Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

De ce as mai avea nevoie???


Postări Recomandate

  • Members

Ideea este in felul urmator:

in septembrie, o sa incep sa lucrez ca si sofer, pe comunitate, singur pe cabina, si am inceput sa ma gandesc la toate lucrurile de care as avea nevoie, pentru a-mi face viata mai usoara.

Pana acum, eu am adunat asa, pe langa haine, si elemente de igiena personala:

- laptop

- gps

- butelie(sa imi iau de aici, sau pot gasi pe-afara, la pret mai bun)+ ce mai imi trb. pentru gatit samd.

- bidon apa

- aparat foto pentru poze pe unde "calatoresc", sa am ce pune pe forum cand revin :P

ce ar mai trebui sa adaug in lista asta??? astept sfaturi si pareri de la cei in masura sa le dea(adica au mai lucrat, sau lucreaza afara).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

coane s-a fie cu noroc...

ia un sac de dormit...de astea de duzina de la kaufland....nu se stie cine  si cum a dormit in pat..

questii electrice..

triplu stecher de priza ,adaptor bricheta...un emitator fm...pui flash-ul si asculti la radio...(sint de pomana, cu 30 ron)

o lanterna frontala...iti lasa miinile libere...

ar mai fi dar e tirziu acum ..o s-a revin..copiez de pe lista mea... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

deci pana acum lista ar fi asa:

- laptop(cu autoroute instalat - pentru a scuti bani pe un atlas) - eventual si sugestii pentru un alt soft de gen ...

- gps

- butelie(sa imi iau de aici, sau pot gasi pe-afara, la pret mai bun)+ ce mai imi trb. pentru gatit samd.

- bidon apa

- aparat foto pentru poze pe unde "calatoresc", sa am ce pune pe forum cand revin

- ridicator de tensiune de la 12/24 la 220V

- priza tripla de bricheta

- sac de dormit

- modulator fm impreuna cu un stick

- lanterna

- statie(are rost sa investesc in ea pe comunitate)???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

deci pana acum lista ar fi asa:

- laptop(cu autoroute instalat - pentru a scuti bani pe un atlas) - eventual si sugestii pentru un alt soft de gen ...

- gps

- butelie(sa imi iau de aici, sau pot gasi pe-afara, la pret mai bun)+ ce mai imi trb. pentru gatit samd.

- bidon apa

- aparat foto pentru poze pe unde "calatoresc", sa am ce pune pe forum cand revin

- ridicator de tensiune de la 12/24 la 220V

- priza tripla de bricheta

- sac de dormit

- modulator fm impreuna cu un stick

- lanterna

- statie(are rost sa investesc in ea pe comunitate)???

-trusa de prim ajutor

-medicamente uzuale,antialergice,antidolorifice

-trusa de gatit, vesela, mirodenii,etc

-schimburi pt toate anotimpurile

-o carte sau cateva reviste de citit

-neaparat trusa de igiena personala

-o mica rezerva de dulciuri, plus apa potabila

-si cred ca merita sa investesti si in statie ...........cam atit imi vine acum in minte ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Prunaru cand a plecat pe luna ..si nu a intrebat de atatea ori ce sa-si ia.......eu zic sa-ti iei papusa gomflabila. 

Razvan(GRSu) : La inceput de prop. se pune litera mare si la sfarsit punct . Incercati sa nu mai faceti misto de alti membrii,urmatoarea iesire de genul acesta va fi taxata comform regulamentului !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu vreau sa fiu nesimtit, si nu vreau sa jignesc pe nimeni, asa ca iti spun doar sa stai in banca ta.

postul tau este mai mult decat inutil, si este o caterinca pura.

vt ... de haine, trusa de igiena, oale de gatit, vesela samd ... alea oricum erau trecute din start. la medicamente nu m-am gandit, good thinking  ;). apa, dulciuri, alea se pot lua si de pe traseu, nu e problema. de citit, nu citesc, am timp sa imi umplu hard-disk-ul cu filme care sa-mi ocupe timpul.

oricum, la cate s-au adunat pana acum ... umplu cabina cu ele ... eu unde mai stau??? ;D

deci lista e cam asa pana acum:

- laptop(cu autoroute instalat - pentru a scuti bani pe un atlas) - eventual si sugestii pentru un alt soft de gen ...

