit cei de la IFPTR ....... :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Geo ai perfecta dreptate ! nimeni nu te obliga sa faci ce scrie pe forumuri sau sa urmezi  sfaturi auzite din parcare .Fiecare SOFER PROFESIONIST face ce crede EL de cuvinta ca este bine si corect sa nu aiba probleme cu legea dar sa o RESPECTE ! Noi vorbim aici ,invatam unul de la altu si ne ajutam . Dar  LEGEA  primeaza ! sant multi soferi care cad in capcana si dau spaga pentru ca nu cunosc legea . sper sa lamurim si subiectul aceste cat de curand !

,,chipintaci" 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In primul rand FELICITARI lui Guvis si Calin pentru cunoasterea REGULAMENTULUI !

@Geo  programul postat de tine este o eroare ! nu  respecta regulamentul  AETR .  cine face asa clar incalca regulamentul si ia amenda . mai calculeaza si vezi ce ai gresit si crede ma nu am gasit pe nimeni sa il recomande

aici--- ; http://www.truck-driver.co.uk/multi-manning/    la multi manning  spune CLAR

Also, Breaks can be taken as a passenger in a moving vehicle but Daily Rest can not.

pe romaneste; pauza poate fi luata de sofer 2 in timpul miscari  dar ziua de odihna nu !

aici-- ; http://www.tachotutorial.com/Drivers_Hours.asp    la duble manning  la fel

Breaks, but not rest periods, can be taken whilst a vehicle is moving.

pauza poate fi luata in masina aflata in miscare , dar nu perioada de odihna zilnica .

aici---;http://www.euload.com/forum2.php?action=view&id=1153

raspunsul este dat  9-11-2010  deci acum 2 luni , te asigur ca nu sa schimbat regulamentul

Iar ca sa spun asa cireasa de pe tort !  am scris un maill  la http://www.ifptr.ro/  a carei manual il mentionati . Raspunsul este clar , voi cita cateva informatii ;

- Ce trebuie sa stiti dvs, cind lucrati in echipaj:

se analizeaza activitatea la ambi soferi pe intervale de max. 30 de ore.

In 30 de ore, adica dupa 21 de ore de ACTIVITATI , trebuie sa va odihniti

.........................................

- In manual este prezentat o varianta de organizare a activitati dvs. O SUGESTIE , atit si nimic mai mult! Gestiunea timpului -organizarea activitatilor  este treaba dvs. si numai a dvs. Cu respectarea principiilor care vi le/am enumerat. Sunt simple, dar 80 % din soferi nu le cunosc, nu le respecta, NU DIN VINA LOR!!!!  "

raspunsul a fost dat de  bucuresti@ifptr.ro  astazi 03 - 02- 2011  -Carora le multumesc!!  =-pentru conformitate sa nu spuna cineva ca mint pot arata maillul  unui moderator ,nu imi arat datele personale public .

Cred ca acum este mai mult decat CLAR cum e regulamentul .Personal cred ca cei care iau amenda este pentru ca au depasit 30 DE ORE per total !  Sper sa va fie de folos aceasta informatie si din aceste discutii sa invatam cu totii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ok sa zicem......noi la scoala cind am invatat tabla adunarii 2+2=4 sau ma rog.....asta e un ex. deci am invatat in clasa de la invatatorii nostri si din manualele primite de la scoala. In concluzie vreau sa spun ca profesorul sau invatatorul nu te invata ca2+2=4 si in cartea primita tot de la scoala scrie ca 2+2=5,nu? analizati si voi si asta e referitor la acea carte care care am primito la cursuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@ Geo , am postat siteuri cu regulamentul in romana , engleza si germana plus raspunsul de la IFPTR ca sa fie clar fara dubiu !  In cartea ta spune clar  30 de ore !!AETR spune clar 30 de ore ,  pai ce ai spus tu mai jos ? fa tu adunarea ? cat iti da ? 

citez;  sofer1 conduce 4h30 min. sofer2 este la dispozitie, sofer2 conduce 4h30 min. sofer1 este la dispozitie,pauza 45 min. camion in stationare. dupa care: sofer1 conduce 4h30 min. sofer2 este la dispozitie, sofer2 conduce 4h30 min. sofer1 este la dispozitie.

ce spune IFPTR ; - Ce trebuie sa stiti dvs, cind lucrati in echipaj:

se analizeaza activitatea la ambi soferi pe intervale de max. 30 de ore.

