Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Atestat Transport Marfa CPI


Postări Recomandate

  • Members
Salut!

Am trecut probele teoretice si practice (sala si traseu) pentru obtinerea atestatului de transport marfa si persoane. Ma intereseaza ce fel de taxe, ce acte si unde trebuie sa le depun pentru primirea ceritificatului. Ma puteti ajuta cu un link sau o lista cu cele nesare?

Va multumesc anticipat, O zi buna smiley.gif

Uite un link http://www.arr.ro/doc_346_Agentia-Teritoriala-ARR-Ialomita-_pg_0.htm... suna si intereseazate, tu fiind din Fetesti cu cei din Ialomita vorbesti.

PS. - Cauta in mesajele din urma si vei gasi toate informatiile care te intereseaza. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Sunt din Iasi si vreau sa obtin atestatul de manager de transport.

Pentru asta am dat un ocol prin siteuri sa vad cine, ce si cum ma poate ajuta in Iasi.

M-am distrat maxim pe saitul CASADI (http://www.casadi.ro/despre-noi.php).

Se presupune ca sunt ingineri pe acolo. Au bagat o formula legata de nivelul instruirii care ar fi o functie (cine mai tine minte exprimarile matematice) de mai multe variabile. Si am vazut ca au pus si o fractie acolo. La o prima vedere (un neavenit) da bine. Dar daca pui o asemenea expresie pentru un necunoscator nu il va impresiona, nu-l va atrage cu nimic; mai mult il incurca. Daca o pui pentru cei care inteleg intr-o oarecare masura matematica iti dai seama ca cei de la CASADI nu au nici o treaba cu matematica si pe cale de consecinta nici cu ingineria. Poate or fi simpli mecanici. Ceea ce nu este deloc rau dar macar sa fie sinceri cu cursantii: nu suntem la un nivel care sa ne recomande ca "profesori" pentru voi.....

Cum adica? Daca "aptitudinea pentru obiectul de studiu, calitatea instruirii sau capacitatea de intelegere" cresc atunci SCADE NIVELUL DE INSTRUIRE ??? Pentru ca asta au scris ei acolo. Aproape ca as fi curios cum motiveaza ei asta? Aproape ... :)

Nu vreau sa mai spun prea multe dar mi-a lasat un gust profund amar. Ma intreb ce fel de oameni sunt in firma aia. Ce credibilitate au acei oameni si ce credibilitate are firma?! Eu cu siguranta nu ma voi apropia de o asemenea scoala. Cine de acolo ne-ar putea invata ceva si sa avem incredere ca e si pregatit pentru asta?

Drumuri bune fratilor si sa ajungeti mereu in siguranta la casele voastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • Members

Salutare!

M-am apucat si eu de scoala de soferi pt camion si remorca, si am dat si am luat C-ul (deocamdata doar sala). Urmeaza imediat sa dau orasul la C si apoi E-ul la sfarsitul lui ianuarie. Am inteles ca nu pot conduce camion si remorca daca nu am atestatul profesional de transport marfa. Deoarece statul nostru mult iubit vrea sa faca bani de pe spatele poporului, eu trebuie sa astept sa imi scoata permisul C, ca apoi sa pot da examene pt remorca (CE). Chiar daca mie nu imi trebuie C-ul acum, ci C+E.

Eu am nevoie de permis, cu care sa pot conduce camion, cat mai repede! Am inceput scoala la inceputul lui noiembrie, si credeam ca pana la sarbatori reusesc sa dau toate examenele, dar m-am inselat! Doar sala la C am reusit pana acum, si urmeaza sa dau condusul la C.

Intrebare: pot sa dau atestatul imediat dupa ce iau orasul la C? Sau trebuie sa astept sa dau si C+E? Vroiam sa fac concomitent atestatul si remorca, ca sa termin cat mai repede!

In momentul de fata, pt obtinerea atestatului simplu (nici nu stiu cum se numeste- probabil atestat de transport marfa generala) este necesara examinare teoretica dar si practica (adica condus)? Cam cat dureaza toata treaba cu atestatul?

Imi cer scuze ca intreb atatea, dar sunt "pe langa", si inca nu am ajuns la ARR. Iar eu nici nu am stiut de atestat, doar intreband pe instructor daca pot conduce imediat dupa ce imi iau permisul C, C+E, care binenteles ca mi-a raspuns ca doar daca am atestat pot conduce.

Multumesc de ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

da,te poti inscrie la cursurile pentru atestatul de marfa generala,dar si la cele pentru ADR(la agabaritic ai nevoie si de categoria E)si poti sa dai si examenul...numai ca,doar dupa ce obtii si categoria E,atunci sa mergi la ARR,sa iti depui actele pentru eliberare atestat...pentru ca pe atestatul de transport marfa,o sa iti fie imprimat si numarul permisului...dupa ce iei categoria C,o sa trebuiasca sa preschimbi permisul,iar dupa ce iei si categoria E,il mai preschimbi o data :-j..asta e Romania :)

sper ca ti-am fost de ajutor,bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut !

Am terminat si eu de curand scoala de soferi am luat C si CE si acum vreau sa imi fac inscrierea pt obtinerea atestatului as avea si eu o mica inrebare pt cei care ati dat de curand atestatele . Vreau sa dau pentru Transport marfa, Colete, Agabaritic si Cisterna pt fiecare in parte trebuie si proba la traseu s-au numai la unele din ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous
Salut !