- gps

- butelie(sa imi iau de aici, sau pot gasi pe-afara, la pret mai bun)+ ce mai imi trb. pentru gatit samd.

- bidon apa

- aparat foto pentru poze pe unde "calatoresc", sa am ce pune pe forum cand revin

- ridicator de tensiune de la 12/24 la 220V

- priza tripla de bricheta

- sac de dormit

- modulator fm impreuna cu un stick

- lanterna

- statie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Butelie ia de la noi sau din Polonia daca ajungi. In rest sunt scumpe.  De ex acuma am vazut in Franta 35 E  arzator si 45 E butelia (total 80E) . 

Autoroute e ok mai ales daca ai 2010. Dar e bine sa ai si un atlas al Europei. Eu am autoroute, sonymap si route66 si navigatie si tot ma mai uit si pe atlas.

Bidon e apa daca ai e ok daca nu eu am gasit in Franta in Auchan la 8 E  de 20 litri

E bine si  o patura nu numai sac si perna a iti pui.

Statia e buna ca mai gasesti colegi si pe afara si sa afli ce e pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

oricum o sa iau cu mine cearsaf, perna(+ 2-3 randuri de schimb) si o patura.

butoi de apa, tocmai am facut rost.

acum mai trebuie doar sa trec DE GUNOIUL DE BIROCRATIE CE ESTE IN TARA ASTA DE ... CEVA MARO SI MOALE, sa pot sa adun toate actele necesare.

o sa le spun celor de la firma ca ma pot tine cat vor afara, numai sa nu ma mai aduca in groapa asta numita romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Gusty , cred ca la plecare vei avea vreo 5-6 geamantane, eu zic sa-ti iei si un magarus sa le care  ;D ;D ;D. Eiii, birocratie este peste tot,la noi doar este mai mare si mai lenesa ;D . o fi Romania o groapa, dar este....PATRIA MAMA !!! ;)

P.S. Pune in bagaj si un kalashnicov cu pat rabatabil, poate o sa ai nevoie de el prin parcarile europene  ;D ;D ;D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

nu vreau sa fiu nesimtit, si nu vreau sa jignesc pe nimeni, asa ca iti spun doar sa stai in banca ta.

postul tau este mai mult decat inutil, si este o caterinca pura.

vt ... de haine, trusa de igiena, oale de gatit, vesela samd ... alea oricum erau trecute din start. la medicamente nu m-am gandit, good thinking  ;). apa, dulciuri, alea se pot lua si de pe traseu, nu e problema. de citit, nu citesc, am timp sa imi umplu hard-disk-ul cu filme care sa-mi ocupe timpul.

oricum, la cate s-au adunat pana acum ... umplu cabina cu ele ... eu unde mai stau??? ;D

deci lista e cam asa pana acum:

- laptop(cu autoroute instalat - pentru a scuti bani pe un atlas) - eventual si sugestii pentru un alt soft de gen ...

- gps

- butelie(sa imi iau de aici, sau pot gasi pe-afara, la pret mai bun)+ ce mai imi trb. pentru gatit samd.

- bidon apa

- aparat foto pentru poze pe unde "calatoresc", sa am ce pune pe forum cand revin

- ridicator de tensiune de la 12/24 la 220V

- priza tripla de bricheta

- sac de dormit

- modulator fm impreuna cu un stick

- lanterna

- statie

tot ce e bolduit, e rezolvat pana acum(decu putin mai bine de jumate :P) ...

si cel mai important lucru, care a trebuit sa-l obtin FISA MEDICALA - e si ea bolduita :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Members

- laptop(cu autoroute instalat si Map&Guide 2008 instalat - soft creat special pentru camioane) - eventual si sugestii pentru un alt soft de gen ...

- gps - e pe drum, ajunge imediat impreuna cu soft de camion - iGO Primo, am si o optiune de rezerva pentru gps - telefonul personal, dotat cu modul gps si soft aferent

- butelie(sa imi iau de aici, sau pot gasi pe-afara, la pret mai bun)+ ce mai imi trb. pentru gatit samd.

- bidon apa

- aparat foto pentru poze pe unde "calatoresc", sa am ce pune pe forum cand revin

- ridicator de tensiune de la 12/24 la 220V - e pe drum

- priza tripla de bricheta

- sac de dormit

- modulator fm impreuna cu un stick

- lanterna

- statie

o mai fi ceva????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.