TU CATE ORE AI IN EXEMPLUL POSTAT DE TINE !????  cand mai iei pauza pentru PAT ?  sa te incadrezi in 30 ore  , Cartea este corecta ,zice clar ,,In 30 de ore, adica dupa 21 de ore de ACTIVITATI , trebuie sa va odihniti.  Imi mentin parerea , amenda o luati pentru ca ati depasit 30 ore , nu altceva .  Cum e Geo ? te ai lamurit acum ? mai ai dubi ca ce am postat nu este corect ?  drumuri bune sa ai prietene

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

crys felicitari ptr implicare, daca spui ca ai vb cu cei de la ifptr stiu ca sunt cei mai competenti,in cartulia data de ei este facut programul cu pauza obligatorie,deci daca ei neau invatat asa si arr a certificat ca este corect,adica asta a fost o intrebare din cadrul testului dat,inseamna ca eu voi merge dupa cum miau spus ei.Sincer o sa dau o fuga la nstitut sa lamuresc problema asta din nou,pina atunci bafta si chiar daca discutam in contradictoriu nu inseamna ca ne certam,vrem ce e mai bun ptr noi,hahah

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cico , raspunsul a fot clar ,,  - In manual este prezentat o varianta de organizare a activitati dvs. O SUGESTIE , atit si nimic mai mult! Gestiunea timpului -organizarea activitatilor  este treaba dvs. si numai a dvs. Cu respectarea principiilor care vi le/am enumerat. Sunt simple, dar 80 % din soferi nu le cunosc, nu le respecta, NU DIN VINA LOR!!!!  "  cei din bucuresti au raspuns  si daca ai urmarit topicul  a mai metionat ca nu trebuie sa depasesti  30 de ore ! deci atentie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu unul lucre zin spania si mi s-a spus de la firma sa facem aceasta pauza de 45 cica a luat amenda un sofer pe tema asta aici in spania. Eu unul am fost si am intrebat la trafic si....nu mi-au dat un raspuns concret. Au zis ca aici la noi in zona nu te amndeaza pe tema asta dar ca el nu stie daca merg in franta daca imi da amenda sau nu ca cica nu e specificat f clar in regulament. o sunat intr-o parte si in alta si o zis ca faci pauza de 45 si conduci atata timp cat iti ramane in cele 21 de ore sub nici o forma nu poti depasi intervalul de 21 de ore. In concluzie la noi la firma de luna trecuta toti soferii fac pauza de 45. (firma are peste 100 de camioane). Am intrebat si la alta firma care au si ei f multe camioane si cica lor nu le a zis nimic. Dar mie unul mi se pare necesara aceasta pauza de 45 caci nu e foarte confortabil; sa stai in camion 20 de ore far sa te dai jos sau sa iti incalzesti ceva sa mananci in cele 45 de min.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

conduci pana la 21 bineinteles in cazul cand ai timp sa nu depasesti cele 9 ore sau cele 10 de 2 ori pe sapt (de conducator) chiar daca la unul nu-i mai ajunge timpul sa faca cele 10 ore. (asta o fost raspunsul celor de la trafic ...dar neoficial ca mio zis ca ceva concret nu pot sa ii spuna) o zis sa fac cum mior zis cei de la firma ca e cel mai bine :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

    Dmnilor ,programul de lucru ptr transportul de marfuri non food si non frigo-fresh este de luni de la ora 00.00 pana duminica la ora 23,59.  Asta e o saptamana. S-a spus bine de colegi.  Pauza de weekend este de vineri de la 12 pana luni la 12 ,orele sant de zii,restul se considera pauza de lucru pe zii.Deci daca faci miercuri 24 ore pauza este doar 11 ore luata la catastif.De vineri incepi pauza de weekend. 

  Ptr transportul frigo la plus sau food sau adr speciale si etc alea au regim de 6 zile maxim  la lucru si a 7-a zii pauza de weekend. La ele Luni e ziua cand incepe activitatea ,chiar de e joi sau marti.  Este food si fresh si marfuri ce au regimul de transport legat de anumite perioade de timp, au alte norme.

      Ptr cei ce lucreaza la distributie e altceva iar.  Trebuie sa aiba minim 9 ore obligatoriu dar sa faca pauza la domiciliu,de obicei masinile fac 2 schimburi si soferu lucreaza doar 12 ore.Acolo merge si 15 in fiece zii dar se specifica in contract faptul ca lucrezi la distributie alimente conform legii statului respectiv.Necesita 45 pauza weekend si aici dar fara programul de 3 ori 9 si recuperezi etc.Se merge 9 fiece zii si 45 la weekend.    Eu am lucrat pe regim frigo 9 ani si distributie 2 ani,restul pe prelata si adr etc.

    Ceea ce spun este cu siguranta din experientza mea iar ptr lamurirea tuturor celor ce nu cred asta e bine sa cautati si aferentele la programele de condus speciale in ue in afara de ce se tipareste mecanic si cu lipsuri sau interpretari destul de deviate.

    Ptr romania s-a pus la citire o carte destul de sumara ce reprezinta programul de condus eu,dar in germania sant 2 cartzi de cca 500 pagini fiecare ce cuprin de programul de condus al soferilor ptr diferite categorii de marfuri.  Asa ca este bine sa lua-ti aminte la mai multe aspecte innainte de a face un lucru.Pretul este prea mare acum ptr pareri  si aventuri.

   

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

lucrez de 2ani in echipaj si am fost controlat si intors pe toate partile de toate organele competente din Europa,inclusiv Ro, si nimeni nu mi-a zis nimic de pauza de 45min. Eu am mers fara pauza, mi-am respectat programul de mers, odihna si pauzele saptamanale si nu am luat niciodata nicio amenda pe tema asta. Drumuri bune sa aveti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.