Jump to content

URGENT O INTREBARE

Recommended Posts

• Members

vorbeste cu seful tau cumva sa iti trimita o foaie de liber  sau un coleg sa te ajute  ,  e  singura solutie  ,amenda cam la 2000  euro  si ceva sute  !  ori roaga te sa nu te opreasca nimeni.....  nu iti ia permisul    doar iti da amenda

• Members

NU iti ia permisul daca  nu ai respectat diagramele ! dar iti da amenda  si daca nu ai banii sa platesti  te poate  retine pana platesti !!  intelegi  ? nu iti  ia permisul  nici atestate sau altceva , BANI iti ia ! atata ...... DAR daca sefu tau  e cu tine iti poate face acea adeverinta de liber  , ca nu ai lucrat  si de azi ai inceput munca ,esti  ca si nou si nu platesti nici o amenda .

• Administrators

si ce le zic ca de ce nu am ?

v-am zapacit dar este prima cursa sunt incepator , apropo nu am carte de munca :)

sfatul meu : lasa aceasta meserie in pace, nu ai nimic in comun cu ea.

• Members

scuza ma dar  tu nu ai fost incepator ? chiar imi place pentru ca nu as fi dat de permis pentru profesionisti asa sa ma flu in treaba , in general faci ceva ce iti place nu m-a fortat nimic sa fac lucrul asta . nu mi se pare normala reactia unora care vorbesc de sus. cred ca de aceea exista un forum al soferilor pentru a te putea informa de anumite chestii cu care nu te-ai confruntat. se face cumva o selectie ? sau discriminare ? sfatul tau a fost unul de prost gust scuza-ma ca ti-o spun , ma intreb cum esti in trafic

specifica ca sunt pe acest forum sa vorbesc cu voi nu sa intru in polemici

• Administrators

scuza ma dar  tu nu ai fost incepator ? chiar imi place pentru ca nu as fi dat de permis pentru profesionisti asa sa ma flu in treaba , in general faci ceva ce iti place nu m-a fortat nimic sa fac lucrul asta . nu mi se pare normala reactia unora care vorbesc de sus. cred ca de aceea exista un forum al soferilor pentru a te putea informa de anumite chestii cu care nu te-ai confruntat. se face cumva o selectie ? sau discriminare ? sfatul tau a fost unul de prost gust scuza-ma ca ti-o spun , ma intreb cum esti in trafic

specifica ca sunt pe acest forum sa vorbesc cu voi nu sa intru in polemici

chiar ai curaj sa pleci intr-o cursa fara sa ai macar cunostintele minime despre legislatie?

te-as intreba daca stii macar ce documente trebuie sa ai tu si camionul ?

cat despre foia de concediu, pentru cultura ta generala, se da doar la sediul intreprinderi, in prezenta soferului si a sefului care semneaza ,pune data,locu lsi stampila acolo unde trebuie.

da , toti am incaput si incepem de undeva ,dar se incepe cu ABC-darul prima data.

bine ar fi sa ai noroc sa nu te opreasca nimeni pana  ajungi acasa .

si apropo , daca chiar doresti sa lucrezi in domeniu sigur ne intalnim pe drumurile europei si ai sa te convingi singur, sau din auzite cum sunt eu in trafic .

• Members

da stiu ce acte sunt necesare atat pentru mine cat si pentru orice tip de marfa pe care o transport dar sincer nu vreau sa iti demonstrez cu nimic ,  eu te inteleg ca ai vechi in soferie dar nu trebuie sa vorbesti de sus cu cei care sunt la inceput , anyway nu esti obligat sa raspunzi la intrebarea mea si nici eu sa iti dau explicatii de ce m-am facut sofer.

si inca ceva poti cunoaste legislatia si pleci intr-o tara in care nu sti care este mersul este gresit sa intrebi ?

tu respecti in totalitate legislatia ? limite de viteza , pauza , greutatea si etc ? nu ai cum , hai sa incheiem discutia asta ca nu ajungem la nici un consens , cine doreste sa raspunda bine cine nu asta e