Am terminat si eu de curand scoala de soferi am luat C si CE si acum vreau sa imi fac inscrierea pt obtinerea atestatului as avea si eu o mica inrebare pt cei care ati dat de curand atestatele . Vreau sa dau pentru Transport marfa, Colete, Agabaritic si Cisterna pt fiecare in parte trebuie si proba la traseu s-au numai la unele din ele.

dai doar o singura data proba de traseu...pentru toate,cel putin cand am dat eu asa a fost...bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Astazi am fost si eu sa ma inscriu la atestat CPI. Nu am permis dar sunt in curs de a obtine cat. C,CE , mai am de dat doar traseul la E.

Detin o adeverinta care atesta faptul ca am categoria C obtinuta , dar , amabila doamna de la atestate imi zice ca ma poate inscrie la cursuri dar nu pot sa dau examen decat in momentul in care am permis cu cel putin categoria C. Acesta este sistemul nostru si trebuie sa-l suportam.

Am o intrebare : Examenul de traseu se da in aceeasi zi in care dau si scris?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Detin o adeverinta care atesta faptul ca am categoria C obtinuta , dar , amabila doamna de la atestate imi zice ca ma poate inscrie la cursuri dar nu pot sa dau examen decat in momentul in care am permis cu cel putin categoria C. Acesta este sistemul nostru si trebuie sa-l suportam.

nu ti se pare normal ? ce face doamna amabila nu e legal !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu am inteles ca nu pot sa dau examenul fara permis sau dovada pentru ca vine comisie de la Bucuresti , dar doamna de acolo nici nu voia sa ma inscrie cu toate ca i-am garantat ca pana la data examenului o sa am cel putin categoria C pe permis dar pana la urma am fost inscris.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc de raspuns Ucenicu`!

Mai am o intrebare. Ca sa conduc un camion pt transport marfa generala, de ce mai am nevoie, pe langa permis, si atestatul de transport marfa generala? Mai am nevoie si de ceva testare pt tahograf, sau card pt tahograf?

Pe site-ul arr scrie undeva, la tahograful digital ca "este interzisă conducerea vehiculelor echipate cu tahograf digital fără a detine si utiliza cardul de conducător auto".

Doar la tahografele digitale este nevoie de acest card? Ar fi bine sa iau si acest card? Eu vreau sa lucrez ca sofer de camion in Germania, dar nimeni nu mi-a zis pana acum ce mai am nevoie, pe langa permisul adecvat!

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Si un pic de lectura, daca tot ai nimerit acest forum, ar fi bine sa mai si citesti pe aici cate una alta. Nu o sa-ti strice !

Chiar poti interveni cu probleme/solutii pertinente. Nu ramane la stadiul de intrebator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salutare tuturor, sunt nou in breasla profesionistilor si tocmai mam inscris si eu la cursurile pentru atestate, partea teoretica am inteles cu ce se mananca, problema este la partea practica ca nu stiu cum se face , ce te pune sa faci, ce te intreaba si daca este posibil sa pici din alta cauza decat cea in privinta condusului.

Mult succes tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Salutare tuturor, sunt nou in breasla profesionistilor si tocmai mam inscris si eu la cursurile pentru atestate, partea teoretica am inteles cu ce se mananca, problema este la partea practica ca nu stiu cum se face , ce te pune sa faci, ce te intreaba si daca este posibil sa pici din alta cauza decat cea in privinta condusului.

Mult succes tuturor.

Salut Gennadi. Eu am dat partea practică în Sibiu, în decembrie. O să descriu examenul practic în mesajul ăsta, poate te ajută.

Am intrat în camion, acolo este de obicei instructorul și un reprezentant ARR. Mi-am reglat scaun și am început prin completarea unei diagrame. Am introdus diagrama în tahograf și i-am dat drumu. Condusul este asemănător cu cel de la examenul cu poliția. La ce trebuie sa fi atent, adică ce urmărea domnul de la ARR. Păi sa menții acul turometrului doar în zona verde. Să conduci preventiv, fără bruscarea comenzilor. Dacă te apropii de semafor, intersecție, un obstacul ceva sa frânezi din timp și lin. Pe scurt examinatorul te pune în situația în care tu ai în spate în remorcă marfă. Tu trebuie să conduci în așa fel încât să nu faci varza marfa aia imaginară.

Altceva pe mine nu m-a întrebat, s-a axat doar pe condus și completarea unei diagrame.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut

Am dat acum o saptamana practica in Ploiesti , fata de ce a a spus colegul Marius SB , pe mine m-a intrebat de acte (ce primesti si in intrebarile de la examenele teoretice de la CPI) a fost foarte multumit ca le-am stiut, m-a intrebat de retarder, fara sa ceara prea multe detalii, si apoi mi-a povestit de cum erau camioanele pe vremea tineretii lui. Acum astept de la ARR sa elibereze atestatul si sper sa gasesc undeva sa primeasca si incepatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut Ovidiu

Pentru CPI testul teoretic are trei parti :

- una pe calculator , 40 de intrebari , un raspuns corect din cele 4 afisate ca variante (asemanator cu cel de la politie)

- a doua cu pixul pe hartie 30 de intrebari , si tre sa dai tu raspuns (din cele 70 de intrebarid e pana acum tre sa faci corect minim 70%)

- a treia , tot cu pixul pe hartie, 20 de intrebari (studiu de caz le zicea pompos) , unde tre sa povestesti tu raspunsul in scris , tot 70% tre sa fie corect ca sa treci

Apoi proba practica , de condus, ai citit probabil mai sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.